Skocz do zawartości
losiek_bp

Upgrade i7-8700k do i7-13770k

Polecane posty

Cześć. Obecnie mój komputer prezentuje się następująco:

CPU i7-8700k

GPU RTX 2080 Super

Ram 16 GB G. Skill Ripjaws Ddr 4

zasilacz Cooler Master 750W

obudowa pure base 600 bequiet. 

Chcę stopniowo ulepszać sprzęt bo swoje lata już ma. Wpierw procesor z uwagi na to ze nowsze karty będą hamowane przez stare CPU. 
Co myślicie o takim zestawieniu? 
CPU i7-13700K

płyta główna Asrock z790 Pro RS/D4

AIO endorfy Navis 360

i dodatkowe 16 GB RAM

zasilacz i pozostałe części chce przenieść ze starego komputera. Czy jest to dobry zestaw pod ewentualna wymianę na lepsza kartę i przejście na granie w 1440p lub 4K? Komputer służy mi przede wszystkim do gier i od czasu do czasu do obróbki wideo w Premiere Pro  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z czystej ciekawości czy przy takiej zamianie mogę liczyć na zauważalna poprawę w działaniu nowszych gier w 1080p przy obecnej karcie?

co do Ryzena to od zawsze jakoś byłem „intelowy” i choćby nie wiem jak były dobre to mimo wszystko wole intele 😂 

A z czystej ciekawości czy przy takiej zamianie mogę liczyć na zauważalna poprawę w działaniu nowszych gier w 1080p?

co do Ryzena to od zawsze jakoś byłem „intelowy” i choćby nie wiem jak były dobre to mimo wszystko wole intele 😂 

Edytowano przez losiek_bp
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jakoś dziwnie wrzucają mi się te posty poprzez telefon...

Nie, procesora finalnie nie podkręcałem, były zamiary, ale wiele osób mówiło mi, że bez AIO nie ma sensu, więc tak się to skończyło...

A co do zmiany, miałem na myśli czy zmiana procesora z i7 8700K na i7 13700K przyniesię zauważalną zmianę, bo widzę, że mogło to być nieczytelne (sam teraz odniosłem wrażenie, że moje pytanie mogło sugerować, że chodzi mi o zmianę intela na Ryzena) ;)

Docelowo myślałem o wymianie na wspomniany procesor, a potem RTX 4070Ti (jeśli stawiałbym na monitro 1440p). 

Zupełnie z innej beczki, co myślisz o pozostawieniu obecnego procesora (może po podkręceniu) i zakup po prostu nowej karty graficznej? Miałoby to sens, czy procesor będzie wąskim gardłem dla wydajniejszych kart? 

 

Edytowano przez losiek_bp
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dość jasno napisałeś. W każdym razie, ja zrozumiałem, że pytałeś o wymianę cpu i pozostawienie obecnej karty.

12 godzin temu, losiek_bp napisał:

Zupełnie z innej beczki, co myślisz o pozostawieniu obecnego procesora (może po podkręceniu) i zakup po prostu nowej karty graficznej?

Przy RTX 4070 Ti w 1440p nie powinno być tragedii, choć sporo będzie zależeć od gry. Najlepiej byłoby się samemu o tym przekonać, bo ciężko znaleźć podobną konfigurację na yt.

Do podkręcenia cpu wystarczy chłodzenie klasy Fortisa 5.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Bull3t napisał:

 

Trochę ten temat odbiegł od oryginalnego, ale mam nadzieję, że nikogo tym nie rozeźlę :) Chciałem Ciebie jeszcze w takim razie podpytać bo zawsze przy wyborze sprzętu, jak tutaj się zwracałem to mi mega pomagałeś :) A nie będę ukrywał, że od tego "rozkminiania" upgradu sprzętu zaplątałeś się przepotężnie, plus czynnik cenowy mnie mimo wszystko trochę przygniótł.

