Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Smuggler

CDA 12/2009 zawartość

Polecane posty

(..) jest UCZCIWYM I SUBIEKTYWNYM.

Czy jedno nie wyklucza drugiego? :happy: Właściwie to dobrze, że staracie się oceniać grę tak jak ona Wam "leży", nawet jeśli wiąże się to z niezadowoleniem sporej grupy osób (w tym mnie).

Mały OT: Właśnie znalazłam kolejna niezbyt przychylną (choć nie aż tak) recenzję tej gry i niestety zaczynam wierzyć, że w tej z CD-A może tkwić o wiele więcej prawdy niż przypuszczałam. :dry:

A tymczasem nie zaśmiecam już tematu i wracam do Divine Divinity, która nie budzi aż tylu kontrowersji. :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą subiektywnością chodzi o recenzowanie zgodnie z własnym wyczuciem i sumieniem. Nieuczciwym byłoby pisanie recenzji wbrew sobie, sugerując się "uznanymi" opiniami innych. Sądy i opinie z natury rzeczy są subiektywne. A inna sprawa to, że wprawdzie obiektywności opinii osiągnąć nie można, ale należy do niej dążyć. Chociażby podając argumenty i starając się oceniać w sposób jak najbardziej wszechstronny, mając na uwadze także to, że komuś może podobać się coś, co nam do gustu nie przypadnie. Wtedy zapoznając się z czyjąś opinią można poznać jej fundamenty i samodzielnie (również subiektywnie) ocenić, czy się z nią zgadzamy, czy nie. W końcu na podstawie tej samej przesłanki zawsze można wyciągnąć dwa kompletnie przeciwstawne wnioski. I oba będą tak samo uprawnione, jeżeli tylko stał za nimi będzie jakiś konsekwentny i spójny system wartości w stylu "najważniejszym elementem erpega jest budowanie postaci, ekwipunku, umiejętności itp." lub "najważniejszym elementem erpega jest fabułą, a system walk i skillowanie ma znaczenie drugorzędne". Z każdą z tych wartości można się zgadzać lub nie, ale opinię opartą na każdej z nich należy uznać za uczciwą. I odnieść ją do własnych upodobań. W końcu recenzowanie to nie tylko nadanie cyferki przy tytule gry, ale także danie materiału do myślenia graczom, którzy na swoje potrzeby zawsze będą mogli sobie tą cyferkę zmodyfikować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały OT: Właśnie znalazłam kolejna niezbyt przychylną (choć nie aż tak) recenzję tej gry i niestety zaczynam wierzyć, że w tej z CD-A może tkwić o wiele więcej prawdy niż przypuszczałam. :dry:

Zaciekawia mnie to coraz bardziej, bo sam mam uwagi do recenzji pewnego RPG w CDA, wyśmianej w internecie. Zdradzisz tytuł?? Może być na PM...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(..) jest UCZCIWYM I SUBIEKTYWNYM.

Czy jedno nie wyklucza drugiego? :happy:

>>>Nie kumam. TO wlasnie 'OBIEKTYWIZM" wyklucza uczciwosc moim zdaniem. BO jesli powiem "ta zupa jest do d..." to to jest SUBIEKTYWNE i UCZCIWE. A jesli powiem "jest do d... ale na pewno sa tacy, co beda lubili ten dziwaczny slony smak i dla nich to bedzie przysmak" to wtedy jest to "obiektywne" i nieczuciwe, gdyz tu nie prezentuje juz swojego stanowiska. Przy czym uczciwy subiektywizm to nie to samo, co "cos jest do d... bo tak mi sie wydaje", nalezy wczesniej podac argumenty dowodzace, ze to jest do niczego.

Numer jak zwykle fajny, ale.. trochę zdziwiłem się, że na temat DiRT'a 2 tylko 1.5 strony.. będzie w najbliższym numerze coś o multi?

3 strony to malo?

Jak Al pogra w multi to cos pewnie dopisze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff... poczytałem dyskusję o Wstępniaku i jak zobaczyłem że niektórzy - profani! (jakby ktoś nie zrozumiał, mówię to pół żartem pół serio) - są zadowoleni ze zmniejszonej wersji to aż zadrżałem ze zgrozy!

Nie będę się rozpisywał co, jak i dlaczego, ani przytaczał wyssanych z palca danych ("większość jest takiego zdania jak ja, czyli..."), po prostu chcę powiedzieć że jestem za powrotem dawnego wstępniaka.

P.S. Jakoś nie przemawiają do mnie teksty (przyznaję, mogłem coś nie do końca dobrze zrozumieć), że "jak będzie co napisać to może i będzie większy Wstępniak"... Jakoś przez te 10 ostatnich lat z których mam wszystkie numery (wcale nie uważam że to czyni mnie lepszym fanem CDA od innych) zawsze naczelni mieli coś do powiedzenia...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numer jak zwykle fajny, ale.. trochę zdziwiłem się, że na temat DiRT'a 2 tylko 1.5 strony.. będzie w najbliższym numerze coś o multi?

