Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Pomoc Szkolna - przedmioty ścisłe

Polecane posty

Najpierw rozwikłamy tą wartość bezwzględną przy m:

1. m>0, wtedy równanie ma postać

|x|=m

2. m=0, wtedy równanie ma postać

|x|=0

3. m<0, wtedy równanie ma postać

|x|=-3m

I teraz rozpisujemy wartość bezwzględną przy x, wtedy mamy:

1.1. Gdy x>=0, m>0, to równanie przyjmuje postać:

x=m.

1.2. Gdy x<0, m>0, to równanie przyjmuje postać:

-x=m.

2.1. Gdy x>=0, m=0, to równanie przyjmuje postać:

x=0.

2.2. Gdy x<0, m=0, to równanie przyjmuje postać:

-x=0.

3.1. Gdy x>=0, m<0, to równanie przyjmuje postać:

x=-3m.

3.2. Gdy x<0, m<0, to równanie przyjmuje postać:

-x=-3m.

Rozwiązujesz te równania, biorąc pod uwagę warunki. Rozwiązania dla poszczególnych m uzyskasz dodając (w sensie alternatywy) wyniki z poszczególnych podpunktów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem Twojego rozumowania... wg mnie będzie to

2 rozwiązania dla R z wyjątkiem 0

1 rozwiązanie dla m = 0

Brak rozwiązań sprzecznych

Dlaczego? Jak podstawisz np. 7 albo -5 to zawsze będzie dodatnie czyli m>0, a jak podstawisz 0 to zawsze będzie 0, czyli jedno rozwiązanie. Mowa tu oczywiście o prawej stronie, nie rozumiem skąd bierzesz te Iksy...

W szkole dla przykładu robiliśmy

| x + 5 | = | m | - 3

2 rozwiązania dla

m > 3 V m < -3

1 rozwiązanie dla

m = 3 V m = -3

0 rozw. dla m <3 ^ m > -3

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz widzieć kiedy równanie ma jaką ilość rozwiązań. Biorąc twój przykład ze szkoły:

| x + 5 | = | m | - 3

2 rozwiązania- prawa strona większa od 0

|m|-3>0 <=>|m|>3<=>m>3 v m<-3

1 rozwiązanie gdy prawa strona równa się 0

|m|-3=o<=> m=3 v m=-3

0 rozwiązań gdy prawa strona mniejsza od zera

|m|-3<0<=> |m|<3<=> m<3 ^ m>-3

Zrób analogicznie przykład domowy.

Kurcze, napisałem to samo co ty .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem Twojego rozumowania... wg mnie będzie to

2 rozwiązania dla R z wyjątkiem 0

1 rozwiązanie dla m = 0

Brak rozwiązań sprzecznych

Gdybyś doliczył to co napisałem do końca, to dokładnie to by Ci wyszło.

x-y biorę z lewej strony równania (tam też jest wartość bezwzględna, którą trzeba rozpisać).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpatrzmy np. pierwszy z przypadków, który napisałem, czyli zobaczmy co się dzieje dla m>0.

Mamy |x|=m, m>0. Naturalnym w tym przypadku podejściem jest rozpisanie wartości bezwzględnej, która została, czyli mamy dwie możliwości:

x=m, gdy x>0, tu rozwiązaniem jest x=m, ponieważ m>0, to również x>0, czyli jest to jedno z rozwiązań.

-x=m, gdy x<0 , tu rozwiązaniem jest x=-m, ponieważ m>0, to x<0, czyli to również jest rozwiązanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to łatwe, ale proszę o pomoc, bo wzory mi całkiem wypadły z pamięci i nie wiem czy dobrze:

1.Piłka spada swobodnie z 5m. Oblicz czas ruchu i prędkość końcową:

Zakładam, że piłka ma wagę 1kg. Wtedy przyśpieszenie ziemskie 10m/s(kwadrat).

Czyli zamiennie g=s/t(kwadrat), t=(pierwiastek) g/s. a prędkość v=g*t, v=10(pierwiastek)g/s? Zakładamy v0=0.

2.Oblicz z jakiej wysokości strącone doniczkę z kwiatkie, jeśli w chwili uderzenia o ziemię uzyskała szybkość v=12m/s(kwadrat)?

W odpowiedziach jest wzór h=v(kwadrat) / 2g, no i mam pytanie skąd to się wzieło?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadanko 2

Proste założenie Ep=Ek. Doniczka na parapecie posiada energię potencjalną a an dole kinetyczną.

mgH=(mv^2)/2

H=mv^2/2mg

H=v^2/2g

Zadanko 1

Wzór na spadek swobodny=> H=gt^2/2.

Z tego

2H=gt^2

t=Pierwiastek z 2H/g

Prędkość końcowa:

v=a*t

a=g

V0=0m/s

z tego

v=g*t

t=pierwiastek z 2H/g=> ze spadku swobodnego

v=g*pierwiastek z 2H/g=[pierwiastek z 2*H*g]=> to jest V końcowe( to w nawiasie)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z zadaniem jednym...:(

Treść jest następująca:

Dany jest graniastosłup prawidłowy czworokątny, którego suma długości wszystkich krawędzi wynosi 12.

a) Napisz wzór funkcji P wyrażającej pole powierzchni całkowitej graniastosłupa, w zależności od długości krawędzi podstawy x. Podaj dziedzinę funkcji P.

b ) Wyznacz długości krawędzi graniastosłupa , dla których pole powierzchni całkowitej jest największe.

Proszę o pomoc :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a)

Graniastosłup prawidłowy czworokątny ma w podstawie kwadrat, czyli jego krawędzie można podzielić na dwie grupy. Te, które należą do podstaw - jest ich 8, wszystkie mają taką samą długość, oznaczmy ją przez x. Oraz te, które nie należą do żadnej z podstaw - są takie 4, wszystkie mają taką samą gługość, oznaczmy ją przez y.

