Skocz do zawartości
reloxart14

Rozwiązany: Nowy komputer do ok 15tys.

Polecane posty

Cześć! Chciałbym was prosić o pomoc w kupnie nowego komputera. Czy opłaca się to robić w ogóle teraz, skoro za chwilę będzie premiera nowych kart?
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, reloxart14 napisał:

Czy opłaca się to robić w ogóle teraz, skoro za chwilę będzie premiera nowych kart?

Z jednej strony ceny spadły, ale z drugiej za 3-4 miesiące powinny pojawić się nowe karty graficzne i , które powinny być znacznie wydajniejsze (przynajmniej karty graficzne). Zagadką są jednak dostępność i ceny.

Jeśli założymy jednak jakiś czarny scenariusz, w którym np. RTX 4080 będzie kosztować 6000-7000 zł, to mimo wszystko karta powinna mieć wyraźnie wyższą opłacalność niż topowe konstrukcje obecnej generacji. Trzeba się bowiem spodziewać, że będzie >30 % wydajniejsza niż RTX 3090. To tyle, jeśli mowa o moich przemyśleniach. ;)

3 godziny temu, reloxart14 napisał:

Za podobne pieniądze da się złożyć sprzęt z solidnymi podzespołami o dobrej kulturze pracy, więc cena raczej nie bardzo zachęca do zakupu.

3 godziny temu, reloxart14 napisał:

Czy wliczyć system w cenę: chyba tak, system mam na obecnym komputerze, ale chyba nie będę mogl go zarejestrować na nowym kompie?

Od jakiegoś czasu chyba nie ma już problemów z przeniesieniem systemu na nowy sprzęt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.05.2022 o 13:57, Bull3t napisał:

Z jednej strony ceny spadły, ale z drugiej za 3-4 miesiące powinny pojawić się nowe karty graficzne i procesory. Zagadką są jednak dostępność i ceny.

Za podobne pieniądze da się złożyć sprzęt z solidnymi podzespołami, więc raczej nie bardzo zachęca do zakupu.

Od jakiegoś czasu chyba nie ma już problemów z przeniesieniem systemu na nowy sprzęt.

Super, czyli systemu nie potrzebuję. Dziękuję za odpowiedź - poczekam na nowe karty i wtedy odnowię ten temat :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

poznaliśmy ceny kart RTX 4090 i RTX 4080 (16/12 GB), ale nadal nie znamy ich realnej wydajności w grach (znamy jedynie wyniki z wykorzystaniem DLSS 3 zaprezentowane przez Nvidię). Testy wydajności RTX 4090 zostaną opublikowane 11 października, ale ta karta z pewnością nie znajdzie się w zestawie - cena ~10 000 zł. 😉Trzeba poczekać do premier RTX 4080 i RDNA 3.

Resztę zestawu pewnie można by już kupić. Dość rozsądnie wygląda i7-13700KF z DDR4.

 

Daleko siedzisz od monitora? Może LG OLED 42" C2 byłby niegłupim pomysłem. Zakładam, że mogą pojawić się jakieś promocje ze względu na zbliżające się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.

Wspomniany monitor Della chyba wszędzie ma kiepską dostępność.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to z kartą jeszcze poczekam :)

Co do monitora, siedzę blisko, będę też na nim pracował - ale ten telewizor to w sumie ciekawy pomysł - aczkolwiek nie wiem czy chce mieć natywne 4k (płynność jest dla mnie na pierwszym miejscu), a dodatkowo podoba mi się wygląd tych monitorów panoramicznych :P Aczkolwiek muszę zobaczyć jak wygląda ten lg.

Dodam też, że dosyć ważna jest dla mnie wysokość obudowy - chciałbym, żeby zestaw zmieścił się na półce pod biurkiem - wysokość 46 x szerokość 25 x długość 48.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inną opcją może być Samsung Odyssey Neo G7 S32BG750NU. Jakiś tydzień temu widziałem go za ~4800 zł w polskich sklepach, może wróci do tej ceny za jakiś czas. Nie jest to OLED, więc nie grozi mu wypalenie.

