Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Qn`ik

Mitologia

Polecane posty

Gość |NightCrawler/|

hm... ja znam tylko grecka (na pamiec :D ) no i troszke egipskiej. grecka wydaje mi sie bardziej rozlegla i ciekawa. za to egipska taka ponura :? hm... IMVHO grecka rulez ! (nie chce nikogo obraźić!) LoL

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ozzy the Bugcatcher

Oooo! Mitologia! :D Jak milo, tym bardziej, ze za pare dni mam konkurs mitologiczny w szkole i wraz z dwoma kumplami biore w nim udzial.

Wiec maly tescik, 5 pytanek od wujka Ozzy'ego. Kto pierwszy odpowie moze liczyc na moje foto z autografem :P

1. Kim byla Eris?

2. Jak mial na imie brat Polluksa?

3. Jaka byla szosta Praca Heraklesa?

4. Ile bylo Gorgon i jak mialy na imie?

5. Jakie istoty powstaly z krwi ranionego Uranosa?

Czas, start! ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bimber89

3. Zdaje się ,że Gorgony były trzy.

Czytał ktoś mitologię Indyjską lub Germańską. Według mnie lepsze (a na pewno ciekawsze) od ogranych mitologii greckic i Rzymskich. A w konkursie z Mitologi w podstawówce zajęłem pierwsze miejsce:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slowianie? Bueh... spalmy koscioly w imie Twaroga :D
Dla mnie bomba, zabrzmiało bardzo serowo ;) W sumie bogowie słowiańscy zostali przeniesieni z panteonu rzymskiego, w którym słowainie mieli zapatrywanie. Ale nazwy brzmiące swojsko, jak np. 'Perun' są powalające :D
O ile dobrze pamietam to do morza dostało sie trochę nasienia Kronosa i powstała Afrodyta.
Ciągle mylicie Kronosa z Uranosem... właściwie zamieniliście miejscami tytanomachię z gigantomachią ;) No ale whatever, nie bedę was teraz tutaj dokształcał ;P

A oto odpowiedzi na mały konkurs:

1 Boginii niezgody, kłótni, chaosu, nieporozumień

2. Kastor

3. Oczywiście oczyszczenie stajni króla Augiasza ;)

4. Stheno, Euryale, Meduza

5. Afrodyta, oraz chyba Erynie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ozzy the Bugcatcher

And the winner is Sir Lukas! Taratatatata!

[z nieba sypie sie konfetti, ktore okazuje sie byc malymi kawalkami waty szklanej]

Moje foto a autografem znajduje sie na czubku Palacu Kultury. Przyjdz sam, bez obstawy ;)

Brawo, wszystkie odpowiedzi poprawne :) Pytania mniej wiecej tego pokroju pojawia sie na konkursie. Mozecie liczyc na jeszcze kilka zagadek, ale to dopiero jutro :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, nie takie trudne :wink: Nie wiedziałem tylko imion siostrzyczek Meduzy. Może teraz cięższy kaliber - z którego rogu kozy Amaltei zrobiono róg obfitości? 8)

Aha, uważajcie by do kogoś nie powiedzieć 'czcigodny hekatochejrze' - może to wziąć za zniewagę :P:wink:

Heh, w sumie miałem tutaj tytułem wstępu napisać historię elfów, które wywodzą się mitologii germańskiej... Ale może ktoś mnie wyręczny. Jakby nie, to się zastanowię i sprawdzę, czy to kogoś zainteresuje ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, uważajcie by do kogoś nie powiedzieć 'czcigodny hekatochejrze' - może to wziąć za zniewagę
Jeśli już to 'hekatochejronie' - dla niekumatych, 'sturęki' - a byli oni jednymi z dzieci z 'pierwszego miotu' Uranosa i Gai ;) Nie ma co, za piękni to oni nie byli, za to zresztą zostali do tartaru strąceni :P

Cardi, nie jestem pewien ale chyba ani pan Kubiak, ani pan Parandowski nigdy nie wspominali o tym, który to był róg... niedopatrzenie? Whatever ;P Tak czy siak coś mi się kojarzy że to był prawy róg, ale pewien nie jestem. W historii z Amalteą najśmieszniejsze jest to, że Zeus z 'wdzięczności' za opiekę kozy zrobił z niej sobie tarczę - Egidę - sweet :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość |NightCrawler/|

hahaha... a nie wiem czy nie doczytalem czy co ale jest powiedziane ze Atena wyskoczyła z głowy Dzeusa w pelnej zbroi (w tym tarcza z biednej kózki) :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board
Heh, w sumie miałem tutaj tytułem wstępu napisać historię elfów, które wywodzą się mitologii germańskiej... Ale może ktoś mnie wyręczny. Jakby nie, to się zastanowię i sprawdzę, czy to kogoś zainteresuje ;]

to zalezy ktorych elfow, karynale ;)

