Skocz do zawartości
Turambar

Stephen King - ogólnie

Polecane posty

Ja akurat jestem w okolicach 600 strony i również bez żadnych wątpliwości mogę poprzeć przedmówcę - Dallas 63 to bardzo dobra książka Kinga. Ten niesamowity klimat lat 60, który king przelał na kartkę aż sprawia, że samemu chcemy się przenieść w czasie do Ameryki czasów Kennedy'ego ;] Poza tym, to znów jest to mój ulubiony typ książek króla, czyli taka w której autor skupia się na opisywaniu przeżyć jednego głównego bohatera (jak np. w wymienionej, oczywiście genialnej, Ręce Mistrza).

beznadziejnej "Pod Kopułą"

Sprzeciw :P

Edytowano przez niko22
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kinga czytałem tylko Bezsenność i byłem średnio zadowolony. Owszem, było ciekawie, zaskakująca, momentami strasznie itd., ale (po oglądnięciu Zielonej Mili, filmu) spodziewałem się raczej czegoś głębszego. Może od złej książki zacząłem? Jakie książki Kinga polecicie przede wszystkim?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Niko

Czemu? Co Ci się podobało w tej książce? Ja osobiście strasznie się przy niej męczyłem, była strasznie rozlazła, kompletnie nie współczułem tym ludziom, zero reakcji na wszystkie śmierci...myślałem, że jej nie przeczytam...

@UP

Ja zacząłbym raczej od "Ręki Mistrza" ewentualnie możesz spróbować "Wielki Marsz"- też fajna książka.

Edytowano przez repta2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@repta

Wiesz, każdy ma inny gust ;P Mi się "Pod Kopułą" podobało, jedyne do czego mógłbym się przyczepić, to zakończenie, które sprawiało wrażenie zrobionego na szybko. Poza tym, to cudo. Kopalnia świetnych cytatów, wyśmienite postacie (hehe, to akurat można powiedzieć o każdej książce Kinga), wciągająca fabuła, małomiasteczkowy klimat. Krótko mówiąc, dla mnie świetna książka i tyle ;]

@COREnick

Może od złej książki zacząłem?

E tam, ja zacząłem od delikatnie mówiąc średniawego Buicka 8, a i tak się do króla nie zraziłem ;]

A tak to na początek polecam np. Christine, IMO taki typowy, nierozwlekający się zbytnio (jest tak dobra, że w jeden dłuższy wieczór spokojnie można sobie z nią poradzić), King. Jak coś głębszego, to może uważane przez niektórych za opus magnum pisarza "To"? W sumie, to ja przeczytałem na razie jakieś 11 książek Kinga i słabej nie spotkałem (jedynie wspomniany Buick trochę odstawał od peletonu).

Edytowano przez niko22
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@COREnick

Jakie książki Kinga polecicie przede wszystkim?

Polecam ci przeczytać Miasteczko Salem od niej tak naprawdę zacząłem przygodę z Królem, wspomnianą Rękę Mistrza ale tak w sumie ciężko polecić jakiś dokładny tytuł bo King zmienia swój styl, i pisze naprawdę różne książki ja uwielbiam takiego obyczajowego Kinga np. Zielona Mila, Rosie Madder ale tobie może się spodobać coś innego także szukaj i czytaj bo każda jego książka jest świetna.

@repta

A co do Pod Kopułą niestety ale uważam ją za słabą, owszem jako książka Stephena Kinga jest dobra, ale według mnie mógł cały ten motyw kopuły i zamknięcia miasta rozwiązać o niebo lepiej. Nie wspominam o zakończeniu które jest dla mnie kpiną, ale postać syna Burmistrza to majstersztyk i jedna z najlepszych postaci jakie King wykreował. Jedna z scen z jego udziałem to mistrzostwo kto czytał pewnie wie o jaką mi chodzi. Przed przeczytaniem marzyło mi się coś podobnego do serialu Jericho nie wiem jaki to ma związek z książką ale może bardziej chodziło mi o problemy z gospodarką tzn. energią, wodą itd w sumie nawet jakiś tam wątek o tym był i nie był taki najgorszy. Ale kończąc mój post w jednym zdaniu średnio-dobra książka to najlepsze stwierdzenie ale polecam ją wszystkim bo wciąga ale nie oczekujcie arcydzieła bo tego w niej nie znajdziecie.

Edytowano przez JediMati
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby o Kingu słyszałem od zawsze i już miałem brać się za czytanie, którejś z jego powieści no ale jakoś tak wychodziło, że odkładałem tę zabawę z lekturą na potem i potem. Dokładnie przedwczoraj w końcu udało mi się sięgnąć po jedną z jego powieści - Buick 8. Fakt, faktem, iż nie przeczytałem jeszcze całej aczkolwiek 1/4 książki zrobiła na mnie ogromne wrażenie z tak wyjątkowym stylem pisma jakie posiada King jeszcze się nie spotkałem. Z pewnością nie będzie to moje ostatnie spotkanie z tymże autorem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię czytać, a King jest moim ulubionym autorem książek. Zacząłem od "Zielonej Mili", ten poruszający film, bardzo mi się spodobał i sprawił, że zapragnąłem przeczytać książkę, na której podstawie został zrealizowany. I tak w wieku lat 16, otrzymałem na urodziny tę właśnie książkę, która spodobała mi się duuuużo bardziej od filmu, potem dochodziły kolejne sprawiając, że King stał się moim ulubionym autorem. Moją ulubioną jego powieścią jest "Sklepik z Marzeniami", ta książka pokazała egoizm ludzi, na którym skorzystał wyjątkowo przebiegły właściciel sklepu, "tajemniczy przybysz z Europy" Leland Gaunt. Moim ulubionym zbirem jest książka "Wszystko jest względne", uwielbiam też "Lśnienie", najpierw obejrzałem film i tutaj, znowu, stwierdziłem, że książka jest dużo lepsza od filmu, zarówno od tej wersji z Nicholsonem, jak i tej drugiej - z kimśtam :). Bardzo mocno polecam Kinga tym, którzy "od jakiegoś czasu rozważają przeczytanie czy kupno, którejś z jego książek". :) Na pewno nie zawiedziecie się, King piszę książki, w których coś miłego znajdzie się dla każdego czytelnika, jego wielowątkowe powieści są niezwykle wciągające, natomiast jeśli chodzi o zbiory opowiadań i minipowieści, zawierają one teksty różnego rodzaju - coś z fantasty, coś z horroru, coś z kryminału, naprawdę warto przeczytać chociaż jedną z książek Mistrza Grozy, chociażby po to by dowiedzieć się, dlaczego jest tak nazywany. Jego książki doskonale pomagają "polepszać" działanie wyobraźni, które niestety u niektórych, z winy nadmiernego korzystania z kompa czy telewizji jest zakłócone, a żeby być kreatywnym trzeba mieć działającą wyobraźnie.

