Skocz do zawartości
Turambar

Sporty zimowe

Polecane posty

Jakiś czas temu tu już nie pisałem, więc czas na post podsumowujący Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015, oczywiście skupiając się na skokach narciarskich. Mam nadzieję, że mój powrót i ten post okażą się dla was interesujące ;)

Na skoczni normalnej największą niespodzianką był dla mnie Rune Velta. O ile Freund i Kraft spokojnie powinni się bić o podium, o tyle dojście do aż tak wysokiej dyspozycji Norwega było dla mnie naprawdę zaskakujące. Na plus zaliczam świetny występ Janka Ziobry, który moim zdaniem powinien skakać również w konkursie na skoczni dużej - jak Zniszczoł, powołany w jego miejsce się zaprezentował, mówić chyba nie muszę. Czułem, że Kruczek popełnia przez tę decyzję błąd, ale cóż... Jeśli chodzi o sam konkurs na dużym obiekcie, Kamil i Piotrek pokazali pełnię swoich obecnych możliwości (przynajmniej w Falun, bo na innych skoczniach z pewnością stać Stocha na lepsze skoki i miejsca). Cała reszta jak zwykle była tłem, ale przynajmniej mieliśmy dwóch nieźle skaczących zawodników, co powinno cieszyć.

Drużynówka... Przyznam szczerze, że obstawiałem że o zwycięstwo będą się bili Niemcy z Norwegami, a tu taka niespodzianka! Mistrzowie Olimpijscy poza podium, Norwegowie poza zasięgiem, a Polacy z brązowym medalem! Jako że apetyt rośnie w trakcie jedzenia, w pewnym momencie napaliłem się na możliwość zdobycie srebra, ale niestety tym razem Schlierenzauer okazał się lepszy od Stocha i musimy uznać górę Austriaków. Brąz to i tak wielki sukces, szczególnie że chyba nikt przed konkursem, wziąwszy pod uwagę przebieg tych Mistrzostw i całego sezonu, się tego nie spodziewał.

Mam nadzieję, że ten niewątpliwy sukces zmotywuje chłopaków do walki już w najbliższy weekend w Lahti - skoczni będącej jedną ze "starej gwardii", która nie została przebudowana (ale pewnie niebawem będzie...) i nadal zachowuje swój fajny, "oldskulowy" klimacik.

http://www.skijumping.pl/wiadomosci/19358/Okiem-Samozwanczego-Autorytetu-I-love-this-game/ - bardzo przyjemny felieton autora, którego artykuły na skijumping.pl szczerze polecam, spojrzenie na skoki i wszystko co z nimi związane z dystansem i raczej małą powagą, ale i tak rzetelnie i rzeczowo. Kolejny świetny tekst Samozwańczego Autorytetu, tym razem podsumowujący MŚ :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dajcie spokój - jakie 19.5 dla Freuinda? No jakie? Nie podoba mi się takie sędziowanie i zabieranie pewnego zwycięstwa Prevcowi, który pozamiatał w tym konkursie swoim drugim skokiem. A tu taki zonk.

Myślałem, że Kamil zdobędzie podium. Niestety warunki i szczęście było dziś przeciw nam - może jutro pójdzie lepiej? Żyła za to skakał świetnie i zajął swoje najlepsze miejsce w tym sezonie - rychło w czas. :) Żal Ziobry, ale najważniejsze że nic mu się nie stało. Klimek dalej ma problemy z drugim dobrym skokiem. Na szczęście inni zawodnicy też nie zawsze się poprawiali. Konkurs w Oslo był bardzo emocjonujący - chcę takich oglądać jak najwięcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny konkurs za nami. Dobrze, że czterech naszych skoczków awansowało do drugiej serii.

Ziobro zaliczył upadek. Najważniejsze, że nic mu się nie stało. Szkoda, że Stoch nie skoczył dalej. Piąte miejsce jest dobrym wynikiem, ale była szansa na podium.

Gratulacje dla Żyły, który dwa razy skoczył dobrze.

Oby polscy skoczkowie tak startowali do końca sezonu smile_prosty2.gif

Edytowano przez grz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro mam nadzieję na podium. Hymn A Capella już na skoczni śpiewałem, więc Stoch chyba uznał, że już nas więcej nie chce słyszeć. :D

Fajnie skakali. Prevc odleciał baardzo ładnie. Szkoda, że nie wygrał, ale Freund też ładnie skoczył. @8azyliszek - to był bardzo ładny skok. Daleki, spokojny i z dobrym lądowaniem.

