Jump to content
Shavano

Komputer 15-17k

Recommended Posts

• Budżet na komputer: 15000zł-17000zł
  • Części do kupienia: Wszystko
  • Czy wliczyć system w cenę: Nie
  • Zastosowanie komputera:  W szczególności gry, nauka programowania. Streaming.
  • Preferowany sklep: x-kom
  • Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza): Monitor będzie Asus rog swift pg259qnr
  • Czy sprzęt będzie podkręcany: Tak
  • Termin zakupu komputera: Jak najszybciej
  • Dodatkowe uwagi:

Siemanko, potrzebuję pomocy przy złożeniu komputera. Zależy mi na tym aby procesor był najlepiej od Intela, chyba ta i9 11th generacji.. Karta RTX 3080ti, a od jakiego producenta zdaje się na Was. Myślałem też żeby od razu wrzucic 4 kości ramu. I zasilacz platinum jakiś. Składał będę go sam jakbyście mogli dodać jakąś dobrą paste i chlodzenie wodne. Pod komputer będą podłączone dwa monitory. Czy wstrzymać się i czekać na nowe procesory Intela? :D z góry dzięki. 

Edited by Shavano
Dopisanie informacji..

Skoro będziesz grał w FHD, to bym rozważył jednak ograniczenie się do RTX 3070 (Ti), szczególnie przy RTX 3080 Ti kosztujących >8500 zł. Gdyby karta znalazła się w jakiejś w miarę sensownej cenie (jak na obecne czasy), to można ją kupić przed resztą zestawu, bo w tym roku taniej nie będzie: https://www.purepc.pl/nvidia-rzekomo-wstrzymala-produkcje-kart-graficznych-rtx-3000-aby-utrzymac-jak-najwyzsze-ceny-do-pierwszej-polowy-2022-r

Na nowe procesory Intela można poczekać, a nuż coś wniosą w temacie wydajności w grach.

Na upartego mogę poczekać (zależy jak dlugo)jeśli ma byc jakas różnica między teraźniejszymi procesorami. Tylko to bedzie trzeba walczyć o procesory i o płyty :D Bo watpie, że będą latwo dostępne..  

Co do karty to będę celował raczej w 3080 Ti, może stanieją jak wyjdą nowe procesory haha. 

Kartę to najlepiej polować ewentualnie już teraz, może gdzieś się trafi w jakiejś trochę niższej cenie (albo inaczej - w ogóle będzie dostępna... :P). Im bliżej świąt tym pewnie gorzej będzie.

A resztę bebechów można dokupić w każdej chwili.

Cześć, minęło troche czasu od premiery Intela. Ramy ciagle sa niedostępne. Z karta tez sie wstrzymałem, czekałem na cud i mialem nadzieje, że bedzie troszke tańsza ale nie stety od czasu napisania tego posta 3 tyś w górę.

Mysle nad 

https://www.alternate.nl/AORUS/GeForce-RTX-3070-Ti-MASTER-8G-grafische-kaart/html/product/1759465

Albo rtx 3070 ti asus strix

Co do procesora to rozwazalem kupic płytę która obsługuje pamięci ddr4, a z czasem jak beda dostępne pamięci zmienic płytę i dokupic ramy. Ale zmieniłem zdanie i myśle nad kupnem ryzena 9 5950x. Co o tym myslicie? Komputer bym chcial juz do konca grudnia kupić dajcie znac która karte wziasc to bym od razu kupil. 

Wspominałem, że w tym roku ceny kart będą niestety tylko rosły. Może przy premierze RTX 3080 12GB lub RTX 3070 Ti 16GB znajdzie się coś lepiej wycenionego niż to, co aktualnie widzimy w sklepach. Nie miałbym jednak wielkich nadziei.

Trochę rozejrzałem się po sklepach w poszukiwaniu kart graficznych. Więcej sensu ma zakup Gigabyte RTX 3070 GAMING OC 8GB GDDR6 (5300 zł) lub Gigabyte GeForce RTX 3080 GAMING OC 10G 2.0 LHR (7000 zł).