Nightkrałer - ja nikogo nie obrazam ;)

Poza tym, co powiecie na szybki kurs czarnej magii necronomicon'skiej? Chcecie tutaj inwokacje bram? Szybkie praktyki - jak wezwac boga Nanna albo reszte tego panteonu babilonskiego... hłeh, a wszystko scisle zwiazane z mitologia ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość |NightCrawler/|
Heh, w sumie miałem tutaj tytułem wstępu napisać historię elfów, które wywodzą się mitologii germańskiej... Ale może ktoś mnie wyręczny. Jakby nie, to się zastanowię i sprawdzę, czy to kogoś zainteresuje ;]

to zalezy ktorych elfow, karynale ;)

Nightkrałer - ja nikogo nie obrazam ;)

Poza tym, co powiecie na szybki kurs czarnej magii necronomicon'skiej? Chcecie tutaj inwokacje bram? Szybkie praktyki - jak wezwac boga Nanna albo reszte tego panteonu babilonskiego... hłeh, a wszystko scisle zwiazane z mitologia ;)

obraziłeś mnie :P heh... no to dawaj ten kurs :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wężyca

Mitologia to to co takie wężołaki lubią najbardziej. :D

Ja tam znam panteon Egipski, Sumeryjski,,Babiloński oraz hierarchie niebiańską w Zoroastryzmie czy jakoś tak. Jak co to pytać ;)

Zaś Grecją się interesuję, ale nie znam całego panteonu.... ^^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board

Babilon? Od cholery Bogow -

ANU - bóg nieba z którego świeci słońce i pada deszcz. Władca wszystkiego, strażnik porządku w świecie materialnym i niematerialnym. Gwiazdy są jego wojownikami a Droga Mleczna ścieżką do jego pałacu. Mieszka w niebiosach, niedostępny i odległy; rzadko ingeruje w życie ludzkie.

ABSU - Otchłań. Wody na których unosi się ziemia. Gdy bogowie zostawali tworzeni, obudzili go swym hałasem, a on poskarżył się swej matce Tiamat. Tiamat rozpocznie wojnę z bogami i zostanie zabita przez Marduka.

ANSHAR - ojciec Anu i wszystkich innych bogów. Jego małżonką jest jego siostra Kiszu. Anszar jest pierwiastkiem męskim, a Kiszu żeńskim; on jest niebem, ona ziemią. Anszar poprowadzi bogów na wojnę przeciwko Tiamat.

EA, ENKI - Pan Świętego Oka, bóg wód, najwyższej wiedzy i magii oraz patron sztuk. Wyrocznia. Przedstawia się go jako kozła z rybim ogonem lub człowieka z wodą spływającą z ramion. Ożenił się z Ninhursag (Pani Góra), stworzył rośliny i dał ludziom wiedzę 'rolnictwo'.

ENLIL - bóg ziemi i wiatru, Pan losów ludzkich. Bóg, który wysusza zalane tereny po wylewach Eufratu i Tygrysu; bóg, któy sprowadza deszcz i napełnia żagle statków i łodzi; bóg, który walczy z ciepieniem świata. Jego moc porusza wszystko, jest pierwiastkiem poruszającym ziemię.

ERESHKIGAL - boginii podziemi, małżonka Nergala. Czasem uważana za mroczny aspekt Isztar.

GILGAMESZ - to bóg-heros, w dwóch trzecich boski a w jednej trzeciej człowiek. Historia jego przygód przetrwała zapisana na dwunastu tablicach z drugiego tysiąclecia przed erą anno bastardi. Gilgamesz walczył z dzikim człowiekiem Enkiddu, którego potem oswoił. Mimo ostrzeżeń kapłanów i złych znaków na niebie oboje wyruszyli na wyprawę. To Enkiddu powiedział Gilgameszowi by razem szukali nieśmiertelności i po wielu przygodach znaleźli Utnapisztima, który przeżył Wielką Powódź i został obdarowany nieśmiertelnością wraz ze swoją żoną.

