Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Arthizo

Zasilacz Chiefftec dziwnie się zachowuje

Polecane posty

Witam, zaobserwowałem ostatnio następującym problem, mianowicie zasilacz w PC (Chieftec 450W) zachowuje się nadzwyczaj dziwnie - momentami jest bardzo głośny, niczym odkurzacz, po czym chodzi w miarę normalnie. Od paru dni jednak wraz z tym problemem pojawiły się usterki w grach - po ok. 20-30 minutach game-play'a gry zaczynają się bardzo przycinać (nowe jak i starsze produkcje, wcześniej chodziły płynnie), zaś zasilacz raz chodzi bardzo głośno (nie zdarzało mu się to wcześniej), a potem w miarę normalnie. Brzmi to trochę chaotycznie; zasilacz owszem mógłby być zakurzony i przydałoby się tam w środku nieco poodkurzać, ale niepokoi mnie sprawa z napięciami (oczywiście wiem, że najbardziej fachowo i dokładnie jest sprawdzić je miernikiem, ale akurat w tej chwili go nie posiadam), oto co pokazuje Aida32:

123.JPG

Może lepiej dokładnie sprawdzić miernikiem, przeczyścić i wtedy sprawa odnośnie tego, czy zasilacz jest uszkodzony, czy też nie będzie bardziej klarowna? Z góry przepraszam za chaotyczny opis problemu i dziękuję za mądre odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Speedfan:

11.JPG

W Biosie zaś dla +3,3V pokazuje 3,424V dla +12V pokazuje 12,365V.

Zastanawiają mnie te wyniki w Speedfanie oraz Aidzie dla +12V.

Dokładną wersję zasilacza (Chieftec 450W, mam go od czerwca 2008) podam jakoś jutro, bo już dzisiaj nie będę kompa rozkręcał, czas nagli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałyby się pomiary miernikiem. Jeśli nie masz możliwości pomiaru takim urządzeniem, to spróbuj załatwić inny zasilacz i sprawdzić, czy problem będzie wtedy występował. Twój zasilacz to zapewne seria GPS, właśnie tak jakoś po ponad roku użytkowania zaczynają się z nimi problemy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

błagam was zasilacz nie ma nic wpólnego z wydajnością , jak by dał za małe V to proc się zawiesi , będzie tak zwany freez czyli nic nie zrobisz , restet i działa dalej , ja stawiam ze ogólnie masz syf w kompie , a grafika jak by się przegrzewała to zmniejsza taktowanie i masz mniejsza wydajnośc , przeleć kompa odkurzaczem realnym ofc : )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ridick - bardzo mi przykro, ale muszę zniszczyć Twój światopogląd. Zasilacz ma znaczenie, przy wydajności również. Jeśli podzespoły nie dostają odpowiedniego napięcia mogą pracować niestabilnie, ale nie powodując tym samym zawieszenia się systemu. Dalej jestem za sprawdzeniem komputera z innym PSU/pomiarem napięć miernikiem. Sprzątanie systemu i wnętrza komputera z kurzu też się przyda, ale akurat nie tu doszukiwałbym się problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie ma nic wspólnego z wydajnością? Ja miałem problem z zasiłką i wydajność spadła o ponad połowę. Co do napięć to raczej są normie. Ale jeśli to GPS to wiadomo co jest grane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model to (niestety?) - GPS-450AA-101A - co z tymi GPS'ami nie tak?

Odkurzyłem, troszkę kurzu było, teraz sprawdzę jak chodzi, a i jestem w trakcie poszukiwania gwarancji, bo jeśli kupiłem zasilacz 1,5 roku temu to czy przypadkiem nie miałem dwu letniej? ;-) Dzięki za odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dużym obciążeniu nie wyrabiają i podają za małe napięcie na linii +12V. W części przypadków zdarza się również, że po jakimś roku im odbija i podają za małe napięcie na tej linii. Generalnie kompa Ci one nie spalą, ale za małe napięcie powoduje, że część rzeczy nie działa z pełną mocą, no i mogą się zdarzać "freezy", co nie jest zbyt zdrowe dla systemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym najpierw sprawdził na innym zasilaczu, a później dopiero marudził na Chiefteca. Dla mnie sytuacja nie jest oczywista. Równie dobrze problemem może być zaśmiecony system, jakiś wirus, lub błąd w jakimś sterowniku/programie.

Zasilacz może hałasować, bo ma za gorąco (Chiefteci GPS mają wbudowany czujnik temperatury), jeśli np. zasilacz u Ciebie jest elementem chłodzenia, a do tego komp jest zasyfiony, to być może po prostu wentylator w zasilaczu przechodzi na wysokie obroty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...