Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Fatal1tyxX

Monitor a oczy.

Polecane posty

A czy wartość odświeżania monitora ma wpływ na wzrok??

Podobno im wyższa ta wartość tym lepiej...

Ja w swoim mogę ustawić 75hz, a domyślnie mam 60hz(LCD)

w LCD większe znaczenie ma odświeżanie obrazu

Dlaczego niby obraz gorszy ? Jak dla mnie jest ładniejszy, przeszedłem Far Cry 2 na starym crt (sprzed 6 lat), a jakoś niedawno na LCD'ku 22" - różnica ? Ogromna chociażby przez to, że obraz jest znacznie większy.

Btw znajdż mi crt z full hd ...

niestety jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów matryce TN (większość LCD) mają bardzo słabe w porównaniu do CRT, dopiero matryce IPS i MVA doganiają pod tym względem CRT ale one znów mają wysokie czasy reakcji wiec bardziej nadają się do obrazów statycznych

monitor CRT z obsługą 1920x1080 i wyżej : IBM P275

I pytanie do wszystkich: Co daje rozmagnesowanie monitora? Dosyć czesto to robie bo kiedys wyczytałem, że mniej oczy się męczą, ale czy mógłby mi ktoś przybliżyć te ''działanie'' ?

hmm raczej to nie ma wpływu na zmęczenie wzroku rozmagnesowanie służy do pozbycia się moiry i przebarwień wynikłych z oddziaływania pola magnetycznego urządzeń w okolicy monitora

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz pod ręką magnes, to przejedź nim w niedużej odległości od monitora, ale znów nie przytknięty. Wtedy pojawi się efekt tzw.(przeze mnie) tęczy. Potem kliknij rozmagnesowanie i będziesz wiedział, po co to. Tylko nie pchaj magnesu zbyt blisko, bo popsujesz monitor :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teken

W jakiej odległości od monitora siedzisz?

jakiś metr. 22" to duży monitor, czasem trzeba sie rozejrzeć, żeby cały ogarnąć, ale ogólnie gra się spoko,

Dlaczego niby obraz gorszy ? Jak dla mnie jest ładniejszy, przeszedłem Far Cry 2 na starym crt (sprzed 6 lat), a jakoś niedawno na LCD'ku 22" - różnica ? Ogromna chociażby przez to, że obraz jest znacznie większy.

Btw znajdż mi crt z full hd ...

niestety jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów matryce TN (większość LCD) mają bardzo słabe w porównaniu do CRT, dopiero matryce IPS i MVA doganiają pod tym względem CRT ale one znów mają wysokie czasy reakcji wiec bardziej nadają się do obrazów statycznych

monitor CRT z obsługą 1920x1080 i wyżej : IBM P275

jak już pisałem, dla mnie miedzy CRT a LCD nie ma praktycznie żadnej rożnicy. Nic nie zaówazyłem, a nawet na LCD obraz jest lepszy. Tak samo te czasy rekacji, moj ma 5 ms, a wszystko śmiga pieknie, no nie ma się do czego przyczepić i nikt mnie nie przekona, że crt jest lepszy bo dla przeciętnego oka różnicy nie ma żadnej, wyczulone są osoby co patrzą na parametry a ich oko wyłapuje każdy chwyt marketingowy, bo dla mnie czas reakcji 2 ms jest zwykłym chwytem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja niestety należę do tych wyczulonych. Jeszcze nigdy nie trafiłem na panel LCD, który byłby chociaż w połowie tak dobry jak przeciętna 17'' CRT.