Z treści zadania mamy, że

8x+4y=12

2x+y=3,

czyli

y=3-2x.

Teraz pole powierzchni jest sumą pól powierzchni wszystkich ścian, czyli mamy 2 podstawy i 4 boki, a więc ostatecznie mamy:

P=2*x^2+4*x*y=2*x^2+4*x*(3-2*x)

Poskracaj sobie to co możesz sam, bo ja i tak już za dużo zrobiłem. Z dziedziną też sobie poradzisz, pamiętaj tylko, że boki nie mogą mieć ujemnej długości i to wystarczy.

b ) W poprzednim wzorze wyjdzie funkcja kwadratowa, obliczenie jej minimum nie powinno być trudne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zna się ktoś na Grafice Inżynieryjnej? Mam takie zadania z liniami, płaszczyznami, przecinającymi się płaszczyznami itp. Chodzi oczywiście o płaszczyzne poziomą (Horizontal plane u mnie) i pionową (Vertical plane). Jeżeli ktoś ma rysunek techniczny na politechnice, to wie o czym mówie (tylko chciałbym się dowiedzieć czy ktoś ma bo nie wiem czy jest sens robić zdjęcia)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z jednym zadaniem z fizyki. Oto ono:

Kropla rtęci o m= 1g rozbija się na 100 jednakowych kropli. Wyznaczyć jaką należny przy tym wykonać prace przeciwko sile powierzchniowego napięcia.

Takie zadanie otrzymałem od kolegi po mojej nieobecności w szkole i prosiłbym o wytłumaczenie (w miarę przystępne) tego zagadnienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trójkącie równoramiennym ABC, |AC| = |BC|, punkt D jest spodkiem wysokości trójkąta poprowadzonej z wierzchołka C, a punkt E jest środkiem boku BC i |CD| = |DE|. Udowodnij że trójkąt CDE jest równoboczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbujmy tak.

Najpierw zauważmy, że z twierdzenia odwrotnego do twierdzenia Talesa odcinki AC oraz DE są równoległe, czyli trójkąty ABC oraz BDE są podobne. Stąd |DE|=|BE|=1/2|BC|=|CE|.

Czyli w konsekwencji:

|DE|=|CE|=|CD|, czyli mamy trójkąt równoboczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Pomyślałem, że chwilowo pomocy w domu nie ma, to skorzystam z Waszej dobroci i zadam pytanko :D. Mam jutro kartkóweczkę z chemii z wiązań (kowalencyjne, kowalencyjne spolaryzowane, jonowe, koordynacyjne). Wiem, że główną zasadą, żeby je rozpoznać jest różnica elektroujemności między atomami. Tylko, że są od tego wyjątki. Jak je wtedy poznać?

Drugie pytania dotyczy wiązania kowalencyjnego. Są dwa rodzaje wiązania: sigma i pi. Jak sprawdzić ile jest wiązań każdego rodzaju w cząsteczce?

I jeszcze jedno takie może głupie pytanie. Metale tworzą kationy, a niemetale aniony. Wodór jest niemetalem. To dlaczego w wiązaniu kowalencyjnym spolaryzowanym ma plusik, na przykład w cząsteczce H2O?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzić ile jest wiązań każdego rodzaju w cząsteczce?

Hm. Najprościej mówiąc, "sigma" jest pierwszym wiązaniem między daną parą atomów, "pi" to każde następne.

Np. metan CH4 posiada 4 wiązania sigma, eten CH2=CH2 posiada pięć wiązań sigma i jedno pi.

Metale tworzą kationy, a niemetale aniony. Wodór jest niemetalem. To dlaczego w wiązaniu kowalencyjnym spolaryzowanym ma plusik, na przykład w cząsteczce H2O?

To nie całkiem tak. Chodzi nie o podział "metal-niemetal" (chociaż zazwyczaj się sprawdza) a o to że różnica ładunków wynika z elektroujemności - bardziej elektroujemny pierwiastek będzie miał ładunek ujemny. Wodór może się łączyć zarówno z pierwiastkami o większej jak i mniejszej elektroujemności, dlatego może być i +1 i -1.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw rysunek :)

trjkt.png

A teraz: Dane:|AB|=|BC| |CD|=|DE|

Łatwo można zauważyć, że |DE| jest środkową w trójkącie prostokątnym CDB poprowadzoną z wierzchołka kąta prostego, zatem

|DE|=0,5|BC|

Czyli |DE|=|EC|. Czyli |DE|=|EC|=|CD| czyli trójkąt CDE jest równoboczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chciałbym się jeszcze dopytać czy jest jakiś inny sposób rozpoznania wiązania niż po różnicy elektroujemności. Bo np. w wiązaniu jonowym różnica ta powinna wynosić powyżej 1,7, ale w przypadku NaH różnica ta wynosi 1,2, a jest to wiązanie jonowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jonowe wiązanie - metal + niemetal

Kowalencyjne - niemetal + niemetal

spolaryzowane - 2 różne niemetale

Dzięki Sevard za zadanie, po prostu nie doczytałem że wysokość całego trójkąta jest równa środkowej z punktu D :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

punkt S jest środkiem ciężkości trójkąta ABc, punkty K, L, M są odpowiednio środkami odcinków SA, SB, SC. Przez punkt K przeprowadzono prostą równoległą do boku BC, przez punkt L równoległa do boku AC, i przez punkt M równoległą do boku AB. Proste te przecinają się w punkcie A1 B1 C1. Udowodnij, że trójkąt ABC /// trójkątowi A1B1C1 ( znak równania z 3 poziomymi kreskami )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...