Skocz do zawartości
Masterofbigos

Nauka historii z grami.

Polecane posty

Dzień dobry.

Od pewnego czasu interesuję się historią, przede wszystkim Polski, ale w mniejszym stopniu też inną. Zbieram różne pomoce naukowych w tym też gry, które mogą moją nabytą wiedzę historyczną wzbogacić albo utrwalić, jednocześnie dając mi kawał dobrej rozrywki. W internecie są co prawda zestawienia (aczkolwiek dosyć nieliczne), w których są różne pozycje i ogólnie szanuję, że ktoś takie zestawienia zrobił, ale oczywiście sporą część już zdążyłem ograć a niektóre nawet uznać za niezbyt użyteczne, jak choćby serię Anno. Najbardziej mi zależy na tym, by gry zawierały wydarzenia, które miały miejsce w prawdziwych miejscach i datach np. bitwy, wojny, ale nie tylko. Chodzi mi o konkretną wiedzę historyczną, a nie ogólną. Jeśli ktoś z Was będzie chciał mi polecić całą serię, to poproszę o wymienienie przy tym odsłony, która najlepiej spełnia funkcję edukacyjną w kierunku nauki historii. Dla przykładu podam kilka gier, które ograłem, by uniknąć powtórzeń:

Ancestors Legacy - Mój numer jeden. Gra strategiczna czasu rzeczywistego, w której bierzemy udział w prawdziwych wojnach i bitwach, a nawet kierujemy prawdziwymi europejskimi władcami na polach bitew. Gra zawiera 4 kampanie dziejące się w różnych krajach Europy i dodatkowo kampanię Saracenów.

Valiant Hearts - Gra przygodowa z dość ciekawą fabułą i sympatyczną stylistyką, która uczy w dość prosty sposób, bo każdy fragment gry zawiera krótką encyklopedię, która w krótki i zwięzły sposób, ale za to zrozumiały opisuje różne pojęcia z czasów I wojny światowej.

Age of Mythology - Gra strategiczna czasu rzeczywistego, która pozwala w podstawowej kampanii na podróżowanie po mitologiach i branie udziału w wydarzeniach, które mają miejsca w mitach greckich, egipskich i skandynawskich. Gra poza tym, że pozwala nauczyć gracza mitologii, poprzez branie w niej udziału, to zawiera obszerną encyklopedię, która pozwala uzupełnić ewentualne braki wiedzy albo poznać bardziej naszych bohaterów, którzy również są bohaterami gry.

Call of Duty (pierwsze) - Strzelanka FPP, w której bierzemy udział w prawdziwych bitwach. Najbardziej urzekający jest obraz Stalingradu. Byłem w szoku, jak się dowiedziałem, że w rzeczywistości też było tak, że jeden żołnierz dostawał broń a drugi amunicję. I tu przy okazji bym chciał zapytać, czy następne części są równie skuteczne w edukacji historycznej, co część pierwsza, bo nie grałem w żadne inne odsłony.

Assassin's Creed: Origins - Najbardziej edukacyjna odsłona Assassin's Creed. Poznajemy w grze naprawdę dużo elementów życia Egipcjan, a także ich mitologii. I to nawet nie trzeba w tej grze jakoś szukać tych informacji, bo wystarczy robić w niej zadania poboczne i pozwiedzać trochę świata. Nawet można zapamiętać sporo z geografii Egiptu. Robi to wrażenie.

Faraon - Strategia ekonomiczna, w której budujemy egipskie miasta i dbamy o nie. Gra jest istną kopalnią wiedzy o starożytnym Egipcie, którą możemy nabyć poprzez samo granie. Dbamy o potrzeby naszych obywateli. Sama produkcja dóbr dla naszych podopiecznych pozwala się dowiedzieć niemało o ich życiu. Do tego w grze występują ramy czasowe, daty, mapy i prawdziwe wydarzenia i oczywiście mitologia i bogowie.

Aztec: Klątwa w sercu złotego miasta - Point&Click z perspektywy pierwszej osoby, który pozwala przenieść się do cywilizacji Azteków. Fabuły nie będę zdradzał, bo to przecież ona jest w grach z gatunku najważniejsza. Dodam tylko, że podróżując po terenach Azteków możemy z perspektywy pierwszej osoby zobaczyć ich życie, zwyczaje(w nieco prymitywny sposób, bo gra jest bardzo stara), a także sam świat, zanim konkwistadorzy dokonali na tej cywilizacji egzekucji. Do tego gra zwiera ogromną encyklopedię, w której znajdziemy opisy niemal każdego przedmiotu, który spotykamy w grze, do tego sama treść gry, akcja, czy poczynania głównego bohatera pozwalają przyswoić naprawdę dużą wiedzę o tej wspaniałej, choć brutalnej (ofiary z ludzi, nawet dzieci) cywilizacji.

Uncharted - Może nie wydaje się być grą o walorach edukacyjnych, ale jest tak dobra, że dzięki niej dowiedziałem się naprawdę dużo o sir Franisie Drake'u, mimo że przed graniem w tę genialną serię nie miałem pojęcia o tym, że ktoś taki istniał. Tak samo święty Dyzma i Gestas również na zawsze zagościli w mojej pamięci dzięki serii Uncharted.

Mount&Blade: Ogniem i Mieczem - Ten dodatek do M&B ma trochę uchybień i modyfikacji, no bo wiadomo, że musi się w to fajnie grać, będąc bohaterem tego świata, ale sama obecność tych wszystkich hetmanów polskich, królów i władców nie tylko polskich pozwala na przyswojenie sporej dawki wiedzy, a także bitwy. M.in. bierzemy udział w obronie Jasnej Góry, czy przy zawieraniu sojuszu z władcą Tatarów Mehmedem IV Girejem i inne. Gra również stanowi dużą pomoc w nauce historii.

 

Nie jestem jakimś super-aktywnym forumowiczem, więc jeśli mogę prosić o wszelkie inne propozycje, to dziękuje. Jeśli nie będę odpisywał, to nie będzie znaczyło, że nie sprawdzam. 

 

Pozdrawiam.

Edytowano przez Masterofbigos
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...