Co do odświeżania, to w LCD raczej nie ma sensu mówić o czymś takim. To wynika ze sposobu w jaki oba rodzaje monitorów pokazują nam obraz. Kineskop CRT odświeża się w całości minimum 60Hz. Czyli cały obraz jest "przerysowywany" te 60 razy na sekundę. Tylko przy takiej częstotliwości męczą się oczy. Absolutne minimum to 75Hz i to tylko jeśli monitor nie jest w stanie wyświetlić więcej. 85Hz zapewnia już wystarczający komfort. Z kolei panel LCD nie przerysowuje całego obrazu a tylko aktualizuje informację o zmieniającym się pikselu. Najczęściej właśnie 60 razy na sekundę. Tzn obraz również jest tworzony te 60 razy na sekundę, ale ciekłe kryształy nie gasną tak jak luminofor kineskopu. Także zmiana odświeżania w LCD ma wpływ na tzw. smużenie panelu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już pisałem, dla mnie miedzy CRT a LCD nie ma praktycznie żadnej rożnicy. Nic nie zaówazyłem, a nawet na LCD obraz jest lepszy. Tak samo te czasy rekacji, moj ma 5 ms, a wszystko śmiga pieknie, no nie ma się do czego przyczepić i nikt mnie nie przekona, że crt jest lepszy bo dla przeciętnego oka różnicy nie ma żadnej, wyczulone są osoby co patrzą na parametry a ich oko wyłapuje każdy chwyt marketingowy, bo dla mnie czas reakcji 2 ms jest zwykłym chwytem ;)

zależy do czego używasz monitora ...

jeśli chodzi o czas reakcji to producenci niestety podają gtg, najważniejszy jest czas typowy jeśli jest mniejszy niż 16ms to jest ok

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siedzenia przy starszych monitorach CRT rzeczywiście, nieco mi się wzrok popsuł. Przy takim CRT wyprodukowanym po 2002 roku nie siedziałem chyba nigdy, może z 2 razy krótko u kogoś. Natomiast przy nowszych LCD nawet przy 8-10 godzinach siedzenia z przerwami nie bolały mnie oczy ani głowy, w przeciwieństwie do CRT.

monitor CRT z obsługą 1920x1080 i wyżej : IBM P275

To jest 1920x1440. Proporcje 5:4 bodajże lub 4:3. Czyli filmy będą miały czarne pasy, podobnie jak gry (tak, bo coraz więcej nowych gier jest wyświetlanych w 16:9). Takim monitorem zadowoli się więc przede wszystkim grafik, którego nie stać na monitor LCD za kilka(naście) tysięcy zł lub ktoś, kto głównie pracuje przy komputerze.

Poza tym dodaj, że to "cudo" waży niemal 30kg, nie wspomnę już o kopiastym "tyłku" - u mnie na biurku nie zmieści się większy CRT niż 19" a i tak będzie już zbyt blisko oczu, bo biurko stoi przy ścianie. No i pożera 160W energii, znacznie więcej niż duży LCD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest 1920x1440. Proporcje 5:4 bodajże lub 4:3. Czyli filmy będą miały czarne pasy, podobnie jak gry (tak, bo coraz więcej nowych gier jest wyświetlanych w 16:9). Takim monitorem zadowoli się więc przede wszystkim grafik, którego nie stać na monitor LCD za kilka(naście) tysięcy zł lub ktoś, kto głównie pracuje przy komputerze.

Poza tym dodaj, że to "cudo" waży niemal 30kg, nie wspomnę już o kopiastym "tyłku" - u mnie na biurku nie zmieści się większy CRT niż 19" a i tak będzie już zbyt blisko oczu, bo biurko stoi przy ścianie. No i pożera 160W energii, znacznie więcej niż duży LCD.

