Skocz do zawartości
emqi

Obudowa, zasilacz i cooler do zestawu

Polecane posty

Witam serdecznie. Widząc, że dział sprzętowy mojego ulubionego forume trzyma się jeszcze jako tako, klasycznie przybywam w interesach. Otóż wpadł mi w ostatnio w ręce procesor i5 11600k i chciałbym machnąć na jego bazie względnie ekonomiczną platformę. Oprócz CPU posiadam już także 16GB pamięci 3000 MHz w dwóch kościach, które to mam nadzieję postawić na 3200 oraz GeForce 1660 Super (na szczęście, bo inaczej nie byłoby tematu). Do tego planuję przygarnąć jakąś płytę główną od MSI pokroju Z490 A-Pro/Gaming Plus lub Z590 A-Pro (kusi mnie tylko większą liczbą portów USB, ale cena względem starszych modeli w promocjach tego nie usprawiedliwia) - no chyba, że warto zainteresować się czymś innym lub na chipsecie B560. W kwestii pozostałych podzespołów potrzebuję jednak porady, gdyż ostatnio jestem niezbyt na bieżąco:

  • buda - tu jestem całkowicie nie w temacie, osobistym moim wymaganiem jest tu, żeby była w miarę solidna i obszerna i mieściła ww. płyty w formacie ATX - w związku z tym wszystkie te tanie Silentiumy i inne wynalazki odpadają, bo tam montaż płyty tego pokroju blokuje zatoki na dyski 2.5" jak i funduje inne "atrakcje" związane z montażem, Raczej nie przewiduje wkładania napędu czy dysków 3.5", więc obecność zatok na nie jest obojętna. Preferencją osoby, dla której będzie ten zestaw jest także brak okna, choć nie jest to absolutnie wymagane - grunt, żeby nie świeciło się to wszystko jak choinka. Budżet to oczywiście im taniej tym lepiej, ale w razie potrzeby jestem skłonny przeznaczyć te 300-400 złotych. W oko wpadła mi be quiet! Pure Base 500 Black - warto? Może są jakieś lepsze lub tańsze alternatywy?
  • zasilacz - do ww. komponentów zapewne starczyłaby jakaś 500/550ka, ale wziąłbym pewni coś z zapasem, patrząc na rosnące wymagania energetyczne nowych generacji GPU. Tutaj myślałem nad Corsair TX650M 650W.
  • cooler - pomimo odblokowanego mnożnika, nie zamierzam brać się za podkręcanie, bo uważam że fabrycznie ten procesor jest już wystarczająco wyżyłowany, a ja wolałbym uniknąć pożaru domu. Wobec tego interesuje mnie sensowne minimum, które zapewni dobrą kulturę pracy przy stockowych ustawieniach. Osobiście mam dobre doświadczenie ze Scythe Mugen 5, który poradzony został mi tu do poprzedniego zestawu (wariat wyrabia nawet przy 5900X), ale im taniej tym lepiej i jeżeli będzie wystarczająca bez symulowania silnika odrzutowego podczas pracy, to wsadzę nawet i Ferę 5.

Za wszelkie sugestie oczywiście dziękuję :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna - w x-kom jest promocja na produkty Gigabyte. Można wziąć płytę Z590 UD AC lub Z590 Gaming X - recenzja. Z chipsetem Z490 może być taki problem, że płyta będzie miała starszy BIOS, a konkretny model może nie pozwolić na aktualizację bez zamontowanego cpu 10-tej generacji.

Obudowa - może be quiet! Pure Base 500DX?

Zasilacz - jeśli zdążysz zamówić - XPG Core Reactor 750W w cenie 360 zł w x-kom

Cooler - Fera 5 wystarczy, ale można rozważyć coś wydajniejszego, jeśli jednak OC miałoby wystąpić lub pod mocniejszego cpu w przyszłości (choć z kompatybilnością z przyszłymi podstawkami może być różnie...).

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, zgarnąłem tego XPG :D 

Co do chipsetu Z490, to jestem tego świadom, ale ceny bywają bardzo atrakcyjne - czekam w sumie na feedback od ludzi, którzy zgarnęli ostatnio 30 sztuk Gaming Plus z Moreli, bo stock został wyczyszczony i jeśli im trafiły się modele z nowym biosem, to nie spodziewałbym się problemów z kolejnymi partiami, wszak 11 generacja już chwilę jest na rynku. Model Z590 UD AC jest o tyle ciekawy, że posiada wbudowane WiFi, nie rozważałem tego jako kryterium pod zakup, ale w sumie mogłoby to być całkiem przydatne. Tak czy inaczej finansowo nie jestem tego w stanie zgarnąć przed piątkiem, więc wszystko rozbije się to pewnie o to, czy promocja się nie wyczerpie do tego czasu.

Airflow jest dużo lepszy w 500DX względem zwykłej 500ki? Wydaje mi się, że główną różnicę robi tu właśnie siatkowany przedni panel, I/O też jest nowocześniejsze o USB typu C (ale to mi średnio robi różnicę). Dopłata jest względnie nieduża, ale zastanawiam się czy warta, bo samo oświetlenie i szyba to właśnie te nieistotne aspekty ;)

2 godziny temu, Bull3t napisał:

Cooler - Fera 5 wystarczy, ale można rozważyć coś wydajniejszego

Masz coś konkretnego na myśli? Nie sądzę, żeby ten cooler powędrował na jakąś inną podstawkę w jakiejkolwiek rozsądnej przyszłości, ale jestem skłonny dołożyć w okolice tych ~200 pln jeśli warto.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, emqi napisał:

Masz coś konkretnego na myśli?

Choćby Thermalright Macho Rev. C.

18 godzin temu, emqi napisał:

Airflow jest dużo lepszy w 500DX względem zwykłej 500ki?

Tak, 500DX jest wyraźnie przewiewniejsza: https://www.youtube.com/watch?v=zCnagbKkVzE

Szkoda, że nie ma wersji bez szkła. Gdyby ceny nie odleciały, to bym zaproponował Fractal Design Meshify 2 Compact Solid.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500dx bardzo ładna obudowa, ale moim zdaniem trochę malutka. Obczaj sobie topowca od SPC, czyli SG7V https://www.x-kom.pl/p/546564-obudowa-do-komputera-silentiumpc-signum-sg7v-tg.html - w środku jest mega dużo miejsca, praktycznie cały front odkryty z siatką, więc airflow tutaj to główna zaleta. Ewentualnie Regnum - te dwa modele, nie mają podejścia do bieda wersji od spc, tu się serio postarali.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...