Skocz do zawartości
krych777

Poszukujemy/Polecamy

Polecane posty

Został wydany w Polsce, jak najbardziej. I nie radziłbym pytać o takie rzeczy - komiks jest legalnie do nabycia i 100% po polsku. Wydało go wydawnictwo Egmont, w latach 2002-2003 w 3 tomach ( te właśnie ja nabyłem) a w 2008 w jednym. Do zamówienia w księgarni lub empiku, ewentualnie na allegro

Edytowano przez Rorschach
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej jestem tu nowa i mam nadzieje ze nie robie jakiegos błedu ...ale wydaje mi sie ze dobrze trafiłam...za moich czasów bardzo popularnym komiksem był Kaczor Donald....pamiętam ze wiele razy ukazywał sie z rózynymi grami wycinanymi z kartonu zatem jakosc ich nie była obłedna ale zabawa przy nich była przednia zbliza sie jesien długie wieczory chciałbym zająć dzieciaki czyms innym niz tv czy gry komputerowe to wszytko jest ok ale ja równiez chcaiłabym uczesniczyc w ich zabawach...dlatego mysle ze swietnym pomysłem byłoby wspólne odtwozenie kilku ze wspomnianych gier...niestety moi staruszkowie dawno pozbyli sie zalegajacej "makulatury" z pudeł na strychu... ale moze ktoś z Was moze mi pomóc...moze macie w domu instrukcje do gry z Kaczora Donalda w labiryntach piramidy lub inne...bardzo prosze jesli mozecie pomóżcie... Życze wielu ciekawych i wciagajacych gier!!!!!i z góry dziekuje za pomoc jakąkolwiek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Moi drodzy, piszę do was z wielką prośbą.

Jestem w klasie maturalnej i przygotowuję (powoli) pracę maturalną z jęz. Polskiego. Mój temat to 'Komiks i nowela graficzna jako formy sztuki współczesnej'.

Czy moglibyście podać mi 8-10 najlepszych, najciekawszych i najważniejszych komiksów, które powstały?

Dziękuje bardzo :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 - 10 , powiadasz ? Mało, ale spróbuję. Zaznaczam jednak, że ciężko obiektywnie stworzyć taki ranking przy natłoku wielu wspaniałych komiksów, i druga rzecz, w związku z tym, że planujesz pracę przekrojową, sugeruję aby tytuły były różne, czyli niekoniecznie obiektywnie najlepsze (np. dany komiks z superbohaterem) ale traktujące o różnych zagadnieniach i z różną kreską/scenariuszem. I takie postaram się polecić :

Kolejność przypadkowa

1. Strażnicy "The Watchmen" Alan Moore i Dave Gibbons - coś Alana Moore'a musisz wziąć, czy to będzie V jak Vendetta, Swamp Thing (retelling opowieści), czy Strażnicy, czy Liga Niezwykłych Dżentelmenów. Sugeruję jednak ten pierwszy

2. Umowa z Bogiem lub The Spirit - j.w. jakiś komiks Willa Eisnera musisz brać, w końcu to kolejna legenda, a nagrody świata powieści graficznej i komiksu, noszą jego imię

3. seria o Kapitanie Ameryka/Supermanie - jakiś komiks o superbohaterze powinieneś zanalizować

4. seria o Batmanie - j.w. tylko, że Kapitana Amerykę omawiaj w kontekście komiksu jako środka wzmacniania patriotyzmu w czasie II wojny (walka kpt. Ameryki z superbohaterem nazistów - Czerwoną Czaszką ) a Batmana, bardziej w kontekście jego mrocznej strony

5. Szninkiel - polski artysta, G.Rosiński wraz z Jeanem Van Hamme, stworzyli dzieło znane nie tylko w Polsce, ale i Europie

6. Phenian lub Kroniki Birmańskie Guy Delisle - czyli komiks jako dziennik podróży i to z miejsc, w których nie ma za wiele wolności

7. Rork lub Cromwell Stone lub Koziorożec lub Arq - komiksy autorstwa Andreasa Martensa, pseudonim Andreas, który tworzy charakterystyczną kreską niezwykłe fabuły, w niektórych fragmentach przypominające dzieła np. H.P. Lovecrafta (kto nie wierzy, niech przeczyta pierwsze dwa tomy Rorka)

8. Kaczor Donald i spółka - tak, nie mogło tego komiksu zabraknąć, nie jest to wprawdzie literatura najwyższych lotów, ale absolutna klasyka, i jedni z najstarszych bohaterów komiksowych, a czytali to chyba wszyscy, choć raz

9. któryś z komiksów "dziecięcych" ale które i dorośli mogą śmiało czytać np. Calvin i Hobbes, Tin Tin (absolutna klasyka) , Kid Paddle, Jeremi

10. Asterix i Obelix - klasyka, nie mogło tego zabraknąć, zwłaszcza, że Goscinny miał polskie korzenie

btw, gratuluję tematu ;) Sam wybierałem o fantastyce. Ech... kiedy to było ;) Powodzenia !

a jeśli będę mógł w czymś jeszcze pomóc, chętnie to uczynię. Wybór tej 10 był subiektywny i wiem, że jest jeszcze mnóstwo wartych uwagi komiksów.