Co do procesora, to ja osobiście do tych zastosowań wybrałbym i7-12700K(F) z jakąś tańszą (jak na standardy Z690) płytą i pamięciami DDR4.

Wiesz co bardziej mi chodziło czy lepiej brać karte od asusa czy gigabyte konkretnie te dwie. Wolalbym mocniejszy pocesor niz i7, wczesniej zastanawiałem sie nad i9 12900k, ale ze wzgledu braku dostępności ramów nie chce czekać kolejne pół roku :D

https://www.x-kom.pl/lista/w9pd4syhg

Złożyłem cos takiego, czy klei sie wszystko kupy? Czy coś zmienić, co do obudowy nie mam pojęcia. 

59 minut temu, Shavano napisał:

Wiesz co bardziej mi chodziło czy lepiej brać karte od asusa czy gigabyte konkretnie te dwie.

Trzeba na to spojrzeć z perspektywy ceny. Lepiej wziąć przeciętny model RTX 3080 niż najlepszą wersję RTX 3070 Ti, kiedy obie karty są w podobnej cenie.

Godzinę temu, Shavano napisał:

Wolalbym mocniejszy pocesor niz i7, wczesniej zastanawiałem sie nad i9 12900k, ale ze wzgledu braku dostępności ramów nie chce czekać kolejne pół roku

i7-12700K jest wydajniejszy w grach niż wszystko z aktualnej oferty AMD: https://www.purepc.pl/test-procesora-intel-core-i7-12700k-vs-amd-ryzen-7-5800x-sredni-alder-lake-porownanie-wydajnosci-pamieci-ddr4-i-ddr5

Nie czekaj na DDR5, a kup po prostu DDR4.

Dobre komponenty (może poza nisko taktowanymi pamięciami), ale prawie wszystko mocno przepłacone.

Zestaw z i7-12700K: https://www.x-kom.pl/lista/9tsrrqsxg . Ze względu na fakt, że aktualnie niewiele sensownych chłodzeń wspiera LGA 1700 prosto z pudełka, w zestawie umieściłem chłodzenie SPC Fera 5. Warto jednak zmienić je na Arctic Liquid Freezer II 360 i zgłosić się po zestaw montażowy LGA 1700 do producenta (link). Można też właściwie wziąć płytę ASUS TUF GAMING Z690-PLUS DDR4, która ma otwory montażowe zgodne z LGA 1200, więc nie trzeba będzie kupować Fery 5, a można wziąć bezpośrednio chłodzenie Arctica. Płyty Asusa mają mocno zawyżone ceny, ale sytuację ratuje cashback i wspomniane otwory montażowe.

Obudowa nie pozwala na montaż chłodnicy 360 mm na górze, dlatego zmieniłbym ją na np. Corsair 5000X, jeśli chcesz mieć wentylatory RGB/ARGB. AiO zmieniłbym natomiast na Fractal Design Lumen S36 RGB.

Co do reszty, to bym się mocno zastanowił nad tańszym zasilaczem i płytą główną, bo przecież to już de facto koniec tej podstawki - przed nami jeszcze tylko premiera Zen 3D z V-Cache, która może mieć miejsce już na początku stycznia.

32 GB pamięci RAM wydaje się być optymalną opcją, a już na pewno rozejrzałbym się za czymś niżej taktowanym przy takiej pojemności, bo możesz nawet nie załadować profilu XMP przy kościach z koszyka.

Mam trzy pytania:

1. Czy możesz kupić w innym sklepie? Choćby w morele mają aktualnie dostępne zasilacze/płyty główne, które bym widział w tym zestawie.

2. Ile dysków NVMe PCIe 4.0 Cię usatysfakcjonuje? Jeśli jeden, to można wziąć płytę z chipsetem B550.

3. Jak będzie wyglądać podkręcanie zestawu? Będziesz manualnie kręcił cpu oraz pamięci, czy też w przypadku pamięci - załadujesz jedynie profil XMP.

