Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Jarkin

Marvel Civil War

Polecane posty

Tu możecie komentować nie serię civil war, lecz wszystkie komiksy Marvela dziejące się w tamtym okresie.

Na całym świecie wybuchła wojna, ludzie posiadający niezwykłe zdolności jak Spider-Man, mutanci jak Wolverine, przybysze z odległych galaktyk jak Silver Surfer są wciąż traktowani z pogardą, dochodzi do zamieszek, giną niewinni ludzie...

Bohater i przestępca. Przez wiele lat granicę pomiędzy tymi dwoma określeniami wyznaczała tendencja do czynienia dobra bądź zła. Super-heros to "ten dobry", ponieważ broni przed złoczyńcami niewinnego człowieka, ryzykuje własnym życiem w imię słabych i bezbronnych. Prawy obywatel, altruista, wzór do naśladowania. Tak było kiedyś, współcześnie definicja gmatwa się i zaciera.

Civil War jest wydarzeniem, które wstrząsnęło uniwersum Marvela. Ostatnie zajścia z udziałem superludzi nie pozostawiły nikomu złudzeń, że zwykli mieszkańcy naszej planety nie posiadają absolutnie żadnej kontroli nad tą populacją. Civil War to zupełna nowosc, granica miedzy dobrymi i zlymi mocno sie zatarla.

Komentujcie najgłośniejszą serię komiksów ostatnich lat, w tej serii zginął przecież Kapitan Ameryka, wzór, i tak dalej, a jednak został brutalnie zamordowany.

Aha jeszcze jedno, mam kilka komiksów po angielsku i chciałem kupić resztę a nie wiem w jakiej kolejności to czytać. Mógłby mi ktoś podrzucić chronologię?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha jeszcze jedno, mam kilka komiksów po angielsku i chciałem kupić resztę a nie wiem w jakiej kolejności to czytać. Mógłby mi ktoś podrzucić chronologię?

Oto całość jak czytać żeby było "po kolei" z wydarzeniami.

