Skocz do zawartości
Marnypopis93

Komputer do 2000/2500zł

Polecane posty

Witajcie
Komputer, który dzielnie służył mi od 2009 roku (no, może nie całkiem, bowiem później wymieniłem w nim parę podzespołów), powoli wybiera się do komputerowego nieba, więc chyba nadszedł czas kupna czegoś nowego.

Ze starego kompa mogę zostawić:
zasilacz: XFX Pro Series Full Wired Edition 550 W
ewentualnie (w ramach cięcia kosztów) kartę grafiki: Gigabyte Radeon HD6750

  • Budżet na komputer: 2000-2500zł
  • Części do kupienia: Prawie cała skrzynia z obudową
  • Dysk: Najchętniej jakiś SSD ok 500GB.
  • Czy wliczyć system w cenę: nie - zamierzam korzystać z win10
  • Zastosowanie komputera: do gier
  • Preferowany sklep: x-kom. morele.net 
  • Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza): Asus VW1930-B (1440x900, z tego co widzę tylko VGA) (Planowałem go w końcu wymienić, ale... no cóż.. na co mi nowy monitor bez sprawnego komputera)
  • Czy sprzęt będzie podkręcany: nie
  • Termin zakupu komputera: jak najszybciej, ale najpóźniej do końca roku.

Jeżeli byłoby to możliwe w tym zakresie cenowym, to ucieszyłby mnie komputer, który pociągnąłby ME:Andromeda, GTA:V, Wieśka 3 no i Gothica 1/2 z modami.

Mam niewielkie doświadczenie w montowaniu podzespołów (wymiana procesora, coroczna zmiana pasty termoprzewodzącej, wymiana karty graficznej i zasilacza), więc chyba wolałbym, żeby zrobili to spece z wyżej wspomnianych sklepów.

Jeżeli znacie jakieś sposoby na nie nabranie się na nieuczciwych sprzedawców, to używki również wchodzą do gry. Tak samo jak sklepowy Outlet.

Wydaje mi się, że to wszystko co miałbym obecnie do powiedzenia.

Życzę powodzenia i z góry dzięki za poświęcony czas.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.morele.net/inventory/info/382a0771/

Z kodem rabatowym "GAME21" będzie 100 zł taniej.


Jeśli chodzi o kartę graficzną, to obecnie na rynku jest tragedia... Najtańsze sensowne modele typu GTX 1660 Super / RTX 2060 to koszt 2100-2300 zł.

Zostaje albo przeczekać aż się sytuacja trochę unormuje (choć to mogą być długie miesiące), albo polować póki co na jakąś używkę typu GTX 1060 6GB za te 1000 zł (może gdzieś na OLX się uda dorwać). Lub ewentualnie rozważyć zakup jakiejś grafiki na raty jak jest taka opcja.

Na OLX jest teraz opcja ochrony kupującego - po odebraniu paczki masz 24h na potwierdzenie czy wszystko z przedmiotem ok, więc można w miarę solidnie przetestować używane GPU.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.
Warto dokładać te 30 zł do wersji BOX procesora, skoro proponujesz kupno oddzielnego chłodzenia CPU?

Zmontują mi to na morele.net (w usługach widziałem tylko opcje montażu całości lub bez karty graficznej), a może powinienem zrobić to samemu (ktoś może pamięta, w którym numerze CDA był poradnik o budowaniu PC'a)? 


 

Edytowano przez Marnypopis93
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż ten - https://www.morele.net/montaz-komputera-dotyczy-wszystkich-podzespolow-w-koszyku-266770/

Z kodem "fanboym" jest chyba za 1 zł, ale wtedy by nie wszedł kod na tańsze podzespoły (można użyć tylko jeden), a tam jest -200 zł.

Procek można wziąć OEM, nie zauważyłem, że jest tańszy.

Jeśli czujesz się na siłach to można samemu złożyć, poradników masz dużo na YouTube, a jakby coś było nie jasne to możesz tu napisać, to pomożemy ;) Tak na szybko to masz poradniki od Liptona, BlackWhiteTV czy na kanale moreleTV.

Generalnie te podzespoły nie będą trudne w zamontowaniu - chyba najwięcej zabawy to prowadzenie kabli od zasilacza i montaż chłodzenia, ale Spartan jest dość mały i z tego co pamiętam to łatwy w montażu - jest nawet wideo - 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za ponowne otwarcie 

Komputer z zamówionych przeze mnie podzespołów przyjechał do mnie w środę, ale z powodu braku czasu dopiero wczoraj udało mi się zamontować w nim zasilacz (2x2pin+4x2pin w sekcji zasilania CPU oraz 24pin w sekcji zasilania płyty głównej) oraz kartę grafiki. I tu zaczęły się problemy. Płyta główna nie widzi karty graficznej (nic nie piszczy, ale świeci się dioda w prawym dolnym rogu płyty według instrukcji informująca o niepoprawnym działaniu grafiki).  Wentylator karty graficznej się kręci.


Czego dotychczas spróbowałem?
- Próbowałem zamontować kartę grafiki w innym slocie PCI
- Próbowałem uruchomić komputer z inną kartą grafiki (Nvidia gigabyte 8600GT - nie mam 100% pewności, że jest w pełni sprawna. Od trzech lat nie była używana. Kuzyn, od którego ją dostałem, wyjechał na studia i w związku z tym przesiadł się na laptopa)

- Resetowałem BIOS poprzez wyjęcia baterii na kilka minut (i z tym wiąże się pewna niepokojąca sytuacja, bowiem przy próbie uruchomienia komputera zasilacz zaczął "kaszleć" - 2 sekundy jest napięcie, potem na chwilę zanika i dopiero za trzecim razem odpalił)


Nic z powyższego się nie sprawdziło, więc zwracam się do was o pomoc. Co jeszcze mogę z tym faktem zrobić oprócz wysłania komputera do serwisu?