ISHTAR - u Summerów Innana, u Egipcjan Astarte; największa spośród mezopotamskich bogiń-matek. Bogini płodności, seksu, księżyca i wojny. Władczyni nieba, pani smutków i bitew. Wspaniała kochanka, wspaniała matka. Jej Gwiazdą jest Wenus, Jej kultowym zwierzęciem jest Lew. Jej miłość jest zaborcza, a nawet śmiertelna. Egipska rzeźba przedstawia Ją nagą, stojącą na lwie i trzymającą kwiat lotosu - symbol życia. Jej kult obejmował symbole falliczne, prostytucję sakralną. W Jej świątyni w Uruk kobiety odbywały orgie ku Jej czci; kapłanka gra Ją a kapłan gra boga i był zabijany. Oczywiście pieprzone chrześcijaństwo zmieniło Ją w Demona, jak i o Niej jako Demonicy wspomina Milton w "Raju Utraconym"

KINGU - Generał Tiamat w wojnie przeciwko bogom. Strażnik tablic przeznaczenia, które zawierają boski plan całego kosmosu. Ninhursag użył Jego krwi do stworzenia pierwszego człowieka i stąd wywodzi się demoniczna oraz buntownicza natura ludzka.

MARDUK - wielki bóg Babilonu, Król królów, Strażnik Prawa, Wielki Uzdrowiciel, Wielki Czarownik, zabójca Tiamat. Marduk to Porządek walczący z Chaosem, z którego to starcia wyłania się wszystko. Zwyciężając Tiamat, Marduk dał światu porządek. Gdy zdobył od Kingu tablice przeznaczenia, zawiesił je na swej piersi i w ten sposób oddał ziemię władzy bogów.

NEBO - także Nabu; Bóg pisma i mowy. Zapamiętuje czyny ludzkie aby je rozpatrzeć na sądzie po śmierci.

NERGAL - Bóg Świata Podziemnego, zniszczenia i plag, małżonek Ereszkigal. Wyrzucony z niebios, szturmował podziemia z czternastoma demonami tak długo aż Ereszkigal zgodziła się Go poślubić.

NINHURSAG - także Maat; "Pani Góra", Matka Ziemia. Ulepiła z gliny pierwszego człowieka i ożywiła go krwią Kingu.

SHAMASH - także Babbar, Utu Słońce. Syn Sina, boga Księżyca, brat i mąż Ishtar. Wielki bóg Sprawiedliwości. U Suumerów bóg Wróżbiarstwa. Wróg Ciemności i wszystkiego co z niej pochodzi. Każdego dnia ludzie-skorpiony otwierają wrota od Jego pałacu skąd On wyjeżdża na swoim rydwanie. Przejeżdża przez całe niebo, od horyzontu do horyzontu, widząc po drodze wszystko co się dzieje na ziemi. Po zejściu poniżej horyzontu, wraca do swego pałacu przez Królestwo Podziemi. Shamash rząda sprawiedliwości od ludzkich władców i chroni ich poddanych.

SIN - Bóg Księżyca, mądry i skryty, wróg wszystkich Złych Duchów. Przedstawiany jako starzec z długą, białą brodą, który co noc leci porzez niebo w swej łodzi.

TAMMUZ - także Dumuzi; Bóg zbiorów, Bóg któy umiera i rodzi się na nowo. Miłość do Ishtar zabiła Go i Ishtar walczy z Ereshkigal w Świecie Zmarłych by przywrócić Mu życie.

TIAMAT - Bogini Pierwotnej Głębi, Chaos z którego Marduk stworzył Świat. Przybrała postać smoka i pływała w pierwotnych wodach. Taimat walczy z bogami rodząc smoki, sfinksy, ludzi-skorpionów, i inne potwory, które stanowiły Jej armię. Marduk zabił Ją przy pomocy potężnej Magii i silnych Wichrów. Rozpłatając Ją na dwoje, Marduk rzucił jedną część w górę tworząc niebo, a drugą cisnął w dół tworząc ziemię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak co to pytać ;)

Pytam. ;) O egipski... Wiem tylko wyle, że jest jakiś Horus, jakiś szakal i tyle ;)

Zaś Grecją się interesuję, ale nie znam całego panteonu.... ^^

Niewiele osób zna CAŁY panteon. Przecież tych bożków było tam od cholery... No, chyba że chodzi tylko o bogów olimpijskich...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board
Nergal, Marduk, Tiamat.... już wiemy zkąd panowie metalowcy biorą nazwy :)

taa... zadziwiajace jest jednak to, ze Marduk, czyli jakby nie patrzec - kapela black metalowa, kultujaca zlo - wybrala sobie imie po dobrym bogu... heh...

Radyan w mitologi egipskiej bogów było od cholery, chyba każda rzecz była przyporządkowana bożkowi ;)

to tak, jak w wieeeelu innych...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nergal, Marduk, Tiamat.... już wiemy zkąd panowie metalowcy biorą nazwy :)

taa... zadziwiajace jest jednak to, ze Marduk, czyli jakby nie patrzec - kapela black metalowa, kultujaca zlo - wybrala sobie imie po dobrym bogu... heh...

