Skocz do zawartości
kitauke

Nowy komputer do ok. 10 tyś PLN

Polecane posty

Cześć, tak jak w temacie proszę o pomoc w złożeniu samej skrzynki do ok. 10 tyś. PLN. Jestem w temacie laikiem, planowałem złożyć coś z i5-13600k/ryzen 5800x3d oraz XFX Speedster MERC319 RX 6950XT. Dodatkowo kupiłem już chłodzenie procesora na promocji Dark Rock Pro 4 120/135mm. Proszę o pomoc w wyborze procesora i reszty komponentów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

raczej lepiej postawić na i5-13600K, gdyż ten cpu oferuje stabilniejszą wydajność. 5800X3D w niektórych tytułach bywa najszybszym cpu na rynku, a w innych jest słabszy niż np. 5800X. Zestaw wyglądałby jakoś tak: i5-13600K(F) + MSI MAG B660M BAZOOKA DDR4 (sklep musi zaktualizować BIOS) + Kingston Fury Renegade, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RB1K2/32) + Cooler Master V850 Gold V2 + Lexar NM620 1 TB + SilentiumPC Signum SG7V TG. Można dokonać jakichś zmian (np. płyta Z690, mocniejszy zasilacz) w zależności od choćby przecen z okazji Czarnego Piątku. 😅

Może warto poczekać na nowe Radeony?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Kartę udało mi się zakupić ok 400 zł taniej i jest to właśnie XFX Speedster MERC319 RX 6950XT. Mam też okazję kupić nieco taniej Zasilacz Corsair RM850x 850W Gold, czy jest to dobry zasilacz? Czy 850W wystarczy czy warto dorzucić do 1000W?

Pozdrawiam,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Corsair RM850X jest nieco lepszy, ale Cooler Master V850 Gold V2 jest cichszy: https://www.tomshardware.com/reviews/corsair-rm850x-2021-power-supply-review/5

Zależy w jakiej cenie go dostaniesz, bo wspomniany Cooler Master jest do kupienia już za 501 zł w morele. Myślę, że to naprawdę dobra oferta.

 

Zasilacz 850W powinien wystarczyć. Zakup jednostki 1000W też nie byłby złą opcją, ale może warto przyoszczędzić, bo w niedalekiej przyszłości może być wymagana przesiadka na zasilacz ATX 3.0.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zakupiłem zasilacz RM850X i i5-13600k. Na ten moment zestaw prezentuje się tak:
CPU: i5-13600k
GPU: XFX Speedster MERC319 RX 6950XT
Zasilacz: Corsair RM850x
Chłodzenie CPU: Dark Rock Pro 4 120/135mm - te chłodzenie jest okej?
Mobo- brak
ram-brak
ssd-brak
obudowa-brak
Jakies dodatkowe chłodzenie do tego jeszcze dochodzi?

Pytanie co do płyty głównej czy warto pochylić się nad taką obsługującą DDR5 i takie dobrać ramy? Czy może pozostać czy DDR4 ogladalem jakies porownania i wygrywalo tam w grach ddr4 4200mhz?

Jeśli chodzi o dysk SSD, to czy jest sens montażu 2 dysków? Sata do systemu i nvme do gier?

Pozdrawiam,
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2022 o 20:56, kitauke napisał:

Chłodzenie CPU: Dark Rock Pro 4 120/135mm - te chłodzenie jest okej?

Jeśli kupiłeś za ~300 zł to w porządku. W innym razie, nie jestem szczególnym fanem wydawania >400 zł na chłodzenie powietrzne, jeśli mówimy o wydajności.

W dniu 23.11.2022 o 20:56, kitauke napisał:

Jakies dodatkowe chłodzenie do tego jeszcze dochodzi?

Niczego więcej nie trzeba, jeśli nie wybierzesz modelu obudowy bez fabrycznie dołączonych wentylatorów.

W dniu 23.11.2022 o 20:56, kitauke napisał:

Pytanie co do płyty głównej czy warto pochylić się nad taką obsługującą DDR5 i takie dobrać ramy? Czy może pozostać czy DDR4 ogladalem jakies porownania i wygrywalo tam w grach ddr4 4200mhz?

Można już rozważać zakup DDR5, bo za ~950 zł można dostać już całkiem niezłe pamięci: https://www.purepc.pl/test-pamieci-ddr5-patriot-viper-venom-6200-mhz-cl40-dobra-wydajnosc-i-spore-mozliwosci-podkrecania. Jednak to nadal dobre kilkaset złotych więcej względem DDR4.

Osiągnięcie 4200 MHz z niskimi opóźnieniami na LGA 1700 raczej nie będzie proste. Trzeba trafić na dobre pamięci RAM oraz procesor z naprawdę dobrym kontrolerem pamięci.

W dniu 23.11.2022 o 20:56, kitauke napisał:

Jeśli chodzi o dysk SSD, to czy jest sens montażu 2 dysków? Sata do systemu i nvme do gier?

Dyski SATA nie mają już dużego sensu, jeśli nie masz zajętych wszystkich złącz M.2 na płycie głównej. Jeśli potrzebujesz więcej przestrzeni dyskowej, to możesz wybrać np. Cruciala P5 Plus 2 TB, który aktualnie kosztuje ~800 zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...