Jump to content
Kazama

Komputer do muzyki/biurowy

Recommended Posts

Cześć!

Mój przyjaciel buduje sobie małe, amatorskie studio muzyczne i szuka PC. Wymagania raczej nie są duże - musi radzić sobie z programami do audio (chyba Reaper jeżeli dobrze pamiętam), małych prac biurowych i może niezbyt wymagających starszych gier (jakieś Heroes 3).
Znalazł sobie takiego gotowca na Allegro, ale zdecydowanie mu to odradzałem: click

• Budżet na komputer: 1500-1800zł
  • Części do kupienia: Cały PC
  • Czy wliczyć system w cenę: Nie
  • Zastosowanie komputera: Obróbka muzyki, programy typu Reaper
  • Preferowany sklep: Brak preferencji
  • Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza): Dokładnie ten
  • Czy sprzęt będzie podkręcany: Nie będzie

O mamo, ale mnie nostalgia dopadła. Skąd oni wygrzebali tego i5-750 i płytę pod niego? :P Tego procesor miał premierę w 2009. Fakt faktem, że do podstawowych rzeczy nadal jest spoko, no ale żeby nawet w tak tanim kompie go dawać to jednak trochę słabo.

Co prawda nie jestem na bieżąco ze sprzętem, ale tak z ciekawości coś poskładałem - pewnie da się lepiej: https://www.morele.net/inventory/info/7ea9b4f2/

Oczywiście jest droższy od tego co podano w aukcji, ale jest złozony na aktualnych komponentach (a nie z tego, co im zalega od stu lat na magazynie) i w porównaniu do tamtego gotowca ma:
- nieporównywalnie wręcz szybszy procesor;
- nowocześniejszą płytę główną (złącza M.2, USB3, SATA3) z większymi możliwosciami rozbudowy (tamta płyta w gotowcu nic duzo szybszego od i5-750 nie przyjmie)
- szybszy i większy dysk SSD (HDD nie brałem, bo i po co)
- porządny zasilacz (w gotowcu nie podano dokładnego modelu i marki, więc pewnie coś totalnie ze smietnika wyjęte)

Nie ma tutaj dedykowanej karty graficznej, ale integra w procesorze spokojnie wystarczy. I tak nie oszukujmy się, że ten GT710 się nadaje do czegoś poza wyświetlaniem pulpitu. Systemu tez nie dałem, realnie obstawiam, że w tym gotowcu jest klucz z Allegro za parę złotych (bo niby dlaczego by dawali wersję Pro zamiast Home?)

Alternatywnie można wziąć sześciordzeniowego Ryzena 1600AF (z odpowiednią płytą), ale wtedy trzeba by było na Allegro kupic najtańszą uzywaną kartę graficzną, bo ten Ryzen nie ma integry.

Trochę przekroczyłem budżet, jeśli trzeba koniecznie coś przyciąc to są różne opcje, np. wziąć na start 8GB RAMu (nie wiem czy przy obróbce muzyki nie będzie boleć), może zejść z procesorem niżej i wziąć coś dwurdzeniowego.

• Upvote 1

Większość gotowców z allegro, są robione pod wygląd. Wiesz, dzieciak siedzi i truje rodzica, który nie ma zielonego pojęcia o grach. Wejdzie na allegro i zobaczy napis "komputer do gier" i haczyk zarzucony..

Ogólnie powyższy zestaw jest dobry, można jeszcze przyoszczędzić biorąc np płytę na chipsecie H410M - pod procek i3, czy i5 w zupełności wystarczy. Np taki gigabyte https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-gigabyte-h410m-s2h-ddr4-lga1200-oem-10565302675

Albo, pójść całkowicie inną drogą i kupić Intela i3 na 11 generacji, który jest wyposażony w grafikę Xe - to coś ala' 1030. Tylko płyty pod tego procka są albo drogie, albo słabo dostępne... Tu przykładowo Asrock za 360 zł https://www.x-kom.pl/p/640394-plyta-glowna-socket-1200-asrock-h510m-hvs.html - Strasznie biedna wersja, bez złącza M.2.

Co do ryzenów - 1600AF to wciąż dobry proc, ale wymaga karty. Dobre płyty pod tego procka kosztują niewiele, bo np popularny model B450 Pro 4 od Asrocka, pojawia się na promocjach za mniej niż 250 zł. Też widziałem na amazonie ostatnio B450 od MSI za 199 zł - petarda.

Tak czy siak, przedstawione przez Nas rozwiązania, sprawdzą się jak najbardziej :D

Edited by prazonaCebulka

Przeszło mi to przez myśl, ale w sumie 11 generacja nic wielkiego nie daje, więc stwierdziłem że nie warto naciągać budżetu jeszcze bardziej,

W dniu 6.04.2021 o 15:15, yojc napisał:

O mamo, ale mnie nostalgia dopadła. Skąd oni wygrzebali tego i5-750 i płytę pod niego? :P Tego procesor miał premierę w 2009. Fakt faktem, że do podstawowych rzeczy nadal jest spoko, no ale żeby nawet w tak tanim kompie go dawać to jednak trochę słabo.

To taki procesor mam od 2010 i w tym roku wymieniłem kompa i napiszę Tobie, że ten i5-750 daje radę i gierki śmigają. Oczywiście nie pokroju CP77. Akurat go testuję pod kontem przekazania rodzinie i wczoraj sobie ogrywałem world of tanks i inne gierki. Komp z 2009, a działa. :)

Ja do grudnia 2020 siedziałem na Xeonie X3440 (i7-860s, ta sama generacja co i5-750) i też szczególnie mocno potrzeby zmiany nie czułem, więc rozumiem :P

Hej, to znowu ja :). Komputer miał być dzisiaj zamawiany, ale widzę, że cena zestawu trochę podskoczyła, do 2200. Dałoby radę trochę przyoszczędzić, żeby zestaw kosztował max 1900zł? I jeszcze znajomemu zależy na odbieraniu Wi-Fi, więc uda się dołożyć jakiś adapter?

Edited by Kazama