Jump to content
MeatOrb

Nowy Komputer 10.000-12.000 Tyś.

Recommended Posts

Siemka

Z racji, że wraca pewna normalność w dostępności sprzętu i jego cenie, zastanawiam się poważnie nad nowym komputerem (stary niestety, nie nadaje sie już na upgrade, będzie służył jako backup).

Udało mi się przez ten czas sporo zaoszczędzić, więc nowy komp ma być nowoczesnym centrum rozgrywki, coś, co wytrzyma RTX w 60 klatkach, w 4K, jeżeli będzie to możliwe, może nawet VR (chociaż z tym mi się nie spieszy)

• Budżet na komputer: 10 do 12 tysięcy
  • Części do kupienia: wszystko (obudowa + wszystkie podzespoły, bez peryferii ALE z propozycjami dla monitora pod ten sprzęt)
  • Czy wliczyć system w cenę: nie
  • Zastosowanie komputera: głównie gaming
  • Preferowany sklep: brak (może być morele.net, x-kom.pl)
  • Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza): 1920x1080, HDMI
  • Czy sprzęt będzie podkręcany: nie
  • Termin zakupu komputera: deadlinu nie ma, chociaż preferowałbym najbliższe 3 tygodnie, korzystając z dostępności sprzętu

Patrzyłem za komponentami i zestaw, zamieszczony w marcowym numerze czasopisma zaspokajałby powyższe potrzeby (i co najważniejsze - wszystkie komponenty są dostępne!)

Procesor: i9-10850K, 3,6 GHz (5,2 w TURBO)

Chłodzenie: Arctic Liquid Freezer II 240 (tutaj miałbym zastrzeżenia, bo czytałem, że ten model może nie dawać rady z tym prockiem w trybie turbo, więc ewentualna wymiana na coś mocniejszego)

Płyta główna: MSI MAG Z490 Tomahawk

Dysk SSD: Kingston A2000 1 TB

Karta Graficzna: to jest do uzgodnienia, zależnie, co będzie dostępne i za ile, ale optowałbym za RTX 3080

Obudowa: SilentiumPC Regnum RGV6 TG

Zasilacz: SilentiumPC Supremo FM2 750W

Najbardziej interesuje mnie wasza opinie dot. chłodzenia, to będzie mój pierwszy zestaw do chłodzenia cieczą i jestem dość zielony pod tym względem.

Co myślicie?

Edited by MeatOrb

Czy ktoś już czasem nie pytał w Twoim imieniu o podobny zestaw (link)? ;)

W dniu 16.07.2021 o 19:10, MeatOrb napisał:

Arctic Liquid Freezer II 240 (tutaj miałbym zastrzeżenia, bo czytałem, że ten model może nie dawać rady z tym prockiem w trybie turbo, więc ewentualna wymiana na coś mocniejszego)

To chłodzenie w testach jest co najmniej tak samo wydajne jak Noctua NH-D15 (do tego cichsze), więc o to bym się nie martwił.

W dniu 16.07.2021 o 19:10, MeatOrb napisał:

Najbardziej interesuje mnie wasza opinie dot. chłodzenia, to będzie mój pierwszy zestaw do chłodzenia cieczą i jestem dość zielony pod tym względem.

AiO są bezobsługowe. Po prostu podłączasz pompkę i wentylatory.

Z takim budżetem możnaby niby poczekać na procesory Intel Alder Lake, ale ceny DDR5 będą wysokie, choć jeśli reszta komponentów nie zdrożeje, to pewnie dałoby się złożyć jakiś zestaw na nowej platformie.

Jaki masz budżet na monitor?

Nikt w moim imieniu nic nie robił (i vice versa), szczerze mówiąc, jak zobaczyłem ten poprzedni topic, to chciałem tam zapostować, ale nic tam nie było o chłodzeniu cieczą, a mnie na tym akurat zależy.

Co do nowych procków i DDR5 - nie chcę się w to bawić, bo skończę tak samo, jak w 2020, czekając na RTX-y - nie będzie towaru i cena skoczy w kosmos na pierwsze kilkanaście miesięcy, nie ma to dla mnie sensu, męczy mnie to ciągłe czekanie, szczerze powiedziawszy. Zresztą, wszystkie DDR-y mają rzekomo zdrożeć prawie dwukrotnie.

Jeszcze odnośnie chłodzenia: wiem, że na papierze wszystko ma śmigać bez problemów, ale spotkałem się z paroma opiniami, że wersja 240 może nie domagać z 10 generacją i myślałem, czy nie wziąć wersji 280 - stówa więcej, ale na papierze wydajność o ok. 20-30% większa, powinno rozwiązać wszelkie, potencjalne problemy.

Odnośnie monitora - max 1500 zł, akurat monitor nie muszę kupować razem z kompem, to może poczekać.

Jeżeli chodzi o specyfikacje, to coś z szybką matrycą, IPS.

Komputer: https://www.x-kom.pl/lista/jzsqcc8me. Jeśli jednak chciałbyś koniecznie AiO, które do tego chciałbyś umieścić na górze - wtedy, poza chłodzeniem, należy zmienić również obudowę. Płyta główna jest jak najbardziej przyzwoita, ale gdybyś chciał Wifi i/lub lepsze audio (to można załatwić zakupem zewnętrznego DAC/AMP) - należy spojrzeć na inny model.

Monitor - dołożyłbym do np. Gigabyte M32Q, skoro zostało jeszcze sporo z budżetu na komputer. Dobrze wygląda specyfikacja iiyama G-Master GB3271QSU Red Eagle, ale ten model będzie dostępny ponoć w drugiej połowie sierpnia. Jeśli trzymać się bliżej budżetu na monitor, to możesz wybrać np. Dell S2721DGFA.

Jeszcze odnośnie tego AiO: czy zasilacz 750W wystarczy do zestawu, gdzie przewidziane jest chłodzenie wodne np. ten Arctic Liquid Freezer II 240 LUB 280, oraz RTX 380?

Wiem, że sama karty wymaga mocniejszego zasilacza, ale czy AiO nie wymusi czegoś o jeszcze większej mocy? (na stronie producenta pisze, że pobiera do 3 W max, tylko nie wiem, jakby się to miało w połączeniu z kartą i prockiem w tym trybie Turbo).

Jak chcesz grać w rozdzielczości 4K, to opcjonalnie możesz dołożyć 700zł do karty graficznej Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti GAMING OC 12GB GDDR6X. Dopłacasz za szynę 384 vs 320 bitów i 2GB pamięci więcej. Można zrezygnować z wodowania i dać tańsze chłodzenie powietrzne, żeby zainwestować w wydajniejszą kartę graficzną, która wystarczy na dłużej.