Co do obudowy, to myślałem żeby dać  chłodnice do przodu. 

1. Sklep to bedzie alternate.nl lub jakiś inny holenderski, możesz dodać z morele ja sobie poszukam już tutaj na stronach.

2. Ogólnie dyski będą dwa jeden ten co w zestawie dodałem, a drugi myslalem 256gb na sam system. Tez tego samego producenta tyle, że mniejszy pojemnościowo. 

3. Na poczatku nie bede raczej podkręcał, ale jak juz będę to manualnie. 

Jesli mialbym upgradowac zestaw to za jakis czas. Narazie tylko aby pamieci dolozyc, ale to też jeszcze nie teraz. Myslalem za jakiś czas dorzucic drugie 64gb. Pamieci też dałem  z wiekszym taktowaniem, bo wcześniej pisałeś ze za niskie 😛 Zostać przy 32 gb ramu? Jak uważasz? Pozdro

Chłodnica na froncie przy szklanym panelu to raczej niezbyt dobry pomysł, bo przepływ powietrza nie będzie zbyt dobry.

14 godzin temu, Shavano napisał:

Ogólnie dyski będą dwa jeden ten co w zestawie dodałem, a drugi myslalem 256gb na sam system. Tez tego samego producenta tyle, że mniejszy pojemnościowo. 

Nie ma sensu brać tak małego dysku specjalnie na system. Jeśli zadowoli Cię jeden dysk PCIe Gen4, to można wziąć płytę B550 - taka obsłuży jeden dysk PCIe Gen4 z pełną prędkością, jeśli nie chcesz "ciąć" linii PCIe dla gpu, a tego raczej bym nie robił.

Jesli mialbym upgradowac zestaw to za jakis czas.

Miałem na myśli to, że możesz być średnio zadowolony, gdy kupisz teraz Ryzena, a za np. 2 tygodnie dostaniesz w zbliżonej cenie wersję z V-Cache wydajniejszą w grach.

Myslalem za jakiś czas dorzucic drugie 64gb.

128GB to zły pomysł, jeśli komputer będzie służył Ci do tego, co napisałeś: "Zastosowanie komputera:  W szczególności gry, nauka programowania. Streaming.". Obsadzenie wszystkich gniazd pamięci maksymalną pojemnością kości, odbije się zauważalnie na taktowaniu pamięci. Nie sądzę, by 32 GB prędko stało się niewystarczające, jeśli nie parasz się choćby jakimiś projektami graficznymi o sporym rozmachu.

Jeśli faktycznie jesteś zdecydowany na Ryzena, to tak bym widział ten zestaw: https://www.megekko.nl/wl/DYX43TFM. Pamięci są na kościach Samsung B-Die, które zwykle bardzo dobrze się kręcą, więc możesz na starcie ustawić je na jakieś 3600 MHz CL 16-16-36 (w internecie znajdziesz sporo konkretnych ustawień). Gdybyś chciał mieć 2 dyski NVMe PCIe Gen4, to weź płytę X570 - np. MSI MEG X570S UNIFY-X MAX. Wentylator z koszyka zamontujesz (lub ktoś Ci zamontuje) z tyłu obudowy, bo w zestawie są 3 na froncie. Istnieje jeszcze coś takiego jak Corsair 7000X z 4 wentylatorami 140 mm w zestawie, a także możliwością montażu chłodnicy 420 mm na górze, ale to już niezły kolos.

Rozważ jeszcze zakup Intela. ;) i9-12900KF w cenie ~€600 nie wygląda źle. Trzeba by tylko przemyśleć sprawę chłodzenia, bo zestawy montażowe jeszcze nie wszędzie dotarły.

