Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

EarlGrey

Asteriks - seria (Egmont)

Polecane posty

Zapytano niegdyś Amerykanów co (jaki tytuł) przywodzi im na myśl słowo Komiks. Odowiedzi jakich udzielili respondenci było niemal tyle co ich samych. Żaden tytuł nie uzyskał znaczącej przewagi, a wymieniano tu m.in.: Batmana, Supermana, Spidermana, Hulka itd.
Następnie to samo pytanie zadano w kilkunastu państwach europejskich, i tu niemal każdy zapytany udzielał takiej samej odpowiedzi:


Asterix



okladka-200.jpg


Historia opisana w komisksach serii rozgrywa się w Galii (ale nie tylko) podbitej przez rzymskie legiony, za panowania Juliusza Cezara. Tytułowy Asteriks jest najwaleczniejszym wojownikiem jedynej galijskiej wioski która opiera się sile Rzyskiego Imperium. Wszysko za sprawą magicznego napoju przygotowywanego przez druida Panoramiksa. Napój ten daje nadludzką się każdemu kto go spróbuje. W związku z tym Asteriks oraz jego najlepszy przyjaciel Obleliks, który jako dziecko wpadł do kociołka z magicznym wywarem Panoramiksa i "do teraz" pozostaje pod jego działaniem, często ruszają w coraz to nowe przygody, starając sie przeszkodzić podstępom Rzymian.

Seria została stworzona przez nieożałowanego pisarz francuskiego pisarza i scenarzystę polskiego pochodzenia René Goscinny'ego oraz fracuskiego rysownika i ilustratora pochodzenia włoskiego Albert Uderzo. Do roku 1977 stworzyli oni wpólnie 25 albumów. Po śmierci Goscinny'ego 5.11.1977 r. Tworzeniem kolejnych albumów zajął sie sam Uderzo.
Do dnia dzisiejszego powstały 34 albumy składające się na serię o Asteriksie oraz 2 wydania będące jej uzupełnieniem, ale nie wchodzące w jej skład:

1 1961 Przygody Galla Asteriksa (Astérix le Gaulois)
2 1962 Złoty sierp (La serpe d?or)
3 1963 Asteriks i Goci (Astérix et les Goths)
4 1964 Asteriks gladiator (Astérix gladiateur)
5 1965 Wyprawa dookoła Gallii (Le tour de Gaule)
6 1965 Asteriks i Kleopatra (Astérix et Cléopâtre)
7 1966 Walka wodzów (Le combat des chefs)
8 1966 Asteriks u Brytów (Astérix chez les Bretons)
9 1967 Asteriks i Normanowie (Astérix et les Normands)
10 1967 Asteriks legionista (Astérix légionnaire)
12 1968 Asteriks na igrzyskach olimpijskich (Astérix aux jeux olympiques)
13 1969 Asteriks i kociołek (Le chaudron)
14 1969 Asteriks w Hiszpanii (Astérix en Hispanie)
15 1970 Niezgoda (La zizanie)
16 1970 Asteriks u Helwetów (Astérix chez les Helv?tes)
18 1972 Laury Cezara (Les lauriers de César)
19 1972 Wróżbita (Le devin)
20 1973 Asteriks na Korsyce (Astérix en Corse)
21 1974 Podarunek Cezara (Le cadeau de César)
22 1975 Wielka przeprawa (La grande traversée)
23 1976 Obeliks i spółka (Obélix et compagnie)
24 1979 Asteriks u Belgów (Astérix chez les Belges)
25 1980 Wielki rów (Le grand fossé)
26 1981 Odyseja Asteriksa (L?odyssée d?Astérix)
27 1983 Syn Asteriksa (Le fils d?Astérix)
28 1987 Asteriks u Reszehezady (Astérix chez Rah?zade)
29 1991 Róża i miecz (La rose et la glaive)
30 1996 Galera Obeliksa (La Gall?re d?Obélix)
32 2003 Galijskie początki (Astérix et la rentrée gauloise)
33 2005 Kiedy niebo spada na głowę (Le ciel lui tombe sur la t?te)
34 2009 Rocznica urodzin Asteriksa i Obeliksa - Złota księga
oraz

