Skocz do zawartości
Turambar

Stephen King - ogólnie

Polecane posty

Z twórczości Stephena Kinga bliżej zaznajomiłem się tylko z "Lśnieniem", ale to już wystarczyło bym mógł powiedzieć jedno: mistrzostwo To jeden z tych pisarzy, dla których warto porzucić wygodny fotel przed telewizorem i zająć jakiś cichy kącik z książką w ręku. Zaczytywałem się w "Lśnieniu" do późnej nocy, nie dbając o nic, zanurzyłem się w tym świecie wykreowanym przez genialny umysł mistrza literatury grozy. Były momenty, kiedy to serce biło mi szybciej i z zapartym tchem przerzucałem kolejne strony, by tylko dowiedzieć się, co za chwilę się wydarzy. I choć ze wstydem muszę przyznać, że "Lśnienie" to jeden z moich pierwszych tytułów tego gatunku to bez wątpienia zostanie on na długo w mojej pamięci.

Ostatnio miałem ochotę poczytać "To", lecz mam problemy z jej znalezieniem na aukcjach internetowych, dlatego też szukam czegoś innego. Którą z książek Kinga polecacie w szczególności?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem ochotę poczytać "To", lecz mam problemy z jej znalezieniem na aukcjach internetowych, dlatego też szukam czegoś innego. Którą z książek Kinga polecacie w szczególności?
Z książek, które posiadam - a mam ze dwadzieścia pozycji :) - polecam Sklepik z marzeniami (nie zawodzi od początku do końca a finał jest boski ;]), również Bezsenność za fajną fabułę aczkolwiek lekko wkurzające zakończenie (takie kingowskie bardzo) nie mówiąc o świetnej Zielonej mili oraz Cztery pory roku (a konkretnie to Skazani na Shawshank) oraz epicki cykl Mroczna Wieża ;D Polecam koniecznie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast odradzam Bezsenność, jest to jedna ze słabszych książek Kinga, z jakimi miałem styczność. Od siebie polecam przede wszystkim i obowiązkowo Rękę Mistrza, Christine, oraz Miasteczko Salem, wszystkie są mniej więcej pokrewne gatunkowo genialnemu Lśnieniu, czego nie można powiedzieć o cyklu Mrocznej Wieży i tomiku Cztery Pory Roku (żeby nie było - CPR jest świetny, ale żaden to horror).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast polecam Blaze'a. Akurat horroru tu zero, ale książka świetna. Nie można się oderwać od niej.

Blaze to psychologiczny kryminał z genialnie rozpisaną retrospekcją. Również gorąco polecam, bo jest to w dodatku jedna z tańszych książek Kinga.

Edytowano przez vallout13
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Starzec
Ja natomiast odradzam Bezsenność, jest to jedna ze słabszych książek Kinga, z jakimi miałem styczność.

Bezsenność...

Jedna ze słabszych?

Mnie się podobała. Opis nocnych godzin które Ralph spędzał w fotelu, z filiżanką herbaty obserwując okolicę, jakoś bardzo przypadły mi do gustu.

Universum w książce widziane oczami starca. ;]

Atropos zbierający pamiątki po ofiarach - skojarzyło mi się to z achievementami w grach - nie wiem dlaczego. ;]

Ogólnie to powieść może jest i słabsza w porównaniu do innych Kingowskich dzieł. Ja jednak się wtopiłem w ten cały świat i sobie spokojnie czytałem. Choć było to trochę czasu wstecz, teraz nie mam pojęcia jak by to było. ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przeczytałem zbiór opowiadań- "Cztery pory roku", zbiór 4 dość długich pozycji, pierwsza znana pewnie większości Skazani na Shawshank i 3 kolejne mi osobiście wszystkie bardzo się podobały to nie są może takie typowe Kingowskie dzieła ale warte przeczytania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, King to IMO zaczął eksperymentować niedługo po rozpoczęciu kariery co zresztą słychać po opiniach ludzi twierdzących, że ma tytuł Króla Horroru a najlepsze książki są z innych gatunków :D Zresztą mnie to wszystko jedno, bo nie chodzi czasami nawet o tematykę powieści, ale styl i klasę jej wykonania a tutaj Stephen niewiele razy mnie zawiódł (nawet taką budżetówkę jak Komórka czytało się bardzo zacnie ^_^)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dallas '63 nie czytałem, ale pozwolę sobie nie zgodzić się z Twoją opinią na temat Pod Kopułą. Pod Kopułą jest względnie prostą i nieskomplikowaną opowiastką o paru ciekawych wątkach, jednakże zbyt rozciągniętą. Pisałem już o tym kiedyś - King to, co chciał przekazać, mógł ująć na mniej-więcej 500 stronach. Rozwalił się natomiast na 1000. Książka nie była nudna, aczkolwiek pozostawiła u mnie pewien niesmak, wynikający z lania wody. Dodatkowo strasznie bzdurne zakończenie... Wydaje mi się, że autor chciał zrobić coś w rodzaju Bastionu - wielki tom o zachowaniu ludzi w pewnym środowisku, oraz ich walce ze złem. Bastion jednak był opasły, bo każda strona, każdy niemal wers zawierał ważne informacje, dodatkowo przekazane w interesujący sposób, czego nie powiedziałbym o Pod Kopułą.

