Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Nargogh

Pomoc Szkolna - przedmioty humanistyczne

Polecane posty

Jak rozumiem, masz temat z działu "korespondencja sztuk" (czy jakkolwiek to się dokładnie nazywa)? Wobec tego, oprócz literatury, musisz zdecydować się na albo film i jak najodpowiedniejsze jego fragmenty, albo obraz, albo rzeźbę i tak dalej. Chodzi o udowodnienie znajomości sztuki różnych gatunków, liczy się celność doboru.

Nie ma obowiązku takiego, nie musi mieć materiałów pomocniczych... (chyba, ze dana szkola ich wymaga, ale z tym sie jeszcze nie spotkałem)

I pytanie: Czy "Medaliony" Nałkowskiej i "Opowiadania" Borowskiego nadają się na literaturę przedmiotu?

Raczej nie, to i to jest lekturą w liceum. I przede wszystkim, komisja inaczej patrzy na twoje wlasne wybory a inaczej na lektury.

Temat bardzo fajny miły przez co dośc łatwy. Na pewno zacząłbym od walki zbrojnej, tutaj z książek możesz wybrać krótka ale dośc ciekawą jeżeli chodzi o przemyślenia "Glorie Victis", Dywizjon 303, ten Borkowski ale tak ~. I zródła historyczne, tu raczej nie ma za duzo dziel stricte "polonistycznych"...

I po takim wstepie, przejście do dyrdymałów, jednak teg0 na co bedzie zapewne czekac komisja. Walka z okupantem to nie tylko karabin w dłoń, ale państwo podziemne, walka o tożsamość, i tu taka moja uwaga, jezeli znasz ludzi z komisji i wiesz czego wymagaja i czy u nich bedzie to mile widziane, mozesz sprytnie rozszerzyć temat o zachowanie tożsamości narodowej.

Opowiedziec jak polacy organizowali szkoły w domach, teatry.

Z książek przyszła mi na myśl jeszcze Z tajemnic powstańczej Warszawy. Kanały. Łączność dowodzenia i ewakuacje na trasach południowych zainteresuj sie.

Jezeli bedziesz chcial, poszukam czegos w domu u siebie co moze byc ciekawe i podam tytuły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przyszedł czas na próbną prezentację maturalną z języka polskiego i również czas na poproszenie was o pomoc w tejże prezentacji.

Temat moich rozważań jest a raczej są : "Sposoby budowania grozy w literaturze"

No i tu prosiłbym o pomoc no i wypowiedzenie się na temat moich pomysłów na tę pracę.

1. Definicja grozy- kilka zdań na ten temat aby przybliżyć ogólnie zagadnienie a następnie płynnie przejść do sedna prezentacji.

2. No i tu mam problem- Czy wspominać coś o historii literatury grozy? Prawdę mówiąc dość obszerny temat i wielkiej ochoty na streszczenie tego nie mam.

3. Tutaj teza; Jest wiele sposobów budowania grozy w literaturze............... No i przedstawienie poszczególnych rodzajów na przykładzie poszczególnych dzieł. Sam na razie wybrałem tylko jedno- "Zew Cthulu" Lovercrafta. Uważam że głównym sposobem budowania grozy u Lovercrafta jest bardzo silne oddziaływanie na psychikę czytelnika, który zaczyna utożsamiać się z bohaterem. Lovercraft zmusza czytelnika do budowania całego zła we własnym umyśle a nie przed oczami. Tym samym zaczynamy żyć wydarzeniami i stajemy do walki z własnymi lękami. No i czy to w ogóle ma sens?

Jakie są jeszcze sposoby budowania grozy w literaturze i jakie konkretne tytuły moglibyście wskazać? Bardzo proszę o pomoc bo to dla mnie ważne( no tak może próbna, ale zawsze stres jest. Oj co będzie na maturze)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat moich rozważań jest a raczej są : "Sposoby budowania grozy w literaturze"

Lecę, pędzę, nogi łamię i od razu powiem, że wybrałeś super temat. :) Wobec tego po kolei - postaram się jakoś skomentować Twoje własne pomysły i pomóc wybrać coś nowego.