W wielu miejscach spotykam się ze spostrzeżeniami, że 4070 Ti będzie skukował sporym bottleneckiem w przypadku grania w 1080p. I chociaż nie do końca w pełni to zjawisko rozumiem, to z tym nie dyskutuję, ale zastanawiam się, czy spowoduje to, że gry w tej rozdzielczości będą niegrywalne? Czy po prostu karta siłą rzeczy nie rozwinie w pełni skrzydeł. Prawdę mówiąc do szczęcia wystaczy mi, że będę miał płynność na poziomie minimum 60 FPS, ze świadomością, że karta może więcej i jest to przejściowe. I czy taka sytuacja mogłaby być niebezpieczna dla procesora, który w tym momencie prawdopodobnie pracowałby na 100% czy raczej w tych kategoriach nie miałoby to znaczenia?

Bo pomyślałem sobie po tym jak poczytałem w necie i to co napisałeś, że może miałaby sens zmiana w następującej kolejności: karta -> monitor -> procesor.

Szczególnie, że w sumie kupując obecnie procesor 13 generacji Intela przyszłościowo warto byłoby zainwestować już w DDR5, a ceny płyt i kości niestety jeszcze są na dosyć wysokim poziomie. I stąd pomysł, najpierw karta, za jakiś czas monitor z większą rozdzielczością, a w międzyczasie np. w wakacje ceny pozostałych podzespołów się w jakimś stopniu unormują. 

Tak na marginesie, w gruncie rzeczy, jakby się okazało, że karta nie działa dobrze, zawsze jest 14 dni na zwrot, chociaż takiego rozwiązania nigdy nie byłem zwolennikiem, szczególnie w przypadku sprzętó tego typu.

I z góry dziękuję za poświęcony czas i cierpliwość :)

 

Edytowano przez losiek_bp
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, losiek_bp napisał:

W wielu miejscach spotykam się ze spostrzeżeniami, że 4070 Ti będzie skukował sporym bottleneckiem w przypadku grania w 1080p. I chociaż nie do końca w pełni to zjawisko rozumiem, to z tym nie dyskutuję, ale zastanawiam się, czy spowoduje to, że gry w tej rozdzielczości będą niegrywalne? Czy po prostu karta siłą rzeczy nie rozwinie w pełni skrzydeł.

Po prostu obciążenie cpu będzie dobijać do ~100%, a karta będzie się "nudzić", czyli jak w tym przypadku: https://youtu.be/DNk5h8Qp8zw?t=361    .

Tu z kolei jest porównanie na Radeonie RX 6900 XT: https://www.youtube.com/watch?v=11GvlWamF2E.

Bottleneck nie spowoduje uszkodzenia procesora, mogą jedynie pojawić się nieprzyjemne przycięcia w grach. Można na to zaradzić blokując limit FPS w grze lub programie typu RivaTuner, albo kupić lepszy sprzęt. 😄

 

Myślę, że po podkręceniu procesora do 4.8-5 GHz będzie to całkiem w porządku działać w 1440p. Skoro jednak na razie pozostajesz przy rozdzielczości FHD, to można nie spieszyć się z zakupem i czekać na jakieś obniżki lub pojedyncze okazje (jak ta tutaj). Poza tym, aktualna karta oferuje nadal całkiem dobrą wydajność. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie, że ASRock od jakiegoś czasu ma więcej problemów ze swoimi płytami, niż reszta producentów. BIOS też nie jest jakoś specjalnie intuicyjny. Gigabyte jest w porządku, ale Asus i MSI to chyba nieco lepsze opcje.

Poza tym, ja bym jednak sugerował rozważyć platformę AM5, bo wsparcie powinno być zdecydowanie dłuższe niż u Intela.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pozwolę sobie o jeszcze jedna rzecz zapytać. Bo po przemyśleniu jednak chyba idę w kierunku zmiany procesora najpierw, tylko ze stawiam na i513600kf. I teraz pytanko. Lepsza płyta pod ten CPU będzie gigabyte z690 gaming x czy Asus prime z 790p. 
 

i czy obecnie jest sens inwestować w ddr 5 czy lepiej zostać przy ddr4 z powodu wyższych cen nowych pamięci i niewielkiego przyrostu wydajności?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamięci DDR5 nie są już jakoś specjalnie drogie, więc można rozważyć tę opcję. Można zauważyć całkiem przyzwoity wzrost wydajności względem DDR4: https://youtu.be/77Xdpmwh8S0?t=850

