Skocz do zawartości
human

Upgrade kompa do posiadanej juz grafiki RTX 2070Super

Polecane posty

Jako ze wyglada na to, ze moj komp ma problem ktoryms z podzespolow (prawdopodobnie plyta glowna, pisze o tym w innym temacie) to zaczalem intensywnie myslec o upgradzie - niestety kupno uzywanej plyty glownej (bo nowej oczywiscie nie ma szans) niemal graniczy z cudem (przynajmniej w UK).

Nie jestem na bierzaco wiec zrobilem szybki research i wynika z niego ze sensownym wyborem na obecna chwile sa raczej zestawy z najnowsza, 12ta generacja. Niestety 11 generacja jest w tej chwili dosc trudno dostepna a i cenowo wcale nie jest az tak atrakcyjna.

Priorytetem jest dla mnie nie budzet (wiadomo ze nie chce wydac za duzo, niepotrzebnie) ale to zeby moja karta graficzna (RTX 2070S) nie byla waskim gardlem dla reszty.

Myslalem o takim zestawie (podpatrzonym w roznych polecanych zestawach w necie):

1)  Intel Core i5-12400F
 Gigabyte B660M DS3H DDR4                             
 16 GB (2 x 8 GB) G.Skill Aegis 3200 MHz CL16  lub Crucial 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Ballistix Black


2) Intel Core i5-12600KF       
Gigabyte Z690 UD DDR4  lub MSI PRO Z690-A DDR4 
16 GB (2 x 8 GB) G.SKILL Aegis 3200 MHz CL16   lub   Patriot 16GB (2x8GB) 4133MHz CL19 Viper Steel

Nie wiem tylko czemu w drugim zestawie bodaj Lipton polecal te pamieci (4133Mhz) zamiast tak jak cala reszta 3200 lub 3600?

Co o tym sadzicie?

btw - czym rozni sie wersja F od KF procka?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, human napisał:

btw - czym rozni sie wersja F od KF procka?

F - brak igpu

K - odblokowany mnożnik (można podkręcać)

KF - brak igpu + odblokowany mnożnik

4 godziny temu, human napisał:

Nie wiem tylko czemu w drugim zestawie bodaj Lipton polecal te pamieci (4133Mhz) zamiast tak jak cala reszta 3200 lub 3600?

Drugi zestaw jest nastawiony pod OC cpu i RAM, a te pamięci to chyba jeden z najtańszych zestawów z kośćmi Samsung B-Die.

 

Jakie pamięci masz obecnie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie, gdybyś zdecydował się na wymianę platformy, to faktycznie przyda się zmienić pamięci.

Jeśli chcesz pamięci pracujące z taktowaniem >3400 MHz, to raczej odpuściłbym płyty Gigabyte, bo sprawiają problemy pod tym względem. MSI PRO Z690-A DDR4 jest ok, jeśli mowa o chipsecie Z690. Spośród B660 ciężko coś obecnie wytypować, ale pewnie MSI i Asus będą lepsze niż Gigabyte.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zamówiłem sprzęt zanim przeczytałem ostatni post. Moj wybór padł na i5 12600k i płytę tego gigabyte. Pamięci crucial balistix ale 3600mhz właśnie… Mam nadzieje ze to zagra bo już wystarczająco sporo stresu miałem z dobraniem chłodzenia pod lga 1700… masakra z tym - wybrałem noctue i do tego dodatkowo zestaw montażowy pod lga 1700 ale jest pare rodzajów i nie wiem czy dobrze dobrałem. Za pół godziny die dowiem jak przyjedzie przesyłka ;) swoją droga kupiłem procka boxowego żeby mieć tymczasowe chłodzenie a dopiero później doczytałem ze już nie ma w boxach chłodzenia! Skandal! W takim razie  za co się płaci dodatkowe pieniądze względem wersji oem? Za pudełko? ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do procesorów z odblokowanym mnożnikiem już od dość dawna nie jest dorzucane chłodzenie. Zatem różnica między wersją OEM i BOX, to aktualnie chyba tylko kwestia opakowania - w przypadku procesorów "K".

Jeśli pamięci nie będą chciały działać po włączeniu XMP, to możesz podbić napięcie VCCSA do 1.2-1.25V. Poza tym, włącz tryb Gear 1. Szczegółowy poradnik podkręcania DDR4 znajdziesz tutaj: https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/oc-guide/DDR4 OC Guide.md. Tutaj ludzie piszą, co im się udało uzyskać na Z690: https://www.overclock.net/threads/official-intel-z690-ddr4-daily-memory-overclock.1794799/.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...