1. Definicja grozy- kilka zdań na ten temat aby przybliżyć ogólnie zagadnienie a następnie płynnie przejść do sedna prezentacji.

2. No i tu mam problem- Czy wspominać coś o historii literatury grozy? Prawdę mówiąc dość obszerny temat i wielkiej ochoty na streszczenie tego nie mam.

Fakt, Twoje zagadnienie jest obszerne, a masz na omówienie wszystkiego tylko kwadrans. Moim zdaniem powinieneś połączyć te dwa punkty - przedstawić definicję grozy i wpleść tam odrobinę historii. Pamiętaj, że komisja chętnie słucha tylko o patriotach i panu Bogu, zaś tematy takie jak Twój są tym ludziom na ogół obce, więc nadmierne rozwlekanie genezy literatury grozy zanudzi ich na śmierć, a chodzi o to, żeby byli spiorunowani Twoim wystąpieniem i mogli wydukać tylko "dwadzieścia na dwadzieścia".

3. Tutaj teza; Jest wiele sposobów budowania grozy w literaturze...............

A może "wiele obliczy grozy w literaturze"? Teza musi ładnie brzmieć i być zwięzła. Założenie samo w sobie dobre, łatwo je będzie uargumentować, musisz tylko dokonać celnej interpretacji przykładów z literatury, jakie wybierzesz i "wczuć" się w ich autorów - jaki był ich pomysł? Jak oni definiowali grozę? Jaki efekt u czytelnika chcieli osiągnąć i z pomocą czego?

Sam na razie wybrałem tylko jedno- "Zew Cthulu" Lovercrafta. Uważam że głównym sposobem budowania grozy u Lovercrafta jest bardzo silne oddziaływanie na psychikę czytelnika, który zaczyna utożsamiać się z bohaterem. Lovercraft zmusza czytelnika do budowania całego zła we własnym umyśle a nie przed oczami.

Tak jest. Lęk, jaki wzbudza Lovecraft, jest zdecydowanie bardziej abstrakcyjny i nieukierunkowany niż ten u współczesnych pisarzy horrorów. Zwróć uwagę na mnogość i jakość przymiotników, których używa - obecnie jest to podstawa zarzutu, jakoby Howie był patetyczny, ale chyba nie wszyscy pamiętają, że tworzył blisko wiek temu. Na jakim efekcie mu zależało? Nie masz przypadkiem wrażenia, że te wszystkie "monumentalne", "cyklopowe" czy "monstrualne" istoty czy konstrukcje miały pozbawić czytelnika tchu i wręcz zmusić do padnięcia na kolana przed prastarą potęgą? Think of it :)

Jakie są jeszcze sposoby budowania grozy w literaturze i jakie konkretne tytuły moglibyście wskazać? Bardzo proszę o pomoc bo to dla mnie ważne( no tak może próbna, ale zawsze stres jest. Oj co będzie na maturze)

Przede wszystkim King, każdy tutaj Ci go podsunie. :) U niego z kolei budowanie grozy polega na konstruowaniu zaskakująco znajomego świata przedstawionego, w który powoli wkrada się zło. Zawsze wiemy, czego się boimy - zakompleksionej, dziwnej dziewczynki, która zyskała narzędzie zemsty w "Carrie", cwanego demona o imieniu "CHCĘ" w "Sklepiku z marzeniami", sekty bestialskich dzieci i ich boga w "Dzieciach kukurydzy", Cyganki [Cygana i to on owóż klątwę rzucił - Black Shadow] i jej klątwy w "Chudszym" i tak dalej, i tak dalej. King stawia przed nami jasno sprecyzowanych przeciwników, z którymi borykają się główni bohaterowie, a groza wynika z tego, że jeśli w przeciętnym miasteczku amerykańskiej prowincji może pojawić się dzisiaj takie coś, to dlaczego jutro nie u nas?

