Skocz do zawartości
Turambar

Stephen King - ogólnie

Polecane posty

@up: Trochę dziwne, mi "Miasteczko Salem" czytało się szybko i przyjemnie. W porównaniu z innymi książkami Kinga jest lekka i bezproblemowa w czytaniu ;)

Nie tak dawno skończyłem "Przebudzenie". Mimo wyraźnej inspiracji Lovecraftem, zaznaczonej zresztą w kilku miejscach książki, czytało się świetnie. Pochłonąłem jąw kilka dni i bawiłem się znakomicie. W książce jest wszystko to, co najbardziej lubię u Króla: stopniowanie napięcia, wątki obyczajowe i ciekawa historia. Nie wszystkim to może podchodzić, może brakuje tu jakiegoś "kopa" w intelektualne jądra, ale mi to akurat pasuje. Historia jest spójna, interesująca i momentami zaskakująca. Dla mnie spokojnie 8/10, szczególnie jeśli porównamy ją np. z "Joylandem", który był co najwyżej niezły. Co do innych "ostatnich" książek Kinga, podobał mi się też "Pan Mercedes", chociaż innowacji żadnych w tej książce nie było. Jednak "powieść detektywistyczna" (dla mnie bardziej thriller psychologiczny, ale...) pióra Kinga bardzo mi odpowiadała, mimo iż łatwo było przewidzieć zakończenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj skończyłem w końcu czytać Pana Mercedesa i niestety jest tak jak się spodziewałem... Książka jest bardzo słaba i chyba jest to najsłabsza pozycja Kinga jaką dotychczas czytałem. Nie podobało mi się w niej nic i chodź całą książkę czytało mi się bardzo szybko i przyjemnie, to nic w niej dobrego nie ma. Fabuła jak dla mnie jest strasznie głupia i naiwna, nie zawiera w ogóle żadnych twistów fabularnych. Tożsamość mordercy poznajemy na samym początku i cała reszta to gra pomiędzy detektywem a mordercą. Niestety ale jak dla mnie lepiej by się King trzymał z dala od kryminałów, wyjdzie mu to na na zdrowie i nam a to nie jest koniec. Bo tym roku czeka nas jeszcze Znalezione Nie Kradzione ;)

Edytowano przez JediMati
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dzieł Kinga czytałem tylko "Komórka", ale postanowiłem nadrobić owe braki w znajomości jego tytułów. Wybór padł na sagę "Mrocznej wieży" - chciałbym poznać waszą opinię, czy saga faktycznie jest wart przeczytania.

Edytowano przez Koleus123
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej prezent dla fanów. Po prostu w Mrocznej Wieży pojawia się dość sporo postaci z innych powieści Kinga. Część z nich otrzymuje ważniejsze role w fabule (np. ojciec Callahan z Miasteczka Salem). Znajomość innych powieści Kinga imo nie jest wymagana, ale wydatnie wpływa na frajdę z czytania. Chyba, że masz gdzieś odkrywanie smaczków. :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio robiąc zakupy w Stokrotce przechodziłem obok ich kosza z książkami. A tam prawdziwa perełka - zbiór opowiadań "Marzenia i Koszmary" za jedyne 15 zł. Skwapliwie wrzuciłem ostatni egzemplarz do koszyka. Teraz będę miał swój własny. Mgliście pamiętam, że w gimnazjum chyba czytałem tą pozycję. Ale po tylu latach już niewiele pamiętam. Dlatego liczę na dobrze spędzony czas podczas lektury.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio znalazłem jeszcze lepszą okazję - Misery w Biedronce za 9 zł. Ostatni ezgemplarz. Była to prawie tak epicka chwila jak wykopanie ze sterty przecenionych do 10 zł książek w Empiku... Ostatniego Życzenia. W obu przypadkach moja mina była bezcenna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misery to pozycja specyficzna, bo nawet jak na Kinga jest bardo mroczna, brutalna i obrzydliwa ;) Czytałem dawno temu, więc pamiętam jak przez mgłę, ale nie kojarzę momentów humorystycznych, czy takich typowych, ciepłych chwil, których w książkach Kinga jest sporo. Na pewno to będzie początek kingowskiej przygody z wysokiego 'C' :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co do Stephena to widzę dwie pozycję tego autora w zasięgu ręki, to Carrie i Przebudzenie. Carrie będzie lub już jest, w sklepie Stokrotka w moim mieście a Przebudzenie będzie od jutra w biedronce za 8 zł.

Ostatnią książką Kinga którą czytałem, to była Nocna zmiana którą mocno polecam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno skończyłem Przebudzenie i książka ( mimo marudzenia Smugglera ) bardzo mi się spodobała. Może mało jest horroru ale jako powieść obyczajowa spisuje się fantastycznie. Opisy dorastania i starzenia się głównych bohaterów są przygnębiające i poruszające, końcówka sama zaś bardzo niepokojąca. Nie sama wizualizacja, bo to wydawało mi się dziwne ale sam fakt, tego co na nas czeka wink_prosty.gif No i nie sposób nie wspomieć o Strasznym Kazaniu i postaci Jacobsa, zarówno zmiana jego charakteru, jak i poświęcenie całego życia jednemu celowi robią wrażenie.

W skali CDA bardzo mocne 7/10

Teraz czytam Łowcę Snów i jak na razie jest okey, chociaż jest trochę motywów podobnych, do póki co mojej ulubionej książki "To".

edit: Łowca Snów skończony. Niezła książka, fajny klimat i pomysł na Szarych, byrus i czytanie w myślach :)

Edytowano przez LARRY
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wiele książek Kinga i moim zdaniem jego twórczość jest tutaj bardzo nierówna. Niektóre ksiażki sa bardziej udane, niektóre mniej, Bywało, ze niektóre pozycje ( takie jak mroczna wieża) przeczytałem w ciągu jednego dnia.  Jednak niektóre totalnie mi się dłużyły. Wydaje mi sie, ze wiele z nich jest pisanych konkretnie pod scenariusze filmowe, zreszta jest to chyba jeden z bardziej chętnie obrazowanych pisarzy ;)

Dodam, że ostatnio preferuję również audiobooki  https://www.ibuk.pl/audiobooki.html zamiast książek, szczególnie wieczorem przed pójściem spać. Pozwala mi to szybciej zasnac. 

Edytowano przez chances
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

King od wielu lat nie wydał tytułu znaczącego, który byłby na ustach wszystkich. Owszem, w ostatnich latach pojawiały się powieści bardzo przyjemne w lekturze (Ręka mistrzaJoyland), ale to nie są teksty pokroju CarrieMisery czy nawet późniejszej pozycji pt. Serca Atlantydów. Nie chcę stawiać zarzutów! Nie! Wydaje mi się, że przy takim tempie siłą rzeczy zdarzają się książki różnej jakości, niemniej chyba wszystko co ważne King już powiedział... Na stałe wszedł do kanonu literatury popularnej (jak to brzmi!) i wiele jego powieści, opowiadań przetrwa próbę czasu. Inna sprawa, że pojawia się problem zejścia ze sceny w odpowiednim momencie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...