1. The Amazing Spider-Man #529

2. New Avengers: Illuminati Special #0

3. Fantastic Four #536

4. Fantastic Four #537

5. The Amazing Spider-Man #530

6. The Amazing Spider-Man #531

7. Civil War #1

8. Wolverine vol. 3 #42

9. New Avengers #21

10. She-Hulk vol. 2 #8

11. The Amazing Spider-Man #532

12. Civil War: Front Line #1

13. X-Factor vol. 3 #8

14. New Avengers #22

15. Civil War #2

16. The Amazing Spider-Man #533

18. Civil War: Front Line #2

19. Heroes For Hire vol. 2 #1

20. Cable & Deadpool #30

21. Ms. Marvel vol. 2 #6

22. Ms. Marvel vol. 2 #7

23. Ms. Marvel vol. 2 #8

24. New Avengers #23

25. Moon Knight vol. 5 #7

26. Civil War: Young Avengers & Runaways #1

27. Civil War: Young Avengers & Runaways #2

28. Civil War: Young Avengers & Runaways #3

29. Civil War: Young Avengers & Runaways #4

32. Black Panther vol. 4 #18

33. Captain America vol. 5 #22

34. Civil War: Choosing Sides #0

35. Civil War: Front Line #3

36. Civil War: Front Line #4

37. Civil War: Front Line #5

38. Fantastic Four #538

39. Civil War #3

40. Civil War #4

41. Cable & Deadpool #31

42. Cable & Deadpool #32

43. Civil War: Front Line #6

44. Fantastic Four #539

45. The Amazing Spider-Man #534

46. Heroes For Hire vol. 2 #2

47. Heroes For Hire vol. 2 #3

48. New Avengers #24

49. Civil War: Front Line #7

50. Captain America vol. 5 #23

51. Captain America vol. 5 #24

52. New Avengers #25

53. Wolverine vol. 3 #43

54. Wolverine vol. 3 #44

55. Wolverine vol. 3 #45

56. Wolverine vol. 3 #46

57. Wolverine vol. 3 #47

58. Wolverine vol. 3 #48

59. Blade vol. 5 #5

60. X-Factor vol. 3 #9

61. Civil War: X-Men #1

62. Civil War: X-Men #2

63. Civil War: X-Men #3

64. Civil War: X-Men #4

65. The Amazing Spider-Man #535

66. Fantastic Four #540

67. Fantastic Four #541

68. Civil War #5

69. The Amazing Spider-Man #536

70. The Punisher: War Journal vol. 2 #1

71. The Punisher: War Journal vol. 2 #2

72. The Punisher: War Journal vol. 2 #3

73. Casualties of War: Iron Man/Captain America #0

74. Civil War: War Crimes #0

75. The Amazing Spider-Man #537

76. Iron Man vol. 4 #13

77. Iron Man vol. 4 #14

78. Winter Soldier: Winter Kills #0

79. Ghost Rider vol. 5 #8

80. Black Panther vol. 4 #22

81. Black Panther vol. 4 #23

82. Black Panther vol. 4 #24

83. Civil War: Front Line #8

84. Civil War: Front Line #9

85. Fantastic Four #542

86. Civil War #6

87. Civil War #7

88. Civil War: Front Line #10

89. Black Panther vol. 4 #25

90. The Amazing Spider-Man #538

91. Civil War: The Return #0

92. Fantastic Four #543

93. Civil War: Front Line #11

94. Captain America vol. 5 #25

95. Civil War: The Initiative #0

Osobiście polecałbym przeczytać najpierw główną miniserię "Civil War" a potem nie trzymając się żadnej chronologii czytać inne serie będące tie-inami CW. Ale jak kto lubi...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komentujcie najgłośniejszą serię komiksów ostatnich lat, w tej serii zginął przecież Kapitan Ameryka, wzór, i tak dalej, a jednak został brutalnie zamordowany.

He died... NOT!

To mogło być takie super, a jednak akcja wyszła jak to u marvela - brazylijska telenowela trwa...

Nie chcę za wiele zdradzać, ale Marvel za bardzo przesadza. :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, mój portfel nie jest bez dna :D

Listę wziąłem z polskiej strony poświęconej komiksom Marvela ( http://www.marvelcomics.pl/ )

A w amerykańskie komiksy zaopatruję się w sklepie Multiversum ( http://www.multiversum.abc24.pl/ ) Wybieram tylko te przedstawiające najlepsze historie (innymi słowy - większość można pomijać bez straty w fabule). Kupowanie amerykańskich komiksów może nie jest tanie, poza tym trzeba wspierać też polski rynek... ale nikt nie powiedział, że to hobby jest tanie ;)

Swoją drogą, można by stworzyć temat z ciekawymi stronami poświęconymi komiksom, oraz osobny temat w którym zebrane byłyby linki do sklepów internetowych z komiksami (czy to polskimi, czy angielskimi, czy jeszcze w innym języku...) Chociaż z drugiej strony - komu chciałoby się to uzupełnić :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne porządne hobby nie jest tanie - te komiksowe zwłaszcza. :) Jeżeli miałbym kupować komiksy zagraniczne, to na pewno nie byłyby to tasiemce, których u Marvela zawsze pod dostatkiem. Raczej miniserie - choćby z tego względu, że są zwykle ciekawsze, a i scenarzysta ma więcej do popisu, niźli w regularnej, mainstreamowej serii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kim byliście? Za Kapitanem Ameryką, czy za Iron-manem?

Cap, zdecydowanie. Nigdy nie lubiłem Iron Mana, a dodatkowo jego argumenty za rejestracja kompletnie do mnie nie przemawiały. No i to totalne odcięcie się od byłych kompanów, którzy nagle stali się dla Starka "tymi złymi"...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, mam okazję dorwać się do tego zacnego eventu i muszę powiedzieć, że ilość wszelkich crossoverów mnie zadziwia :D Właściwie, nie ma tutaj ważniejszej pominiętej postaci a dla mnie - czyli laika - niektórzy nie są w ogóle znani :P Bo dodam dla rozjaśnienia, że nie tylko dostałem w łapy główną serię, ale też większość jeśli nie wszystkie inne serie powiązane z głównym wydarzeniem jak np. polowanie Wolverina na Nitro & pozostałych sprawców tragedii w Stamford. Na razie jestem po trzydziestu zeszytach i czyta się nawet nieźle a kreska - szczególnie w głównej serii - bardzo mi podchodzi. Za kim jestem? Kapitan Ameryka oczywiście. O ile Iron Mana wcześniej lubiłem to przez swoje działanie czyli m.in odwrócenie się od przyjaciół stracił sympatię. Mógł siedzieć spokojnie na tyłku i jako jeden z bohaterów mających największy autorytet sprzeciwić się złemu prawu, które spowodowało by rozłam. Ale nie, kurde, chciał być prorządowy... a dalej dążył tylko do wygranej nie zważając na koszty & tego kogo się zatrudnia. Jak na razie, jeśli mam ocenić cały event to dałbym 8/10 nie zważając na potencjalną cenę wszystkich zeszytów :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Civil War to był najgłupszy pomysł Marvela w całej historii wydawnictwa - a było ich wiele.