3 strony to malo?

No, czyli mniej więcej 3/4, no może nawet jedna strona tekstu. Reszta to grafika, ale jest... są ... 3 strony. :)

PS. A propos tego całego "budowania". w 1/10 to pewnie będą dopiero fundamenty tego, co "zbudujecie" w miejsce wywalonych działów (w tym magazy... no, nie ważne. Nie chcę znów tego przeżywać).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak. Tym bardziej, że to, co powinno znaleźć się we wstępniaku (czyli afera ze sponsporowaną recenzją ACII) wyszła w felietonie pana Poprawy...

Ale wstepniak jest od ogolnego zarysowania wnetrza pisma, a nie od opisywania zdarzen ze swiata gier. Takie rzeczy wlasnie powinny byc w felietonach, bo mamy okazje poznac rozwinieta i bardziej subiektywna opinie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W calej dyskusji najbardziej smieszy mnie syndrom oblezonej twierdzy pt. "my elita hardkorofcuf" vs. "debile-casuale" (ktorzy to winni sa calemu zlu wszechswiata, nawet bardziej niz Zydzi, masoni, cyklisci i Platforma Obywatelska).

Bylo juz na rynku kilka pism dla graczy hardcorowych i wszystkie skonczyly zle (hardocorowy gracz to raczej nienajlepszy target - z reguly o nowych grach i tak wie juz wszystko z sieci a w pelniaki gral rok wczesniej).

Przy wolnym rynku, kazdy kto nie ewoluuje szybko zostanie zjedzony przez innych - wyciagnijcie sobie Gazete Wyborcza, Polityke czy Wprost sprzed kilku lat - zobaczycie, ze w takich gazetach/czasopismach tez zmieniaja sie dzialy, szata graficzna itp. To calkowicie normalny proces, ze czasoposimo stara sie odpowiadac na zapotrzebowanie rynku.

Tylko pamietajmy, ze mowimy o rynku jako calosci a nie w postaci reprezentacji z kilkudziesiecu osob na forum (przy sprzedazy CDA na poziomie > 80 tys. egzemplarzy grupa marudzacych i bluzgajacych redakcje stanowi <0,1% - nawet zakladajac, ze jeden egzemplarz to tylko jeden czytelnik).

Oczywiscie, tutaj dochodzimy do mitu - ze "10 lat temu CDA bylo lepsze", "kiedys robilo sie 10x lepsze gry" oraz "kazualizacja nasz wrog", ale to temat na dluzszy wywod, a jako ze jak na typowego kazuala przystalo ide rano do pracy... moze innym razem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firestorm, ja CDA nie kupowałem kilka lat i gdy wziąłem do ręki grudniowy numer to nie byłem jakoś szczególnie zaskoczony... niby tekstu mniej (ale i cena niższa) niby nie ma tylu demówek i pełniaków (ale jak są to hiciory) - CDA jest już liderem rynku od długiego czasu, na zmiany można sarkać i narzekać, ale ja bym się nie martwił o jego przyszłość. Czas pokazuje, że osoby zarządzające pismem podejmują mądre decyzje... ogólnie ciężko mi coś dodać do twojego postu, trafiasz nim w "bull's eye".

Na poparcie tezy jak groźna może być stagnacja na tym rynku, mogę przywołać przykład SS (potem NSS), gdzie, pomimo świetnych recenzji i wielu ciekawych-niegrowych tematów (co stanowiło o wyjątkowości pisma), nie udało się uniknąć marnego końca. Za późne dołączenie CD-ków i zbyt powolna ewolucja w kierunku właśnie "bardziej każualowego pisma" doprowadziło do upadku. Dlatego też liczę, że CDA ciągle będzie oscylowało w pobliżu złotego środka, coś dla jednych i coś dla drugich.

Żeby było bardziej na temat zawartości: demko Machinarium - świetne, moja gf, która jest chyba największym growym antytalentem na ziemi, przeszła je szybciej ode mnie o.O... Chciałbym je kupić jej pod choinkę, ale nigdzie nie mogę znaleźć. Wie ktoś coś o planach wydania w PL?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było bardziej na temat zawartości: demko Machinarium - świetne, moja gf, która jest chyba największym growym antytalentem na ziemi, przeszła je szybciej ode mnie o.O... Chciałbym je kupić jej pod choinkę, ale nigdzie nie mogę znaleźć. Wie ktoś coś o planach wydania w PL?

Gra jest dostępna tylko za pośrednictwem internetu, nie ma wersji pudełkowej tej gry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Machinarium to nie miałbym nic przeciwko, gdyby kiedyś pojawił się na coverze. :)

Skoro mowa o zmianach to część już jakiś czas zrealizowała: zmniejszenie tipsów, pojawienie się action topa i zdecydowane powiększenie nie tylko gramy.

