Skocz do zawartości
UncleGoo

Monitor do pracy nad laptop za ~1500zł

Polecane posty

Cześć!

Oglądając kilka poradników odnośnie wyboru monitora (jak ten, https://www.youtube.com/watch?v=83eSrDaFr_s i ten https://www.youtube.com/watch?v=IG8XRKOCXss) wyspefycikowałem sobie moje potrzeby na monitor do długich godzin pracy (i po pracy -- jako że pracuję z domu). Czasem też zdarza mi się pograć w jakąś grę czy oglądać film (ale nie mam wymagań kinomana).

  1. bezpieczny/ wygodny dla oczu (i tutaj zakończę bo bardzo się nie znam)
  2. budżet: celuję w okolicę 1500zł, ale przejrzę również oferty do ~2000zł i więcej - jeśli że uznam że warto dopłacić bo np. lepiej spełnia podane kryteria lub ma coś jeszcze dobrego to czemu nie? W końcu trochę zycia przed nim spędzę. Jeśli jednak coś spełni moje kryteria w niższej cenie, też chętnie wezmę a resztę budżetu przeznaczę na jakiś inny szczytny cel typu zimowe umundurowanie dla ochotników walczących na Ukrainie :)
  3. odświerzanie minimum 75Hz - więcej chyba nie potrzebuję bo nie gram sportowo ani w dynamiczne gry; no ale jeśli to ma podnieść komfort oczom to jak najbardziej
  4. IPS lub VA - obie będą ok (VA przy pracy z kodem/tekstem kusi dobrym kontrastem czy niższą minimalną jasnością dla nocnych marków, z kolei IPS z szerszymi kątami pewnie lepiej sprawdzi się do okazjonalnego oglądania filmu z drugą osobą)
  5. przekątna ~27" lub 32"
  6. rozdzielczość 1440p (jesli dla 27" lub odpowiednio więcej dla 32")
  7. HDMI (dla 1440p - min. ver. 1.3), USB-C (możliwość podłączenia laptopa przez USB-C -- trochę zamiast stacji dokującej, tak żeby peryferia można było podpiąc na stałe do monitora)
  8. min 2 dodatkowe USB-A
  9. matryca 16:9 ale rozważam też 21:9 (chodzi o podział ekranu na 3 edytory kodu w poziomie -- jakoś wolę w ten sposób niż robienie pivota jak niektórzy pracujący)
    • jeszcze nie zdecydowałem, nigdy nie miałem 21:9
    • jeśli 21:9 to raczej o profilu lekko zakrzywionym
      • <27" to jeszcze nie robi różnicy i mogę wziąć płaski, ale powyżej 30" to już na pewno zakrzywiony
      • niestety wtedy raczej wspólne oglądanie filmów odpada (?)
  10. podstawa i ergonomia
    • musi mieć możliwość montażu zewnętrznego (VESA)
    • ALBO byle jaka podstawa bo itak zamontuję na uchwyt co zmniejszy nieco cenę
    • ALBO ergonomiczna podstawa
      • żeby dało się wysoko podnieść (ponad laptop 15", bo tak się przyzwyczaiłem mieć jedno pod drugim)
      • ustawić pod dobrym kątem prawo-lewo-góra-dół
      • nie za wielkie "V" nóg, bo mnie nieco denerwują takie 
  11. EDIT: wejście na autio (najlepiej ten standard 3 złącz dla słuchawek z wbudowanym mikrofonem)

nice to have (w kolejności priorytetów)

  • ładowanie przez USB-C (czyli dodatkowe złącze USB-C pod ładowarkę do laptopa)
  • spotkałem się z opinią, że 120Hz+ i większe może zmniejszać "eye strain", więc za 120Hz+ daję duży plus
  • wejście pod RJ45 (ethernet)
  • 3x USB-A (a nie 2 jak wyżej)
  • wysokie odzwierciedlenie kolorów
  • czujnik jasności
  • DP/thunderbolt (tutaj strzelam, bo aż tak się nie znam i nie wiem czego będę potrzebował np. za 3 lata na nowym sprzęcie)

A, no i obudowa musi przejść przez akceptację estety mojej żony, ale to już zostawiam na koniec 😁

 

To tyle, dzięki wielkie za poświęcony czas na przeczytanie, mam nadzieję, że komuś w przyszłości ten wątek się też przyda :)

Mieszko

Edytowano przez UncleGoo
Dobrezycowanie dodatowych fn i update Hz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...