1 godzinę temu, reloxart14 napisał:

Dodam też, że dosyć ważna jest dla mnie wysokość obudowy - chciałbym, żeby zestaw zmieścił się na półce pod biurkiem - wysokość 46 x szerokość 25 x długość 48.

Komplikujesz sprawę, ale może coś się znajdzie. 😉Wysokość wynosi dokładnie 46 cm?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samsung ma wyraźnie lepszy HDR, wyższy kontrast, podświetlenie MiniLED: https://www.rtings.com/monitor/tools/compare/lg-34gp950g-b-vs-samsung-odyssey-neo-g7-s32bg75/21824/33691?usage=3623&threshold=0.10. Problemem jest możliwość wystąpienia pasków na ekranie (scan lines), co zależy od konkretnego egzemplarza.

15 godzin temu, reloxart14 napisał:

Jeżeli chodzi o wysokość, to jest to jednak 51 cm - ale to już tak pod korek.

To sporo zmienia, bo można już zmieścić np. bq! Pure Base 500DX (463 mm wysokości).

Sprawdź jeszcze szerokość i głębokość. 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi monitorami zrobiłeś mi teraz dylemat - ten samsung rzeczywiście wygląda super, ale nie jest tak szeroki i ma natywne 4k. Muszę się grubo nad tym zastanowić.

 

Co do obudowy - Możliwa długość jest zależna od wysokości - od 51cm do 47cm maksymalna długość pod korek wynosi 47cm.  A od wysokości 47cm w dól - maksymalna długość to ~49 cm.

szerokość bez zmian - tak co do centymetra jest to 24,8cm.

Edit. Dodatkowo znamy już wydajność rtx 4080 -https://ithardware.pl/aktualnosci/geforce_rtx_4080_przetestowany_w_grach_w_i_3dmark_wiemy_jak_wypada_na_tle_poprzednika-23716.html

Czytałem też opinie, że w ogóle się nie opłaca kupować tej 4080 i lepiej już dołożyć 2k do 4090 :s

Edytowano przez reloxart14
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2022 o 12:35, reloxart14 napisał:

Czytałem też opinie, że w ogóle się nie opłaca kupować tej 4080 i lepiej już dołożyć 2k do 4090 :s

Jest w tym sporo racji. RTX 4080 16/12 GB nie jest zbyt atrakcyjnie wyceniona - być może również dlatego, by wypchnąć starszą generację z magazynów.

W dniu 8.10.2022 o 12:35, reloxart14 napisał:

Co do obudowy - Możliwa długość jest zależna od wysokości - od 51cm do 47cm maksymalna długość pod korek wynosi 47cm.  A od wysokości 47cm w dól - maksymalna długość to ~49 cm.

Przejrzałem nieco rynek i wydaje mi się, że SilentiumPC Regnum RG6V/Astrum AT6V może pasować. Jeśli półka jest na równi z blatem, to powinien być dostęp do panelu I/O.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bull3t napisał:

Przejrzałem nieco rynek i wydaje mi się, że SilentiumPC Regnum RG6V/Astrum AT6V może pasować. Jeśli półka jest na równi z blatem, to powinien być dostęp do panelu I/O.

Jasne, oby tylko było miejsce na kable, bo niestety tył półki jest zabudowany od 25cm.

Czy możemy w takim razie już składać taki sprzęt? Czy raczej ze złożeniem czegoś konkretnego czekać na premierę tych kart? Jeżeli dopłata do 3090 ma być bardzo opłacalna, to mogę zwiększyć budżet. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można złożyć coś takiego: https://www.morele.net/inventory/info/bbeb5c44/ (5924 zł) + dysk Crucial P5 Plus 2TB (950 zł). Płyta główna obsłuży cpu po aktualizacji BIOSu, którą można zrobić samemu (płyta ma przycisk do flashowania) lub zlecić sklepowi (klik).

 

 Kod zniżkowy na montaż: https://forum.cdaction.pl/topic/271216-aktualne-promocje-i-kody-zniżkowe-do-sklepów-internetowych/

3 godziny temu, reloxart14 napisał:

Jasne, oby tylko było miejsce na kable, bo niestety tył półki jest zabudowany od 25cm.

Kabel do zasilacza jakoś powinno się wcisnąć. Z resztą nie powinno być problemów.