Asteriks zdobywa Rzym 1976
Jak Obeliks wpadł do kociołka druida, kiedy był mały 1989
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najsłynniejsi Galowie na świecie już wkrótce będą obchodzić swoje pięćdziesiąte urodziny :)

Asterix oraz Thorgal to moje ulubione komiksy. Asterixa zacząłem zbierać będąc jeszcze w podstawówce. Komiks oczarował mnie od pierwszego numeru. Jest kapitalnie zrobiony a co najważniejsze ocieka świetnym humorem :) Pamiętam, że "wtedy" pojawiły się w wypożyczalniach kaset video, pełnometrażowe kreskówki o przygodach Asterixa i Obelixa, np. "Asterix Vs. Ceasar" czy "Asterix w Brytanii". Dodatkowo w "Kinder niespodziankach", można było trafić na figurki głównych bohaterów komiksu: Asterixa, Obelixa, Panoramiksa, Asparanoiksa, Kakofoniksa itd.

Co do samego komiksu: posiadam numery do 33 włącznie (wolę te w miękkiej okładce - tak z sentymentu do większości numerów). Poza tym uważam, że Asterix jest z tych komiksów, które mogą wywołać banana na twarzy chyba u każdego, bez względu na wiek :) Świetnie nadają się do wspólnego czytania z własną latoroślą poza tym myślę, że nie potrafią się znudzić nawet po wielokrotnym przeczytaniu.

Jest jednak małe "ale": otóż Asterix ewidentnie kłamie w kontekście słynnego rzymskiego koloseum.

Jak wiadomo akcja komiksu rozgrywa się "50 roku przed Chrystusem". Natomiast owa włoska budowla została wzniesiona po 70 roku po Chrystusie (cesarz Tytus Flawiusz kazał wznieść koloseum na cześć stłumienia żydowskiego powstania w Jerozolimie, zakończonego min. zniszczeniem świątyni - dzisiaj została po niej sławna ściana płaczu).

Nie mniej jednak to tylko drobny szczegół w żadnym wypadku nie psujący przyjemności z czytania o kolejnych przygdacj mikrego wojownika oraz jego towarzysza - bardzo krępego nosiciela menhirów :)

Kto nie słyszał o Asterix'e powinien się wstydzić :jezyk2:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem coś dopisać, ale poprzednik wszystko wystawił na tacę. U mnie było identycznie. Pamiętam jak wyszukiwałem w latach 90tych (pierwszej połowie) archiwalne numery. I ta frustracja na długie przerwy pomiędzy nowymi wydaniami w kiosku. :) Wysiłek wyciągnięcia kasy od mamy z każdym rokiem, był coraz trudniejszy, a to z powodu sukcesywnie wzrastającej inflacji. :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asterix i Obelix to jeden z fajniejszych komiksów. Mam w domu parę części i często je czytam. Jakby wydawali je teraz w kioskach to kupiłbym wszystkie książeczki. :happy:

Jakiś czas temu w krakowskim Empiku na rynku widziałem z 80% numerów (wydania z leksykonem). Jeśli będziesz miał okazję być w którymś z tych sklepów możesz zobaczyć a nawet zapytać, oni mają jakieś to swoje centrum zamówień (chociaż to też działa różnie u nich).

Ja nadal mam prawie wszystkie wydania z leksykonem i większość z normalnej serii (niektóre liczą +10lat, kupione na bazarach nad morzem). Komiks ten jest nie-do-pobicia... humor jest niebanalny - opiera się nie tylko na gagach ale i na nawiązaniach do historii, współczesności, wyśmiewa bez skrupułów przywary różnych nacji...

