Skocz do zawartości
Kaih85

3500zł na modernizacje

Polecane posty

Witam.

Szykuje się do wymiany obecnego PC na coś bardziej aktualneg. Na dzień dzisiejszy mam do wydania 3500zl (raczej na skrzynkę bez grafiki). Pytanie czy warto czekać do końca stycznia na nowe intele i lepszą podaż ryzenów. Komputer do gier, solid works i solid cam (generowanie kodu i symulacje - im więcej rdzeni tym lepiej), kręcić będę. 

Obecne zestawy:

-procek i5-4440,

-chłodzenie fera3,

-grafa RX 480 4GB,

-pyta asrock b85 pro,

-pamieć RAM 2x4Gb 1333MHz,

-karta dźwiękowa crativ recon3d fatality chamipon,

-zasilacz Vero M2 bronz 600W,

-obudowa Zalman Z 3 plus,

-dysk SSD Goodram irydium 240G sata,

- system win 10 pro,

- aoc 24G2U 144hz 1080p.

Pytania mam dwa:

-czy lepiej teraz kupić zestaw za 3500zl w tym rx 5600/ rtx 2060, czy zostać przy tym rx 480 i za rok dokupić  np. rx6700 albo coś lepszego,

-czy zmienić chłodzenie cpu np na fortisa, grandis.

Preferowanego sklepu nie mam.

Dzięki za pomoc, pozdro.

Edytowano przez Kaih85
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kaih85 Na twoim miejscu wogóle zaczekałbym z upggrade, ponieważ ceny podzespołów poszły do góry, co ma też związek z ich dostępnością. Jeszcze niedawno za 3500 zł można było mieć zestaw z rtx 2060, teraz trzeba za niego wybulić minimum 4000 zł, a nawet stówkę więcej. Podobnie sprawa ma się z RX 5600. Niestety za 3500 zł nawet za zestaw składany można mieć co najwyżej Geforce 1660 w wersji S, co jest trochę słabym zestawem,, jeśli pomyśli się o tym, że ray tracing jest coraz bardziej popularny, zaś coraz więcej gier będzie z niego korzystać w przyszłości.

Co do sklepu, najtaniej mimo wszystko wypada morele, poza tym mają sporo punktów lokalnych. Na twoim miejscu poczekaj do końca stycznia, bo nie wiadomo, jak długo będziesz czekał na podzespoły, szczególnie na kartę graficzną. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem, to czekam te dwa tygodnie, i zobaczymy  co  pokażą. 

Cały czas mam tylko ten dylemat czy jednak  kupić  skrzynkę z lepszym prockiem bez  karty graficznej czy słabszy zestaw już z kartą. W 1080P do tej pory mi  ten rx 480 dawał rade.  Czy może przeczekać tę generacje kart. 

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej zastanawiam sie czy nie przeczekać do RTX 40xx lub radeonow 7xxx, zwlaszcza że ten rx 480 którego mam, nadal daje rade w 1080p w grach które gram (Wot, genshin, Wiesiek, w CP na średnich, w przyszłości może mass efect jak wyjdzie remaster) Projektow w Solid works nie mam dużych więc i tu nie ogranicza mnie ta karta graficzna, gorzej że procek  w Solid cam - długo liczy.

Edytowano przez Kaih85
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czekamy na rozwiązanie sytuacje z  procesorami, a obecnie popilnuje okazji na  inne podzespoły.  Np:

- kupiłem Seasonic Focus GX 650W na  https://proline.pl/zasilacz-seasonic-focus-gx-650-80plus-gold-650w-p1401087 za 400zł, Promocja do 31/12/2020 z kodem na https://www.pepper.pl/promocje/topowy-zasilacz-seasonic-focus-gx-650w-w-niezlej-cenie-345463 

- kupiłem Samsung 970 Evo 1TB M.2 za 470zł,

- teraz poluje na obudowę Corsair 4000D Airflow Czarna bo obecnie brak dostępności, ewentualnie  Fractal Design Meshify C TG jeśli trafił by się gdzieś w dobrej cenie,

W związku z tym  pozostanie do zakupienia CPU, płyta główna, RAM, chłodzenia procesora (stare zostanie oddane) za kwotę na dzień dzisiejszy około 2300zł.

