Skocz do zawartości
Abuk96

Rozwiązany: 12700f vs 12400f B660 - nowy PC

Polecane posty

Hej,

Pora zmienić dziadka z mojej stopki po 13 latach służby. Celuję w 12400f / 12700f ze względu na ceny z690 i opóźnienia na DDR5. Nie jestem pewien czy warto dopłacać do 12700f. Zestaw bez grafiki - obecnie mam 980ti i będe polował na 3060ti lub przeczekam do nowej generacji GPU stąd fajnie by było mieć odpowiednio duży PSU.

Cenowo bez widełek - chodzi o sensowne sparowanie z 12400f/12700f czyli pewnie między 2 a 3.5k bez GPU.

RAM 32gb

Ze starego komputera nie przechodzi nic poza CD/DVD + może jednym HDD jako dodatkowym dyskiem (potrzebne nowe SSD/M2). Myślałem o obudowie BE QUIET! Pure Base 500 (bez szyby żeby mi nic nie mrugało) ale nie wiem czy się sprawdzi.

Czytałem że dla 12700 warto wyłączyć power limit więc sekcja płyty + VRM na B660 powinna być raczej lepsza niż gorsza ale ciężko porównać tak wiele modeli na raz.

12600k wykluczyłem ze względu na obecną cenę 12700f do którego nie potrzeba mi Z690.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

tak widziałbym wyjściowy zestaw: https://www.morele.net/inventory/info/6e7087f1/ (aktualnie 3719 zł). Mocny zasilacz i solidna sekcja zasilania płyty głównej powinny zapewnić solidne podstawy do przyszłych upgrade'ów.

3 godziny temu, Abuk96 napisał:

Myślałem o obudowie BE QUIET! Pure Base 500 (bez szyby żeby mi nic nie mrugało) ale nie wiem czy się sprawdzi.

Zależy jakie podzespoły włożysz w przyszłości, bo to nie jest najbardziej przewiewna obudowa. Gdybyś celował w coś pokroju RTX 4070, to pewnie nie zaszkodzi rozważyć czegoś w stylu Phanteks P600S.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw oparty na ddr 5
Płyta główna MSI PRO Z690-A - 799 zł
Procesor Intel Core i5-12400F - 889 zł
Dysk SSD WD Blue SN570 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe - 399 zł
Chłodzenie CPU SilentiumPC Fera 5 - 119 zł
Pamięć Kingston Fury Beast, DDR5, 32 GB, 5200MHz, CL40 - 923 zł
Zasilacz SilentiumPC Supremo L2 Gold 650W - 299 zł
GPU (tymczasowe stare)
Obudowa Genesis IRID 505 Midi - 259 zł
Razem: 3 687 zł

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bull3t napisał:

Gdybyś celował w coś pokroju RTX 4070

W tym roku raczej RTX 4070 nie będzie. Nvidia celowo opóźnia wydanie bo intel nie wyda w tym roku żadnego GPU, a seria 3xxx ma potencjał sprzedażowy kiedy jest ogólnie dostępna. Ogólna sprzedaż sprzętu spada. Więc premiera nowego GPU nie odwróci trendu na ten rok.

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dirian Ha! :)

13 to raczej nie wytrzyma, Xeony były z innej planety. Nie bez powodu wycieli je z konsumenckich rozwiązań. 

Tylko jeśli brać DDR5 i i7 to chyba już brać KF. Która Z690 dźwignie K a która F bez OC ? Silentium PC Fera 5 wystarczy do OC czy trzeba jeszcze będzie ładować AIO?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu brać wersji "K" czy "KF", bo te procesory po OC osiągają kosmiczne temperatury i do tego znacząco wzrasta pobór prądu (jedno wynika z drugiego). Zaś przyrost mocy jest relatywnie niewielki. OC tych CPU jest pozbawione sensu, no chyba że pod konkretne zastosowania (np. ktoś korzysta z programów operujących głównie na 1 rdzeniu). W innym wypadku nie ma co sobie zawracać głowy kręceniem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku DDR5 to jest, bo płyty Z690 na DDR5 idzie dorwać z reguły taniej niż B660 DDR5 z dobrą sekcją.

W przypadku DDR4 z reguły można wziąć fajnie wyposażoną płytę B660 trochę taniej od najtańszych i gorzej wyposażonych Z690.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MSI PRO Z690-A powinna być w porządku, jeśli nie będziesz wyciskał jakiegoś OC pamięci.

