Skocz do zawartości
Lordgraver

Rozwiązany: Gigabyte B550 AORUS ELITE nie działa XMP

Polecane posty

Cześć mam dziwny problem. Zrobiłem upgrade kompa Wymieniłem płytę główna ram i procesor na takie:
Gigabyte B550 AORUS ELITE
Procesor AMD Ryzen 5 5600X, 3.7GHz, 32 MB, MPK
Pamięć Ballistix Ballistix, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (BL2K8G36C16U4B)
W bios Ram ma taktowanie 2666 mhz. Chciałem to zmienić i tu zaczyna się problem. Czy zrobię to ręcznie (zmienie napięcie i mnożnik) czy użyje profilu 1 w XMP, to komputer po czymś takim nie chce się uruchomić (znaczy uruchamia się ale nie bootuje BIOS) Przycisk od restartu biosu nie działa dopiero wyjęcie baterii na parę minut pomoga i resetuje bios. Co robię nie tak? Lub jak to ustawić?
 
Na oficjalnej stronie producenta płyty głównej pisze że ram 3600 jest wspierany po OC czyli moduł XMP powinien załatwić sprawę. Co może być wadliwe ram płyta główna czy procesor? 
 
Jakby trza było zrobić OC to go się nie boję. Potrzebował bym tylko by toturial prowadził mnie za rękę. 

monitor.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeinstalowałem bios. Jest mały progres bo teraz mam 3 krótkie sygnały z bios (błąd ram) kiedy próbuje użyć XMP czy podkręcić ram ręcznie, po ponownym uruchomieniu. Wcześniej musiałem resetować bios ręcznie wyciągając baterie. Dalej nie mogę uzyskać żądanej wartości RAM. Czy to może być wina wadliwych kości czy bardziej procesora lub płyty głównej?

Edytowano przez Lordgraver
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem kilka opinii, również na kanale Video Blog Tech, że RAM Crucial Ballistix w rzadkich przypadkach potrafi robić problemy na platformie AMD.
Poza tym z oznaczenia modelu pamięci wynika że to moduł 8 GB. Czy masz dwa moduły 8 GB ale nie z zestawu 2x8 GB? Bo to też może być jedna z przyczyn, że kości nie współpracują ze sobą.
Dla pewności możesz odpalić Memtest z pendrive'a, żeby sprawdzić obie kości.

Edytowano przez Misiek690
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Lordgraver napisał:

Zrobiłem memtest wyrzuciło mi coś takiego. To jedyny błąd jaki wyrzuciło.  

2022-06-15 20:32:02 - [Data Error] Test: 7, CPU: 4, Address: 13E57B7D8, Expected: BFFFFFFF, Actual: B7FFFFFF

 

  MemTest86-Report-20220615-195252.html 29 kB · 2 pobrania

W tym teście widać że ramy masz w 1 i 3 slocie a powyżej pisałem abyś włożył w 2 i 4 to będzie najlepsze rozwiązanie dla najlepszej kompatybilności przy OC ustawionym na 3600 MHz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...