Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Pomoc Szkolna - przedmioty ścisłe

Polecane posty

Mógłby ktoś wytłumaczyć mi jak liczy się średnią procentową? Właściwie nie wiem czy to o to chodzi, problem jest taki: 72,7% miedzi stanowi izotop o liczbie masowej 63 a 27,3% miedź o liczbie masowej 65. Mam obliczyć masę atomową miedzi, czyli średnią liczbę masową tych dwóch izotopów z uwzględnieniem ich zawartości procentowej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja dziewczyna ma zrobić to zadanko:

Ile wody można przepompować rurociągiem o średnicy 25 mm w ciągu 6 minut zachowując laminarny charakter przepływu ?

Dane:

Współczynnik lepkości = 1*10^-3

Gęstość = 998 kg/m^3

Obiecałem jej że postaram się jej pomóc ale niestety zbytnio tego nie ogarniam xD. Może ktoś chociaż trochę mnie nakierować na prawidłowe rozwiązanie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pomocy, bo chyba dopadło mnie zmęczenie materiału i mam totalne zaćmienie. W kolbie miarowej o 200 cm3 znajduje się roztwór o jonów Mg2+ i Ca2+. Na oznaczenie 25 cm3 próbki pobranej z kolby miarowej zużyto wobec czerni eriochromowej T 26,5 cm3 0,01 molowego roztworu EDTA. Na oznaczenie 25 cm3 roztworu pobranego z z tej samej kolby miarowej zużyto wobec mureksydu 19,3 cm3 0,01 molowego roztworu EDTA. Oblicz ile mg Ca2+ oraz ile Mg2+ zawierał roztwór w kolbie miarowej. ( ODP: 61,88 mg Ca2+ i 14,00 mg Mg2+)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Rozpaczliwie staram się znaleźć błąd w obliczeniach w tym kodzie

Wszystko umiem oprócz odejmowania BCD+3 U9, gdy wynik jest dodatni.

Mam 2,60 - 1,10

W kodach U9 to jest:

0.0101, 1010 0011

+

1.1011, 1011 1100 (bo zanegowane 1.0100,0100 0011)

------------------------

0.0001, 0101 1111 były przeniesienia na dwóch tetradach z lewej...i na bicie znaku, więc poprawki są takie:

+

0011 0011 1101

+

1

-----------------------

0.0100, 1000 1101

4 8 13

wynik 1,5...10... gdzie leży błąd w rozumowaniu? Dla BCD zwykłego w U9 zastosowanie tego +1 razem z poprawkami 0110 w wymaganych miejscach działa elegancko, a tu mi zawsze się coś sypie.

Dziękuję za ewentualną pomoc. Głowię się z tym problemem i nie wiem, gdzie jest błąd.

Niestety potrzebna pomoc jest pilna, ale być może ktoś coś pamięta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pomocy w wyprowadzeniu jednostki N/C mając wzór E=F/q i korzystając z innych wzorów.

Mógłbyś napisać coś więcej na ten temat? Jednostka natężenia pola pola elektrycznego - E, czyli N/C (Niuton na Culomb) wynika wprost z podanego wzoru (siłę liczy się w Niutonach, a ładunek w Culombach). Może chodzi Ci o przedstawienie tej jednostki za pomocą jednostek podstawowych układu SI ? Jeżeli tak, to proszę: [N/C = kg *m *(1/s^2) * (1/A*s) = kg *m / (A*s^3) ], gdzie : A - amper, m - metr, kg - wiadomo, s - sekunda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Potrzebuję żeby ktoś wytłumaczył mi to zadanie:

Jaką pojemność na kondensator, w którym pod napięciem 50 V zgromadził się ładunek elektryczny o wartości 300uC?

Przygotowuję się na konkurs i postanowiłem napisać tutaj żeby mi ktoś to wytłumaczył. :serduszka2.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie dotyczące dwóch dość banalnych zadań maturalnych z dowodu algebraicznego oraz geometrycznego, które pojawiły się na mojej maturze próbnej. Oba zadania rozwiązałem, jednak jak się później okazało, mój tok rozumowania nie pokrywał się z tym przedstawionym w kluczu odpowiedzi przez co za oba zadanka otrzymałem zero punktów. Chciałbym aby ktoś zajrzał do moich rozwiązań i ocenił (nie)poprawność mojego toku rozumowania.

Zadanie 1. Uzasadnij, że (2013*2014+1)/(2014+20132)=1

Obliczenia:

2013*(2013+1)+1=2014+20132

20132 +2013+1=2013+1+20132

L=P

Jak widać pozbyłem się mianownika, doprowadziłem równanie do takiej postaci aby było widoczne, że lewa strona równania równa się prawej, co IMO dowodzi, że początkowe równanie jest prawdziwe.

Zadanie 2.

Udowodnij że przeciwprostokątna trójkąta prostokątnego jest średnicą okręgu na nim opisanego.