 

Możesz rozważyć taki zestaw: i5-13600KF (1379 zł z kodem "K-2950") + Asus PRIME Z790-P/Gigabyte Z790 Gaming X AX (1300 zł z kodem) + Kingston Fury Renegade DDR5 32 GB 6000MHz/CL32 (KF560C32RSK2-32 - 786 zł). Gdybyś chciał zostać przy DDR4, to możesz wziąć płytę Asus PRIME Z790-P D4.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Bull3t napisał:

A o którym sklepie mówisz? Bo względem morele procesor ponad stówkę taniej wychodzi. 
czyli lepiej z790 niż z690? Bo przy z690 potrzeba update biosu robić i ponoć zdarzają się zbyt ciasne gniazda socketu ale nie wiem na ile to jest faktyczny problem obecnie i czy nie była to po prostu choroba wieku dziecięcego?

I wychodzi na to, że czy Gigabyte czy Asus podobnie jakościowo wyglada i nie ma większego znaczenia co wziąć?😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, losiek_bp napisał:

A o którym sklepie mówisz?

Co masz na myśli? Podałem prawdopodobnie aktualnie najlepsze oferty na wspomniane podzespoły. W ME w najniższych cenach mają procesor i płytę Gigabyte, a w morele pamięci.

36 minut temu, losiek_bp napisał:

I wychodzi na to, że czy Gigabyte czy Asus podobnie jakościowo wyglada i nie ma większego znaczenia co wziąć?😀

Myślę, że oferta obu producentów w tym budżecie jest akurat dość porównywalna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Bull3t napisał:

Co masz na myśli? Podałem prawdopodobnie aktualnie najlepsze oferty na wspomniane podzespoły.

Myślę, że oferta obu producentów w tym budżecie jest akurat dość porównywalna.

Myślałem ze podany przez Ciebie kod k-2950 dotyczy któregoś konkretnego sklepu. Czyli on jest uniwersalny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Bull3t napisał:

A o jeszcze jedna rzecz zapytam. Spotkałem się z wpisem bodajże na redicie ze płyta Asus prime z790p ma coś porąbane z otworami do montażu w obudowie, co skutkuje tym, ze może być kłopot z zamontowaniem jej w obudowie bequiet Pure Base 600. Czy jest to prawda czy jakieś bzdury bo powiem szczerze trochę mnie to zdziwiło. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bull3t napisał:

 

Ciężko mi teraz to znaleźć. Jak wrócę do domu to poszukam i podeśle. 
 

a jeszcze jedna rzecz 😀😀 ten Rtx Gainward phantom, do którego podeslales linka jest w porządku? Widzę ze ludzie narzekają na piszczące cewki, ale nie wiem czy to faktycznie jest takie problematyczne bo nigdy tego nie doświadczyłem. 
czy ta karta odbiega mocno od wersji msi gaming X trio? Czy różnice są bez znaczenia? Dziwi mnie trochę ten rozstrzał cenowy za niby ta sama kartę sięgający nawet ok. 7000 zł. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, losiek_bp napisał:

ten Rtx Gainward phantom, do którego podeslales linka jest w porządku? Widzę ze ludzie narzekają na piszczące cewki, ale nie wiem czy to faktycznie jest takie problematyczne bo nigdy tego nie doświadczyłem. 

Zależy na jaki egzemplarz trafisz. Jedna karta może wydawać ledwo słyszalny pisk, a w drugiej może wyglądać to tak: https://youtu.be/Z8xhhFfqDrc?t=487

Poza tym, karta powinna być w porządku, podobnie jak np. Palit GameRock.

2 godziny temu, losiek_bp napisał:

czy ta karta odbiega mocno od wersji msi gaming X trio?

Wszystko zależy od ceny. 100 zł można dorzucić, 300 zł niekoniecznie.

2 godziny temu, losiek_bp napisał:

Czy różnice są bez znaczenia? Dziwi mnie trochę ten rozstrzał cenowy za niby ta sama kartę sięgający nawet ok. 7000 zł. 

Chcesz jednak kupić RTX 4080? Nawet najdroższe modele RTX 4070 Ti tyle nie kosztują.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...