Szkoda skoku Kamila i Ziobry. Piotrek duże zaskoczenie, szczególnie, że w treningach skakał słabo. Janek też w treningach słabo, ale potem również odpalił. Szkoda upadku, ale najważniejsze, że nic się nie stało. Murańka ładnie choć mogło być lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniały drugi skok Kamila Stocha z jedenastej pozycji awansował na trzecie miejsce brawo.Piotrek ma dalsze problemy by oddać dwa równe skoki.Po pierwszej serii zajmował świetne czwarte miejsce,ale skok na 121 m zepchnął go na ósmą pozycję.

Severin Freund klasa sama w sobie.Po czwartym zwycięstwie z rzędu w pucharze Świata jest na najlepszej drodze do zdobycia kryształowej kuli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był normalny weekend w poprzednim sezonie. :)

Fajnie było. Kamil skakał dobrze, szkoda jedynie pierwszego skoku. Piotrek fajnie, ale drugi zepsuł (pierwszy Żyły i drugi Stocha - wygrana?). Murańka bardzo miłe zaskoczenie. Szkoda Ziobry, może coś po upadku bo w ogóle w kwalifikacjach opadł.

Znowu wygrał Freund i chyba jeśli utrzyma formę to zdobędzie Kryształową Kulę. Prevc nie jest jednak stabilny ostatnio, a Kraft stracił już chyba za dużo punktów. Brawa dla Noriakiego za podium. Wczoraj nie chciał zdjęcia, ale dzisiaj go złapałem. :D Można wracać do domu. ;)

Btw. Freund jest jednak Freundem. Bardzo sympatyczny człowiek. Przed nim na oko z 500 kibiców, a ten z każdym zdjęcie, autograf, rozmowa czy uścisk dłoni. ;) Dla porównania Prevc rozdawał pocztówki, nic więcej, a ludzi było pięć razy mniej.

Edytowano przez TheGlocKPL
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że sezon się kończy. Mógłby trwać do kwietnia :-)

Brawo dla Stocha za drugi skok. Jakby nie pierwsza próba, mielibyśmy zwycięstwo Kamila.

Żyła jest teraz powtarzalny. Zaskoczeniem jest dobre miejsce dla Murańki. Przynajmniej dla mnie.

W piątek loty i zapowiadają się ciekawe zawody.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że ten sezon już się kończy, zawsze mam pod koniec sezonu mieszane uczucia - z jednej strony jestem ciekawy zawodów w Planicy (a w tym roku szczególnie, tym bardziej że Słoweńcy chwalą się, że Letalnica (btw wolałem starszą nazwę - Velikanka) ma pozwalać na skoki w granicach 250 metrów), z drugiej szkoda, że do LGP skoków nie będę miał okazji obejrzeć. Coś za coś.

Jeśli chodzi o weekend w Oslo, oceniam wyniki naszych na bardziej niż udane, tym bardziej że raczej się nie nastawiałem na rewelacje. Kamil - klasa sama w sobie, podobnie jak Prevc, ich awans to coś naprawdę znakomitego, lepszy wyczyn zrobił ostatnio chyba tylko w poprzednim sezonie Schlierenzauer, który wygrał bodajże w Kuusamo, awansując z 15. na 1. miejsce. Piotrek w końcu zaczyna się stabilizować, szkoda że tak późno. Murańka pokazuje, że stać go na wiele... I tyle. Nie mamy czwartego zawodnika do drużyny, ale to nic - najważniejsze że udało się chłopakom spiąć w dobrym momencie i zdobyli znów medal na MŚ :)

Freund - wielki szacunek i uznanie dla tego pana. Na samym początu sezonu pisałem, że on i Prevc będą się bili o Kryształową Kulę i się nie pomyliłem. Wyścig wchodzi w ostatnią prostą i wydaje się, że Freund jest po prostu za mocny, żeby Słoweniec mógł mu odebrać zwycięstwo w łącznej klasyfikacji. O Krafcie nawet nie mówię, jego strata jest zdecydowanie zbyt duża żeby się z nim liczyć, szczególnie przy takiej dyspozycji Freunda, który ma szansę być pierwszym od sezonu 1999/2000 i triumfu Schmitta Niemcem, który zdobędzie Kryształową Kulę i trzecim w historii po jednej KK Jensa Weissfloga i dwóch Martina Schmitta (który zresztą najprawdopodobniej zdobyłby 3 KK pod rząd, gdyby nie Adam Małysz).