Rozwiązanie:

Tutaj oczywiście wystarczyło skorzystać z twierdzenia o kącie środkowym i kącie wpisanym opartym na tym samym łuku, jednak to rozwiązanie było moim drugim pomysłem i postanowiłem zostać przy pierwszym(tym bardziej, że w odpowiedzi napisałem już małe opowiadanko i nie bardzo miałem miejsce na kreślenie i poprawianie). A mój dowód brzmiał mniej więcej tak:

Przeciwprostokątna każdego trójkąta prostokątnego jest przekątną prostokąta zbudowanego z dwóch takich trójkątów przystających. Promieniem okręgu opisanego na prostokącie jest połowa przekątnej tego prostokąta, zatem przekątna(przeciwprostokątna)=2r=średnica.

W odpowiedzi zawarłem również stosowny rysunek, obrazujący mój opis.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadanie 1 jest ok (formalnie korzystasz z tego, że element odwrotny w ciele jest jednoznacznie określony dla każdego elementu ciała (no, per saldo to poza elementem neutralnym drugiego działania, ale w tym zadaniu zera nie ma), a liczby rzeczywiste z dodawaniem i mnożeniem tworzą ciało).

Zadanie 2 moim zdaniem nie jest dobre. Stwierdzenie, że przeciwprostokątna w trójkącie jest średnica okręgu to dokładnie to samo co powiedzieć, że przekątna prostokąta jest średnicą. Nie rozwiązałeś problemu, jedynie inaczej go przedstawiłeś. Innymi słowy brakuje dowodu. Rysunek nie jest dowodem, bo przedstawia tylko jedną konkretną sytuację (tę narysowaną).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem swój błąd. Polegał on na założeniu, że udowodnienie że przeciwprostokątna tr. prostokątnego=przekątna prostokąta samo w sobie wskazuje, że jest to średnica. Problem w tym, że żadna z własności prostokąta bezpośrednio o tym nie traktuje i tu niezbędne jest twierdzenie o kącie wpisanym i środkowym. Dzięki za wyjaśnieniasmile_prosty2.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam do zrobienie sprawozdanie z chem fizycznej. Mam obliczyć stężenie barwnika w poszczególnych kolbkach(było ich 8 ), przyjmując stężenie roztworu w I kolbce jako 100%. Kolba miarowa ma objętość 200cm3, a poszczególne kolbki 100cm3. Do kolby miarowej dodać 2ml roztworu barwnika i uzupełnić do kreski wodą. Następnie odmierzać po 50 ml roztworu z kolby i przenieść do kolbek. A roztwór w kolbce uzupełniać do kreski wodą. Czynność powtarzać do uzyskania roztworów w kolbkach o stopniowo malejących stężeniach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema, potrzebna mi jest mała pomoc :D

Otóż mam dwa wyrażenia z funkcji trygnometrycznych (zadanie 8 i 9 w załączniku)

Kompletnie nie wiem jak mam je obliczyć bez użycia tablicy trygonometrycznej. Mam tylko do użytku podstawowe kąty czyli 0, 30, 45, 60, 90 itp.

Jakby mi to ktoś wyjaśnił to byłbym bardzo wdzięczny :)

post-137073-0-44132500-1399577415_thumb.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal nic, jedyne co mi udaje się zrobić to zmienić te wyrażenie z cosinusami na sinusy i to wygląda tak:

sin^2 50* + sin^2 40* + sin^2 30*

Ale nadal jestem w kropce bo wyrażenia te powinny mieć kąt 30, 45, 60 lub 90 :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8. cos^2(60) umiesz policzyć, więc zostawiasz go w spokoju. Teraz zajmij się np. cos^2(40). Zamień to na sinusa (korzystając z odpowiedniego wzoru) i zauważ jedynkę trygonometryczną.

9. Zrób sam - sprawdź czy zrozumiałeś.

Łeee, nie odświeżyłem tematu, a tu już podane rozwiązania...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dobra, teraz te ósme zadanie już czaję i wychodzi 1,25. Czyli dobrze.

Ale w 9 próbuję zrobić takim sposobem jak poniżej jednak nie ma takiej odpowiedzi ;/

ctg 30 x ctg 40 x ctg 50 = ?3 x tg 50 x ctg 50 / wszystko do kwadratu podnoszę

3 x tg^2 50 x ctg^2 50 = 3 x 1 = 3

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinujesz, jak koń pod górę biggrin_prosty.gif. Zastanów się - którego kotangensa umiesz policzyć. A potem pomyśl, ile to jest ctg(alfa)*tg(alfa) i skorzystaj z odpowiedniego wzoru redukcyjnego, żeby łatwo wyliczyć pozostałe dwa.

@t3t

Tym razem byłem pierwszy 8).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa okej... Myślałem że tanges i cotanges też muszą być do kwadratu podniesione żeby zastosować jedynkę trygonometryczną. Dobra, dzięki wielkie jeszcze raz panowie. Może jutro nie polegnę na sprawdzianie biggrin_prosty.gif

@Hakken - a okej, dzięki za info :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...