Grahama Mastertona możesz podać jako przykład "soczystego okazu buca", próbującego wystraszyć czytelnika przez coraz to "wymyślniejsze" gore i ordynarne potraktowanie seksu. Jako przykład proponuję "Drapieżców" - facet najwyraźniej chciał zainspirować się Lovecraftem, ale tylko się ośmieszył, co da ci argument, że groza, mająca swe źródło w atmosferze, a nie latającym mięsie, jest zdecydowanie bardziej skuteczna.

Jeżeli masz ochotę odnieść się do grozy, mocno przeplatającej się ze współcześnie rozumianą fantastyką, polecam Annę Rice i jej słynny "Wywiad z wampirem" albo Clive'a Barkera - jeśli jednak chodzi o tego ostatniego, musisz poradzić się kogoś innego, bo nie jestem wystarczająco dobrze obeznana z jego twórczością. Jeśli natomiast chcesz podeprzeć swoją tezę klasykami, najlepsza będzie Shelley i "Frankenstein" czy "Drakula" Stokera, komisja powinna przychylniej spojrzeć, widząc, że czerpiesz też z obiektywnie uznanych tekstów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem naprawdę wdzięczny za zainteresowanie moją skromną prezentacją : ) . Widząc twój wiek w profilu :)(95 lat- a wygląda jak 17-18 WOW-to jest magia :tongue: ) stwierdzam że takich prezentacji już bardzo dużo napisałaś.

A teraz parę pytań natury, że tak powiem, technicznej. Czy bardzo obszernie należy mówić o , w moim przypadku autorze i sposobie budowania grozy? Wiem że to takie dziwne pytanie bo w moim interesie leży aby przez 15 minut wszystko opowiedzieć, ale z tego co napisałem o Lovercrafcie jest to tylko parę zdań. Jedno zdaniowe streszczenie utworu( no nigdy nie zawarłem tylu rzeczy w jednym zdaniu) i to co miałaś okazję przeczytać post wyżej. Czy to za mało, czy może w sam raz. Czy taka wypowiedź pokaże dokładnie sposób budowania grozy w tym utworze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że magia, skądś ten mój nick się wziął. ;P Co do Twoich pytań - oddanie bibliografii, które niebawem Cię czeka, ma na celu danie szansy egzaminatorom na zapoznanie się z książkami, o których będziesz mówił. W ich obowiązku leży znajomość lektury wystarczająca do dyskusji, więc nie musisz nawet streszczać, o czym jest "Zew Cthulhu" - wystarczy, że powiesz kilka słów o Mitologii Przedwiecznych w ogóle, jako o głównym temacie utworów Lovecrafta i na tym przykładzie rozpracujesz jego technikę budowania grozy. Oczywiście Twoja teoria musi być poparta praktyką, więc trzeba będzie wyjąć z tekstu elementy potwierdzające tezę, ale na pewno nie musisz tym łebkom w komisji opisywać szczegółowo treści. Po pierwsze stracisz na tym cenny czas, a po drugie to, że egzaminator nie będzie znał utworu, nie jest ani Twoją winą, ani Twoim problemem, tak że spokojnie. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem ze znalezieniem trafnej literatury przedmiotu do mojej prezentacji maturalnej na temat: "Średniowiecze źródłem motywów i wątków dla literatury fantasy. Rozwiń temat ilustrując go odpowiednimi przykładami. "

Jeżeli chodzi o literaturę podmiotu, to wybrałem: "Ostatnie życzenie", "Miecz przeznaczenia" i "Władcę pierścieni" (oczywiście tylko wybrane fragmenty). Zamierzam opisać motywy wojenne, kilka podstawowych toposów (np, z Pieśni o Rolandzie- topos rycerza--> śmierć Boromira), dodać coś o gloryfikacji postaci (promienie, światełka, itd. - chyba elfy we "Władcy..." były tak opisane o ile dobrze pamiętam i przy okazji Boromir) i coś jeszcze... tyle, że na chwilę obecną nie mam pomysłu co... (mile widziane dobre rady)