Obawiam się, że King się wypala, i to już od dłuższego czasu. Ręka Mistrza była chyba ostatnią z jego WIELKICH książek. Historię Lisey oraz Komórkę przeczytałem nawet z przyjemnością, ale gdy wspominam je teraz, nie wydaje mi się, żebym chciał do nich wracać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A polecam akurat Dallas do przeczytania jeżeli tylko masz możliwość - bo to przykład, że King się nie wypala a zmienia swoją twórczość. Nie popełnia już wspomnianych przez Ciebie błędów z Pod kopuła (choć kilkadziesiat stron ze środka można by wyciąć), a samo zakończenie jest jednym z bardziej wzruszających z jakimi się spotkałem.

Choć, jak mówilem, to głównie obyczajówka z romansem, nie horror. Ale i tak mi się bardzo podobała :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przytoczyliście temat "Pod kopułą" to dla mnie jest to chyba najgorsza książka Kinga, którą czytałem, rozwleczona do granic możliwości z tragicznym zakończeniem (w sensie słabym). Gdyby książka była trochę skrócona i King dopracowałby pomysł na zakończenie książka dawałaby radę, ale zrobił z tego strasznie długą i w wielu fragmentach nudną książkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie miałem styczności z książkami Stephena Kinga.

Do czasu. W Biedronce za bodajże 12zł kupiłem zbiór kilku odpowiadań tego autora. Wszystkie zawarte w jednym zbiorze zatytułowanym "Nocna Zmiana".

Tematyka pierwszego opowiadania bardzo mi się spodobała. Uwielbiam takie historie.

Drugie opowiadanie mnie lekko zawiodło. Szczury? Oj nie. Tego się nie przestraszę. :)

Mam nadzieję że kolejne opowiadania będą równie dobre co "Dola Jerusalem".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że kolejne opowiadania będą równie dobre co "Dola Jerusalem".

Dalej są niesamowite "Dzieci kukurydzy" :) "Czarny Lud" też jest mocny, bo opowiada o naszych strachach z dzieciństwa. Cały zbiór jest bardzo fajny i ma ten klimat. Mnie się bardzo podobał.

Wyżej ktoś pisał o "typowym Kingu". Moim zdaniem nie ma czegoś takiego, bo ten autor napisał sporo różnorodnych książek. Od typowych powieści pełnych akcji po wzruszające takie jak "Zielona Mila", czy po prostu opowiadające o ludzkich problemach ("Rose Madder").

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam ostatnio Buick 8; jestem gdzieś w połowie książki (

tuż po "trupich liliach"

) i tak mnie znienacka naszła myśl i pytanie do bardziej obznajomionych z książkami Kinga, w szczególności z Mgłą - czy

rzeczy wypadające z bagażnika Buicka są jakoś spokrewnione z tymi stworami z Mgły?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP

Ja już przeczytałem IMO świetna książka fajnie zarysowany klimat lat '60, nie jest ona może pełna akcji od początku do końca ale jest napisana fajnie, pochłaniałem ją w szybkim tempie i naprawdę po beznadziejnej "Pod Kopułą" Kinguś napisał genialną książkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest ona może pełna akcji od początku do końca ale jest napisana fajnie

I dobrze lubię jak książka długo się rozkręca, mamy więcej czasu na polubienie bohaterów... Taka ręka mistrza akcja od połowy się zaczyna a książka genialna ;] Kurcze chyba na Allegro zamówię szybciej będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...