Skocz do zawartości
babel92

upgrade zestawu do gier i streamingu za 5-6k pln

Polecane posty

Cześć!

Mój aktualny PC ma już swoje lata, ostatni upgrade robiłem 4 lata temu i rozważam kolejne zmiany. Mój budżet to około 5-6 tysięcy złotych. Tak to aktualnie wygląda:
i5-2500k (OC do 3.7 GHz) 
MSI GTX 1060 6GB
12GB RAM DDR3
2x SSD 256 GB
Dell U2711 (2560x1440) + Dell U2412M (pivot)

Na co dzień gram w gry (np. World of Tanks, FIFA, Football Manager, F1) + streamuje (YouTube + Twitch) + wykorzystuję PC do renderowania video. Chciałbym, aby na nowym zestawie bez problemu odpalił mi Cyberpunk czy inne produkcje, które wyjadą w najbliższych 3-4 latach. Do grania używam głównego monitora, resztę oprogramowania mam na drugim monitorze ustawionym w pivocie. Docelowo planuję dodać trzeci monitor pomocniczy.

Aktualnie wąskim gardłem jest procesor, dlatego zastanawiam się nad stworzeniem nowego zestawu na mocnym procesorze (i5-12600KF lub jakiś Ryzen?) i płycie głównej, która pozwoli na kolejne zmiany procesora i karty graficznej. Mógłbym teraz przepiąć swojego GTXa i w niedalekiej przyszłości wymienić go na RTX 3070 TUF 8GB od Asusa (słyszałem, że ma lepsze kondensatory MLCC) lub inną kartę, np. RX 6800. Alternatywa to sprzedanie tego używanego GTX 1060 i stworzenie innego zestawu, ale wydaje mi się, że będę musiał iść na spore ustępstwa, przez co będzie miało przyszłościowy. Nie chcę za 2-3 lata znów składać PC od zera.

Będę wdzięczny za pomoc i wszystkie pomysły :)

Edytowano przez babel92
missclick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia jak chcesz to rozłożyć. Może warto zaczekać na przełom października / listopada? Wtedy do sklepów wlecą procki 13 gen Intela i nowe Ryzeny 7000. Jakiś nowszy odpowiednik i5 12600KF powinien spokojnie wystarczyć na kilka lat (podobnie jak i 12600KF), w przyszłości zmieniając tylko GPU.

Pod 1440p karta jak najmocniejsza, więc RTX 3070 / RX 6800 to takie minimum jeśli ma to na trochę dłużej starczyć.

Streamujesz pod CPU czy GPU? Jak to drugie to celowałbym w NVIDIE bo lepiej to ogarnia.

 

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Dirian! Kilka lat temu pomogłeś mi przy upgrade, fajnie że nadal jesteś :)

1) Szczerze mówiąc nie robi mi to różnicy, czy kodek ustawie na CPU czy GPU. Jeżeli będę miał mocniejszy CPU, to ustawię pod CPU, ale chyba jednak wydajniej jest ustawić pod GPU, więc tak chyba wyjdzie korzystniej cenowo.

2) Mogę w teorii poczekać z upgrade nawet do wiosny 2023, pytanie czy warto? Cen mogą spaść? W ostatnich miesiącach bitcoin trochę niżej, inflacja wysoka, do tego NVIDIA wypuściła nowe karty, więc pomyślałem, że to może dobry moment.

3) Uważasz, że baza stworzona na 12600KF może być za słaba za te 3-4 lata, nawet jeżeli będę polował i dorzucę do niego RTX 3070 TUF 8GB od Asusa i wsadzę 2x 16 GB RAM?

4) Może najlepszym rozwiązaniem będzie jakiś półśrodek, czyli zbudowanie po kosztach bazy, która maksymalnie wykorzysta GTX 1060 6GB, a złożenie od zera nowego zestawu za 2 lata?

Będę wdzięczny za wszystkie wskazówki :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem, za +- 2.5k ogarniesz rtx-a 3060Ti 8GB na tej samej 256bit szynie co 3070. Model TUF gaming jest ok, natomiast możesz też nie przepłacać za firmę. Jeśli chcesz konkretnie Asusa tuf, to nic nie zmienię w Twoim zestawie, jednak przemyśl ten wybór, bo seria ROG jest lepsza a TUF to podstawowe warianty podobnie jak Dual, dlatego warto brać pod uwagę inne firmy. Różnica w wydajności pomiędzy 3060Ti to około +-10-20fps na korzyść 3070-tki. Można przejrzeć testy.

RX6600XT do full HD i RX6700XT/6800 do qhd to też opłacalna opcja. Nie wiadomo jak będzie z kartami w 2023 roku.Czy karta ma mieć pół-pasywne chłodzenie? 

Półśrodkiem może być jakaś używana płyta z370 z Olx, ram ddr4 i procesor minimum 6-8 rdzeni, bo przy 4 może szarpać obraz w grach.

