Skocz do zawartości
Orion

Komputer bez dysków i karty graficznej

Polecane posty

Cześć, potrzebuję nowego komputera. W starym, który złożyłem z pomocą tego forum prawie równiutkie 10 lat temu (09.2011) nareszcie padła płyta główna. Najwyższy czas na coś nowego :)

Ze starego komputera mogę zostawić:

Karta graficzna: GTX660 2GB (nie mam zamiaru kupować nic nowego w obecnych cenach...)
Dyski: SSD Samsung 850 EVO 250GB SATA, 2x HDD 3,5" SATA
Chłodzenie: SilentiumPC Fera 2
Zasilacz: Cooler Master Masterwatt Lite 500W

Potrzebuję:

  • Procesor
  • Płytę główną
  • RAM
  • Obudowę

Celuję w procesor z nieco wyższej półki; taki, który nie będzie zamulał przy otwieraniu wielu ciężkich stron internetowych naraz i który w przyszłości podołałby kartom graficznym klasy RTX3070/80, tylko bez żadnych ekstremalnie drogich. Moglibyście coś doradzić?

Czy zintegrowane karty w Intelach/AMD zdążyły już przegonić GTX660? A może da się znaleźć jakąś niedrogą kartę na przeczekanie aż do kupna czegoś porządnego? Gram tylko w Genshin Impact i Raft, w 1080p na monitorze 4K na najniższych ustawieniach. GTX660 oczywiście nie potrafi uciągnąć też YouTube w 4K, choć to raczej wspólna wina razem z procesorem (Phenom II X4 955).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś budżetu, więc ciężko cokolwiek polecić...

Pod 3070 czy 3080 to minimum bym brał 10600K, optimum 10700F/5600X. Jedyny procesor, który ma solidną zintegrowaną kartę, to 5700G, ale on się dość mocno ceni https://www.x-kom.pl/p/665238-procesor-amd-ryzen-7-amd-ryzen-7-5700g.html. W tej samej cenie praktycznie jest wyżej omawiany i7 10700F. Do niego można dobrać płytę z490 a pro, którą dzisiaj widziałem na promocji za 499zł. Ramy jakiekolwiek z wyższym taktowaniem niż 3000mhz to koszt ~350zł. Obudowa - kwestia gustu, czy chcesz mieć coś stonowanego, z choinką itp.. Więcej szczegółów Kolego musisz podać :D

Sam przeżyłem piękne wspomnienia na 660Ti i muszę się zgodzić, iż ta karta jest już wiekowa. Co ja bym mógł alternatywnego zaproponować... a na przykład RX 570, który ma 4 GB :)

Jeśli komp ma być na tip top, to z AMD brałbym właśnie albo 5600X/5700g jeśli potrzebujesz integre, a z Intela i7 10700F. Później bym pomyślał o monitorze WQHD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi właśnie podać konkretny budżet, zwłaszcza że kupuję tylko pół komputera. Chciałbym mieć porządny procesor i peryferia bez przepłacania.

To załóżmy że będę używał dalej GTX660.

Mam więc dostępny Ryzen 5 5600X 6/12 rdzeni za 1400zł, albo i7 10700KF 8/16 za 1490zł na Morele. (10700F albo niedostępny, albo droższy.) Wydajnościowo lepszy ten Intel? A jak wypada Intel w porównaniu z droższym 5 5700G?

Gdzie widziałeś Z490 A Pro za 499zł? Ja widzę wszędzie za 599zł. Czy potrzebna jest płyta Z jeśli nie mam zamiaru podkręcać?

Jeśli możesz to podrzuć odpowiednie RAMy, 16GB.

Chciałbym kupić wygodną w montażu obudowę w bardziej stonowanym stylu, bez przesadnych LEDów, i chyba nie chciałbym na nią wydać więcej niż 400zł. Nie musi mieć miejsc na stacje dysków.

Jak już kiedyś zdecyduję się kupić porządną kartę graficzną, to jak najbardziej mam zamiar przerzucić się na monitor 1440p 144Hz.

Edytowano przez Orion
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 5 5600X jest wydajniejszy w grach od i7 10700. Prawdę mówiąc, jeśli celujesz w wyższe rozdzieczości to procesor schodzi na dalszy plan.

Jeśli jednak chciałbyś 8 rdzeni, to teraz w X-Kom jest promocja na 11700k + fajną płytę Z590:

https://www.x-kom.pl/lista/8trett5sj - z kodem "urodziny" -340 zł od ceny.

Z tym, że Fera 2 to może być trochę mało żeby schłodzić to CPU - ale możesz zamontować i zobaczyć, może po lekkim undervoltingu CPU jakoś da radę.

Jak nie, to np. https://www.x-kom.pl/p/600310-chlodzenie-procesora-scythe-fuma-2-2x120mm.html

Budę można dać 500DX jak napisał kolega wyżej - jest trochę solidniejsza, ale RG6V to też dobra i świetnie wentylowana buda. Montaż może nie jest ultra wygodny w tych skrzynkach, bo są dość kompaktowe rozmiarowo, ale tragedii nie ma. 