Edytowano przez Kaih85
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycję. Lecz nastawiam się bardziej na 10700 lub 5600 chyba że, Intel coś nowego wypuści wartego uwagi.  Budżet który podałem wcześniej to około 2300 na te cztery komponenty (CPU,RAM, MOBA i chłodzenie). Dysk mam od brata któremu przyszły 2 w cenie jednego,  zamówione  na amazonie na początku grudnia.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no to już sam musisz stwierdzić czy to ma sens. Moim zdaniem nie, bo się po prostu nie zmieścisz.


Na Ryzenie 5600x
procek - 1600
sensowna płyta b550 - 600
ram minimum 3600mhz - 400
chłodzenie - 200
RAZEM - 2800

Na Intelu 10700
procek - 1400
płyta na z490 - 700
ram jak wyzej - ok 400
chłodzenie 200
RAZEM - 2700

Można pomyśleć ewentualnie o 10600K a w przyszłości zamienić na 11600.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2020 o 22:18, Bull3t napisał:

Jeśli możesz poczekać z zakupem, to poczekaj do 11 stycznia na konferencję Intela z CES 2021.

- Czekam tak jak napisał Bull3t. Ceny powinny spaść albo chociaż drgnąć po targach, no i wstępnie za 1400zł nawet Ryzen 5600x  może będzie ( https://www.pepper.pl/promocje/ryzen-5600x-na-magazynie-06012021-341258 ).

-RAM to pewnie balistx 3000MHZ- 3200MHz zależy co się trafi taniej i będę kręcił na 3600, a one chodzą około 300 zł.

-Chłodzenie Fortis, Granidis, zobaczymy co za procka kupi, ale raczej delikatne OC przewiduję.

  

Update 12.01.2021!

Procek 5600x zamówiony za 1399zł w proshop  ( https://www.proshop.pl/Procesor/AMD-Ryzen-5-5600X-Wraith-Stealth-Procesor-6-rdzeni-37-GHz-AMD-AM4-AMD-Processor-w-pudelku-PIB/2884168 ), dostawa na początku lutego.  Powoli będzie trzeba resztę podzespołów dobrać : płytę, chłodzenie i RAM  za około 1000zł. 

Edytowano przez Kaih85
  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały Update. 

Jaką płytę polecicie szukać  do tego 5600X  i czy jest jakaś alternatywa do balistixów, by w sensownej cenie dostać RAM który da się wykręcić do 3600MHz+?

Do wydania około 1000 zł (1200max). Bardziej kwestia czego powinienem szukać, a nie ceny na dzień dzisiejszy by zamknąć się w budżecie (procek za 3 tygodnie dopiero będzie). 

Edytowano przez Kaih85
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź i tak będę szukał.

Czy mogę uwzględnię jeszcze pamięci GOODRAM IRDM 3600MHz   https://www.morele.net/pamiec-goodram-irdm-x-ddr4-16-gb-3600mhz-cl17-irp-3600d4v64l17-16g-6471308/ , niby troszkę wolniejesz , ale zawsze produkt polski. Czy widzicie jakieś ale by ich nie brać?

Czekam na procesor  do początku lutego,  wiec spokojnie czekam może coś się pojawi w dobrej cenie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, miło być dwie kości po 8, nie spojrzałem że na morele aktualnie nie ma. Na x komie cena już troszkę wyższa https://www.x-kom.pl/p/531223-pamiec-ram-ddr4-goodram-16gb-2x8gb-3600mhz-cl17-irdm-pro.html .

Update: Spóźniłem się na x-komie balistix 3000Mhz były po 260zł za 2x8 3000MHz. Za to kupiłem te goodramy 2x8 3600 MHz  2 x 160zł= 320zł, czyli w standardowej cenie balistixów.  Drożej fakt, najwyżej zwrócę jeśli lepsze ceny się coś trafi.

Edytowano przez Kaih85
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem i dziękuję za radę. Procka będę miał za 2 tygodnie najwcześniej, więc kości przetestuje u brata na Gigabyte Z490 UD (jak by nie hulało na 3600 to się podmieni z jego balistixami).