Krawędź blatu na pewno jest na wysokości krawędzi półki? Jeśli półka jest cofnięta, to może być problem z dostępem do portów USB i wejść audio.

 Kod zniżkowy na montaż: https://forum.cdaction.pl/topic/271216-aktualne-promocje-i-kody-zniżkowe-do-sklepów-internetowych/

3 godziny temu, reloxart14 napisał:

Jasne, oby tylko było miejsce na kable, bo niestety tył półki jest zabudowany od 25cm.

Kabel do zasilacza jakoś powinno się wcisnąć. Z resztą nie powinno być problemów.

Krawędź blatu na pewno jest na wysokości krawędzi półki? Jeśli półka jest cofnięta, to może być problem z dostępem do portów USB i wejść audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, tylko pytanie - opłaca się wchodzić jeszcze w ddr 4? Bo rozumiem, że gdybym za 3-4 lata chciał zmienić pamięci, to wtedy muszę również zmienić płytę? Czy raczej te pamięci wydajnościowo wystarczą na dłużej?

Będę raczej polował na rta 4090 - zwracać na coś konkretnego uwagę, czy spokojnie mogę kupować najtańszą wersję?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, reloxart14 napisał:

Będę raczej polował na rta 4090 - zwracać na coś konkretnego uwagę, czy spokojnie mogę kupować najtańszą wersję?

ASUS TUF lub MSI Gaming zwykle są w porządku i wygląda na to, że będą to jedne z tańszych modeli. Jutro powinny być testy.

13 godzin temu, reloxart14 napisał:

Super, tylko pytanie - opłaca się wchodzić jeszcze w ddr 4?

Może faktycznie lepiej wziąć DDR5, chociaż cena będzie wyższa - pewnie lepiej wziąć płytę Z790 (np. MSI PRO Z790-A WIFI, gdy już będzie dostępna). Do tego pamięci: 6000/CL30.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam dylemat, bo rzeczywiście - ddr5 z tego co widzę, to wzrost wydajności o jakieś 5-8%, ale będę musiał za to zapłacić ponad tysiąc więcej. Czy ddr5 może mi coś dać na przyszłość oprócz tych 5% wydajności? Bo jak nie, to chyba rzeczywiście wezmę ddr4.

Dodatkowo - z tego co widzę, to sporo sklepów ma już nowe karty - tylko nie te największe sklepy jak morele i xkom - wyprzedały się tam? Czy po prostu jeszcze nie było dostaw? Wiadomo coś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/aktualnosci/8790-nvidia-geforce-rtx-4090-wchodzi-z-przytupem-na-rynek-poszybuj-w-nieznane-rejony-wydajnosci.html

"Marcinie, wszystkie dostępne na premierę egzemplarze zostały już zamówione w pierwszych minutach premiery. Gdy dostaniemy potwierdzenie kolejnych dostaw nowych kart graficznych, odblokujemy możliwość ich zamawiania." 😏

 

W dniu 12.10.2022 o 17:06, reloxart14 napisał:

Teraz mam dylemat, bo rzeczywiście - ddr5 z tego co widzę, to wzrost wydajności o jakieś 5-8%, ale będę musiał za to zapłacić ponad tysiąc więcej. Czy ddr5 może mi coś dać na przyszłość oprócz tych 5% wydajności?

Czasem różnica wynosi ~10%. W przyszłości będziesz mógł też użyć wyraźnie szybszych kości, ale jak będziesz robił upgrade za np. 5 lat, to pewnie i tak będzie korzystniej rozważyć wymianę cpu i mobo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Piszę po jakimś czasie, bo dopiero teraz udało mi się w ludzkiej cenie kupić kartę - ASUS GeForce RTX 4090 TUF Gaming OC 24GB GDDR6X.

Czy ten zestaw złożony wyżej dalej jest aktualny? Karta zmieści się do tej obudowy? 

Dodatkowo, dalej nie wiem czy brać ddr4 czy ddr5. Jak wiele drożej by wyszły piątki i jak duża różnica by była w porównaniu do czwórek? Mówisz, że teraz to około 10%, a w przyszłości wymiana na szybsze - będzie to duża różnica? Czy póki co, tylko wróżenie z fusów?