Jeżeli ktoś znałby jakieś czasopisma, magazyny, książki, stronki... cokolwiek... niech się podzieli tą wiedzą... :happy:

PS: jestem na podstawie z polskiego (Mat-Fiz-Chem power), więc nie chciałbym bawić się w poziom rozszerzony... choć to co wypisałem chyba się pod niego kwalifikuje :happy: (to przez naszą profesorkę- nie uczyła nigdy na podstawie :tongue: )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zapomniałeś także o szlachetności, mężności, ratowaniu księżniczek i zabijaniu smoków... ;)

Pamiętaj także o wierności Bogu i królowi - np. wojownicy idący za Aragornem.

Jako ukazanie drugiej strony polecam Rycerza Kielichów Piekary. Wiedźmina możesz ukazać także jako zniekształconego rycerza - w końcu nigdy nic nie robił bezinteresownie, ale ostatecznie pognał na drugi koniec świata dla ukochanej osoby.

Sięgnij także po Trylogię Husycką Sapkowskiego, która rozgrywa się w rycerskich czasach. Jest w niej nawet motyw z Zawiszą Czarnym, może niezbyt chlubny, ale lekko humorystyczne podejście do tematu na pewno nie zaszkodzi ;)

Na chwilę obecną nie mam więcej pomysłów, ale jak tylko jeszcze coś wymyślę, to dam znać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam twoją odpowiedź Iskier i myślę w trakcie (tak potrafię jedno i drugie w tym samym czasie :P), jakby tu całą pracę rozplanować (tzn. na razie kompozycyjnie)...?? I tak np. doszedłem do wniosku, żeby napisać:

1. Ogólnie co to jest lit. fantasy i z czym to się je... (pojęcia ze słownika j.pol. PWN)

2. Coś o średniowieczu...(jw.)

3. i dalej nie mam pojęcia- tzn. chyba po prostu brakuje mi tych "badań naukowych" (czyt. felietonów, reportaży, itd.)... Gdybym je miał, to wydaje mi się, że przedstawienie dalszej części na zasadzie motyw średniowieczny vs jego odzwierciedlenie w lit. fantasy; motyw średniowieczny vs jego odzwierciedlenie w lit. fantasy itd. byłoby dobre (?)...

4. zakończenie- a to już w ogóle <no idea>

Co sądzisz/sądzicie o takim ogólnym zarysie? Czego brakuje (poza treścią :P) w całej kompozycji? Co dodać?

A poprzednie pytania o lit. przedmiotu nadal aktualne...!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś co może Ci się przydać:

Władca Pierścieni: podobieństwo miedzy Bitwą na Polach Pelennoru w powieści, a historycznym starciem na Polach Katalaunijskich, kiedy Rzymianie i Goci pobili Hunów Attyli.

3 - sądzę iż płynnym przejściem będzie jeśli zaczniesz od czegoś takiego:

Literatura fantasy nieodparcie kojarzona jest ze średniowieczem, czasami mrocznymi i tajemniczymi. Intrygi na dworach, wojny o strefy wpływów (...) stanowią idealne podłoże do epickiej historii.

Okey, to tak pisane na szybko. Chodzi o to byś wspomniał, że wielcy bohaterowie (a takich uświadczamy w literaturze fantasy) kojarzą nam się z rycerzem w lśniącej zbroi na przepięknym rumaku - i to niekoniecznie dzięki literaturze fantasy. Dodatkowo średniowiecze było czasami, gdy ludzie wierzyli w magię i urządzano wszelkiego rodzaju lincze i nagonki na wiedźmy i czarnoksiężników (samemu bawiąc się w pogańskie obrzędy typu dziady). Poza tym średniowiecze to czasy, gdy człowiek nie zna dokładnie fauny i flory oraz ich właściwości, więc wierzy we wszelkiego rodzaju magiczne bestie czy zioła. Wieki średnie to także czasy, kiedy większość mitycznych stworzeń została wymyślona... Wszelkiego rodzaju banshee, barghesty itp.