Pojawia się coraz więcej publicystyki. I bardzo dobrze.:)

Jedynie żałuję tego wstępniaka, który w grudniowym numerze wyglądał żałośnie. Jakby nikt wiedział do końca, co ma z nim zrobić, więc w ostatniej chwili wrzucono jakiś ogryzek.:(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numer jak zwykle fajny, ale.. trochę zdziwiłem się, że na temat DiRT'a 2 tylko 1.5 strony.. będzie w najbliższym numerze coś o multi?

3 strony to malo?

W 10/09 był obszerniejszy artykuł o nowym NFSie, a nie jest... nie była to samochodówka bardziej oczekiwana niż DIRT 2. Co prawda różnica wynosi tylko stronę, ale moim skromnym zdaniem DIRT 2 nie jest gorszy od rywala spod stajni EA.. w końcu to ekipa Codemasters jest, z tego co ostatnio można coraz silniej dostrzec w reckach/komentarzach, mistrzem tworzenia gier o czterech kółkach. Zapewne Al zniweluje tę różnicę, ale nie chce uprzedzać faktów.. bo jeszcze Al gdzieś zadzwoni :P {AR}

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numer jest świetny,ale podpisy pod obrazkami...

W ogóle nie są smieszne,zaczynają sie przeistaczać w (jak to kiedyś powiedział [napisał] ktoś z redakcji,być może Smugg) "a na tym obrazku widać to co widzicie,czyli człowieka z gunem"...

I gdzie,do cholery,jest wstępniak? :( [nie licząc tego 'czegoś' na początku...]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numer jest świetny,ale podpisy pod obrazkami...

W ogóle nie są smieszne,zaczynają sie przeistaczać w (jak to kiedyś powiedział [napisał] ktoś z redakcji,być może Smugg) "a na tym obrazku widać to co widzicie,czyli człowieka z gunem"...

I gdzie,do cholery,jest wstępniak? :( [nie licząc tego 'czegoś' na początku...]

Podpisy sa powazniejsze ale a) nie wszystkie i B) nie do konca. O wstepniaku bylo juz w tym watku 1001x. Sorry ale jesli komus sie nawet nie chce poczytac co inni powiedzieli 1-2 strony temu, to mi sie nie chce udzielac kolejny raz tej samej odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma w "newsach" (czy nie można zmienić nazwy, skoro w naszym rodzimym kraju obowiązuje j. polski, a magazyn CDA, to polski magazyn), takich baboli jak przedostatnio ostatnio (co w drugiej informacji, zapytanie na koniec "czekamy?)- przyp. SW). To dobrze.

Druga sprawa. O ile recenzja wybornego NfS: Shift, jest jedną z najlepszych, jeśli brać pod uwagę, to co napisano w CDA ostatnimi laty, to o tyle "recenzja" Uncharted 2, ma równie miałki poziom, co żenujące pytania Wojewódzkiego, do Tomka K. Czułem się zupełnie, jakbym czytał magazyn konsolowy.

Cała reszta bez większych zarzutów.

Płyty i dodatków nie oceniam, gdyż jak przez te lata kupuję wasze pismo, tak chyba raz skorzystałem z jej zawartości ("Loki"). Oczywiście, tym samym nie twierdzę, iż jest zbędna, lub ma średni poziom. Ponieważ tak nie jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa. O ile recenzja wybornego NfS: Shift, jest jedną z najlepszych, jeśli brać pod uwagę, to co napisano w CDA ostatnimi laty, to o tyle "recenzja" Uncharted 2, ma równie miałki poziom, co żenujące pytania Wojewódzkiego, do Tomka K. Czułem się zupełnie, jakbym czytał magazyn konsolowy.

Załatwiliśmy tę sprawę. Pierwszy recenzent dostał podwyżkę, a drugi został zwolniony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ja dodam kilka słów o ostatnim numerze. Teksty fajne i ciekawe, dużo recenzji mocno przeze mnie wyczekiwanych, ale czytając teksty o EA Winter Showcase miałem mieszane uczucia..niewiele konkretów na temat tych gier a bardzo częste powtarzanie, że embargo na informacje upływa w grudniu....nie lepiej było napisać, że ta impreza się odbyła a szerzej opisać ją jak będziecie mieli możliwość napisania wszystkiego? ale może ja się nie znam...średnio podobał mi się tekst Z shotgunem w spódnicy...ale uważam, że takie teksty mimo wszystko powinny być kontynuowane w CD-Abo budują troszkę klimat. Szkoda że nie ma magazynu ale rozumiem, że średnio wyszedł i dlatego (czytałem poprzednie strony), nie żal mi raczej wstępniaka bo to nie jest nie wiadomo jak potrzebna rzecz. Na koniec jeszcze prośba...jak wsadzacie te gazetki to czy można by je wsadzać luzem?

Ogółem ocena dla CD-A to 9/10 :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...