Skocz do zawartości
SwitchBlade

Mini\Micro ATX - 2700 - 2800e

Polecane posty

Cześć.
Jakiś miesiąc temu zamieszczałem post na forum odnośnie laptopa; Przemyślałem temat.
Wszystko jest uzależnione od tego, że znajduję się na terenie Holandii i w każdej chwili mogę zmienić lokację, więc stawiałem na coś mobilnego.
Z drugiej strony - mam tutaj własny samochód, więc przewóz rzeczy też nie jest jakąś tragiczną sprawą.

Zmieniłem podejście, aby złożyć mini(?) komputer. Sporo mocy upchać w małą skrzynkę. Zawsze to lepsze, niż mieć wysoką temperaturę w 'skondensowanej' mocy.
Złożyłem za pomocą strony małego PCta. Do Was szanowni mam prośbę; bo nie wiem, czy wszystko trzyma się kupy. Czy wymiarowo pasuje;

Dla przykładu:
- Obudowa ma miejsca na kartę: 360mm, a długość zaproponowanej: 323 mm; Czyli, jak widzicie - wszystko na styk. Obawiam się, czy zmieści się zasilacz (czy jest dobry?), Dysk talerzowy (3,5 cala, może lepiej 2,5?).
- Czy Procesor będzie dobrze zestrojony z płytą główną i pamięcią. Czy można to podkręcić? Z590M + odblokowany mnożnik = chyba powinno się udać.

Oto link do koszyka: https://www.megekko.nl/wl/H5DEBCN9

Jeżeli macie jakieś propozycje na zmiany w zestawie, bardzo proszę o sugestie. Cena do: 2700 - 2800e

Sama skrzynka. 
Monitor i klawiaturę (mysz już mam), kupię osobno. Licencja na system jest z uczelni.

Pozdrawiam!

Edytowano przez SwitchBlade
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa:
- Wysokość: 378 mm
- Szerokość: 230 mm
- Głębokość: 387 mm

Chłodzenie? Już nie sprzedają BOXowych? Generalnie, mając odblokowany mnożnik, przydałoby się coś chłodniejszego, masz rację.

Może to?
https://www.megekko.nl/product/1994/377329/CPU-Luchtkoeling/Cooler-Master-Hyper-212-Black-Edition?s_o=2
- Wysokość: 159 mm
- Szerokość: 77 mm
- Głębokość: 123 mm

~ Jeżeli mamy 230 mm szerokości (obudowy), to w przypadku chłodzenia będzie to 159 mm, jak podają dane. I tu jest diabełek ukryty, bo luka przestrzeni między krawędzią obudowy, a płytą główną też jakaś jest. Jest stresik. Chwilę przed zamówieniem, zapytam moim karkołomnym niderlandzkim, sprzedawcę, czy wszystko się wpakuje.

Przepraszam, co miałeś na myśli, że można to zrobić lepiej?
- Płyta główna obsługuje pamięci 2933, 3200, więc wybrałem ten drugi wariant.
- Może inny model RTX'a 3070?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, SwitchBlade napisał:

Chłodzenie? Już nie sprzedają BOXowych?

Do i7-11700K nie dołączają. W każdym razie, byłoby za słabe.

1 godzinę temu, SwitchBlade napisał:

Przepraszam, co miałeś na myśli, że można to zrobić lepiej?

Obudowa - Lian Li PC-O11 Dynamic Mini + 6x Arctic P12 PWM PST (3 na dół, 3 na górę/2 na górę + 1 na tył) + może przydać się rozgałęziacz

RAM - Crucial Ballistix 3600/CL16

Płyta główna - Asus TUF GAMING Z590-PLUS

Zasilacz - Corsair SF750 Platinum

Chłodzenie cpu - Scythe Fuma 2  

SSD - Corsair Force MP510 960GB lub coś na PCIe 4.0 (Corsair Force MP600 1TB/ADATA XPG Gammix S70 1TB)

 