Edytowano przez Rorschach
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, powiem szczerze, że trochę na przekór polonistce chciałem pokazać komiksy dojrzałe, i kreską i fabułą, więc Kaczor Donald trochę się wyłamuje... A co sądzisz o 'Sin City' Millera albo (przepraszam za rozstrzał gatunkowy!) 'Maus' Spiegelmana?

Dzięki za odpowiedź! :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty decydujesz, jeśli nie chcesz umieścić w rankingu Kaczora Donalda - proszę bardzo, 10 tytułów to mało, choć wiem, że takie są wymogi. Hmm, dojrzałe powiadasz. Proponuję zasięgać więcej z komiksu europejskiego np. Hugo Pratt, kolejna legenda komiksu - seria o Corto Maltese. Niby przygodowa, dla młodego czytelnika, ale w albumie "Etiopiki" [zbiorek 4 opowieści] np. jest historia, gdzie w Afryce wraz z poznanym tam Afrykaninem, spotyka pod postacią szamana, Diabła (nie jest to powiedziane wprost, ale można się domyślić) - człowiek, wiedzący, że ludzkość podobno wywodzi się z Afryki, i znający opowieść o Adamie i Ewie, wyłapie aluzje i zrozumie słowa tej postaci. Podobnie, Corto w innej opowieści cytuje poezję Rimbauda czy sury Koranu. A w tomie "Corto Maltese na Syberii" jest tło historyczne rewolucji bolszewickiej, skarbu, złota admirała Korczaka, i przewijają się historyczne postacie, takie jak baron Roman von Ungern Sternberg. Rozstrzał gatunkowy ? Nie ma problemu =) "Sin City" jest niezłym komiksem, na pewno lepszym niż "Ronin", lub "Elektra żyje" - czyli inne komiksy Franka Millera, "300" też jest dobre, a historia znana każdemu. W Sin City na pewno zwraca wykorzystanie kolorów - kolory inne niż czarny i biały, takie jak żółty i czerwony np. , pojawiają się by coś podkreślić. Same fabuły to kawał porządnej sensacji, pewnych aluzji do "pop"kultury ale głębi psychologicznej bym się nie doszukiwał - co nie znaczy, że nie jest to dobry komiks. "Maus" uważam za przereklamowany, którego głównym nośnikiem jest temat, a za tym idzie przeciętna praca. Jednak w kontekście komiksów które odbiły się szerokim echem na świecie i podejmują ważne tematy, powinieneś go wziąć pod uwagę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejrzeć, a przeczytać od deski do deski. Ze zrozumieniem. Śledziu udowodnił "Osiedlem", że należy do czołówki najlepszych komiksiarzy młodego pokolenia (młodego - czyli po 30stce :P), w dodatku to najlepszy dowód na tezę, że dzisiaj komiksiarz (piszący scenariusze) musi mieć zmysł (czujnego) obserwatora rzeczywistości.

A w ramach hasła "poryty komiks" polecam to: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/morfolaki czyli Morfołaki. Ostrzegam - wymaga dużego doświadczenia w obcowaniu z materią komiksu jako takiego. Ilustracji obrazkowych pożarłem w życiu tysiące, tutaj natomiast nie za bardzo rozumiem o co chodzi. Niemniej, intryguje (także graficznie) jak cholera!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Supermana, to najlepszym punktem zaczęcia od zera jest pozycja SUPERMAN: EARTH ONE. Autorami komiksu są J.M. Straczynski (scenariusz) i Shane Davis (rysunki). Historia skupia się na młodym, dwudziestojednoletnim Clarku Kencie, który szuka swojego miejsca w Metropolis. Nie za bardzo wie, jak stać się Supermanem, który będzie inspirował ludzi i dawał im nadzieję.

Komiks spod szyldu Earth One jest wydawany w formie HC (hardcoverów), około 140 stron. Zakup dosyć drogi na polskie standardy, ale historia jest, moim skromnym zdaniem, warta zazpoznania się.

