Skocz do zawartości
Amaran

Rozbudowa aktualnego PC

Polecane posty

Witam,

posiadam taki oto zestaw:

https://www.morele.net/inventory/info/WWrjfZ/

Komputer z pewnością nie należy do najnowszych, ale przy obecnych cenach nie chcę się ładować w składanie nowego PC od podstaw. Obecny komp daje radę, ale ostatnio noszę się z myślą by nieco go rozbudować. Moja pierwsza myśl to by dodać kolejne 8GB takich samych kości ram jakie już w nim siedzą. Druga myśl to by dodać dysk SSD.

Co o tym myślicie? Może macie jakieś lepsze rozwiązanie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

w gruncie rzeczy aktualne ceny nie są najgorsze. Raczej nie ma co oczekiwać drastycznych spadków cen, jeśli nie nastąpi solidny spadek kursu dolara amerykańskiego. Na deflację też się raczej nie zanosi.

Dołożenie pamięci RAM prawdopodobnie pozwoli przede wszystkim na otwarcie większej liczby kart w przeglądarce internetowej. Natomiast zakup dysku SSD to niemalże zawsze dobra decyzja. Jedynie szkoda, że obecna płyta nie pozwoli na montaż modelu M.2 NVMe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie poleciłbyś jakiś konkretny dysk SSD pod tę płytę? Ja się zatrzymałem na dyskach HDD i od dłuższego czasu nie interesowałem się tematem więc nieco zardzewiałem :)

Jeszcze takie pytanie czy jeżeli z dysku SSD chciałbym odpalać tylko gierki to czy dobrym rozwiązaniem byłoby kupić dysk pod M.2 i dokupić adapter? Będzie wyraźna różnica?

Czytałem, że odpalanie Windowsa byłoby problematyczne, ale jeżeli system byłby dalej na HDD na którym jest obecnie, a z SSD tylko gierki to czy to by hulało?

Edytowano przez Amaran
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz skorzystać z tego kodu na Cruciala MX500 1 TB: https://www.pepper.pl/promocje/dysk-crucial-1tb-25-sata-ssd-mx500-606619

Jeśli uda się kupić w cenie do ~330 zł, to jak najbardziej warto.

Zostałbym raczej przy dysku SATA, bo te adaptery mogą być problematyczne, a już szczególnie w kwestii bootowania systemu. Nie ma jakichś ogromnych różnić między SSD SATA a NVMe w ładowaniu już zainstalowanych gier. Ogromne różnice są natomiast w prędkości zapisu i odczytu, ale jeśli nie przerzucasz zazwyczaj dużych ilości danych, to możesz nie odczuć różnicy.

Dlatego na Twoim miejscu wybrałbym model na SATA i zainstalował na nim Windowsa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki wielkie za konkretną odpowiedź.

Napisz jeszcze tylko czy jeżeli system by został na HDD, a gierka poszłaby na SSD to różnica przy wczytywaniu byłaby odczuwalna?

Prawdę mówiąc trochę nie chce mi się bawić w przerzucanie systemu. W zasadzie jeszcze się nawet nie zorientowałem czy jest to trudne i jak to się robi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli gra będzie zainstalowana na SSD to będzie się wczytywała szybciej, jeśli system nadal będzie na HDD. Sugeruję jednak przenieść system (choćby przy użyciu jakiegoś oprogramowania do klonowania dysków/partycji) na SSD, bo to znacznie zwiększy komfort korzystania z komputera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena jak najbardziej w porządku. ;)

Nie jestem przekonany co do dalszych inwestycji w tę platformę. Najwydajniejszy procesor na LGA 1150 jest już naprawdę słaby jak na obecne standardy, więc zawęzi to wybór GPU. Poza tym, pamięci DDR3 nie przydadzą się do nowej platformy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie z tego sprawę, że rozwijanie tego PC jest nieopłacalne, ale prawdę mówiąc nie mam już takich potrzeb jak jeszcze kilka lat temu. Kiedyś od razu bym się bez wahania ładował w nowe podzespoły, ale teraz gram tylko sporadycznie i do tego tylko w wowa jak mam trochę czasu. Nowsze gierki ogrywam na konsoli dlatego stwierdziłem, że maksymalnie budżetowo spróbuje z tym PC coś zrobić. Póki co dodatkowe 8GB ramu i ten dysk to koszt 400 zł więc jak dla mnie spoko :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...