Jeśli chciałbyś mniejszą obudowę, to możesz wybrać Cooler Master NR200. Wtedy trzeba dobrać do niej inne komponenty, by się zmieściły.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Bardzo Ci dziękuję, po podsumowaniu, wygląda to tak:

https://www.megekko.nl/wl/JA9D8WGN

- Płyta główna: Asus TUF GAMING Z590-PLUS
- Pamięć RAM: Ballistix DDR4 2x16GB 3600
- Procesor: Intel Core i7 11700K
- Chłodzenie na procesor: Scythe Fuma 2
- Dodatkowe chłodzenie: Arctic P12 PWM PST (x6)
- Dysk systemowy: Corsair Force MP510B 960GB M.2 SSD
- Dysk na dane: Seagate HDD 3.5" 2TB
- Zasilacz: Corsair SF750 Platinum
- Obudowa: Lian Li PC-O11 Dynamic Mini Black Midi Tower
- Dodatkowe złącza: Noctua NA-SYC1 4-Pin Y-SPlit Cable

~ 1374 e

Jeszcze ostatnie pytanie; Podstawka, to LGA 1200, poprzednia generacja jest na tej samej. Różnica w cenie, między i9 10900K a i7 11700k, to jakieś 90e.
Czy Waszym zdaniem warto dopłacić do i9 poprzedniej generacji?

Znalazłem w innym sklepie RTX 3080, 100e drożej:
https://www.alternate.nl/EVGA/GeForce-RTX-3080-XC3-Ultra-Gaming-grafische-kaart/html/product/1674164


Wymiarowo, powinno się udać, bo długość karty, to 285 mm.

Edytowano przez SwitchBlade
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu dopłacać do i9-10900K. W grach lekką przewagę powinien mieć i7-11700K. i9 będzie wydajniejszy w renderingu, ale nie we wszystkich programach. Nie jest to też jakaś wielka różnica, więc szkoda dopłacać.

Ewentualnie można rozważyć i9-10850K, który jest w cenie i7-11700K. Kolejną opcją jest odpuszczenie OC cpu - wtedy można zaoszczędzić wybierając np. i7-11700F + płyta B560. Dużo wydajności nie stracisz, szczególnie w rozdzielczości WQHD (lub wyższej), bo pewnie monitor z takim ekranem kupisz.

 

Wspomnę jeszcze o zakupie laptopa. Skoro miałbyś przemieszczać się z tym sprzętem, to może warto na to rozwiązanie postawić. Desktopowe karty graficzne mają tak wysokie ceny, że może okazać się to tańszym rozwiązaniem. W tym miesiącu mają pojawić się konstrukcje z procesorami Intel Tiger Lake-H (6/8 rdzeni). Jeśli nie chcesz czekać, to w ofercie wybranego przez Ciebie sklepu widzę bardzo fajnego Lenovo Legion 5 Pro w cenie 1900€: https://www.megekko.nl/product/2057/301644/Laptops/Lenovo-Legion-5-Pro-AMD-Ryzen-7-5800H-16-0-RTX3070-Gaming-laptop?s_o=1

Rzecz jasna, desktopowa karta jest wyraźnie wydajniejsza (klik), ale coś (mobilność) za coś (możliwości rozbudowy, wyższa wydajność, kłopoty przy przenoszeniu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Wspomniałem o procesorze, bo 4 rdzenie i 8 wątków, jeszcze nie dawno było normalnym zjawiskiem.
Potem, nagle nastąpiło nowe rozdanie kart. I nie ma co się dziwić, bo nawet konsole poprzedniej generacji i obecnej, korzystają z 8 rdzeni. Więc powinno to być standardem (dlatego nie zwracam uwagi na i5, 6-rdzeniowe, choć kuszą o połowę niższą ceną).
Pewności jednak nie mam, czy te 10 rdzeni w krótkiej dylatacji czasu, nie zrobią 'roboty', w porównaniu do nowszej, choć 8 rdzeniowej generacji.
Może i by tak było, gdyby 11-gen serii i9 również była 10 rdzeniowa, a tu zonk - cofamy się = )

Gdyby nie było samochodu, postawiłbym na laptopa. 
Zamiłowanie do gier, zostało z dzieciństwa (i chyba się z tym zestarzeję), więc wydajność gra pierwsze skrzypce.
W Polsce, w domu, mam monitor 2560x1080 i coś podobnego 1440p również chciałbym tu zakupić.
A już niech zostanie procek z odblokowanym mnożnikiem; to tylko trochę więcej tych eurasków.