Jak można było tak skundlić takiego bohatera - rycerza - świetnego Roberta Downeya Jr :) jakim był Iron Man?? No ja się pytam?? Ja wiem, że to miała być krytyka i alegoria na rząd USA który pod pretekstem 9/11 teraz kontroluje i podsłuchuje wszystkich, stając się powoli państwem nie szanującym wolności osobistej. Ale przecież ten cały Registration Act mógł wyjść właśnie od rządu (np. rozszerzenie programu Sentinel na wszystkich super-ludzi a nie tylko mutantów), a nie od takiej ikony jak Tony Stark. Zrobili z niego megalomana z olbrzymią żądzą władzy i kontroli. Najpierw arbitralnie wystrzelił Hulka w kosmos (co zaraz po CW spowodowało WWH) a potem uknuł całą intrygę z zamachem na senatora, aby przepchnąć tą ustawę o rejestracji. To mi się po prostu nie mieściło w głowie. Jeśli Iluminati naprawdę chcieli tylko chronić Ziemię i ludzi na niej żyjących to powinni stworzyć jakiś ochotniczy legion czy coś. Ale nie - Iron Man i Mr Fantastic zaraz chcieli dowodzić, rządzić Spider-man'em i innymi herosami :dry::/

A co do samego przebiegu wojny to daremne było, że były tylko 2 główne bitwy (ta

w której ginie Goliath i ta w NY na koniec).

Ale przynajmniej Spider-man

nie dał się załatwić jak She-Hulk i przewidział, że Stark manipulował przy swoim "prezencie" - Stark Armor

:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może już kiepsko pamiętam, ale wydaje mi się, że właśnie pierwotnie Superhuman Registration Act wyszedł właśnie od rządu a w każdym razie Stark na jednym ze spotkań Illuminati przedstawił reszcie zarys projektu, który stawiał ich przed wyborem ;] Jak dla mnie to Tony równie dobrze mógł stanąć po stronie sprzeciwiającej się wprowadzeniu nowego prawa tylko, że reakcja rządu (gdzieś ktoś przedstawił autorską wersję tego "co by było gdyby...") byłaby bardziej gwałtowna i niszczycielska a nieważne kto by z niej wyszedł jako tryumfator w ogólnym rozrachunku czekało go pyrrusowe zwycięstwo. A poza tym Red Richards i Tony Stark, jakby nie patrzeć, byli i są geniuszami w swoim świecie i na pewno musieli przeprowadzić (ten pierwszy chyba tak zrobił) projekcje co się stanie gdy np. nastąpi eskalacja konfliktu. Może jeszcze wreszcie zrozumieli, że cała ludzka rasa, wliczając w to super-ludzi, potrzebuje silniejszego kagańca, żeby się nie pozabijać... wyszło jak wyszło, po części przez złe prawo :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP

Taaa jasne - większe, pewne bezpieczeństwo kosztem małego zmniejszenia wolności. Super wyszło. Bezpieczeństwo się zmniejszyło a wolności obywatelskie zabrano na rzecz pernamentnej inwigilacji. Zastosowano odpowiedzialność zbiorową (jeden superczłowiek popełnił błąd więc zaobrączkujmy wszystkich), wypuszczono z więzień superprzestępców (Baron Zemo) aby ścigali bohaterów. I ostatecznie bezpośredni sprawca Speedball zamiast zostać przykładnie ukarany, został oficerem w nowych siłach porządkowych. A decyzje samego Starka były takie rozsądne i mądre, że Hulk wściekły na to co mu Iron Man zrobił, wrócił na Ziemię i rozwalił połowę NY. A Shild i Inicjatywa które miały nas bronić właśnie przed takim zagrożeniem, zostały starte na proszek prawie że.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu kupiłem sobie (dzięki uprzejmości Hachette) polskie wydanie Civil War. Przeczytałem jeszcze raz i co napisałem powyżej to cały czas podtrzymuję. Niestety w głównej serii zabrakło paru niuansów. Szkoda, że nie ma po polsku "Drogi do Wojny Domowej" czyli głównie 1 numeru Iluminati i trzech kolejnych Amazing Spider-Man - 529-531, gdzie tym bardziej widać perfidię Tonego Starka. W ogóle znowu Spider-Man staje się bardzo ważną postacią całego eventu i szkoda, że do WKKM nie łapią się żadne tie-iny. Amazing Spider-Man - Civil War świetnie pokazuje kulisy wojny i coraz większy upadek Tonego Starka ("Będą siedzieć w Strefie Negatywnej póki nie podpiszą Aktu Rejestracji") oraz szczegółowo "pożegnalny" pojedynek Spider-Mana i Iron Mana, który przez techniczne sztuczki Tonego jest bardzo fajny. Wtedy ta sielanka w postaci niby happy endu i tego, że Tony Stark zostaje dyrektorem SHIELD i prawie likwiduje przestępczość, byłaby łatwiejsza do przejrzenia.

Ale muszę przyznać, że scenka gdy Stark każe Marii Hill (już nie dyrektor :) ) zrobić mu 2 kawy była bezcenna. :D A w spoilerze są moje ulubione screeny miesiąca. "Amazing! Spectacular!"

30mxopt.jpg

ivirh5.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...