Skocz do zawartości
gagatek1

Gry z np Epica a podatek - pytanie

Polecane posty

Hej

Jestem tu nowa, i mam nadzieję że dobry dział wybrałam na swoje pytanie.. przepraszam, jeśli z takim pytaniem to nie tu.

Ostatnio pojawił się artykuł dotyczący Epica i wartości gier przekazanych graczom - https://www.ppe.pl/news/145877/epic-games-rozdalo-juz-gier-za-ponad-9000-zl.html

Tak się złożyło, że pojawił mi się ten artykuł równolegle z artykułem dotyczącym podatku od darowizn i ... zaczęłam się zastanawiać. :/

1. czy to co rozdaje Epic jest "darowizną" - i czy trzeba od tego odprowadzić podatek? (wg google od "nie rodziny" czyli tzw III grupy można dostać ok 4900 pln w ciągu 5 lat, powyżej tej kwoty trzeba odprowadzić podatek)

2. wg tego artykułu gier-online Epic rozdaje nam jedynie licencję na użytkowanie gry na jednym urządzeniu https://www.gry-online.pl/S018.asp?ID=1907&STR=2
czy "licencja" może być rozumiana jako dobro materialne, a sposób w jaki Epic nam ją udostępnia - jako "darowizna"?

dla mnie, laika, wygląda to na transakcję za "0 pln" - ale rozumiem, że w tym przypadku istotne jest jak rozumie to Urząd Skarbowy...

3. Kogo by można o to tak na prawdę zapytać? :/ Biuro rachunkowe by mogło wiedzieć? Rynek gier nie jest taki super nowy...

 

Epic ma w regulaminie taką linijkę:

"Jeżeli korzystanie z Salda rachunku Epic podlega opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży albo innymi podatkami, Epic może również obciążyć użytkownika kwotami tych podatków. Użytkownik ponosi odpowiedzialność w związku z wszelkim korzystaniem z Salda rachunku Epic, w tym ma obowiązek opłacić wszelkie obowiązujące podatki i należności z tytułu wszelkich zakupów zrealizowanych przez Użytkownika albo jakąkolwiek inną osobę korzystającą z Salda rachunku Epic Użytkownika."

 

Być może odpowiedź na moje pytania jest oczywista, bo gdzieś coś źle zrozumiałam - i trochę na to liczę, bo ewentualność odprowadzenia podatku od tych wszystkich Epicowych gier brzmi średnio przyjemnie... trochę szukam porady gdzie szukać odpowiedzi, do kogo się zwrócić

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako pracownik kancelarii podatkowej powiem, że skarbówki, nawet tak powalonej jak polska, nie obchodzi to, że dostaniesz trochę giereczek w roku. Tak samo jak ich nie obchodzi, ze babcia da ci 100 zł na świeta, chociaż teoretycznie powinno być to zgłaszane. Tyle, że gdyby fiskus miał się takimi pierdołami zajmować to już w ogóle byliby kompletnie niewydolni.

Zresztą nalezy zacząć od tego, że darmowa gra na epic nie spełnia definicji darmowizny. 

darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowywanego kosztem swego majątku


Taka jest kodeksowa definicja darowizny. Jaki jest koszt majątku Epica w tych darmówkach? 

Edytowano przez Demilisz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki ogromne :)

zastanawiało mnie czy istnieje podstawa by "dojechać" ludzi przyjmujących te gry i wolałam zrobić jakieś rozeznanie xD

10 godzin temu, Demilisz napisał:

darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowywanego kosztem swego majątku


Taka jest kodeksowa definicja darowizny. Jaki jest koszt majątku Epica w tych darmówkach? 

czysto teoretycznie - mają licencję (klucz) mniej? nie wiem jak to działa, czy Epic jako sklep ma np ograniczoną liczbę licencji albo czy rozlicza się np z producentem gry? za każdą rozdystrybuowaną kopię?

Nie wiem czy można bezpiecznie założyć że majątek Epica nie ponosi kosztu... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2022 o 09:25, gagatek1 napisał:

dzięki ogromne :)

zastanawiało mnie czy istnieje podstawa by "dojechać" ludzi przyjmujących te gry i wolałam zrobić jakieś rozeznanie xD

czysto teoretycznie - mają licencję (klucz) mniej? nie wiem jak to działa, czy Epic jako sklep ma np ograniczoną liczbę licencji albo czy rozlicza się np z producentem gry? za każdą rozdystrybuowaną kopię?

Nie wiem czy można bezpiecznie założyć że majątek Epica nie ponosi kosztu... 


Też nie wiem jak działa sprzedaż gier "od wewnatrz", ale patrząc na to, że przy starcie Epic store mieliśmy dyskusje o prowizji to zakładam, że działa to podobnie jak sprzedaż ubezpieczeń. Ubezpieczenia nie mogą się wyczerpać per se, zawsze można dodrukować nową polisę z unikalnym numerem i danymi nabywcy, a pośrednik (agent ubezpieczeniowy) bierze prowizję od transakcji.

Tu może być tak samo: Epic teroetycznie nie może wyczerpać kluczy do gry (teoretycznie, w praktyce się da, w lecie zeszłego roku musiałem poczekać koło 3 tygodni na zestaw Age of Empires Definitive Edition na Humble Store, bo skończyły im się klucze i musieli poczekać aż Microsoftr im dośle nowe) , zawsze można wygenerować kolejne.  Dlatego trudno tu mówić o koszcie majątku, bo Epic fizycznie nie traci kopii gry w chwili sprzedaży ani też nie pozbywa się jakiegokolwiek niematerialnego prawa. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...