Alternatywny zestaw z Ryzenem podany wyżej też jest dobrą opcją - to już kwestia oczekiwań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, faktycznie fajne promki. Myślę że z obudów wezmę 500DX. Wezmę też chłodzenie Scythe.

i7-10700K kosztuje po promce 1450zł, a 11700K 1700zł. Jest na tyle lepszy że dopłata jest uzasadniona?

11700K + Gigabyte Z590 GAMING X = 1700 + 720 = 2420zł
10700K + Gigabyte Z590 GAMING X = 1450 + 720 = 2170zł
5600X + ASRock B550 Pro4 (na promce, lepsza niż Asus TUF GAMING B550-PLUS?) = 1400 + 520 = 1920zł (1950zł z płytą Asus)

Mówisz, że w grach wydajniej będzie na ostatnim zestawie? Poza grami nie renderuję ani nie wykonuję żadnych wielkich obliczeń, więc jeśli mam oszczędzić 500zł względem zestawu z 11700K to chętnie skorzystam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwydajniej będzie z 11700k. 

10700K vs 5600X to już zależnie od gry, raz wygra Intel, raz Ryzen.

W sumie 10700k za 1499 zł to też dobra opcja. Pod ten CPU możesz wziąć płytkę Z490 - https://www.x-kom.pl/p/542153-plyta-glowna-socket-1200-msi-z490-a-pro.html - za 499 zł z kodem "urodziny". To chyba najbardziej rozsądna opcja będzie, bo zamykając się w 2k za całość masz 8-rdzeniowy CPU. Dopłata do 11700k w takim wypadku nie ma większego sensu.

Minusem Inteli jest wyraźnie większy pobór prądu pod obciążeniem, no ale jak nie grasz po 8h dziennie to raczej nie jest coś czym trzeba się mocno przejmować.

Gdybyś decydował się jednak na Ryzena, to zostań przy płycie Asusa.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Dirian napisał:

W sumie 10700k za 1499 zł to też dobra opcja

Nawet za 1449zł! To ok, wezmę go razem z tą Z490, fajna ta promocja z 679zł na 499.

Dzięki wszystkim za pomoc, napiszę jak przyjdzie i złożę :D

Kupiłem obudowę na net-s, najlepszy bonus za zakup jaki w życiu widziałem:

obraz.thumb.png.5d1d63a82bc9897f270e547550cfcf88.png

  • Haha 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklep Net-S anulował mi zamówienie na obudowę dzień po jego złożeniu. (Co za niespodzianka). Wtedy zamówiłem na buy-IT za 415zł, skąd przyszła uszkodzona. Zgłosiłem rękojmię, wysłałem do nich obudowę i po 16 dniach nie doczekałem się odpowiedzi. Zadzwoniłem do nich, i powiedzieli że przez ten czas zwlekali z wymianą obudowy na nową, bo nie mają jej na stanie. Odpowiedziałem, że przecież na stronie obudowy w ich sklepie piszą "Dostępność: 100". Odpowiedzieli, że to błąd na stronie i go naprawią. Zaoferowali mi zwrot pieniędzy. Po rozmowie telefonicznej wszedłem na stronę obudowy w ich sklepie i spodziewałem się że po prostu oznaczą obudowę jako niedostępną, a oni kompletnie usunęli produkt z całego sklepu ? https://buy-it.pl/be-quiet-pure-base-500dx-z-oknem-czarna-p41360

Wziąłem zwrot pieniędzy i kupiłem obudowę za 539 z normalnego sklepu. ? Doszła w zeszły poniedziałek 15.11, tymczasem reszta części leżała na półce od 20 października. Przynajmniej przetestowałem je na pająka czekając na obudowę, żeby zobaczyć chociaż czy są sprawne.

 

GTX660 podziałał z nowymi częściami cały 1 dzień, po czym umarł ? Wentylatory się kręcą, ale nie wyświetla obrazu na żadnym wyjściu, ani w nowym komputerze, ani w starym. RIP. Chciałbym kupić jakąś kartę do 3000zł. RTX2060 za 2799zł to dobry wybór? https://www.x-kom.pl/p/660886-karta-graficzna-nvidia-inno3d-geforce-rtx-2060-twin-x2-6gb-gddr6.html

Widziałem na Allegro że np. GTX1070 chodzą po ~1700, ale nie wiem czy chciałbym kupować pięcioletnią kartę za tyle kasy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Orion napisał:

Wziąłem zwrot pieniędzy i kupiłem obudowę za 539 z normalnego sklepu. ?

Niestety obudowy od jakiegoś czasu wyraźnie drożeją.

Godzinę temu, Orion napisał:

"Trochę" drogo jak na RTX 2060, ale obecnie nie ma tanich kart graficznych. :bialaflaga:

Może warto rozejrzeć się za jakimiś przecenami w związku z Czarnym Piątkiem. Innym rozwiązaniem jest GTX 970 za ~700 zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...