Wybacz, że piszę tak chaotycznie, ale nie mam dziś zbyt wiele czasu. Jeśli chcesz mogę pomóc Ci za pośrednictwem gg lub xf :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szkodzi że chaotycznie, najważniejsze że z sensem... :D Ogólnie, przyda się twoje przypomnienie. Jeśli chodzi o gg to bardzo chętnie, jednak nie dzisiaj... tak się składa, że aktualnie też nie mam zbyt wiele czasu... może jutro jakoś wieczorkiem?? Będę musiał się troszkę do tego przygotować, pozbierać myśli... ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż wracam z kolejnym zapytaniem odnośnie mojej "strasznej" prezentacji maturalnej. Kilka postów wyżej Yennefer poradziła mi dość dużo odnośnie mojej próbnej pracy i wskazała :"Grahama Mastertona możesz podać jako przykład "soczystego okazu buca"" na podstawie książki "Drapieżcy". I tu moje pytanie :czy ktoś mógłby mi streścić tę książkę i wskazać jakie dokładnie sceny wskazują na to że jest to tytuł z gatunku gore? To pozwoliłoby mi już zakończyć moje maturalne, próbne wypociny. Liczę na waszą pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu moje pytanie :czy ktoś mógłby mi streścić tę książkę i wskazać jakie dokładnie sceny wskazują na to że jest to tytuł z gatunku gore?

Jeśli nie jest na to za późno, to proszę bardzo:

"Drapieżcy" to książka zainspirowana opowiadaniem Lovecrafta "The Dreams In The Witch House" ("Sny w domu czarownic"), a tutaj masz recenzję z krótkim streszczeniem

http://horror.com.pl/books/recka.php?id=21. Czytałam tego gniota już dość dawno, ale przypominają mi się dwie sceny - znalezienie przez głównego bohatera swojej znajomej, starszej pani (bodajże Doris), która leży roznegliżowana na plaży i jest pożerana przez kraby oraz oskalpowanie duchownego przez Brązowego Jenkina. Właściwie krew i flaki leją się wszędzie, a wspomniany Jenkin (postać pochodząca z opowiadania Lovecrafta), swoisty pół człowiek i pół szczur, z upodobaniem rzeza, kogo tylko się da.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przyszedł czas na próbną prezentację maturalną z języka polskiego i również czas na poproszenie was o pomoc w tejże prezentacji.

Temat moich rozważań jest a raczej są : "Sposoby budowania grozy w literaturze"

Mmmm, jak miło. Szkoda jednak, że tylko w literaturze. Moja prezentacja maturalna miała wykazać różnice i podobieństwa w budowaniu nastroju w literaturze i filmie. Plan ramowy pracy był taki jeśli w czymś pomoże:

I. Wstęp

1. Horror literacki i filmowy ? próba zdefiniowania pojęcia.

2. Krótki zarys historii twórczości grozy; związki między literaturą i filmem.

3. Literatura i film grozy jako kolejne wcielenia szeregu znamiennych i powtarzalnych elementów świata przedstawionego, służących kreacji atmosfery strachu.

II. Rozwinięcie

1. Przerażające postacie w wybranych filmach:

a) Gabinet doktora Caligari: morderca i obłąkany mistyk.

B) Frankenstein: monstrum i szalony naukowiec.

c) Nosferatu ? Symfonia grozy: wampir i niewinna dziewczyna .

2. Specyficzne rekwizyty:

a) Gotycyzmy.

B) Motywy wampiryczne.

c) Elementy makabry.