I5-12600 ma 12 rdzeni, to nie ma takiej opcji, żeby za 3-4 lata klękną. Osobiście odpuścił bym KF i wziął i5 non OC bez k + płyta b660, bo jest sporo tańsza od z690. Rozumiem, że procesor f bez integry wybierasz świadomie. Ostatnio koledze z forum próbowałem coś sklecić, to możesz też zajrzeć do tematu; 

 

 

Edytowano przez Michal30
  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michal303060Ti jest lepsza od tej 3070 TUF? Sprawdzałem sobie benchmarki na technical.city i wychodziło, że 3070 to lepsza opcja. Co do firmy, to obiło mi się o uszy, że ASUS stosuje lepsze kondensatory MLCC i w niektórych firmach był problem, bo stosowano tańsze zamienniki (link: https://www.purepc.pl/geforce-rtx-3080-informacje-o-problemach-z-kondensatorami). Nie chcę chyba iść w RTXy, bo jednak NVIDIA ma DLSS, co może się przydać przy streamowaniu w 1440p i 60fps.

Co do procesora, to wydaje mi się, że nie ma sensu dopłacać do zintegrowanej karty graficznej, stąd pomysł na i5-12600KF, ale może się mylę? Możliwe, że przez najbliższych rok będę korzystał z mojego GTX 1060 i dopiero później kupię RTX 3070 lub 4060, zależy od ceny i parametrów.

@Bull3tdzięki wielkie za tipa, może rzeczywiście wstrzymam się do listopada. Mówisz, że wtedy i5-12600KF może spaść z ceną?

Dzięki za wszystkie komentarze!

Zastanawiam się nad jeszcze jednym rozwiązaniem, a mianowicie zbudowanie zestawu na solidnej platformie pod Intela, wrzucenie i5-12600KF, 2x 16 GB RAM, 500 GB SSD i przepięciu mojego GTX1060 6GB, aby wstrzymać się ze zmianą GPU. Mógłbym w trakcie streamowania zmienić kodek z NVENC na x264, aby bardziej obciążyć CPU i tak pociągnąć rok czy dwa. Później mogę kupić RTX 3070 lub 4060, zależy od ceny oraz parametrów i wrócić do streamowania z kodekiem NVENC. Dodam, że do tej pory nie miałem większych problemów z graniem w 1440p i streamowaniem na moim RTXie.

Ma to sens? Warto jeszcze poczekać z zakupem karty na jakieś spadki? No i jaki zestaw bez GPU proponujecie w takim układzie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, babel92 napisał:

3060Ti jest lepsza od tej 3070 TUF?

RTX 3070 jest oczywiście wydajniejsza. TUF to dobry model.

27 minut temu, babel92 napisał:

dzięki wielkie za tipa, może rzeczywiście wstrzymam się do listopada. Mówisz, że wtedy i5-12600KF może spaść z ceną?

Miałem na myśli raczej zainteresowanie się nowymi procesorami Intela lub AMD. Ceny obecnej generacji raczej niekoniecznie spadną.

 

27 minut temu, babel92 napisał:

Co do procesora, to wydaje mi się, że nie ma sensu dopłacać do zintegrowanej karty graficznej, stąd pomysł na i5-12600KF, ale może się mylę?

Integra przyda Ci się raczej wyłącznie przy awarii dedykowanej karty, więc niekoniecznie może się przydać.

27 minut temu, babel92 napisał:

Warto jeszcze poczekać z zakupem karty na jakieś spadki? No i jaki zestaw bez GPU proponujecie w takim układzie?

Nie byłbym pewien, czy będą jakieś konkretne spadki cen aktualnej generacji gpu, przynajmniej jeśli mowa o NV, bo ceny nowych kart są wysokie - https://www.purepc.pl/nvidia-geforce-rtx-4080-12-gb-to-powinien-byc-geforce-rtx-4070-zle-to-wyglada-i-zle-wrozy-kolejnym-generacjom. Można jednak poczekać, bo wzrostu cen aktualnej generacji chyba nie należy się spodziewać, a AMD może lepiej wyceni swoje nowe układy RDNA 3.

Z zestawem poczekałbym chociaż na premierę nowych Ryzenów. Na podstawkę AM5 powinny ukazać się jeszcze co najmniej procesory Zen 5, więc będziesz mógł zrobić w przyszłości jakiś upgrade.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bull3tdzięki za info! Zdecydowanie bliżej mi do zestawu Intel + NVIDIA, bo to chyba optymalne rozwiązanie pod gry + streaming, ale mam nadzieję, że premiera Ryzenów trochę obniży cenę i5-12600KF. Do tego chciałbym dorzucić RTX 3070, ale obecna cena też mnie trochę odpycha, stąd pomysł z przeczekaniem i przepięciem GTX 1060 6GB na jakiś czas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3060Ti jest mniej wydajna w sensie niewiele gorsza a sporo tańsza. Ten TUF 3070 jest ok, natomiast są też inne opcje. RTX-y są jak najbardziej godne polecenia i nie chodziło mi, abyś w nie nie szedł, tylko poszedł rozsądnie i nie zapłacił 3 klocki ponad za kartę z 8GB pamięci i szyną 256bit. Teoretycznie po wejściu nowych procesorów starsze powinny spaść z ceną, natomiast ja jakoś na tą wydajność i czekanie na nowości nie jestem zbytnio łakomy, bo wiem, że dobre 8 rdzeni i grafa 8GB wystarczyła by mi spokojnie na 8-10 lat.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, babel92 napisał:

Zdecydowanie bliżej mi do zestawu Intel + NVIDIA, bo to chyba optymalne rozwiązanie pod gry + streaming...