ja akurat używałem 1600x1200 85Hz na tym IBM

niestety ale wymiary, waga i zużycie energii jest wysokie, za to przy obróbce grafiki trudno znaleźć coś lepszego w podobnej cenie (LCD na matrycach IPS, PVA lub MVA 22 cale to wydatek rzędu 2.000 zł)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a nie demonizujecie czasami? Taki LCD 22" potrafi lekką ręką łyknąć 100W. Używałem już parszywych lcd (LG) i trochę lepszych (NEC). Teraz w pracy mam 2x NEC Multisync 20WGX2PRO. Powiem szczerze że ujdą w tłumie. Nic nie zastąpi dobrego CRT. W domu używam Sony G400PS i Eizo FlexScanT960 (19 i 21") - i jedyny minus tych monitorów to waga i gabaryty (chociaż te konstrukcje i tak są smukłe przy tych przekątnych kineskopu). Kolorów nic nie przebije, no i 1280x960@100Hz to coś pięknego. Na LCD nie mam zamiaru się przesiadać, bo drażnią mnie nieproporcjonalne rozdziałki. Wszystko co odbiega od 4:3 to wymysł szatana. Wszelkie panoramy do gier też się zbytnio nie nadają - no chyba że ktoś ma potwora a nie kompa to wtedy mu ryba. Co do filmów to już każdemu wedle upodobań. Mi czarne pasy nie przeszkadzają, bo jest gdzie napisy wyświetlać. Jedyną konstrukcją która może konkurować z CRT to OLED. Niestety te wyświetlacze nie pojawią się zbyt szybko na rynku. Zbyt dużo LCD zalega w magazynach i trzeba je wypchnąć. Technologia LCD pojawiła się moim zdaniem zbyt szybko i zbyt pochopnie. Zbyt dużo wad w stosunku do zalet. Jednak marketing czyni cuda i ludzie brali (i biorą dalej) ten szit.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co odbiega od 4:3 to wymysł szatana.

IMHO 4:3 to wymysł szatana.

Wszelkie panoramy do gier też się zbytnio nie nadają - no chyba że ktoś ma potwora a nie kompa to wtedy mu ryba.

Ja mam 19" w 1440 x 900 co w przeliczeniu na ilość wyświetlanych pikseli równa się troszeczkę mniej niż 1280 x 1024. Policz, przekonasz się.

Co do filmów to już każdemu wedle upodobań. Mi czarne pasy nie przeszkadzają, bo jest gdzie napisy wyświetlać.

Ja jestem zwolennikiem kinowego formatu.

Jednak marketing czyni cuda i ludzie brali (i biorą dalej) ten szit.

Dla mnie szitem jest Windows Xp i monitory CRT, dla innych Vista i LCD. Jeden lubi to, drugi tamto. I to nie ZSRR, każdy ma prawo mieć swoje zdanie. Wiem, że oczywiście tak nie pisałeś, ale uprzedzam fakty. Na wszelki wypadek.

To tak, jakby stwierdzić: dzisiejsze czasy są do kitu. Kiedyś było lepiej, powietrze było czystsze, żyło się wolniej, a co za tym idzie - spokojniej. Prawda. Ale za to medycyna raczkowała, transport z miejsca na miejsce trwał miesiącami. Mogę ci wymienić kilkanaście argumentów na korzyść monitorów LCD (które fakt, nie są idealne, ale mają swoje zalety..nie tylko gabaryty i pobór energii!). Tylko po co, co to zmieni, skoro i tak ja ciebie nie przekonam, a Ty mnie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się za to chętnie dowiem o rzekomych zaletach LCD poza poborem energii i gabarytami. Bez cienia ironii to mówię. Jestem strasznie tych "zalet" ciekaw.

PS. Naprawdę, ciekawe po jaką cholerę profesjonalni graficy męczyli się na CRT (większość nadal męczy), jak mogli kupić sobie LCD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tyle. Kiedyś miałem starego CRTeka 15", poźniej trochę nowszego 17". Na tym 15" zmasakrowałem sobie wzrok (obecnie wada -3,0, od kilku lat w normie). Na 17" strasznie bolała mnie głowa i szybko męczyły się oczy. Odkąd mam monitor LCD 22" bóle głowy całkiem zniknęły i oczy się nie męczą. Przy czym ważne jest żeby nie używać monitora na fabrycznych ustawieniach, jak tylko go podłączyłem przyciemniłem obraz i wszystko wygląda pięknie. W moim LCD kąty widzenia są naprawdę niezłe, świetny czas reakcji i naprawdę masa przestrzeni na pulpicie, a za monitor zapłaciłem około 750 pln. Ponadto filmy w formacie 16:9 przy Full HD wyglądają świetnie, podobnie jak gry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się za to chętnie dowiem o rzekomych zaletach LCD poza poborem energii i gabarytami. Bez cienia ironii to mówię. Jestem strasznie tych "zalet" ciekaw.

