Skocz do zawartości
BetPay

Upgrade komputera na Intelu 4/5 generacji. Czy ma to sens?

Polecane posty

Cześć, myslę nad lekkim upgradem mojego staruszka, który pomału niedomaga.
MOBO: Gigabyte Z97 HD3
CPU: Intel I5-4570 (chłodzenie Fortis 3)
GPU: Gigabyte R9 270X
RAM: 8GB DDR3 1600Mhz
HDD+SSD

Jak na razie dokupiłem mu 8gb RAMu, więc teraz pracuje na 16GB.
Czy upgrade starej generacji ma sens? Myślałem np, aby wymienić procesor na Intel Xeon E3-1240 v3 (~70$ z Ali), który jest odpowiednikiem i7-4770 i jak będą dostępne karty graficzne to kupić jakiegoś Radeona/RTXa.


Czy może lepiej tego sprzedać po kosztach i złożyć coś nowego np. na Ryzenie?

EDIT. Znalazłem również Xenon E3-1270 V3 w tej samej cenie.

Edytowano przez BetPay
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i7 lub Xeon Haswell będą za słabe do nowej karty Radeon/RTX.

Zanim te karty będą jednak dostępne w normalnych cenach to upłynie pewnie co najmniej pół roku, a jesienią ponoć pojawią się procesory Intel Alder Lake. Zatem może nie warto jeszcze zmieniać platformy, ponieważ wydajność w grach (zakładam, że o tym mowa) kuleje głównie z powodu obecnej karty graficznej.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Bull3t napisał:

i7 lub Xeon Haswell będą za słabe do nowej karty Radeon/RTX.

Zanim te karty będą jednak dostępne w normalnych cenach to upłynie pewnie co najmniej pół roku, a jesienią ponoć pojawią się procesory Intel Alder Lake. Zatem może nie warto jeszcze zmieniać platformy, ponieważ wydajność w grach (zakładam, że o tym mowa) kuleje głównie z powodu obecnej karty graficznej.

Z tego, że kuleje głównie karta graficzna niestety wiem, przede wszystkim brakuje jej pamięci (2GB to zdecydowanie za mało).
Jednak cała operacja wymiany I5-4570 na Xenona (przy założeniu, że sprzedam i5) wyniesie mnie 100zł... Zastanawiam się czy za tą stówę zauważę jakąkolwiek różnicę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Dirian napisał:

Raczej nie będzie jakiejś zauważalnej poprawy. Może jakbyś miał wydajniejszą grafikę, to taki manewr miałby jakiś sens, a tak - chyba szkoda zachodu. 

Tak jak pisałem, planuję włożyć jakąś grafikę w budżecie 1500-2000zł (przy założeniu normalnych cen, czyli może jakiegoś RX 5700/rtx 2060 lub coś tego pokroju)

Edytowano przez BetPay
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już by więcej sensu miało, choć znów - te procki będą już słabe pod RX 5700 / RTX 2060.

Taki upgarde miałby jakiś sens jak byś np. miał teraz GTX 1060 6GB czy coś o podobnej wydajności.

Już wolałbym to raczej pogonić i nawet kupić jakiś i3 10100F + tanią płytkę H410 + 16GB RAM i mieć bardziej współczesny sprzęt ze sporo większą wydajnością pojedynczego rdzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...