Jedno jest pewne - koniec sezonu zapowiada się ciekawie jak mało kiedy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widok Marcusa Eisenbichlera po drugim skoku Prevca - Bezcenny. :P Jeszcze drugi taki sam konkurs w niedzielę i Niemcy będą musieli jeszcze trochę poczekać na dużą Kryształową Kulę. I bardzo dobrze. :)

Kamil skakał tak daleko jak mógł. To był dla niego ciężki sezon, przez tą kontuzję i dobrze, że udało mu się z resztą drużyny wywalczyć chociaż ten brąz w Fallun. 8 miejsce to nie wstyd, a Klimek w pierwszej 20-stce to dobry prognostyk na kolejny sezon. Szkoda Żyły - może w niedzielę się załapie. Czemu Kubacki startował? Nie wiem. Ziobro za każdym razem prezentował się lepiej od niego. Szkoda, że Kruczek nie zabrał go do Słoweni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Freund z Kryształową Kulą! :)

Już myślałem, że Prevc wygra, ale skok Tepesa dał mi nadzieję i cóż, Jurij nie pomógł koledze. Cieszę się, że Severin wygrał, zasłużył. Wprawdzie weekend mu nie wyszedł, ale reszta sezonu była bardzo stabilna i poza kilkoma słabszymi konkursami to zawsze był wysoko. Peter niby też, ale jednak nie okazywał się tym najlepszym. 3 wygrane przy 9 Freunda to trochę mizerny wynik. Anyway, jestem zadowolony.

Szkoda, że ten sezon tak wyszedł Polakom. Kontuzja Kamila i zagubienie formy nie zwiastowały dobrze, ale na szczęście udało się go uratować brązowym medalem w Falun. Żyła trzymał poziom przez cały sezon i to on był jedynym, kto dawał nadzieje na punkty do czasu TCS. Być może ten rok pomoże mu w końcu dojrzeć i się ustabilizuje. Fajnie, że Zniszczoł i Murańka mieli przebłyski, ale jednak kiepsko, że Olek zgasł, a Klimek obudził się tak późno. Reszta - beznadzieja, oby w listopadzie skakali jak w poprzednim sezonie.

A Stoch - na pewno ten sezon nie był tak udany jak 2013/2014, ale nie można narzekać. Wrócił po ciężkiej kontuzji i zajął 9 miejsce w generalce. Ciekawe czy gdyby skakał od początku to byśmy się cieszyli z obrony tytułu. Szkoda, że indywidualnie na MŚ bez medalu, ale jeszcze będą okazje. Pokazał jednak, że w przeciwieństwie do reszty jemu sodówa nie odbiła i nadal będzie naszym liderem. Oby za rok była Kula. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIEEEEEEE! Co ten Tepes zrobił?! Jak on mógł wywinąć taki numer koledze z reprezentacji? To zwycięstwo i tak mu nic nie dawało. Mógł lądować wcześniej, mógł nie robić telemarku. W głowie mi to się nie mieści. Bardzo mi szkoda Prevca. Oddał dwa świetne skoki i przegrał o włos Kryształową Kulę. :(

30 skoczków skacze a na końcu wygrywają Niemcy. :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo, bardzo interesujący koniec sezonu :) Pierwszy raz w historii zdarza się, żeby na koniec sezonu dwóch zawodników miało identyczną ilość punktów w Pucharze Świata. To jest jeszcze bardziej nieprawdopodobne niż sytuacja sprzed dekady z TCS wygranym eq aequo przez Ahonena i Jandę (aż przykro dzisiaj patrzeć jak są cieniami samych siebie sprzed lat...). Uważam że Freund zasłużył na Kryształową Kulę, przez cały sezon prezentował się naprawdę rewelacyjnie i sprawiedliwie ją wywalczył. Gdyby nie dyskwalifikacja w Neustadt, wygrałby z różnicą stu punktów, ale nie musi pluć sobie w brodę - wygrał i tak, był po prostu najlepszym zawodnikiem sezonu i nie ma co nad tym dyskutować. Złoto na MŚ tylko to potwierdza.