3. Klasyczne sytuacje grozy w omawianych filmach i utworach literackich:

a) Opłakane skutki spotkania z nieznajomym.

B) Wejście bohatera w nieznany obszar.

c) Zniszczenie spokoju bohatera przez ingerencję z zewnątrz.

4. Fantastyczna sceneria:

a) Nieznana, mroczna, fantastyczna przestrzeń.

B) Opuszczony, zrujnowany dom.

c) Tajemnicza przestrzeń odcięta od świata.

5. Pozostałe metody tworzenia nastroju grozy, odróżniające film od literatury:

a) Filmowe: prowadzenie kamery; muzyka; sposób poruszania się postaci.

B) Literackie: sposoby prezentacji postaci i zjawisk.

c) Uniwersalne: stopniowanie napięcia; nagłe zwroty akcji.

III. Podsumowanie

1. Współczesne dodatki: nowe elementy włączane do twórczości grozy.

2. Budowanie nastroju grozy w przyszłości.

Aha i polecam dodać do bibliografii jakiś ciekawy podręcznik RPG. Jak wiadomo, często znajdują się w takowych porady JAK budować klimat, m.in. grozy =).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o budowanie grozy, to mam do polecenia jedną pozycję obowiązkową... Ale niestety wymagającą znajomości języka angielskiego (lub niemieckiego). Chodzi mi o esej 'The Uncanny' autorstwa Freuda. Omawia on w nim budowanie grozy poprzez tytułowe unheimlich, czyli niezwykłe sytuacje w zwykłych miejscach, na podstawie analizy opowiadania E.T.A. Hoffmana.

Może i esej jest dostępny gdzieś po polsku, ale nie spotkałem się z jego tłumaczeniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam. Jezeli ktoś mógłby mi pomoc to bardzo proszę. Potrzebne mi życiowe przykłady któregoś z tych zagadnień socjologicznych:

-funkcjonalizm

-strukturalizm

-interakcjonizm symboliczny

-interpretatywizm

Jezeli ktoś z was mógłby mi podać tak ogólnie te przykłady to bardzo bym prosił. Bardzo mi tym pomożecie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka, nie wiedziałem że te forum ma aż tak wiele różnych rubryk, działów i tematów.

Przenoszę więc tu swój post z działu o Mitologii.

Temat z prezentacji maturalnej, ustnej z polskiego brzmi: "Inspiracje mitologiczne w filmie i grach komputerowych. Omów ich rolę, odwołując się do wybranych przykładów." I tak sobie pomyślałem że kto jak kto, ale wy to chyba możecie mi doradzić co powinienem wybrać jako literaturę podmiotu i przedmiotu, myślę że Mitologia Parandowskiego, Age of Mythology i jeszcze może jakieś filmy w stylu 300. No i nie wiem w sumie jak to wszystko ogarnąć jeśli macie pomysły to pls napiszcie do jakich tytułów powinienem się odwołać. Dodatkowo literatura przedmiotu by mi się przydała, tzn jakieś teksty naukowe o mitologi w grach i filmach. Jeśli macie jakieś ciekawe pomysły, to jestem otwarty na propozycje, jak na razie jestem na etapie czytania książek z tym związanych, a przecież matura już tuż tuż. :sad:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://squarezone.pl/mitologia-w-grach-squ...ticles,pub.html - może to Ci się przyda ;)

Dodatkowo do gier mogę polecić Kleopatrę, Children of the Nile i Cezara :)