Kości DDR5 o parametrach 5200 MHz CL40 nie będą jednak bezwzględnie lepsze (często będą gorsze) od solidnego zestawu DDR4: https://www.purepc.pl/test-pamieci-ram-ddr5-g-skill-trident-z5-rgb-6000-mhz-cl36-z-procesorem-intel-core-i9-12900k-najszybsza-kombinacja-na-swiecie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MSI PRO Z690-A w wersji bez Wi-Fi widzę za 799zł - całkiem przyzwoicie. 

Pamięć Kingston Fury Beast, DDR5, 32 GB, 5200MHz, CL40 (KF552C40BB-32) - 923zł - też przyzwoicie ?

Wobec czego chyba pójdę w Z690 żeby na przyszłość móc skoczyć na 13th Gen.

 

Co do obudowy, @Bull3t w pierwotnym koszyku wrzuciłeś Genesis IRID 505 Midi - front wygląda na podobę mojego obecnego CM 430. Powiedziałbyś że będzie lepszy niż Pure Base 500 ? Nie upieram się przy Pure Base 500, ot rzuciła się w oko bo wtapia się w otoczenie - nie interesują mnie kolorki i wodotryski. 

P600S wygląda w porządku ale cena zaporowa. Jest może jakiś artykuł/lista polecanych obudów do ~~400zł ? Najlepiej bez szyby.

Edytowano przez Abuk96
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Abuk96 napisał:

MSI PRO Z690-A w wersji bez Wi-Fi widzę za 799zł - całkiem przyzwoicie. 

Pamięć Kingston Fury Beast, DDR5, 32 GB, 5200MHz, CL40 (KF552C40BB-32) - 923zł - też przyzwoicie ?

Zgadzam się, że ceny wyglądają w porządku.

12 minut temu, Abuk96 napisał:

w pierwotnym koszyku wrzuciłeś Genesis IRID 505 Midi - front wygląda na podobę mojego obecnego CM 430. Powiedziałbyś że będzie lepszy niż Pure Base 500 ?

PB500 jest lepiej wykonana, ale Irid 505 będzie przewiewniejsza. Zakładam, że w tym zestawie wyląduje co najmniej RTX 4070, więc przyda się niezła cyrkulacja powietrza.

15 minut temu, Abuk96 napisał:

Jest może jakiś artykuł/lista polecanych obudów do ~~400zł ? Najlepiej bez szyby.

Tu jest na przykład artykuł na purepc: https://www.purepc.pl/jaka-obudowa-do-komputera-co-wybrac-poradnik-zakupowy-i-polecane-obudowy-komputerowe-ranking-na-maj-2022?page=0,3.

Niestety większość obudów ma szkło na boku. Zestawienie nie jest też zbyt obszerne.

 

Może SilentiumPC Signum SG7V TG? Wszystko ma być z jednego sklepu z montażem, czy też będziesz sam montował?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklep obojętny, wygodniej by było z jednego z montażem ale mogę zmontować sam jeśli byłby zysk cenowy. Unikam Moreli ze względu na ich obsługę i politykę firmy jako taką, zrobili mi kilka razy taką kaszanę że od 5-6 lat nie kupiłem u nich nic. Jeśli byłaby duża przewaga cenowa może się złamię i dam im drugą szansę.

Co do obudów.

Phanteksa skreśliłem - 400zł a brakuje filtrów - kiepsko. 

Genesis 505 vs Silentium PC Regnum SG6 vs SG7

W SPC widzę w zestawie 3 wentyle, cena wyższa, obudowa ciut większa (długość GPU 38cm vs 42cm MAX). Nie wiem czy te wentyle oferują przyzwoitą jakość i żywotność czy nie lepiej wziąć Genesis 505 + dokupić 2 wentyle do obudowy. 

Przyjmijmy może że budżet na obudowę to 500zł, mogą być duperele RGB o ile da się je wyłączyć ale nie zależy mi na nich zupełnie. Wentylatory mogą być do dokupienia osobno. Nie wiem czy będzie coś bardziej interesującego od Genesis 505 z chęcią obejrzę jeśli coś możecie polecić w tym przedziale.