Jeśli chodzi o naszych... Kamil Stoch znakomicie jeśli weźmiemy pod uwagę kontuzję i późniejszą infekcję. Piotr Żyła na swoim niezłym poziomie, gdyby tylko wcześniej się ustabilizował, byłoby miejsce lepsze niż 19. w generalce, no ale może w przyszłym sezonie. Klimek Murańka pokazuje, że prawdopodobnie będziemy mieli z niego jeszcze sporą pociechę. Reszta przez zdecydowaną większość sezonu poniżej jakiejkolwiek krytyki. Mam nadzieję, że nasz chyba największy talent, czyli podwójny mistrz świata juniorów z zeszłego roku, Jakub Wolny, powróci do regularnego skakania po kontuzji i wywalczy miejsce w drużynie na zawody PŚ, idąc śladem Norweskiego supertalentu - Forfanga.

Ogólnie sezon był bardzo ciekawy, obfitował w wiele niespodziewanych zdarzeń (zwycięstwo Jacobsena w Ga-Pa, upadki Ammanna i Wellingera, kontuzja Stocha, dużo rekordów) i przyniósł nam sporo niespodzianek. Trochę przykro mi się zrobiło (jak co roku zresztą), że to już koniec, ale z drugiej strony - dla takich konkursów jak dzisiejszy warto oglądać ten sport. Coś pięknego, niesamowita walka do samego końca i wielkie słowa uznania zarówno dla Freunda, jak i dla Prevca, właśnie za tę walkę.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, he. I bardzo dobrze, że Freund wygrał. Nie żebym miał coś przeciwko Prevcowi, ale podczas weekendu w Planicy sędziowanie przypominało mi to z IO (letnich) w Seulu. Jak dla mnie jedyną sprawiedliwą notą dla zawodnika gospodarzy była właśnie ta dla Tepesa, bo ten skok zasługiwał na 5x20, wszystkie inne oceny były, IMO, zawyżane (albo zaniżano innym).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.skijumping.pl/wiadomosci/19575/Qatar-Airways-zainwestuje-w-skoki-narciarskie/ - o.O

Szejkowie nie dadzą spokoju nawet skokom narciarskim! Szok i niedowierzanie! W sumie wcale się nie dziwię Prevcowi, ale żeby Harro Olli...

Oczywiście robię sobie jaja, więc zanim ktoś mnie zmiesza z błotem w następnym poście, niech spojrzy w kalendarz...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, konkurs inauguracyjny pt. "Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani" zaliczony. Oczywiście nie są i znowu poczekamy tak z 2-3 tygodnie na porządne skoki. Ziobro prezentował przyzwoity poziom, ale to nadal przyzwoity, a go stać na wyższy. Już nie wspomnę o innych Polakach, którzy też wcale się za dobrze nie zaprezentowali. Trzeba przeczekać te pierwsze konkursy, podczas których zawodnicy będą dopiero się przyzwyczajać do skakania zimą. Ale kto wie, może już jutro się zepną i pokażą na co ich stać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska kadra ma to do siebie, że wolno się rozkręca i skacze dobrze dopiero w okolicach Engelbergu. Szczyt formy jak zwykle przyjdzie pod koniec sezonu, a na w miarę satysfakcjonujące skoki całego teamu pewnie jeszcze poczekamy. Po drużynówce ewidentnie widać, że trzeba wielu skoków na śniegu i "oskakania się" do zbudowania dobrej formy. Z ocenami dyspozycji poczekałbym więc o kilka konkursów, które potraktuję jako przełamanie na początku sezonu.