Jako bonus mogę dodać, że został wydany komiks ku czci R. Goscinnego "Asteriks i przyjaciele" (wiele historyjek różnego autorstwa m.in. Van Hamme) w 2007 oraz ostatnio "Asteriks. Złota księga" (nie czytałem).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjny komiks z piękną "kreską". Mam chyba znaczną większość komiksów i napewno 80 % wszystkich komiksów przeczytałem. Ten komiks jest tak kultowy jak Kaczor Donald, albo Tytus, Romek i A'Tomek. Te kłótnie "Twoje ryby cuchną" zostaną w mojej pamięci do końca ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu dożo gadać - klasyka i jeden z moich ulubionych komiksów (zaraz po komiksach Dona Rosy :P ). No i w dodatku Gościnny miał polskie korzenie. :) (co z resztą nie dziwi - tylko ktoś z polski mógł coś tak wspaniałego stworzyć :D )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ulubione "Asteriksy" to "Odyseja Asteriksa" i "Asteriks u Reszehezady" - oba przedstawiają przygody jakie spotykają naszych galów w drodze do celu, z mnóstwem zabawnych postaci pobocznych i genialnych, rozbrajających gagów. Można rzec - idealne komiksy drogi...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gladiator, U Brytów, Laury Cezara, U Helwetów, Dookoła Galli, Na Korsyce(!), Wielka Przeprawa (ten ostatni naprawdę się wyróżnia - prawie brak Rzymian). Można dodać jeszcze Kleopatra, ale to nie jest dla mnie specjalne dzieło. Reszta wg. uznania. Znam wszystkie Asteriksy i te typy to wg. mus - taki Asteriks w pigułce. Walić w ciemno.

Gdybym miał wybrać tylko 3.. to byłoby ciężko. :) Rozmowa na dłuższe posiedzenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz na allegro parę ciekawych ofert jest (tzn. kilka tomów [6] bardzo tanio - ok. 32 zł), więc poszukam takiej, co w niej będzie jak najwięcej z tych które wymieniłeś. Dookoła Galii, U brytów i Gladiator czytałem - były w bibliotece. :P Ale inne to będę szukał. :)

Edit: No tak - te najlepsze są w tej najobszerniejszej i za razem najdroższej (bo Kup Teraz 200zł za używane) aukcji. :( <Zły>

O tu: http://allegro.pl/item878527501.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rany, to najbardziej sympatyczna i najsłynniejsza para Galów na świecie. Która na dodatek igra sobie z potęgi wielkiego Cesarstwa. A sposobów, by ośmieszyć Rzymian jest naprawdę wiele :3

Niestety nie mogę poszczycić się wielką kolekcją komiksów z Asterixem, nad czym wielce ubolewam, niemniej liczę, że kiedyś zaopatrzę się we wszystkie numery. ;]

Najbardziej epickie były sceny bitewne. Teksty Rzymian i ich wygląd po przegranej (a jakże) walce, powalały :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra - pierwsza 6 kolekcji już jest moja - w poniedziałek kasę wpłacam. Kupiłem następujące tomy:

1. U Reszehezady (jak źle napisałem to pisać)

2. Róża i miecz

3. U Brytów

4. Normanowie

5. Legionista

6. na Igrzyskach Olimpijskich

Całość za 34 zł + przesyłka (10 zł) chyba się opłaca nie sądzicie? Oczywiście wszystko w dobry,m stanie. Już się nie mogę doczekać kiedy do mnie przyjdzie. :) Pewnie przeczytam wszystkie jednego dnia, no ale cóż. xD

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asterix to pierwszy komiks, który poznałem... Ojciec czytał mi go do poduszki, kiedy miałem niespełna 4 lata :P W domu mam wszystkie zeszyty, które przeczytałem po kilka(naście?) razy. Najbardziej podobają mi się pierwsze - "Przygody Gala Asteriksa", "Asteiks u Brytów", "Gladiator", "Wyprawa dookoła Galii", "Asteriks i Kleopatra", "Asteriks i Goci", ".. i Normanowie", "Legionista", "Niezgoda", "Wielka przeprawa" - płaczę ze śmiechu za każdym razem, kiedy je czytam, a często do nich powracam. Reszta też jest świetna, jednak ostatnie zeszyty bez Gościnnego cechują się bardziej 'fizycznym' humorem. "Kiedy niebo wali się na głowę" nie ma żadnych walorów 'asteriksowych', ot przekaz, że gdzie dwóch się bije tam trzeci wygrywa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...