 

RAM - rozważam 16GB CL40 6000MHz zamiast 32GB CL38 5200MHz -> obejrzałem trochę testów, nie wiele gier zyskuje na większej ilości a jeśli nawet to po czasie będę mógł dokupić kości. 

 

Na ten moment wyglądałoby to jak na screenie poniżej, waham się jeszcze czy brać 12700 czy 12400.

Patrząc na ceny myślę że można by wziąć darmowy montaż w Morelach -> mobo+cpu+cooler+case

A zasilacz+ram+dysk dokupić osobno, chociaż możliwe że i RAM byłby z Moreli jeśli brać ten 6000MHz.

image.thumb.png.b1b8b8b0a8ff05f07aa85846e600c022.png

Edytowano przez Abuk96
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Abuk96 napisał:

Genesis 505 vs Silentium PC Regnum SG6 vs SG7

Do SG7V można włożyć znacznie wyższe chłodzenie powietrzne, niż do dwóch pozostałych obudów. Do tego można zamontować AiO 360 na górze obudowy.

9 godzin temu, Abuk96 napisał:

RAM - rozważam 16GB CL40 6000MHz zamiast 32GB CL38 5200MHz -> obejrzałem trochę testów, nie wiele gier zyskuje na większej ilości a jeśli nawet to po czasie będę mógł dokupić kości. 

Możesz wziąć 16 GB 6000/CL40. W przyszłości może trzeba będzie wymienić obie kości, bo jak na razie są problemy z osiągnięciem >4800 MHz przy 4 kościach DDR5.

Komentarz recenzenta pod artykułem: "Chciałem, ale zestaw 4x 8 GB 6000 CL40 nawet nie wstawał :) Stabilizował się na 4800 MHz... ".

Nie jest to jednostkowy przypadek, bo w sieci można znaleźć więcej podobnych doniesień.

9 godzin temu, Abuk96 napisał:

Na ten moment wyglądałoby to jak na screenie poniżej, waham się jeszcze czy brać 12700 czy 12400.

To już zależy jaką kartę zamierzasz kupić, a także w jakiej rozdzielczości zamierzasz grać. Jeśli będziesz grał w WQHD, to i5-12400 pewnie spokojnie będziesz mógł sparować z RTX 4070.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padło na 12400 (z integrą) i podmiankę na serię 13 jak już wyjdzie i się unormuje. 

18 godzin temu, Bull3t napisał:

Komentarz recenzenta pod artykułem: "Chciałem, ale zestaw 4x 8 GB 6000 CL40 nawet nie wstawał :) Stabilizował się na 4800 MHz... ".

Nie jest to jednostkowy przypadek, bo w sieci można znaleźć więcej podobnych doniesień.

 

Zerknąłem za granicę i faktycznie sporo takich doniesień (https://buildzoid.blogspot.com/2021/12/ddr5-motherboards-should-come-with-only.html + jego YT).

Płyta MSI podrożała o jakieś 170zł (welp). Obecnie kosztuje 970zł, czy jest zatem na morelach dostępna lepsza płyta niż ta MSI (Z690 DDR5) czy to raczej topowy wybór ? Generalnie pod kątem późniejszej przesiadki na 13nastą generację Intela która płyta byłaby dobrym wyborem z obecnie dostępnych (wliczając w to DDR4). Bardziej zależy mi na Z690 jako płyty której będę mógł użyć do osadzenia nowszej generacji procesorów za kilka lat niż na DDR5 vs DDR4 tylko ciężko mi sensownie porównać jakkolwiek sekcje zasilania itd.

Jeśli padłoby na DDR5 to kostki spoza Moreli. DDR5 Fury Beast Black 32GB(2*16GB)/5200 CL40 -> https://www.net-s.pl/produkt/kingston-pamiec-ddr5-fury-beast-black-32gb216gb-5200-cl40-1273229;20-c-10?utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=1f6098b1-8ce5-1ab8-ada2-83e9b222bde1 868zł

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Abuk96 napisał:

Obecnie kosztuje 970zł, czy jest zatem na morelach dostępna lepsza płyta niż ta MSI (Z690 DDR5) czy to raczej topowy wybór ?

MSI Z690-A to prawdopodobnie najlepsza opcja do ~1000 zł.

Testy sekcji zasilania można znaleźć na kanale Hardware Unboxed na YT: https://youtu.be/6g3yiA1YREc

  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...