Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Ch33rry

Crossfire czy zamiana?

Polecane posty

Witam od prawie roku jestem posiadaczem "nowego" komputera Jego specyfikacja to: Saphire 4870, AMD Phenom 9850, Gigabyte MA790x-DS4, 2 x 2 Gb RAM A-DATA i zasilacz XILENCE 580W. Jako, że płyta główna ma dwa sloty na grafikę postanowiłem uzupełnić braki i kupić drugą kartę graficzną, wybór padł na Radeona 4890 Vapor-x 1Gb lub 4870 2 Gb tego samego producenta. Moje pytanie brzmi czy jest sens w takiej operacji (crossfire) czy lepiej opchnąć moją saphire i kupić tylko 4890? :ermm:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W CrossFire można połączyć tylko te same karty - tyle mi wiadomo.

Jeśli już kartę zakupiłeś - to zamień, a starą sprzedaj. Będziesz mieć troszkę silniejszy sprzęt, a jeśli nie zakupiłeś jeszcze -> zostaw kilka miesięcy i poczekaj aż wejdą nowe w okresie świątecznym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura, panowie. CF obsługuje takie same i podobne karty. Dla przykładu tandem 4870 i 4890 będzie działał i nie jakoś koślawo, a nie gorzej niż 2x 4870. To teoria, ale w praktyce nie ma sensu łączenia dwóch kart graficznych - za mała z tego korzyść. Lepiej poczekaj do premiery radków 5xxx i wymień dopiero wtedy. Ceny będą znacznie korzystniejsze.

Żeby nie było, że jestem gołosłowny - Filmik z wykorzystaniem hybrydowego crossfire. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć testu wydajności, który czytałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co wy CDA nie czytacie? pisali kiedyś że w CrossFire można połączyć różne radeony a w SLI takie same karty. jak chcesz mieć większą wydajność to sprzedaj swojego radka i kup jedną pożądną karte zwłaszcza że nie wszystkie gry obsługują CF

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jestem zdania iż lepiej będzie poczekać do premiery radków serii 5xxx. To już naprawdę nie jest daleko. Ceny starszych konstrukcji ulegną obniżce a na miejsce dotychczasowych kart zostaną wprowadzone nowsze - z reguły szybsze - konstrukcje. Także powinno być korzystniej zarówno dla kogoś kto chce zakupić starszą kartę jak i tą nowszą. Pierwszy kupi taniej a drugi prawdopodobnie wydajniej za porównywalną kasę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jego specyfikacja to: Saphire 4870, AMD Phenom 9850, Gigabyte MA790x-DS4, 2 x 2 Gb RAM A-DATA i zasilacz XILENCE 580W.

Ty raczej zmień procesor, bo w niektórych grach jest winowajcą gorszej wydajności.

Wgraj nowy bios na płytę (by mieć pewność, że obsługuje najnowsze Phenomy II) i kup sobie Phenoma II 945, ewentualnie taniej Phenoma II 720. Potem oczywiście trochę podkręć...

Z kartą faktycznie poczekaj na karty DX11.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do karty graficznej to posłucham się waszych rad i poczekam na 5xxx ale zastanawia mnie rada Gi3r3k'a co do zmiany procka na nowego Phenoma. Ja raczej nie bawię się w overclocking ale zawsze mogę te moje 2.5 zmienić na 3.0 Ghz choć puki co procka zostawię jedyna gra która do tej pory nie pokazał rogów to GTA 4 ale z nią to bywa różnie na różnych konfiguracjach. Wielkie dzięki za szybki odzew z waszej strony pieniążki poczekają jeszcze w skarbonce:-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze raz tak na sekundę. I dobrze, że Cię zastanawia rada Gi3r3k'a. Jest to całkiem rozsądna opcja. Dlaczego? Ponieważ pierwsze Phenomy były takie sobie w grach i zarazem są znacznie gorsze od obecnych Phenomów II. Także kwestia procka może tu nieco całą sprawę komplikować pod względem wydajności platformy. Jakby się udało wymienić tego proca na któregoś z P II np 945 czy 720 to byłoby znacznie lepiej :)

EDIT: Zobacz na testy:

http://www.techspot.com/review/162-amd-phe...955/page11.html

i:

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showd...i=3551&p=14

oraz:

http://www.trustedreviews.com/cpu-memory/r...lack-Edition/p4

widzisz teraz na co cierpią pierwsze Phenomy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy HD4870 ten procesor jest już za wolny, a HD5xxx to będzie już bardzo blokował.

