Skocz do zawartości
Arlekin

Wymiana laptopa do 4000zł do grafiki, czy warto?

Polecane posty

Witam, obecnie posiada laptopa Lenovo Legion y530 o parametrach i7 8750H, GTX 1050 4 GB, 16 GB Ram, 2 dyski twarde - 240 GB SSD i 1 TB HDD. Używam go głównie do pracy w programach z pakietu Adobe - Photoshop (malowanie na tablecie graficznym ilustracji, czasem obróbka zdjęć i inne prace graficzne), Illustrator a obecnie coraz więcej działam też w After Effect i Premiere. Czasem służy mi do grania choć to sporadycznie. Zwykle w ciągu roku ogrywam kilka najbardziej interesujących mnie głośnych tytułów jak Cyberpunk. Ogólnie nie narzekam na niego ale niestety czasem nie wyrabia przy pracy np. gdy w Photoshopie na większym rozmiarze pliku używam większego rozmiaru pędzla lub takiego o bardziej złożonym kształcie to pojawiają się dość znaczne opóźnienia. Dlatego też zastanawiam się nad zmianą. Jednak nie wiem czy w obecnej chwili warto. Mam budżet 4000zł (plus minus 200zł). Interesuje mnie wyłącznie zakup nowego, nieużywanego sprzętu ze sklepu, bez systemu. Te dwa zwróciły moją uwagę:

https://www.x-kom.pl/p/574679-notebook-laptop-156-lenovo-legion-y540-15-i7-9750hf-32gb-512-gtx1660ti.html

https://www.x-kom.pl/p/612859-notebook-laptop-156-lenovo-legion-5-15-ryzen-7-32gb-512-gtx1650-120hz.html

 

Jeśli ktoś ma lepsze propozycje to proszę o podanie. Pytanie tylko na jaki wzrost wydajności mogę liczyć w porównaniu z moim obecnym laptopem? Jeśli będzie mały to chyba wstrzymam się z ze zmianą jeszcze przez rok 2 i wtedy wymienię. Jak pisałem najbardziej istotna jest dla mnie wydajność we wspomnianych programach, gry traktuję jako dodatek i wolę opcję z większą wydajnością w programach kosztem mniejszej w grach niż odwrotnie. Co mi poradzicie? Kupować czy lepiej się wstrzymać i odłożyć więcej kasy lub po prostu gdy w tym progu cenowym będą lepsze jednostki? Rozważałem przez chwilę zakup komputera stacjonarnego jednak niestety ze względu na pracę zdalną gdzie czasem muszę zabierać sprzęt ze sobą w podróż takie rozwiązanie odpada. Proszę o rady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem zbytnio gdzie tkwi przyczyna tzw. opóźnień. jeśli w cpu, to proponuję minimum procesor 8/16. Jeśli w gpu, to może być coś z wydajniejszą od 1050 grafiką, chociaż wątpię. Nie mam wątpliwości co do opcjonalnej wymiany dysku hdd 1tb na ssd 1tb.  Lenovo Legion 5-15 Ryzen 7/8GB/512 GTX1650Ti 144Hz z 8-rdzeniowym Ryzenem 7 i kartą 1650Ti, oraz 512gb ssd z możliwością dołożenia drugiego powinien robić robotę. Matryca 144Hz ma lepsze pokrycie barw od 120Hz. Możesz wymontować moduł 8gb i samemu zamontować 2x16gb 3200Mhz.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę. Właśnie bez względu na wybór na pewno i tak bym dokładał drugi dysk. Jeśli chodzi o matrycę to ma ona dla mnie znaczenie drugorzędne ponieważ zwykle mam podpięty laptop pod tablet graficzny z ekranem i to na nim oglądam wszystko. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pracę komputera spowalnia coś co jest na hdd, to rozwiązaniem może być wymiana dysku na ssd.

Gigabyte G5 KC i7-10870H/16GB/512/Win10 RTX3060P

Tak podglądowo o mniej więcej taki laptop mi chodzi. Ma wydajny procesor i7 8/16 i najnowszego rtx-a 3060 115w tdp, to po dołożeniu drugiego dysku na pewno dawał by radę, tylko jest ponad budżet. Alternatywnie taniej, to jak wspomniałem Legion z Ryzenem 7 8/16, albo inny laptop z 8-rdzeniowym i7, który będzie wydajniejszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...