Może przesadziłem, że kilkanaście zalet, ale kilka na pewno. Tyle, że nie miałem do czynienia z najlepszymi monitorami CRT a jedynie ze średnimi. Nie wiem więc, czy jest sens porównywać. W każdym razie żeby był najlepszy monitor CRT i tak będzie mniej zdrowy dla oczu (zakład? gdzieś o tym czytałem niedawno w gazecie i to nie byle jakiej) i zwyczajnie u mnie się nie zmieści. Poza tym jestem zwolennikiem panoramicznego formatu, grafiką nie zajmuję się zawodowo.. nie wiem co ja widzę w tych żenujących LCD. Może po prostu jestem ofiarą kampanii reklamowej i dałem się nabrać, co świadczy o mojej niewiedzy? Dziwne by to było trochę, bo wiedzę stosowną mam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można jakoś w późniejszym czasie skorygować szkody jakie wyrządził nam monitor/komputer?

Jeżeli masz na myśli wadę wzroku, to nie bardzo. Jedynie zabieg laserem (od 2 000zł w górę za jedno oko), który wprawdzie jest w stanie skorygować nawet wadę do 0, ale oczy nigdy nie będą już takie jak przed wadą. Znaczy krótko mówiąc ma to swoje minusy, ale nie zamieniajmy tematu o sprzęcie w temat o medycynie..

Jeśmi masz na myśli bolące oczy to zalecam duuuużo marchewki i kropelek do oczu :happy: Tak nawiasem to ktoś zna jakąś nazwę dobrych i nie za drogich kropelek do oczu? :laugh:

Spytaj lekarza tudzież farmaceutę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Frashoot

Odkąd przesiadłem się z CRT na LCD mogę siedzieć dłużej przy kompie (nawet cały dzień!) i nic mnie nie boli. Co do wzroku informatyk który zawsze u mnie robi kompa, nosi ze sobą "specjalne okulary" do kompa. Mówi, że nie ma żadnej wady wzroku, ale z racji pracy (cały dzień przy kompie), musi je nosić gdy gapi się w monitor.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę o takich okularach, ale szczerze wątpię, czy chronią w 100% przed szkodliwym działaniem monitora na oczy. Najlepszą ochroną jest robienie sobie po prostu przerw i tu najlepiej gapić się na zielone, czyli na przyrodę :thumbsup:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzrok psuje się głównie od gapienia się stale w jeden punkt. W tym przypadku monitor. I to niezależnie czy LCD czy CRT. Po prostu gapimy się cały czas na tą samą odległość. Brak akomodacji oka, brak jakiejkolwiek zmiany kształtu soczewki. Takie coś nie jest dobre dla oczu. A często wpatrując się w obraz na ekranie zapominamy mrugać. No może "zapominamy" to złe określenie, ale tak właśnie się dzieje. I oko nie jest właściwie chronione.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niewiesz ile takie okulary kosztują? Gdyby nawet z 1000zł to i tak warto, w koncu o wzrok trzeba dbac.

Te specjalne okulary to mogą być zerówki (jeżeli nie ma się wady wzroku) z powłoką anty refleksyjną (zielonkawa powierzchnia na szkłach). Koszt to ok. 250PLN w zależności od oprawek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm

Ja mam kompa od kiedy pamiętam, przewijały mi się CRT i LCD i nadal mam "zerozero" w oczach. Myśle że komp jakoś szczególnie nie psuje wzroku, tym bardziej że często go używam i długo. Moja recepta - graj w ciemnym pokoju, a monitor ustaw na "w miare jasno" - żeby nie oślepiał, ale żeby też nie trzeba było się wysilać by coś przeczytać. U mnie działa :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...