Filmów jest dużo, ale takich 300 w ogóle nie porusza zagadnień mitologicznych - tak samo jak np. Gladiator. Szczerze mówiąc to nie mogę sobie przypomnieć, żadnego filmu... A może Jazon i Argonauci?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yennefer znowu jestem tu po to by zawracać Ci głowę i nie tylko moją pracą maturalną :tongue: Miałem dużo czasu na przemyślenia i chce znać twoją opinię :wub: Otóż Myślę by zrobić to teraz tak: Romantyzm - Konrad z Dziadów lub/oraz Kordian . Młoda Polska Doktora Judyma , jeśli dobrze kojarzę Raskolnikowa z Pozytywizmu.Wokulski mnie nie kręci jak mało wybitny on jest w moich oczach.Kordian fajny jest z tym zabijaniem Cara a Konrad niezłą gadkę odwala.Natomiast Judym to jak JD z "Hożych Doktorów" i pełni ważną rolę społeczną.natomiast Raskolnikow to jak napisałaś to wybitny łobuz.

Byłoby wtedy 2x2 Dwóch z romantyzmu i dwóch z młodej Polski.Tylko czy to nie jest za duzo?? Na poczatku mial byc Konrad,Wokulski i Judym,ale nie widzi mi sie czytać całej Lalki a zreszta Wokulski to cienias.Mam watpliwosci jak to zrobic :<

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość qwerte

Ema!

Potrzebuje pomocy w pracy domowej z polaka. Mam bardzo wymagającą nauczycielkę.

Muszę napisać rozprawkę na temat znaczenia tytułu "Syzyfowych prac" S.Żeromskiego.

Niech ktoś mi pomoże bo ja nie umiem pisać rozprawek. I liczę na pomoc z waszej strony.

Mam czas do 12 lutego.

To chyba mój pierwszy post na tym forum więc: Witam wszystkich! (nigdy nie sądziłem, że przywitam się w temacie o szkole).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozprawka ma trzy oczywiste cechy:

Tezę/Hipotezę

Argumenty

Potwierdzenie Tezy/Postawienie tezy

Przykładowo:

Możesz postawić tezę, że tytuł 'Syzyfowe Prace' są odnośnikiem do syzyfowej pracy Rusyfikatorów. Argumentami, mogą być cytaty z książki, lub po prostu opisać własnymi słowami ich nieudana starania. Na zakończenie, podsumowujesz wszystko, i piszesz, że masz nadzieję, że przekonałeś swoją rozprawką do swojego poglądu.

Jeżeli masz czas - przeczytaj książkę, jest kopalną wiedzy.

Swoją drogą, dziwne, że pani daję wam rozprawkę, jeżeli nie omawiała jej.

I luty już minął.

Jeżeli chodziło ci po prostu o napisanie rozprawki przez kogoś innego [CIACH] [Tur]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość qwerte

Mówiła co to rozprawka i jak to się pisze ale mi to słabo wychodzi więc dlatego napisałem tu.

[CIACH] ale może skorzystam z twojej rady i jako argumenty podam cytaty z książki. I to mam napisać na 12 marca nie lutego.

I jeszcze nam zadała kolejną pracę Opis przeżyć wewnętrznych Marcina Borowicza. To na 17 marca. Też prosiłbym o pomoc bo u mnie z polaka kiepsko, a koleżanka nie ma natchnienia i w tym półroczu już za mnie nie chce pisać. :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym temacie POMAGAMY sobie, a nie WYRĘCZAMY. Tak więc wszelkie prośby o wyręczenie kogoś w odrobieniu pracy domowej będą wylatywać.

A jeżeli chodzi o rozprawkę - musisz powołać się na mit o Syzyfie (przeczytać, o ile nie jest to dla ciebie zbyt trudne), a potem zastanowić się, czy rusyfikacja nie była właśnie taką pracą bez końca i z nieosiągalnym celem. Możesz powołać się na określone zdarzenia z książki i ewentualnie ogólną wiedzę historyczną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość qwerte

Szkoda, że prośby o wyręczenie wylatują, ale dzięki za rady, mit powinienem przeczytać ale zapomniałem o nim. :)

A ta druga praca może jakieś rady. ;) Jak to mniej więcej powinno wyglądać. Jakiś schemat czy coś takiego co napisał Tyt0k.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...