Jump to content
Lachek

Komputer za 5000

Recommended Posts

Każda cena jest odpowiednia, w końcu to kupujący określa swój budżet. ;)

Problemem jest jednak dostępność i ceny kart graficznych. Wysoki kurs kryptowaluty Ethereum (tzw. górnicy skupują karty) i niska podaż zrobiły swoje.

W marcu pewnie pojawią się nowe cpu Intela. W x-komie już pojawiły się ceny płyt B560 i Z590.

Link to comment
Share on other sites

W kontekście premiery nowych procesorów, można poczekać do marca.

Sytuacja z cenami kart graficznych, ulegnie ewentualnej poprawie pewnie dopiero w drugiej połowie roku. Może uda Ci się kupić jakiś model RTX 3060 12GB - premiera sklepowa ponoć w tym miesiącu.

Link to comment
Share on other sites

No to jednak za długo żeby czekać, moja karta graficzna najwyraźniej dokonuje żywota i coraz częściej wyrzuca mnie z aplikacji lub komputer całkowicie się zawiesza.

 

Mój obecny komputer to:

 

Z tym że dokupiłem drugie tyle ramu, raczej niepotrzebnie.

Chyba nie ma sensu tam wymieniać tylko części podzespołów tylko od razu cały nowy komputer kupić.

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem sytuację, ale ceny wyglądają tak, że GTX 1660 Super kosztująca normalnie 1000-1100 zł, teraz kosztuje o 1000 zł więcej. Aktualnie mógłbyś kupić używaną RX 570/580 lub GTX 1060 6GB.

 

Premiera RTX 3060 12GB odbędzie się ponoć 25 lutego:  https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3060-to-launch-on-february-25th

Może jakaś dostawa, która wyprzeda się w kilka lub kilkanaście minut, trafi do sklepów.

 

Link to comment
Share on other sites

Za dużo czynników się nałożyło, żeby dostać dobrą kartę graficzną w przyzwoitej cenie. Górnicy są tylko jednym z problemów, inna sprawa, że niska podaż wynika z braku kostek pamięci, a wszystko spowodowane paromiesięczną przerwą fabryk produkujących te podzespoły. Dodajmy do tego fakt, że ludzie siedzący w domach potrzebują jakieś rozrywki, więc wykupują wszystko, co mogą, a to przekłada się na ceny. Jeśli karta ci szwankuję to czas zastępstwa kup używanego GTX 970, ewentualnie 1060, a potem zaczekaj na rozwój sytuacji.

Edited by goliat
Link to comment
Share on other sites

RX570 4GB powinien być w okolicy 500 (często nawet mniej), RX580 4GB i GTX1060 3GB ciut droższe. Z RX570/580 8GB i GTX1060 6GB bywają problemy żeby dostać w dobrych cenach, bo ludzie dalej na nich kopią kryptowaluty. Karty z 4GB i mniej już się nie nadają do kopania, więc i ceny niższe.

Sam też stałem przy podobnym dylemacie, oglądałem GTX1060 6GB i zawsze byłem przelicytowywany i to z chorymi sumami, ostatecznie się poddałem i wziąłem RX570 4GB. Oby tylko za szybko nie zdechła ;)

Link to comment
Share on other sites

Karty graficzne mają jeszcze wyższe ceny niż w lutym, więc raczej nie jest to najlepszy moment na zakup komputera. W lipcu/sierpniu nastąpiły spadki cen, ale teraz niestety znów odbiły. Można było kupić RX 6600 XT za ~2000 zł w okolicach premiery - to był całkiem niezły czas na zakup komputera.

Może z okazji Czarnego Piątku uda Ci się upolować jakąś kartę graficzną w sensownej cenie.

Link to comment
Share on other sites

W wakacje 2k20 kupowałem coś podobnego, ale z prockiem 9600K, i się sprawdza dobrze, Cyberpunk na wysokich był ogrywany. Nie schodziłbym już w sumie do kart gorszych niż 2060, a ten w obecnej sytuacji rynku powinien być git. https://www.komputronik.pl/product/738222/komputronik-infinity-x510-l3-.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...