Sorki, że tak się rozpisałem, ale kiedy ktoś na co dzień jest gadułą to jakoś musi przenieść na serwer to co chciałby powiedzieć :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP

Przeczytałem na tę chwilę tylko "Dallas '63" ale właśnie dostałem "To" i z opisu na tyle okładki wnioskuję, że jest ukryty smaczek ale myślę, że przeżyjesz jeśli przeczytasz "Dallas" przed "To" ;P Chodzi o fragment gdy główny bohater jest w Derry czyli miejscu akcji "TO" ale tak jak mówię wątek ten w Dallas nie był jakoś strasznie ważny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej spytaj się, w której z książek Kinga nie ma takich powiązań. "To" nie czytałem, a "Dallas" i owszem i jakoś mi to nie przeszkadzało. Tym bardziej, że mimo woli wiem, kto był złym w "To" bo przecież na pustyni nie żyję ;) Ja zaczynałem czytanie Kinga od "Mrocznej wieży", w której jest pełno tego typu nawiązań :P

Akcja większości książek Kinga dzieje się w stanie Maine, część nawet w tych samych miastach, więc od takich "smaczków" autor nie mógł uciekać. No i na pewno nie chciał, bo jest złośliwy nieco :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, otrzymałem od gwiazdora pod choinkę nowe wydanie To :) i chyba je zacznę sobie czytać. Czytałem dużo pozytywnych opinii o tej książce, akcja dziejąca się na dwóch płaszczyznach bohaterowie jako dzieci i dorośli. Trochę gruba świnia jest ale dam radę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam, że wczoraj skończyłem Zielona Mila przy okazji niesamowita książka lepsza niż film oj tak. A dzisiaj zacznę sobie Dallas 63 dużo osób chwali książkę, że jest to taki obyczajowy-romans w klimatach lat 60. Może być bardzo ciekawie :)

Edytowano przez JediMati
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cmętarz zwieżąt" (nie czepiam się tego tytułu którego użyłeś, bo przekłady są akurat różne ;P), to generalnie bardzo dobra pozycja Kinga, ale wiesz - ilu ludzi, tyle opinii. Znam osoby, które uważały tę książkę za nudną. Jeżeli nie zrazi Cię to, że przez pierwszą połowę zbyt wiele się nie dzieje (to też oczywiście pojęcie względne), to raczej powinieneś być zadowolony.

Choć ja tam i tak uważam, że na początek najlepsza jest "Christine" ;)

Edytowano przez niko22
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, szczerze mówiąc to w moim rankingu książek nie mogłeś gorzej zacząć :D Obok Lśnienia jest to jedna z niewielu książek Kinga jakiej nie byłem w stanie przeczytać, ale tutaj ze względu na to, że... nie pasował mi gatunek oraz powolne tempo akcji, jedynie postać "Jołbercika" była niezła. Polecam ci przeczytać Sklepik z marzeniami, Zieloną milę, Cztery pory roku, Bastion, Pod kopułą... tak na początek ^_^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ niko22

Na bibliotecznej półce widziałem egzemplarz, na którym ewidentnie widniał napis "Smentarz zwierzęcy" : ) Ale faktycznie, obie nazwy mogą być w użyciu.

A co sądzicie o "Podpalaczce"? Chciałbym przeczytać książkę Kinga, w której jest dość dużo akcji, napięcia i ciekawi bohaterowie. "Gra Geralda" nie ma niczego z tych rzeczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maniek213

A co sądzicie o "Podpalaczce"? Chciałbym przeczytać książkę Kinga, w której jest dość dużo akcji, napięcia i ciekawi bohaterowie. "Gra Geralda" nie ma niczego z tych rzeczy.

Podpalaczkę możesz śmiało czytać jest tam bardzo dużo akcji i książka jest bardzo dobra, potem możesz sobie zacząć czytać te książki co ci polecił Black Shadow na początek w sam raz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o mniej znanych książkach Kinga jak np.

Dolores Clairborne

Wielki Marsz

Przeczytałem i spodobały mi się. Co prawda od Clairborne trochę na początku się odbiłem, powód - narracja, ale książka w moim mniemaniu niezła.

Chciałbym również poznać opinie na temat "Pokochała Toma Gordona". Opłaca się wypożyczyć ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wielki marsz" czytałem i bardzo mi się ta książka podobała, nie jest gruba ale na prawdę ciekawa, pokazuje, że ludzie są w stanie zrobić wiele aby być sławnym ;) Dolores nie czytałem, tak samo jak i "Pokochała Toma Gordona" ale raczej nie czytałem o tej książce pochlebnych opinii także nawet nie próbowałem jej czytać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...