GTA IV to dobry przykład - w tej grze procesor znaczy więcej niż karta graficzna! Zobacz na mój mini-test w sygnaturze - różnica między Q9400@2.66GHz a Q9400@3.7GHz jest kolosalna. I to przy w sumie średnim HD4850, wykręconym w okolice HD4870... Dzięki mocnemu procesorowi mogę grać w rodzielczości 1600x1200 medium/high z dość dużą płynnością.

Oczywiście możesz go wykręcić, ale przy 3GHz to on będzie grzał się jak grzejnik i pobierał prądu jak stadion z oświetleniem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać nic ująć. Reasumują ten Phenom 9850 jest jednym z takich komponentów w Twoim sprzęcie, który może w niektórych przypadkach sprawiać problemy z dostarczeniem odpowiedniej mocy reszcie. Nie mówię, że jest tragedia ale do 4870 przydałoby się już coś mocniejszego. Jeszcze tak przy 4850 sprawa styka ale powyżej tego robi się już różnie. Do tego jak już wspomniał Gi3r3k ciężko będzie z o/c, chyba, że będziesz kręcił z wykorzystaniem lodówki :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki koledzy. W sumie składając mój zestaw sądziłem, że ten procek wystarczy mi na dłużej ale widocznie muszę się z nim pożegnać na rzecz Phenom'a II; od razu dokładam pytanie czy "945" rzeczywiście zda się w swojej roli "niedrogiego" i wydajnego procka czy powinienem troszkę dołożyć i kupić "955"? Zaznaczam, iż średnio zależy mi na podkręcaniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam koledzy że tak się wcinam w niezwykle poważną dyskusję, ale mam dla was smutną wiadomość.

Otóż jeśli ktoś uważa że zasilacz XILENCE "580W" wytrzyma (na dłuższą metę, nie "przez chwilę") HD4890 lub dwie karty graficzne, albo OC kompa, lub - co jeszcze weselsze - i to i to ... nie radzę, nie róbcie tego w domu!

Realnie ten zasilacz może dostarczyć 350-370W, i to przy rozkładzie obciążenia 70/30 (70% +12V / 30% pozostałe linie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś bardziej przyszłościowego? Może Tagan? Seria SuperRock? Moc 680W? Np:

http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&...4&grupa=491

teścik:

http://www.techpowerup.com/reviews/Tagan/S...80-U33II/1.html

jasne swoje kosztuje - normalne - ale i podziała dobrych kilka latek a i premiery przyszłych radków będzie można spokojnie wyczekiwać :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie przesadzacie czasem z tymi ~700W za niemal pół tysiąca zł. do jego zestawu? Zdaje się, że już zostało ustalone, że dwóch kart nie będzie. Polecam takie małe porównanie zużycia mocy przez kilka zestawów: KLIK - HD 4890 do spółki z Core I7 920 @ 3,8 GHz zużywa nieco ponad 300W. Gdzie tu miejsce dla Tagana 680?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że przesadzamy :biggrin: A co troszkę można pofantazjować zwłaszcza, że są wakacje. Niemniej jakbym już miał kupować zasilacz na lata z myślą właśnie o przyszłych dosyć niezłych konfigach to jest to całkiem niegłupi pomysł szczególnie z naciskiem na to pierwsze. Oczywiście wiadomo swoje kosztuję ale cóż to już produkcja z wyżej półki tak to niestety jest. Co do miejsca dla tego tagana - cóż takim zasiłkom takowego się nie odmawia :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...