Wiele osób także poleca ALL-STAR SUPERMAN autorstwa Granta Morrisona (scenariusz) i Franka Quitely (rysunki). Zapoznałem się z tą pozycją, jednak mnie nie porwała.

Co jeszcze? Nie wiem. Batmana nie lubisz, Spidera też (dwie postacie praktycznie podstawowe). Nie wiem czego jeszcze szukasz. Jeśli jakichś nowych - zupełnie nowych - bohaterów z innych wydawnictw niż z DC Comics czy z Marvela, to ja osobiście polecam komiks INVINCIBLE Roberta Kirkmana (scenariusz) i Ryana Ottley'a (rysunki). Posiadam 5 wydań HC (niedługo zostanie wydany 6, który również kupię :) ) i uważam ten komiks za najlepszy komiks superbohaterski, jaki miałem okazję czytać. Tutaj - http://wya.deviantart.com/ - masz deviantarta Ryana Ottley'a, facet jest nieziemsko utalentowany i świetnie rysuje komiks superhero.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm? Jeśli nie Spiderman czy inny Marvel, to polecam Spawn'a autorstwa Todda Farlane'a UWAGA JEST DRASTYCZNY!

Gość jest agentem specjalnym, ginie na akcji przez swojego kolege, wskrzesza go diabeł, gość dostaje supermoce i ma być generałem armii piekieł, ale niezbyt mu to pasuje...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Ze swojej strony mogę polecić komiksy z serii Alien. O Xenomorphach, jakby ktoś jeszcze nie załapał. W kraju ukazało się kilka ciekawych pozycji, a jak ma się trochę szczęścia, to zawsze można znaleźć archiwalia realne czy też online. Ze swojej strony szczególnie polecam trzy pozycje:

?Aliens ? Genocide?

?Anioły Apokalipsy?

?Aliens ? Stronghold?

Spoilerować o tym, co się w którym dzieje, nie mam zamiaru, ale polecam szczególnie te trzy. Mnie najbardziej w pamięć zapadły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze Spider-Man i Batman to dwa zupełnie różne uniwersa. Spider-Man jest z Marvela, a Batman z DC. Trudno jest doradzić coś konkretnego bo oba uniwersa są bardzo rozbudowane, ale na pewno w Marvelu (w powiedzmy większości nowych serii) nie musisz znać całego uniwersum, ale już w DC możesz poczuć pewien dyskomfort jeżeli nie znasz całej tamtejszej historii i postaci. No ale możesz poczytać na początek parę cross-overów (no chyba że to Cię nie interesuje) a później zabrać się za główne wątki. Najstarsza ukazująca się seria o Człowieku pająku to Amazing Spider Man. Ale istnieje mnóstwo miniserii z Pająkiem. Na pewno coś znajdziesz dla siebie. Jeżeli chodzi Ci o cały Marvel to możesz poczytać Avengers: The Initiative bo wydaje mi się nie trudna do pokapowania o co chodzi. Ogólnie poczytaj starszych Avengersów. :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry Spajder na początek to ten od Ramosa i Jenkinsa (Spectacular). Niezbyt zagmatwana, a satysfakcjonująca fabuła (Peter jako semi-nastolatek robi o wiele większe wrażenie, niż jako poważny nieogolony dziennikarz :<), bardzo, bardzo dobra kreska, mała ilość zeszytów i polskie wydanie. Idzie wyhaczyć na allegro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już trochę komiksów czytałme, więc nie potrzebam i serii, która jest "łatwa do pokapowania" - potrzeba mi dobrej serii. A pytam się ,bo wiem, która seria jest najstarsza i wiem ile jest mniej więcej zeszytów, a przebrnąć przez taką ilość, będzie dość trudno i dlatego szukam czegoś ciekawego na początek. Czytanie Spider-Mana zacząłem od Noira (czytam teraz 2 tom "Eyes without a face") i podoba mi się kreska ( choć w pierwszej części była lepsza niż w EWAF) i szukam czegoś takiego - Peter Parek ukazany jako naprawdę ciekawa postać, a nie taki 2099 z Shattered Dimensions czy też zwykły Peter - oni są podobni do Sory z KH - gnojki, którzy myślą, że są super fani, super śmieszni etc. -,- A Noir to jest gość z charakterem i zasadami. Istnieje jeszcze jakiś taki Peter? Czy pozostali są tacy jak opisałem? ^^ No i żeby nie było tego za dużo. ;)

A Batmana te chcę poczytać, bo postać jest bardzo fajna i tu tym bardziej, nie wiem od czego zacząć.

A na pana Spektakularnego zerknę. Dzięki za podpowiedź. ;)

Edytowano przez loQ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...