Dziękuję Ci serdecznie za okazaną pomoc! Biorę się za zamówienie, a kartę, jak mówiłem - zamówię taniej z innego sklepu; Może i nawet trzeba będzie na nią poczekać.
Nie wspominając, że wersje "Ti" również zbliżają się wielkimi krokami, z czym jest paradoks, bo tych 'zwykłych' nam brakuje = )

 

Edytowano przez SwitchBlade
  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, SwitchBlade napisał:

Pewności jednak nie mam, czy te 10 rdzeni w krótkiej dylatacji czasu, nie zrobią 'roboty', w porównaniu do nowszej, choć 8 rdzeniowej generacji.
Może i by tak było, gdyby 11-gen serii i9 również była 10 rdzeniowa, a tu zonk - cofamy się = )

10 rdzeni z pewnością by nie zaszkodziło w i9 11 generacji. Czy i9 10-tej gen okaże się szybszy za jakiś czas? Ciężko ocenić, bo to starsza architektura, więc różnica w wydajności wielordzeniowej nie jest duża. Na chwilę obecną nowe cpu wyglądają na wydajniejsze w grach:

https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-9-5900x-vs-intel-core-i9-11900k-vs-intel-core-i9-10900k-z-szybkimi-pamieciami-ddr4

https://www.purepc.pl/test-procesora-intel-core-i9-11900k-rocket-lake-prawdziwa-rakieta-dla-graczy-mniej-rdzeni-ale-szybszych-od-comet-lake

Swoją drogą, na horyzoncie już majaczy 12 generacja: https://videocardz.com/newz/intel-core-1800-is-16c-24t-alder-lake-s-engineering-sample-with-boost-up-to-4-6-ghz

19 minut temu, SwitchBlade napisał:

Nie wspominając, że wersje "Ti" również zbliżają się wielkimi krokami, z czym jest paradoks, bo tych 'zwykłych' nam brakuje = )

Tych nowych z pewnością również zabraknie. ;) W ostatnim czasie mamy niestety do czynienia z premierami sprzętu widmo, który istnieje przede wszystkim w materiałach promocyjnych producentów.

 

 

Gdy już otrzymasz sprzęt, załaduj profil XMP pamięci RAM i ustaw tryb pamięci na Gear 1. Sam będziesz składał sprzęt?

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co pół roku wychodzi coś nowego :)

W porządku, tak zrobię. 
Tak, taki jest plan. Ewentualnie z kolegą z mieszkania, który też co nie co zna się na komputerach. Co dwie głowy, to nie jedna = )
Wiem jedno, że jeżeli podczas składania PCta robię coś z siłą, to na 99% źle ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.05.2021 o 21:32, SwitchBlade napisał:

Znalazłem w innym sklepie RTX 3080, 100e drożej:
https://www.alternate.nl/EVGA/GeForce-RTX-3080-XC3-Ultra-Gaming-grafische-kaart/html/product/1674164


Wymiarowo, powinno się udać, bo długość karty, to 285 mm.

Nie zauważyłem wcześniej - uroki edycji. Jeśli byłaby dostępna, to można rozważyć, bo to w końcu RTX 3080, ale ten konkretny model (w przeciwieństwie do FTW3) ma bardzo przeciętny układ chłodzenia.

 

Złożyłeś już zamówienie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu naszła mnie myśl, że można by pokusić się o wymaksowanie liczby wentylatorów w obudowie. Poza tym, przypomniałem sobie, że niektóre serie zasilaczy Corsair SF miały defekt, więc ewentualnie nie zaszkodziłoby zapytać obsługi sklepu o numer serii, choć wątpię by jeszcze mieli tak stare egzemplarze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...