Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Bingo21

Tylny wentylator w obudowy nie chce ruszyć...

Polecane posty

Przed chwilą otworzyłem obudowę komputera aby sprawdzić czy wszystko jest ok. Zauważyłem że wentylator z tyłu obudowy nie chodzi. Chciałbym wiedzieć jak go uruchomić. Z przodu obudowy widnieje mały ekranik do którego wentyl pewnie jest podpięty. Wszystko wygląda tak:

http://img33.imageshack.us/img33/1513/fril.png - tutaj fotka żeby było wiadomo o który wentylatorek chodzi

http://img512.imageshack.us/img512/2525/adn.png - monitorek który przypuszczam że "kontroluje" wiatraczek (skoro kabel od wentyla wędruje gdzieś w jego pobliżu)

http://img512.imageshack.us/img512/7581/16038815.png - a tutaj niedziałający wentylator

Sorki za błąd w nazwie tematu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest podłączony. Nie biegnie od niego żaden kabelek oprócz jednego który ciągnie się do przedniej strony obudowy. Wydaje mi się że powinno się go jakoś uruchomić korzystając z monitorku i przycisków obok niego na przodzie obudowy. Tylko pytanie jak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak ty to masz tam zrobione ale jeśli on jest pod ten monitorek podpięty 3 pin to odepnij go i podepnij bezpośrednio pod mobo.takie pytanko co on taki mały tam powianna być chyba 120

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wentylator jest o wiele mniejszy niż 120. A co do podpięcia go do mobo, niestety z tym jest problem, gdyż wtyczka jest gdzieś podłączona za ścianką która osłania przednią część obudowy.

http://img269.imageshack.us/img269/1503/koloy.png - przerywaną zaznaczyłem drogę kabla. Jak widać do wtyczki nie mam dostępu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta część obudowy niestety na plastikowe zaczepy nie jest ;p Jeżeli wnioskujesz to z obrazka do którego podałem link w poprzednim poście, to od razu mówię że widoczne tam zaczepy są od dysku twardego.

Aha, może trochę ułatwię sprawę podając nazwę obudowy - Tracer (Premium Case).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego typu obudowy (Tracer, Fever, Qoltec) mają front montowany na wkrętach, po trzy z każdej strony.

Kontroler wiatraka jest typowy, jeden z dwóch:

- prosty, który po przekroczeniu temperatury progowej (35-40°C włącza wiatraczek na "full")

- programowany, w którym można ustawiać próg zadziałania i który stopniowo zwiększa obroty (zależnie od temperatury)

Nie wiem jaki jest montowany w tej obudowie, ale w obu przypadkach podgrzanie termistora (czujnika) powoduje że wiatraczek działa. Co nie zmienia faktu że lepiej ten tylny podłączyć pod płytą główną, a na front dokupić jeszcze jeden i jego podłączyć pod kontroler (przyklejając czujnik np. do radiatora chipsetu albo dysku).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powinien je wydmuchiwać.

A to swoją droga, bo rzeczywiście jest przykręcony "odwrotnie".

Instrukcja obsługi:

Instrukcja obsługi do panelu LCD

1.Wskaźniki.

- TEMP ? pokazuje aktualną temperaturę procesora; aby ustawić temperaturę powyżej której uruchamia się wentylator

- HDD ? wskazuje użycie twardego dysku, ikona będzie migać podczas pracy twardego dysku

- FAN ? pokazuje status wentylatora; wentylator uruchomi się automatycznie, gdy temperatura procesora wzrośnie powyżej ustawionej granicy

- LOW/MI/HI ? pokazuje prędkość wentylatora systemowego; aby dostosować prędkość wentylatora, wciśnij przycisk MODE

- POWER - wskaźnik napięcia

2.Ustawianie temperatury.

Po uruchomieniu komputera, można ustawić temperaturę powyżej której ma się uruchamiać wentylator systemowy. Kiedy temperatura procesora wzrośnie powyżej określonej, wentylator uruchomi się automatycznie.

- Wciśnij przycisk SELECT

- Wciśnij przycisk SET aby wprowadzić wartość od 0 do 9

- Powtórz poprzednie polecenia aby zmienić temperaturę

- Wciśnij przycisk MODE aby potwierdzić zmiany i zamknąć ekran ustawień

3.Dostosowywanie prędkości wentylatora

Jeśli nie jesteś w menu ?Ustawianie temperatury? wciśnij przycisk MODE, aby ustawić prędkość wentylatora między LOW, MEDIUM i HIGH.

4.Jak podłączyć panel LCD.

- Podłącz do gniazda 4-pin znajdujące się z tyłu panelu do wtyczki 4-pin zasilacza obudowy

- podłącz diodę HDD do 2-pinowego złącza na płycie głównej.

http://www.tracer.pl/Produkt/TRAOBU10315/O...HF_450W_Premium

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki SwisteK. Wentylator działa. Teraz tylko pozostaje mi odkręcić go i przykręcić odwrotną stroną wedle wskazań, bo wdmuchuje (chłodne) powietrze do środka zamiast je wydmuchiwać.

PS. Nie znam się, ale jeżeli zadaniem wentylatora jest chłodzenie wnętrza komputera, to może powinien on pozostać tak jak jest, skoro wdmuchuje do środka chłodne powietrze?

PS. Skoro już jesteśmy przy wentylatorze, to czy moglibyście mi doradzić na jaką maksymalną temperaturę która uruchomi wentyl najlepiej będzie ustawić? Domyślnie mam 79 C.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wentylator z tyłu będzie wciągał powietrze, to to gorące z procesora będzie się kotłowało w środku, np przy dyskach. Tylny wentylator ma wyciągać gorące powietrze procesowa, zimne wdmuchuje się z przodu, ewentualnie z boku. Wtedy jest największa przewiewność.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Nie znam się, ale jeżeli zadaniem wentylatora jest chłodzenie wnętrza komputera, to może powinien on pozostać tak jak jest, skoro wdmuchuje do środka chłodne powietrze?

On powinien być zamontowany z przodu, ale w tych obudowach Tracer/Qoltec pomiędzy przednią ścianką a miejscem na dyski jest tylko ~15mm przerwy i żaden "normalny" wiatrak nie wlezie (cienkie - 12mm - też montuje się dość akrobatycznie). Natomiast wentylator montowany na tylnej ściance typowej obudowy ATX ma wiać w kierunku "na zewnątrz", między innymi po to żeby mniej nagrzewać zasilacz.

PS. Skoro już jesteśmy przy wentylatorze, to czy moglibyście mi doradzić na jaką maksymalną temperaturę która uruchomi wentyl najlepiej będzie ustawić? Domyślnie mam 79 C.

Ustaw pomiędzy 35 a 40°C, tak jak jest to zrobione w kontrolerach bez regulacji progu zadziałania.

Te obudowy nie są za dobrze wentylowane, więc i tak po paru minutach od włączenia kompa zacznie działać wiatrak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...