Pewnie dlatego, ze nawet groźnie brzmi :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board
A może mitologia indyjska? Kiedyś w necie znalażłem jakiś fragmencik. OD tamtej pory szukam czegoś na ten temat. Może ktoś coś mi poleci?

mitologia indyjska? Znam tylko podstawy, ale wiem ze wszystko opiera sie na zgodzie z natura i utrzymywaniu rownowagi... jak to indianie. Wierza w tego swojego Wakan-Tanke, czy jak on sie tam nazywal, czyli boga zycia posmiertnego itd. Nic nowego, ale pociagajce, i ciekawe... ja na raize jednak koncentruje sie na buddyzmie zen, cholernie ciekawe...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niop. Budda & s-ka są super.

KIedyś czytałem taką XVI w. chińską powieść Wu Cz'eng Ena "Si Ju Ki". W Polsce wydana jako "Małpi bunt", co prawda to znaczy "Wędruwka na zachód", ale tłumacz miał dostęp tylko do 18 pierwszych rozdziłów (jest ich 99), a w nich jest dużo o penej mądrej małpce, o niejakim Sun Wu Kungu. Cały poemat mówi o wędrówce mnicha buddyjskiego na zachów do Indii po święte księgi, które miał dostarczyć cesarzowi. Wszystko jest tam pełne magii, wierzeń chinczyków, sam Sun Wu Kung bardzo często występuje w wmitologii chińskiej. Mniam. Genialna xiązeczka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board
hm... jeżeli ten temat ma też nauczać ( :D ) to chciałbym się kogoś zapytać: skąd pochodzą elfy / z jakiej mitologi :D

:] to nie konkurs :]

z mitologii germanskiej... chociaz - jak juz wczesniej mowilem - zalezy jakie elfy :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam. ;) O egipski... Wiem tylko wyle, że jest jakiś Horus, jakiś szakal i tyle ;)

Ten szakal to Anubis :] Wiem, bo za znajomość bogów egipskich 6 dostałam z polaka ;) A teraz sorki Wężyca, ale Cię wyręczę ;)

Tutaj masz spis:

Amon

Mąż Mut. Ojciec Chonsu. Tebańskie bóstwo wiatru i władca powietrza. Przedstawiany z głową barana lub w czapce z dwoma piórami. Czciciele budowali mu ogromne, kamienne świątynie

Anubis

Bóg zmarłych, prowadził ich dusze na sąd. Czuwający nad mumifikacją, opiekun grobów. Wyobrażany z głową szakala lub jako szakal. Głównym ośrodkiem kultu mieścił się w Kynopolis.

Apis

Bóg-byk, łączony z Ptahem i Ozyrysem. Czczono go w Memfis. W Sakkara znajduje się cmentarzysko memfickich Apisów, tzw. Serapeum.

Aton

Widzialny przejaw boga Re. Tarcza słoneczna. Przedstawiany jako dysk słoneczny z promieniami zakończonymi dłońmi. Ośrodek jego kultu znajdował się w Achetatonie (dzisiaj: Tell el-Amarnie)

Atum

Jeden z najstarszych bogów. Bóg zachodzącego słońca, często czczony jako Re-Atum. Stwórca bogów, świata i ludzi. Poświęcone mu były: lew, ihneuom, wąż. Czczony w Heliopolis.

Bastet

Bogini muzyki i zabawy. Utożsamiana później z wieloma innymi boginiami. Przedstawiana z głową kotki lub jako kotka.

Bes

Bóg urodzin, małżeństwa, tańców i wesołości. Był brzydki, miał pokręcone kończyny, garbate plecy i zwisający język.

Chepre

Prabóg. Stwórca bóstw.

Chnum

Bóg-stórca. Opiekun wylewów Nilu. Przedstawiany w postaci barana lub mężczyzny z jego głową, kształtującego na kole garnarskim istotę ludzką.

Chonsu

Bóg księżyca. Syn Amona i Mut, z którymi tworzył triadę. Wyobrażany z głową zwieńczoną tarczą księżyca lub jako dziecko z warkoczem.

Hapi

Jeden z czterech synów Horusa. Geniusz Nilu i praoceanu.