54 minuty temu, Shavano napisał:

Ostatecznie bedzie wszystko grać ze sobą? 100 euro w tą czy tamta to bez znaczenia

Z zasilaczem Seasonic PX-1000 i płytą MSI B550 Unify-X, to raczej jest 350 euro różnicy. :oczko2: Płyty MSI Unify naprawdę dobrze kręcą RAMy: https://www.youtube.com/watch?v=I31oDEmCciQ; https://www.youtube.com/watch?v=BdGL-df86ew; https://wccftech.com/msi-meg-x570s-unify-x-max-motherboard-achieves-2-55-ghz-fclk-on-air-2-85-ghz-fclk-on-ln2-with-amd-ryzen-5000g-apu/.

Swoją drogą, możesz wziąć te pamięci - Ballistix DDR4 1x16GB 3600 x2. Kość Cruciala wcześniej umknęła mojej uwadze.

Zakup płyty Asus ROG CROSSHAIR VIII FORMULA ma naprawdę niewiele sensu, jeśli nie będziesz robił wodnego custom loopa, bo po coś ten blok wodny umieścili na sekcji zasilania. Do tego płyta ma wentylator na chipsecie. Jeśli koniecznie chcesz topową płytę od Asusa, to ja bym wziął Asus ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO, choć postawienie na płyty Unify od MSI nadal wydaje mi się rozsądniejsze.

To już wolałbym od asusa płytę.  Tego DARK HERO. Duza jest różnica między pamieciami cruciala  a od g skilla? Ogolnie teraz widze, ze dałes 3600mhz a wczesniej 3200. Patrzyłem od Gskilla 3600mhz to kosztuja 100 euro mniej niz te 3200mhz?  Jakbym jednak mial brać od g skilla to ktore?

Te G. Skille mają co prawda częstotliwość XMP 3200 MHz, ale mają opóźnienia CL14, co oznacza - jak już wspominałem - kości Samsung B-Die. Zatem wysoce prawdopodobne jest, że uda się je ustawić na np. 3800 CL15/16 przy sensownym napięciu.

Patrząc przez pryzmat użytkownika ustawiającego wyłącznie profil XMP, to oczywiście Cruciale 3600 CL16 wypadają lepiej przy synchronizacji z IF (aka FCLK).

Microny E-Die z Cruciali też ładnie się kręcą, o czym świadczą choćby wrzucone przeze mnie linki do yt (OC na MSI B550 Unify-X).

Patrzyłem od Gskilla 3600mhz to kosztuja 100 euro mniej niz te 3200mhz? 

Jakie opóźnienia? Z pewnością nic lepszego niż 16-19-19-39.

Widzę, że w sklepie jest jednak zestaw G-Skilla z profilem XMP 3600 CL16-16-16-36 w cenie €249: F4-3600C16D-32GTZN. Te kości możesz śmiało wziąć.

Masz jakieś złe doświadczenia z płytami MSI? ;)

A nie spojrzalem nawet na opoznienie. Tak ostatecznie do tego zestawu ktore kosci bys polecil? W sensie zostawić ten zestaw tak jak jest czy dopłacić do ramu na jakis lepszy? Haha.. wszystkie komponenty będę zamawial na alternate.nl tam na kazdym podzespole praktycznie jest duza roznica. Na obudowie z 20euro itp...

https://www.megekko.nl/wl/6JADP8F9

40 minut temu, Bull3t napisał:

Masz jakieś złe doświadczenia z płytami MSI? ;)

Nie, po prostu chciałem mieć od asusa. Tak jak widziałeś wczesniej chciałem tez chlodzenie od asusa, żeby wszystko bylo jednego producenta. :D

Zestaw jest w porządku, ale niestety pamięci i płyta główna są niedostępne w alternate. Dostępny jest zestaw F4-3600C14D-32GTZN, ale to już wydatek €295.

