Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Problematyczny

Ślepa Winda,dysk i reszta pochodnych problemów

Polecane posty

A więc sprawa wygląda następująco :

Musiałem awaryjnie wyłączyć kompa na listwie. Na drug dzień odpalam,początek niby normalnie,aż wyskakuje wczytywanie...jakby karty sieciowej i ustalanie adresu MAC (co zdarzyło się tylko za pierwszym razem) i potem

Verifying DMI pool dataVerifying DMI pool data
BOOT from CD/DVD
DISK BOOT FAILURE,INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER

Myśle "padł sektor rozruchowy albo cuś w ten deseń",więc przygotowałem dyskietki do reboota,

który jednak kończy się "failem". Próba z Win XP Stick Edition na pendrivie też się nie udała,bo jedyny dysk jaki komp wykrył to ten pendrive :/ Jedynym sukcesem było odpalenie płytki servisowej z Komputer Świata (odpala system z niezbędnymi programami do naprawy).

Niestety,tam też nic nie widziało dysku.

(reinstala jeszcze nir próbowałem,ale jakoś wątpie czy odpali)

I tu moje pytanie - da się coś z tym zrobić czy to dysk padł?

Z góry dzięki za pomoc :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu moje pytanie - da się coś z tym zrobić czy to dysk padł?

Z góry dzięki za pomoc :)

Podstawowe pytanie brzmi: czy BIOS wykrywa dysk? Jeśli tak, to luzik. Jeśli nie, może być niefajnie.

Generalnie te wszystkie windowsy, które próbowałeś, mogą nie wykrywać dysku z braku sterowników do kontrolera SATA.

Najprostszym wtedy rozwiązaniem jest

a) dodać sterowniki z dyskietki, jeśli komputer posiada stację dyskietek, lub

b) dodać sterowniki z pendraka, jeśli komputer pozwala zobaczyć pendraka jako stację dyskietek (bo sam windows xp nie szuka na pendrive'ach), lub

c) zintegrować sterowniki z instalacją xp -> program nLite.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm,tego nie wiedziałem.

Dysk Segate Barracuda 7200.11 500GB (więc SATA), a płyta GIGABYTE GA-EP45-DS3R (oraz Dual Bios,jeśli to coś pomoże)

Więc gdzie mam poszukać o tych dyskach w BIOSie? Przeszukałem cały (pewnie pisze jak byk,a ja zauważe dopiero jak mi napisze ktos :P )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd. W instrukcji jest napisane, że tam pojawiają się nie tylko napędy IDE (PATA) ale też SATA.

Spróbuj na każdej pozycji wdusić enter - to wymusza sprawdzenie, czy coś jest podłączone.

Sprawdź też fizyczne podłączenie napędu, wyjmij i wsadź kabelki, upewnij się, że będą dobrze dociśnięte. Sprawdź, czy przy starcie komputera słychać start dysku.

Podaj, jakie masz ustawienia SATA w BIOSie, w Integrated Peripherials (3 pierwsze ustawienia).

Jeśli dysk nie będzie wykrywany, pobierz program MHDD (obraz płyty), nagraj na płytkę i uruchom z niej komputer. Jeśli program wykryje dysk, przeprowadź diagnostykę.

Jeśli wszystko zawiedzie, w miarę możliwości sprawdź dysk w innym komputerze, używając innych kabelków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam nieco inny trop, a mianowicie część dysków Barracuda 7200.11 jest wadliwa (patrz np. http://www.msfn.org/board/index.php?showtopic=128807 (nie korzystaj z zamieszczonej tam instrukcji naprawy, o ile nie będziesz całkowicie pewien, że wiesz co robisz i, że jest to jeden z wymienionych problemów!)), pomaga zmiana firmware'u, ale niestety pierwszy firmware naprawiający problem również zawierał błędy. Jeśli masz akurat dysk objęty tym problemem, to w sumie najlepszym wyjściem jest oddać go na gwarancję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...