Hathor

Bogini miłości, nieba, później bóstwo muzyki i tańca. W Tebach była uważana za boginię zmarłych. Patronka obcych ziem. Wyobrażana w postaci krowy lub tylko z rogami i dyskiem słonecznym między nimi. Jej atrybutem był sistrum. Utożsamiania często z Izydor

Horus

Syn Izydy i Ozyrysa. Opiekun monarchii egipskiej, panujący utożsamiał się z nim i przyjmował jego imię. bóg nieba, w zależności od kolejnej hybostazy syn Re lub Ozyrysa. Czczony pod postacią sokoła lub z głową sokoła zwieńczoną tarczą słoneczną oraz jako dziecko z palcem w ustach.

Izyda

Żona i siostra Ozyrysa. Początkowo czczona jako wzorowa żona i matka (jej synem był m.in. Horus), później jako władczyni nieba i ziemi. Opiekunka władzy królewskiej, magii i czarów, później utożsamiana z Hathor lub Bastet. Przedstawiana z rogami krowy i tarcza słoneczną między nimi, z berłem w dłoni lub znakiem anch, symbolem życia, często z Horusem na kolanach.

Maat

Córka Re. Bogini prawdy i sprawiedliwości. Uosobienie ładu we wszechświecie, ustalonego po stworzeniu świata. Przedstawiana w postaci siedzącej, z piórem strusim na głowie.

Min

Bóstwo płodności i urodzaju. Procesje ku jego czci rozpoczynały okres żniw. Pan wschodnich pustyń, stąd uważany za opiekuna karawan przemierzających drogę z Koptos nad Morze Czerwone.

Nechebet

Bogini-sęp. Opiekunka Górnego Egiptu i jego władcy.

Neftyda

Opiekuńcza bogini zmarłych.

Neit

Lokalna bogini wojny, władczyni morza.

Nut

Córka Szu (powietrza) i Tefnut (wilgoć). Siostra i małżonka Geba. Matka Słońca, które co wieczór połykała i co rano wydawała na świat. Matka Seta, Ozyrysa i Izydy. Wyobrażana w postaci kobiety wygiętej w łuk i dotykającej rękami ziemi.

Ozyrys

Syn Geba (ziemi) i Nut (nieba). Brat i wróg Seta. Brat i mąż Izydy, ojciec Hornusa. Umierający (zabijany przez swojego brata - Seta) i zmartwychwstający bóg, decydujący o życiu i wegetacji, najwyższy sędzia zmarłych. Ukazywany w postaci mumii, z berłem i biczem w rękach. Główne ośrodki kultu to Abydos i wyspa File.

Ptah

Mąż Sachmet. Bóg miasta Memfis i stwórca świata. Patron rzemiosła, sztuki i artystów. Wyobrażany jako człowiek z ogoloną głową i berłem w dłoni. Świętym zwierzęciem przypisywanym Ptahowi był Apis.

Re

Albo: Ra. Ubóstwione Słońce. Stwórca świata i pan ładu we wszechświecie. Władca bogów, ludzi i państwa zmarłych. Utożsamiano z nim wielu bogów egipskich wyniesionych ze względów politycznych do bóstw naczelnych. Symbolem Re był obelisk.

Sachmet

Małżonka Ptaha. Egipska bogini-lwica. Bóstwo chorób i wojny. Jej kapłani tworzyli jedno z najstarszych zrzeszeń lekarzy i weterynarzy.

Set

Albo: Seth. Syn Geba (ziemi) i Nut (nieba). Brat i wróg, także zabójca Ozyrysa. Prowadził wojnę o tron Egiptu z jego synem, Horusem. Bóg burzy i pustyni. Przyniósł zło. Przedstawiany jako niezidentyfikowane zwierzę.

Sobek

Bóg krokodyl. Opiekun terenów obfitujących w wodę.

Szu

Bóg swietlistej atmosfery, wypełniającej przestrzeń między niebem, z ziemią.

Tefnut

Bogini wilgoci, jako kosmicznego elementu koniecznego do powstania życia

Tot

Albo: Thot. Bóg księżyca i władca czasu. Bóstwo mądrości i nauki. Wynalazca pisma i opiekun pisarzy. Uważany za posłańca bogów. Przedstawiano jako ibis lub w postaci ludzkiej z głową ibisa albo pawiana. Główny ośrodek kultu to Hermopolis Magna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board

zapomnialas dodac, ze Horus wystepuje tez jako Horachte... reszta - minimum informacji, ale przyjamniej jasno opisane ;). Zreszta, mi tez sie przydalo bo tego Tot'a to nie pamietalem... poza tym, wydaje mi sie, ze koles powinien byc raczej od smierci... (tod - po niem. "smierc"; "dod" - po nor. "smierc"; podobnie po finsku i szwedzku; a "tot" bylo po... cholera nie pamietam, ale wiecie o co mi chodzi :])

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...