Jeśli chodzi o resztę w kontekście dzisiejszego konkursu indywidualnego (o ile dojdzie on do skutku, przewidziany jest wiatr o prędkości 3-4 m/s) zakładam, że większych zmian w czołówce nie uświadczymy. Prevc powinien walczyć o zwycięstwo z Freundem, do walki być może włączy się kilku zawodników z top10 z poprzedniego sezonu. Peter ma sporo do udowodnienia Severinowi po wydarzeniach z Planicy w marcu tego roku. Jestem też ciekawy występu jego brata Domena, który bardzo dobrze rokuje i może stać się czarnym koniem. Nasi? Mam nadzieję, że się pomylę, ale w obecnej formie (jak mówiłem, na lepszą pewnie przyjdzie nam trochę poczekać, więc cierpliwość jest wskazana) max druga dziesiątka. Tak wynika z tego co widzieliśmy wczoraj, ale skoki nieraz nauczyły mnie, że prognozy można rozbić o kant rzyci, więc obym się zaskoczył i zobaczył dobry występ biało-czerwonych. Przekonamy się już za kilka godzin. smile_prosty.gif

Edytowano przez Patricio1995
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że Słowenia nie wygrała wczorajszych zawodów. Domen Prevc pokazał, że może sporo namieszać w tym sezonie.

Szóste miejsce nie jest złym wynikiem, ale trzeba pamiętać o dyskwalifikacji Norwegów. Mam nadzieję, że na Turniej Czterech Skoczni Stoch będzie w dobrej formie i powalczy o podium. O formę Kamila nie ma co się martwić.

Dziś konkurs indywidualny i mam nadzieję, że polscy skoczkowie zaprezentują się z dobrej strony.

Edytowano przez grz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu to samo. Silny wiatr i zawody w Kusamo odwołane. I tak co roku. To przestaje być zabawne. Wychodzi na to, ze ta miejscowość nie nadaje się na rozpoczynanie sezonu. A FIS z uporem maniaka każe ludziom wystawać na tej skoczni i czekać na zmniejszenie siły wiatru, które nie następuje.

Szkoda też pani Justyny Kowalczyk. Ale jeśli rzeczywiście jest chora, to powinna odpuścić wczorajsze zawody. Bo przecież może się całkowicie wykończyć i zmienić małą chorobę w coś naprawdę poważnego. A tego bym nie chciał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nastroje przed Turniejem Czterech Skoczni? U mnie tak kiepsko. Wierzę, że Stoch jest w stanie się przebudzić i znowu skakać dobrze, ale patrząc na resztę to już nie mam takiej pewności. Jemu zdarzały się przebłyski, ale u nich nie ma nawet pewności czy chociaż punkty zdobędą w konkursach. Zamiast Żyły mógłby skakać Stękała, już wolę oglądać słabsze skoki zawodnika, który może się rozwinąć niż skoki Żyły, który psuje co drugą próbę. No ale może to wina tych kombinezonów i teraz już będzie dobrze.

Na kogo obstawiacie? Mam nadzieję, że hegemonia Austriaków w tym turnieju zostanie przerwana, ale też Hayboeck zaczął znowu dobrze skakać, więc kto wie. Prevc (starszy) jest silny i wyprzedza konkurentów, ale już ile razy było tak, że TCS nie wygrywali Ci najlepsi, tylko Ci, którzy akurat trafili z formą na turniej? Młodszy Prevc nie wiem czy wytrzyma, bo to jednak bardzo dużo skakania, a ma tylko 16 lat. Freund może się wkurzyć za słabe wyniki w Engelbergu i może odlecieć, ale też boję się, że sędziowie znowu będą mu za byle co dawać wysokie noty. Po cichu liczę na Forfanga, który chyba ze wszystkich Norwegów jest w najstabilniejszej formie, a jak wiadomo stabilna forma jest kluczem do sukcesu w tym turnieju. Nie wiadomo też co szykuje Schlierenzauer, który odpuścił sobie kilka konkursów. Wiemy, że jak on się przebudzi to może nie mieć sobie równych i pytanie tylko brzmi czy już się przebudził. Szykuje się ciekawy turniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się mylić, ale nie wierzę, żeby Polacy dobrze zaprezentowali się podczas tego turnieju.

Stoch może oddać kilka dobrych skoków, ale może też zepsuć swoje skoki.

Pozostali zawodnicy naszej kadry są w słabej formie i awans do 30 będzie dla nich sukcesem.

Faworytami do wygranej TCS są Freund i Peter Prevc. Czarnym koniem TCS może być młodszy brat Prevca.

Mam nadzieję, że Kasai sporo namiesza i będzie minimum na trzecim miejscu.

Zawodnicy z Norwegii są mocni i może ktoś z tego kraju wygra TCS

Edytowano przez grz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...