 

I

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście budę wziąłbym większą pod takiego potwora, np. 

https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-signum-sg7v-evo-tg-argb-spc250-5941492/

https://www.morele.net/zalman-obudowa-z10-plus-atx-mid-tower-140mm-argb-wentylator-x4-11860547/

https://www.x-kom.pl/p/1053216-obudowa-do-komputera-fractal-design-pop-xl-air-rgb-black-tg-clear-tint.html

https://www.x-kom.pl/p/607901-obudowa-do-komputera-be-quiet-silent-base-802-window-czarna.html

https://www.x-kom.pl/p/1059477-obudowa-do-komputera-lian-li-lancool-iii-rgb-black.html

Jeśli DDR5 to np:

Np.

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-prime-z690-p-wifi-9381876/ 

https://www.morele.net/pamiec-kingston-fury-renegade-rgb-ddr5-32-gb-6000mhz-cl32-kf560c32rsak2-32-11044054/

Z punktu widzenia opłacalności się to nie opłaca względem DDR4, ale mimo wszystko powinno być trochę szybciej, a skoro już pakujemy RTX 4090 i tych kilka stówek nie robi ci jakiejś wiekiej różnicy, to można się na taki zestaw pokusić. To już jednak sam zdecyduj - jak chcesz iść w najlepszy współczynnik cena wydajność, to zostań przy DDR4.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że musiałby zmienić biurko, by zmieścić większą obudowę. Ciężko tu cokolwiek dobrać, bo albo jest za wysokie, albo za głębokie, albo będzie ciężko dostać się do panelu I/O. 😖

 

9 godzin temu, reloxart14 napisał:

Czy ten zestaw złożony wyżej dalej jest aktualny? Karta zmieści się do tej obudowy? 

Zestaw nadal aktualny. Karta powinna się zmieścić, ale nie zostanie zbyt dużo miejsca - około centymetra.

9 godzin temu, reloxart14 napisał:

Mówisz, że teraz to około 10%, a w przyszłości wymiana na szybsze - będzie to duża różnica? Czy póki co, tylko wróżenie z fusów?

 

Z pewnością kiedyś będą dostępne wydajniejsze kości. Jaki wzrost wydajności przyniosą - to się okaże.

Do wyraźnie szybszych pamięci DDR5 przyda się wówczas pewnie nowszy procesor z lepszym kontrolerem DDR5.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, przepraszam że tak tutaj mieszam, ale zobaczyłem nieciekawe informacje o paleniu się portów w tej karcie - https://www.purepc.pl/nvidia-zbiera-wszystkie-uszkodzone-karty-geforce-rtx-4090-sprawa-wadliwych-adapterow-zasilania-16-pin-nabiera-rozpedu

Pierwsze pytanie - czy ten polecony zasilacz jest zgodny ze standardem atx 3.0? Na stronie sklepu jest tylko enigmatyczne 'ATX'. A jeśli nie jest, to jaki inny można kupić w zamian? (z tego co piszą, problem pojawia się tylko przy korzystaniu z przejściówki, dlatego jednak zależy mi na tym 3.0)

Dodatkowo, sporo się mówi również o tym, iż problem dokłada również mocne zginanie portu kabla...a przy mojej niewielkiej półeczce i tej małej obudowie, obawiam się że nie będzie tam zbyt dużo miejsca. Zdecyduję się chyba po prostu wymontować tę półkę i trudno - komp będzie po prostu stał na podłodze i więcej się kurzył.

Mogę prosić o polecenie jakiejś większej obudowy? Żeby miało to sens.

Edytowano przez reloxart14
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrozumiałe, że nie chcesz "fajerwerków" w obudowie.

Asus ROG Thor Platinum II 1000W (1605 zł) to aktualnie prawdopodobnie najtańsza (z dostępnych) opcja z przewodem PCIe 5.0. :/ Wygląda na to, że nie jest  to zasilacz ATX 3.0.

Do RM1000X można by dokupić przewód PCIe 5.0 (link), ale kiepsko z dostępnością.

 

Co do obudowy, możesz wybrać np. Lian Li Lancool III, be quiet! Silent Base 802.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...