Skocz do zawartości
Sowa

Upgrade PC po 6 latach

Polecane posty

Czołem Szanowna Społeczności,

Mój piec, który z Waszą pomocą złożyłem jakieś 5.5 roku temu dalej dzielnie służy, ale mam wrażenie, że trochę go już zmęczenie bierze - a że swojego czasu to był naprawdę przyzwoity sprzęt, to może zamiast kupować nowy, warto by obecnemu trochę bebechy przestawić? 

Aktualnie używam PC sporadycznie, ale upgrade jest celowany pod możliwość ogrania takich tytułów jak Total War: Warhammer 3 czy Company of Heroes 3 na pełnych ustawieniach w Full HD (4k nie mam i nie planuję). Piec ma też już gorsze chwile w produkcjach Total War: Warhammer 2, Anno 1800 czy Stellaris gdzie mimo całkiem sprawnego chodzenia na najwyższych ustawieniach czasem zdarza mu się niedomagać. 

Pytanie na ten moment głównie o kwestię procka / pamięci / dodatkowego (większego) dysku SSD ewentualnej wymiany płyty głównej - co się wyrabia na rynku grafiki to wszyscy wiedzą, więc będę polował na okazję - chodzę wokół GTX 3070 [jeśli macie jakieś sugestie co do alternatyw albo konkretnych dostawców tego modelu przyszłościowo - będę wdzięczny za radę.

 

Aktualnie w budzie siedzą takie podzespoły:

Płyta główna Asus Z170 PRO GAMING 

Dysk SSD Crucial 500 GB 2.5" SATA III (CT500MX200SSD1) [na nim siedzi system]
Dysk WD Caviar Blue 1 TB 3.5" SATA III (WD10EZEX)
Chłodzenie CPU Thermalright Macho B (100700726)
Obudowa Fractal Design Define R5 (FD-CA-DEF-R5-BK)
Procesor Intel Core i7-6700K, 4GHz, 8 MB, BOX (BX80662I76700K)
Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB, 3000MHz, CL15 (CMK16GX4M2B3000C15)
Zasilacz Corsair RM650X 650W (CP-9020091-EU)
Karta graficzna MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8GB GDDR5 (256 bit) HDMI, DVI-D, 3x DP, BOX (GTX 1070 GAMING X 8G)
 

Chciałbym, żeby po modyfikacji komp spokojnie sobie radził jeszcze ze 2-3 lata. Budżet mnie specjalnie nie ogranicza, ale nie chcę marnować kasy i wydawać kroci na super-topowy sprzęt, którego potencjału i tak nie jestem w stanie wykorzystać - tak jak pisałem chciałbym by komp sprawnie i bez problemu obsłużył na pełnych detalach wskazane wcześniej produkcje w Full HD i radził sobie na przestrzeni jeszcze 2-3 lat. Nie wliczając grafiki myślałem na razie o wydatku nie większym jak 2-3k (jako wewnętrzny hamulec ale jak będzie sens, jest to do przekroczenia ze spokojem). 

W OC się nie bawię - nie znam się, kiedyś próbowałem, więcej miałem z tego frustracji niż pożytku więc tej opcji nie rozważam. 

 

Dzięki!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy, jaki masz budżet. Wyszły ostatnio nowe Intele, więc może wymiana procesora na, dla przykładu, i5 12600k? Do tego musiałbyś od razu znaleźć płytę główną z Socketem 1700, np. https://www.komputronik.pl/product/738551/msi-pro-z690-a-ddr4.html.

Grafika, mimo, że starawa, to cały czas raczej ok, a wymiana wiąże się z już serio dużym wydatkiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że trochę dziwi mnie to, że komputer już niedomaga we wspomnianych produkcjach w FHD. Nie zaszkodziłoby, gdybyś zainstalował MSI Afterburner + Riva Tuner, ustawił OSD na wyświetlanie przynajmniej obciążenia cpu i gpu, a następnie sprawdził jak wygląda sprawa we wspomnianych tytułach.

Na chwilę obecną możesz zainteresować się i5-12400F + Gigabyte B660M GAMING X DDR4 (w proline za 689 zł). Resztę podzespołów masz, ale nie masz dysku NVMe, więc możesz kupić np. Kingstona KC2500 1TB lub WD Black SN850 1TB (nawet niezła cena jest w proshopie - 699 zł, szkoda że wysyłka kosztuje 20 zł). Trzeba by też zrobić coś z chłodzeniem; Thermalright niby oferuje zestawy montażowe pod LGA 1700, ale ciekawe jak wyglądają koszty i czas dostawy.

