Skocz do zawartości
niko22

MSI H110M PRO-D, czy da się zrobić sensowny upgrade przy tej płycie głównej?

Polecane posty

Cześć:)

Zastanawiam się czy da się mój obecny sprzęt jeszcze w jakiś sensowny sposób zmodernizować:

 

Płyta główna: MSI H110M PRO-D, H110, DDR4, SATA3, USB 3.1, mATX (7996-019R)
Karta graficzna: MSI Radeon RX 470 Gaming X 4GB GDDR5 (256 Bit) 2x HDMI, 2x DP, DVI-D, BOX (V341-002R)
RAM: Kingston HyperX FURY 8GB DDR4 2133MHz CL14 (HX421C14FB/8) i HYPERX FURY 8GB 2400MHZ DDR4 CL15 DIMM 1RX8 BL
Zasilacz: Corsair CX450M 450W (CP-9020101-EU)
Procesor: Intel Core i5-6500, 3.2GHz, 6MB, BOX (BX80662I56500)

Dyski twarde: SSD KIOXIA EXCERIA SATA 6Gbit/s 2.5 480GB i GoodRam Iridium Pro 240GB (SSDPR-IRIDPRO-240)

Obawiam się niestety, że największym problemem jest tu płyta główna... Ale może akurat ktoś będzie miał pomysł co z tego jeszcze można wydusić:)

Zależy mi głównie na tym żeby sprzęt uciągnął dwie gry: Hogwarts Legacy i Jedi Survivor (może być na średnich ustawieniach).

 

Pozdrawiam

niko

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że w Hogwarts Legacy pograsz w średnich detalach na aktualnym sprzęcie. Przynajmniej tak mi to wygląda z materiałów z yt.

Co do Jedi Survior, to wymagania sugerują, że przyda się mocniejszy procesor i karta graficzna. Można kupić i7-6700(K)/7700(K) do posiadanej przez Ciebie płyty głównej, ale lepiej byłoby wydać więcej i kupić i5-12400F lub Ryzena 5600.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Dzięki za odpowiedź. Czyli ogólnie opłacalność kupna tego i7-6700(K)/7700(K) raczej znikoma? Czy jednak może warto i pogram zarówno w Hogwarts jak i Jedi  w przyzwoitych detalach? Czy do tego jednak nowa grafika też konieczna (jak tak - co polecasz?)?

Ogólnie gram już bardzo bardzo rzadko + nie zależy mi na ultra grafice, więc trochę się opieram przed większym upgrade'm / nowym komputerem...

 

Gdybym jednak planował większy wydatek, to:

1. Upgrade:

- nowa płyta główna, nowy zasilacz, nowy procesor, nowa karta graficzna

- zostawiam: obudowę,  RAM i dyski SSD

czy

2. Złożenie całkowicie nowego kompa od podstaw.

Biorąc pod uwagę stosunek cena  / jakość - co ma więcej sensu?

 

 

 

Edytowano przez niko22
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te procki 6 generacji już słabo wypadają w nowszych grach, w czym swój udział ma też wolny RAM. Raczej nie warto w to inwestować.

Tu calość jest do wymiany oprócz dysków i obudowy, kwestia teraz budżetu.

 

Nie wiem jaki masz budżet, ale do komfortowego grania w 1080p wystarczy coś takiego:

https://proline.pl/koszyk/799a6fc0 + https://www.komputronik.pl/product/756109/asus-radeon-rx-6650-xt-dual-8gb-oc.html

Razem ok 3100 zł.

 

Zasilacz od biedy możesz zostawić ten co masz i najwyżej w przyszłości wymienić na coś nowszego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, niko22 napisał:

Czyli ogólnie opłacalność kupna tego i7-6700(K)/7700(K) raczej znikoma? Czy jednak może warto i pogram zarówno w Hogwarts jak i Jedi  w przyzwoitych detalach? Czy do tego jednak nowa grafika też konieczna (jak tak - co polecasz?)?

Biorąc pod uwagę, że za jakiś czas taki i7 może zacząć jeszcze bardziej niedomagać w nowych grach, to przy obecnych cenach tych cpu to raczej średni interes. W Jedi Survivor raczej ciężko będzie pograć na tym sprzęcie.

Dirian przedstawił solidny zestaw, ale trzeba uważać na wersję BIOSu, więc może lepiej wziąć płytę B550.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje. Przy większej zmianie to budżet miałbym ok. 4000 zł. I tak - granie w 1080p mi wystarcza.

 

Czyli podsumowując: obudowę (mam taką: Zalman Z1 NEO | cena, raty - sklep Komputronik.pl, pomieści wszystko?) i dyski zostawiam. Cała reszta: do wymiany. 

 

Jeszcze pytanie ogólne: jak wygląda sytuacja rynkowa, bo kompletnie nie śledzę tematu. Dobry moment na kupno czy szykują się może niedługo jakieś obniżki (bądź podwyżki...) cen?

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można ewentualnie rozważyć zestaw z Intelem (2231 zł), bo ta platforma zaoferuje jednak nieco szersze możliwości wymiany cpu w przyszłości. Można też zaoszczędzić i wziąć Ryzena 5 5600 i płytę Gigabyte B550 GAMING X V2, bo to wydajność na porównywalnym poziomie.

W ME jest karta POWERCOLOR Radeon RX 6700XT Hellhound za 2000 zł. Jest też INNO3D GeForce RTX 3060 Ti Twin X2 LHR 8GB za 1950 zł.

Wszystko powinno się zmieścić w obudowie Zalmana. Gdybyś chciał ją jednak wymienić, to w porządku jest np. Genesis IRID 505F.

 

Co do sytuacji rynkowej, to na podwyżki raczej się nie zanosi, bo już przy aktualnych cenach popyt na sprzęt komputerowy nie jest zbyt wysoki. Prędzej oczekiwałbym obniżek cen, ale jakichś konkretnych zapowiedzi nie ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Dirian i Bull3t za pomoc! Wiem już jak wygląda sytuacja i czego ewentualnie szukać.

BTW, 

Cytat

Wydaje mi się, że w Hogwarts Legacy pograsz w średnich detalach na aktualnym sprzęcie. Przynajmniej tak mi to wygląda z materiałów z yt.

Tak właśnie jest:) Dzisiaj sprawdzone. Na obecnym sprzęcie w 1080p i na średnich detalach (niektóre ustawienia nawet dałem na wysokie, np. jakość tekstur) trzyma solidne 70-75 klatek. Więc kto wie czy nie poczekam jeszcze trochę z modernizacją...

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...