Zamiast płyty Asusa, wziąłbym jednak MSI B550 Unify/Unify-X lub GIGABYTE AORUS X570s MASTER. Nie ma co zamykać się na jedną markę, kiedy konkurencja oferuje lepiej wycenione produkty. ;)

Karte od gigabyte juz mam, więc moglbym  rozważyć rowniez plyte od nich.  Rozni sie czyms wiecej niz niższą ceną o 50 euro? :D 

Tez mysle dopłacić do tego ramu i brac ten za 295 różnica tylko 50e. Mam na mysli F4-3600C14D-32GTZN

Jezeli jakies podzespoly beda niedostępne w alternate to poszukam na innych stronach. Tam gdzie będą po prostu dostepne.

Co do tej plyty od MSI to ona oferuje tylko dwa gniazda pamięci, czyli bez sensu nie ma opcji upgrade. Widzialem wczesniej dodales plyte tez od MSI, ale z czteroma. Ale jak juz to Gigabyte.

Jeszcze jedno pytanie. Wczesniej chcialem ASUS ROG STRIX LC 360 RGB 3x120mm. Wymieniłeś na Fractala. Ono jest tak samo dobre? W sensie chłodzi tak samo?

Edited by Shavano

10 godzin temu, Shavano napisał:

Rozni sie czyms wiecej niz niższą ceną o 50 euro?

Obie płyty będą dobre. Do Asusa nie ma po co dopłacać, chyba że ktoś preferuje ich płyty.

Co do tej plyty od MSI to ona oferuje tylko dwa gniazda pamięci, czyli bez sensu nie ma opcji upgrade.

MSI B550 Unify (bez X) ma 4 gniazda pamięci.

Z oferty Gigabyte, dobrą opcją jest też np. B550 Aorus Master, jeśli akceptujesz ograniczenie tego chipsetu - pojedyncze złącze M. 2 PCIe Gen4.

Wczesniej chcialem ASUS ROG STRIX LC 360 RGB 3x120mm. Wymieniłeś na Fractala. Ono jest tak samo dobre?

Chłodzenie Fractala jest dobre i można znaleźć recenzje to potwierdzające - na np. kitguru. W przeciwieństwie do Asusa, którego jakichś sensownych recenzji nie mogę się doszukać.

Asus to jedno z wielu chłodzeń z pompką Aseteka, które nie powinno się niczym wyróżniać, szczególnie w cenach z holenderskich sklepów.

Swoistymi pewniakami są aktualnie chłodzenia Arctic Liquid Freezer II i EKWB EK-AIO, które oferują bardzo solidną wydajność na Ryzenach. Mają też lepsze pompki niż popularne rozwiązania Aseteka. Chłodzenie Arctica ma jednak zbyt grubą chłodnicę, by zmieścić się na górę obudowy Corsair 5000X, a produkt EKWB trzeba by pewnie zamówić od producenta, bo w sklepach nie jest częstym widokiem.

Fractal Lumen również wygląda bardzo solidnie. I nie ma pompki Aseteka. :laugh:

Wszystkie wspomniane płyty główne (MSI Unify, Aorus Master, Dark Hero) mają tyle złącz i są tak umiejscowione, że nie powinno być problemów z podłączeniem wentylatorów. Obędzie się bez przedłużaczy/rozgałęźników.

Właściwie to możesz zmienić wentylator z koszyka na Corsair iCUE SP120 RGB Elite Performance, czyli ten sam model jak te trzy dołączone do obudowy. Podłączysz te 4 wentylatory do kontrolera/huba znajdującego się w obudowie, co powinno ułatwić sprawę ze sterowaniem ich podświetleniem.

Jeśli będziesz to sam podłączał, to wentylatory Corsaira są wentylatorami 4pin 12V RGB, a te od AiO Fractala są to wentylatory 3pin 5V ARGB. Bądź ostrożny, by nie podłączyć tych 5V do złącza 4pin 12V, bo usmażysz diody.

Pamięci są jak najbardziej w porządku, tylko trochę kosztują. ;) Szkoda, że w alternate nie mają Cruciali, czy też tańszego zestawu G. Skilla z kośćmi Samsunga.