Jakby się nie spieszyło z zakupem, to pamięci DDR5 mogą pewnie sporo potanieć do końca roku. Poza tym pojawią się nowe cpu od Intela (Raptor Lake) i AMD (Zen 4).

6 godzin temu, Sowa napisał:

chodzę wokół GTX 3070 [jeśli macie jakieś sugestie co do alternatyw albo konkretnych dostawców tego modelu przyszłościowo - będę wdzięczny za radę.

Sytuacja wygląda tak, że raczej po prostu bierze się, co trafi się w jakiejś sensowniejszej cenie. ;) Jeśli jednak chcesz wiedzieć, jakie modele są dobre, to Ci podam: Asus TUF/STRIX, MSI Suprim/Gaming, EVGA FTW3 Ultra. Z tańszych w porządku są np. Gigabyte Vision/Gaming.

Alternatywą mogą być gpu Intela, ale premiera odbędzie się chyba w drugim kwartale (link). Może jednak wymusi to w końcu jakieś zmiany cen, choć te raczej nie zaliczą solidnych spadków bez przejścia kryptowaluty Ethereum na "proof of stake" (co mogłoby rzekomo nastąpić w czerwcu/lipcu tego roku), co uniemożliwi "kopanie".

  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę @Bull3t :) Po prawdzie nie robiłem jeszcze generalnego czyszczenia i wymiany past termoprzewodzących więc może temperatury trochę tu szkodzą - zrobię jak sugerujesz z MSI Afterburnerem i zobaczę jak się sprawy będą miały. W międzyczasie może jakiś format na dobry początek.

Zakupowo mi się nie pali więc poczekam tak jak sugerujesz na premiery Raptor Lake i ruchy na DDR5, może wtedy zamiana będzie jeszcze bardziej sensowna, a w międzyczasie zapoluję na grafikę.

Jedno pytanko, bo na ten moment może bym dokupił dysk NVMe - czy moja obecna płyta to przyjmie czy za stara na ten standard i i tak będzie to trzeba zrobić pakietowo? No i czy mój zasilacz nie będzie miał problemów z udźwignięciem potencjalnie 3070 + nowszego procka itd? Kupowałem z zapasem mocy, ale że się nie znam to zapytam :)

 

Dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, jeśli mowa o Stellaris, to z doniesień graczy wynika, że gra nie wykorzystuje zbyt wielu rdzeni/wątków, więc przy wielu jednostkach są "lagi" na dużo mocniejszym sprzęcie niż Twój. Jakimś rozwiązaniem mógłby być  np. i5-12600K podkręcony do 5-5.1 GHz, ale zmieniać sprzęt ze względu na pojedynczy tytuł, to chyba nie tędy droga...

Warhammer i Anno niby powinny działać dobrze na Twoim komputerze.

6 godzin temu, Sowa napisał:

Jedno pytanko, bo na ten moment może bym dokupił dysk NVMe - czy moja obecna płyta to przyjmie czy za stara na ten standard i i tak będzie to trzeba zrobić pakietowo?

Płyta ma złącze M.2, ale może być różnie z kompatybilnością z dyskami, bo to już dość leciwy sprzęt.

6 godzin temu, Sowa napisał:

No i czy mój zasilacz nie będzie miał problemów z udźwignięciem potencjalnie 3070 + nowszego procka itd?

i5-12600K/i7-12700K + RTX 3070 uciągnie bez problemu.

6 godzin temu, Sowa napisał:

...a w międzyczasie zapoluję na grafikę.

Jeśli masz jakąś rodzinę/znajomych w Niemczech (potrzebny adres do wysyłki), to w czwartki można kupić RTXy FE w notebooksbilliger.de:

https://twitter.com/PartAlert/status/1481561051372134401?cxt=HHwWgoC5wab7x48pAAAA

https://twitter.com/PartAlert/status/1481551833164304386?cxt=HHwWhMCywd3iw48pAAAA

Po ustawieniu powiadomień na Discordzie (https://twitter.com/partalert/status/1407613648600801281?lang=pl) lub twitterze, mógłbyś spróbować coś upolować. Jednak nie będzie to łatwe zadanie, bo karty schodzą naprawdę szybko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...