Zamierzałem jeszcze jutro spróbować odpalić komputer ze starego zasilacza (Qoltec Silentline power Q420W, był sprawny w momencie wymiany na XFX, o którym wspominam w pierwszym poście) tylko z tego co widzę nie ma wtyczki 2x4pin. No i nie wiem czy bezproblemowo uciągnie ten zestaw.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakaś wada fabryczna?
W sumie wcale bym się nie zdziwił. Już takie moje szczęście, że ciągle trafiam na nowy, a jednak uszkodzony sprzęt. Ciekawe co na to powiedzą w morelach.

A tak przy okazji. Czy trzeba podpinać dwie wtyczki z sekcji zasilana CPU (w moim przypadku 2x2Pin +2x4Pin)? Bo widziałem, że internetowi znawcy w tej materii są podzieleni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno wątpliwe żeby podłączenie tego dodatkowego "2x2" było wymagane - większość płyt startuje na podpiętych samych 4pin do złącza 8pin. Zajrzałem do instrukcji i nic o tym nie piszą, więc mimo wszystko nie da się tego wykluczyć.

Nie rozumiem czemu swoją drogą Gigabyte oznacza to złącze "2x2", bo to nie jest tak, że istnieje jakaś wtyczka 4pin którą można rozłączyć na 2x2 (w przeciwieństwie do 8pin, która się rozłącza na 2x4) - no ale może o czymś nie wiem.

Tak w ogóle, to monitor podłączasz do płyty głównej czy karty graficznej? W paru miejscach piszą, że VGA LED sygnalizuje złe podłączenie karty do monitora tj. brak urządzeń wyjściowych do wyświetlania obrazu. Choć sądząc po tym że masz monitor VGA, to raczej się tego źle podłączyć nie da. https://www.reddit.com/r/buildapc/comments/mz8jqv/another_gigabyte_z590_aorus_vga_light_issue_is/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączam do karty graficznej. Z płyty głównej mam tylko wyjście HDMI.
Spróbuję w takim razie załatwić jeszcze inny kabel i spróbuję jeszcze raz uruchomić komputer, chociaż kabel od monitora jest raczej sprawny, bo czasami podłączam go do laptopa, aby nieco wygodniej pracować na dwóch ekranach.
Albo nawet spróbuję się połączyć poprzez HDMI z karty graficznej do telewizora, może coś ruszy.
Jak nie mam zintegrowanej grafiki to jest sens podłączać się kablem pod wyjście z płyty głównej? Grozi to czymś czy po prostu będzie brak sygnału?

 

Edytowano przez Marnypopis93
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marnypopis93 napisał:

Jak nie mam zintegrowanej grafiki to jest sens podłączać się kablem pod wyjście z płyty głównej? Grozi to czymś czy po prostu będzie brak sygnału?

 

Niczym nie grozi, ale też nie ma sensu bo nic się tam nie pokaże. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale ani inny kabel VGA ani podłączenie komputera do telewizora poprzez HDMI nie pomogło.

EDIT:
Znalazłem rozwiązanie. Wystarczy tylko wejść do BIOSU i uruchomić CSM, nic trudnego prawda? Jeśli ma się zintegrowaną kartę, rzecz jasna. Chyba, że ktoś ma pomysł jak to zrobić bez zintegrowanej karty?

https://forum.gigabyte.us/thread/10410/z490-vision-post-stops-red
Tutaj też jest pewne rozwiązanie, tylko nie da się zaktualizować biosu bez wyciągania CPU? Jakoś nie za bardzo mam na to ochotę.
https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/Z590-UD-rev-10#support-dl - jeśli aktualizacja BIOSu to do najnowszej wersji F5?

Edytowano przez Marnypopis93
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc w końcu udało się komputer uruchomić (nie dzięki pomocy ze strony moreli, ale cóż począć) i nie do końca jestem zadowolony. Miałem nadzieję, przesiąść się z laptopa i pograć w Phoenix Point wygodnie na komputerze, jednak ten wyrzuca do pulpitu. Zaś podczas gdy w Andromedę, pojawiają się artefakty i spadki płynności.
Stąd moje pytanie: czy znajdzie się jakaś lepsza karta od Radeona HD 6750 do jakiś 500zł? Taka, byle tylko przeczekać szał na rynku (czyli optymistycznie myśląc jakieś dwa - trzy lata)? A może nie opłaca się i powinienem wrócić do nieco mniej wymagających gier (coś na pewno się znajdzie, bo kupka wstydu z samego Steama wynosi około 50 tytułów).
Uprzedzając pytania, może być używana.
Jeśli byłoby to możliwe, to prosiłbym o listę paru kart, na które mógłbym zacząć polować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2017 z pomocą Bull3ta kupiłem nowego Gigabyte GT 1030 OC 2GB GDDR5 za 299 zł, teraz po 4 latach, po gwarancji, sprzedaję go na OLX za niecałe 400 zł. Nie dam linku bo nie robię prywaty ale miej na uwadze, że czasy są jakie są. Nastaw się na wysokie ceny.

Można jeszcze gdzieniegdzie dostać nowe GT 1030 ale będzie to jakiś Low Profile albo pasyw z DDR4 w cenie 400-450 zł ale te karty to dramat. Normalne (w miarę) karty zaczynają się od 470 zł.

https://allegro.pl/kategoria/podzespoly-komputerowe-karty-graficzne-260019?string=geforce gt 1030 2gb&stan=nowe&offerTypeBuyNow=1&order=p

Edytowano przez Daimyo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...