Update zamówienia na stan dzisiejszy :

-CPU- 5600x - oczekiwanie na dostawę 3 tygodnie =1400zł (termin dostawy znów się opóźnił)

-RAM - Goodram IRDM 3600Mhz 2x8GB =320zł

-dysk - NVME. Samsung 970 Evo 1TB M.2 =470zł

-obudowa - Corsier 4000d Air flowe =389zł

-zasilacz - Seasonic Focus GX 650W =400zł

-karta dźwiękowa - Creative Sound Blaster Recon3D Fatal1ty Champion =nd.

-GPU - RX480  4GB - do wymiany za rok, albo gdy ceny wrócą do normy =nd.

-dysk - SSD GoodRam IRDM 240 GB 2.5" SATA III =nd.

-płyta główna - do kupienia MSI B550 Tomahawk

-chłodzenie - do kupienia chłodzenie procesora i ewentualnie dodatkowy wentylator lub dwa do obudowy 

Obecnie suma 2 979zł dojdzie płyta około 720zł  i chłodzenie  wiec budżet pierwotny troszkę przekroczony. 

Update:

Termin dostawy  procesora znów się opóźnił i znów wynosi 3 tygodnie od dnia dzisiejszego. Ech ten https://www.proshop.pl  tylko cena ich ratuje, 

Edytowano przez Kaih85
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej co lepsze,  płyta  MSI Tomahawk MAG B550 czy Gigabyte b550 Aorus Pro V2, bo obie obecnie w podobnej cenie  699zł są dostępne. Ewentualnie które warto brać jeszcze pod uwagę (np MSI MPG B550 Gaming EDGE WIFI za 741zł na amazon). 

 

Edytowano przez Kaih85
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie są godne polecenia. Gigabyte wydaje się nieco fajniejszą opcją, bo ma więcej złącz USB i radiator wyglądający na taki, który może być wydajniejszy przy nawiewie w obudowie.

 

42 minuty temu, Kaih85 napisał:

Ewentualnie które warto brać jeszcze pod uwagę (np MSI MPG B550 Gaming EDGE WIFI za 741zł na amazon). 

Ta też jest dobra. Taki Tomahawk, ale z WiFi.

Asus TUF GAMING B550 PLUS (600 zł) też jest w porządku, choć to już niższa półka.

Asus ROG STRIX B550-F GAMING (wersja z WiFi lub bez) to porównywalna półka do Aorusa Pro i Tomahawka, jeśli wolałbyś Asusa. Jednak skoro tamte płyty są aktualnie sporo tańsze, to może nie ma co dopłacać.

  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź. No to się będę rozglądał za  któraś z powyższych. Nie bez znaczenia dla mnie tez jest kwestia wyglądu, bo skrzynka będzie widoczna no i chciał bym miała bardziej elegancki charakter. Mam czas na wybór jeszcze, czekam na procesor którego wysyłek ciągle mi przekładają na bliższe lub dalsze terminy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem. Nadal sporo w tej cenie, nawet Intel 10700k jest tańszy (1499zł) https://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-10700k-3-8ghz-16-mb-box-bx8070110700k-6731000/?utm_source=ceneo&utm_medium=referral  który jest chyba bardziej opłacalny od tego 5600x.  Te 1400 zł z proshopa to maks jakie warto za tego ryzena dać w mojej opinii. Na razie zostaje przy czerwonych by później jak kartę graficzna zmiennie to już na taką z PCIE 4 geny, Ewentualnie doczekam już 11 generacji inteli i wybiorę któregoś z nich. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku. Sądziłem, że jesteś zdecydowany na Ryzena. Może jakiegoś i7-11700F uda się złapać w podobnej cenie (~1400-1600 zł), gdy te procesory w końcu pojawią się w sklepach. Na razie pojawiły się płyty główne B560 i Z590 w x-kom i morele.

Jeśli kupiłeś/kupisz obudowę Corsair 4000D Airflow, to płyty Asus B550 chyba bym odpuścił - brak wyjścia USB Type-C na front.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...