Procesory obu producentów oferują podobną wydajność (link), a Ryzeny 7000 powinny być wydajniejsze od aktualnej oferty obu producentów. Obawiać można się o ceny płyt głównych AM5. Poza tym, ceny DDR5 nadal nie są specjalnie niskie.

Zobaczysz wyniki testów i ceny, to będziesz mógł zdecydować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michal30dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienie. Czyli sugerujesz, że może lepiej pójść w 3060Ti i przyciąć kilka stówek, kosztem niewielkiego spadku wydajności. Jeżeli chodzi o innych producentów poza ASUS, to których polecasz? Widziałem na pepper.pl, że od Gigabyte można było wczoraj dorwać za 2150pln z przesyłką (link: https://www.pepper.pl/promocje/degigabyte-geforce-rtx-3060-ti-windforce-oc-449eur-580064), więc pewnie będą trafiały się co jakiś czas promocje na 3060Ti lub 3070.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tak, bo w dniu premiery ten Gigabyte w X kom kosztował 2299zł, więc 2150, to moim zdaniem uczciwa cena. Ta kartą będzie bdb wyborem, jeśli akceptujesz dźwięk chłodzenia pół-pasywnego windforce, które może być słyszalne podczas grania. 

 Co do producentów, to zależy też od danego modelu karty.  Podstawą jest pół-pasywne chłodzenie i backplate, żeby nie było widać kondensatorów. Głośność karty mało mnie obchodzi, bo mam wyciszoną obudowę z drzwiczkami, tylko nie chcę, żeby śmigła się kręciły jak przeglądam neta. Dopłacanie do droższej karty z tą samą ilością pamięci budzi moje wątpliwości co do opłacalności tego zakupu.

Możesz też kupić dysk m.2 dodatkowo, bo jest minimalnie szybszy od ssd na sata. 

 Jak wspomniał Moderator ceny nowych podzespołów nie będą raczej zbyt niskie, bo nowości dobrze schodzą ze sklepowych półek. Ja to nazywam podatkiem od nowości. 

 

 

 

 

Edytowano przez Michal30
  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michal30rozumiem, dzięki! Jesteś w stanie wskazać kilku popularnych producentów kart RTX 3060 i 3070, które spełniają wskazane przez Ciebie wymagania? Niestety jestem laikiem i się na tym nie znam. Widziałem, że na rynku najczęściej przewija się ASUS, Gigabyte, MSI, Palit, ZOTAC, Gainward i  EVGA, ale może jeszcze jakiegoś pominąłem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASUS - Dual to podstatowy model, potem jest TUF i dalej ROG.

Gigabyte - ma wiele nazw podobnych do siebie modeli. Najlepszy jest Aorus.

MSI - zaczyna ofertę od modeli Armor, Ventus. Lepsze są Gaming X/Z, Gaming X Trio i Suprim. 

Palit i Gainward - Jestream, Gamerock, Gaming Pro i Phoenix, to jedene z lepszych modeli. 

Evga - ma bardzo dobry sprzęt. 

PNY i Kfa2 - mają parę nowości.

Niektóre modele kart mają bloki wodne waterforce, które działają na podobnej zasadzie jak AIO procesorów.  

 3060Ti to minimum pod wymagające gry w 1440p. W najbardziej wymagających grach można lekko zejść z detalami, aby bez znaczącej utraty jakości obrazu zwiększyć liczbę fps. Wydajniejsze są karty 3070/70Ti 8GB, 3080 10-12GB.  

Alternatywnie od AMD RX6700XT ma zbliżoną do 3060Ti wydajność, więc to minimum do 1440p z oferty ich kart. RX6800/6900XT są wydajniejsze. 

 Możesz wybrać najtańszy model z danym układem graficznym jaki preferujesz i pół-pasywnym chłodzeniem. Gigabyte 3060Ti, którego wybrałeś, to moim zdaniem najlepszy wybór w relacji cena-wydajność. 

Czasem ten sam model karty z innym układem graficznym wypada inaczej. Można zobaczyć test danej karty, jak z jej kulturą pracy i czy nie piszczą cewki. 

 Ledy na kartach chyba można jakoś wyłączyć, bo jak obudowa nie ma okna, to są zbędne i zużywają minimalne ilości energii. 

Edytowano przez Michal30
  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...