Skocz do zawartości
Wilczysko

Cyrkulacja powietrza wewnątrz obudowy - przegrzewanie

Polecane posty

Mam obudowę Dark Base Pro 900 rev2 i jakiś czas temu ją odwróciłem. Konsekwencją odwrócenia jest między innymi to, że karta graficzna ma wiatraki na górze, nie na dole. Co się zaczęło dziać - zrobiło się bardzo ciepło. Nie mierzyłem, ale sama obudowa przy dotknięciu sprawiała wrażenie bardzo ciepłej. Ostatnio zmieniłem kartę na RTX 3090 i się zaczęło. Obudowa jest jeszcze cieplejsza, a na dodatek podczas grania komputer zaczął się restartować. 

Chłodzenie w obudowie wygląda tak:

625190667_komputerpowietrzeresized.png.3add4dc98b314e6894d4a1458c61f68c.png

Strzałkami zaznaczyłem kierunek przepływu powietrza przez wentylatory.

Co tu można zmienić/poprawić? Domyślam się, że głównym problemem jest to co dzieje się między chłodnicą na górze a kartą graficzną, ale nie mam pomysłu jak to rozwiązać.

Jak zawsze będę wdzięczny za pomoc :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście zmieniłbym kierunek przepływu powietrza przez wentylatory, tak aby w jednej płaszczyźnie "wiało" w jednym kierunku. Co do tych nad kartą - jakby były pod nią, to imho lepiej by było, gdyby dmuchały na nią. W obecnej sytuacji nie wiem czy to dobry pomysł, ale spróbować można.

PS. Zawsze możesz przywrócić do stanu pierwotnego

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MikaelDorren napisał:

Zawsze możesz przywrócić do stanu pierwotnego

Prawda, ale wtedy cały efekt szlag trafi, bo komputer muszę mieć po lewej stronie biurka.

10 minut temu, MikaelDorren napisał:

Osobiście zmieniłbym kierunek przepływu powietrza przez wentylatory, tak aby w jednej płaszczyźnie "wiało" w jednym kierunku.

Pełna zgoda, to był mój pierwszy pomysł. Ale to pomoże mi lepiej przewietrzyć dół obudowy, który jest w miarę chłodny. Problemem jest ta nieszczęsna góra.

Jeśli zmienię kierunek na chłodnicy, to na pewno poprawi tę sytuację. Boję się tylko, że wtedy będzie za mało "odciągu" z obudowy (5 wentylatorów IN, a tylko 1 OUT). 

Zawsze mogę zmienić jeszcze kierunek z przodu - na OUT zamiast IN, tylko wtedy boję się, że przodem będzie słabo się wydmuchiwało gorące powietrze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Wilczysko napisał:

 

Zawsze mogę zmienić jeszcze kierunek z przodu - na OUT zamiast IN, tylko wtedy boję się, że przodem będzie słabo się wydmuchiwało gorące powietrze. 

W wersji fabrycznej tak jest - dwa przednie (leżące niżej) dmuchają do środka obudowy, jeden tylny wydmuchuje. Wszystko jest OK, gdy jest on na górze. Teoretycznie, gdy jest on na dole i dmucha do środka, to te dwa powinny a) być nieco wyżej, b) dmuchać na zewnątrz. Praktycznie - nie jestem pewien, czy konstrukcja obudowy na to pozwoli.

ImageServer.php?ID=ecc7ea17016@be-quiet.

Chyba, że te "drzwiczki" będą otwarte, tak by powietrze miało gdzie uciekać. Ale to raczej średni pomysł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w weekend przebudowałem co trzeba:

1. Chłodnica na górze jest odwrócona. Wentylatory poszły na górę, teraz wdmuchują powietrze do środka przez chłodnicę. Powietrze leci prosto na kartę graficzną, która je zasysa i się nim chłodzi.

2. Wentylatory z przodu też wdmuchują powietrze do obudowy.

3. Wentylator z tyłu wydmuchuje powietrze na zewnątrz.

 

Efekty:

1. Temperatury na procku spadły.

2. Temperatury GPU - w sumie nie spadły.

3. Temperatura obudowy. W tej chwili jest tak, że nagrzewa się znacznie wolniej. Niestety szyba po jakimś czasie jest nadal bardzo ciepła (chociaż odczulanie mniej niż wcześniej). Najcieplej jest tam, gdzie grafika wydmuchuje gorące powietrze, za to dolna i góra część szyby jest znacznie chłodniejsza niż wcześniej. Góra obudowy chłodna.

 

Teoretycznie jest lepiej, ale w praktyce nadal moim zdaniem za ciepło. Z tym, że nie mam już pomysłu co dalej z tym zrobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wywiewać powietrze z dołu do góry w aio, aby ciepłe powietrze z procesora nie dmuchało w kartę. Wenty obudowy jak wyjaśnił Moderator dwa przednie mają zasysać a tylny, który jest za nisko ma wyciągać powietrze na zewnątrz. Można dołożyć wentylator be quiet! SilentWings 3 140mm PWM, lub inny bez klatki ODD na przód. 7c34d474bbaf088b886621aa433821bafa3eaa22   Na dole obudowy DB900 też jest miejsce na opcjonalne dodatkowe wentylatory 2x12/14fi.

3x14fi na wlocie i 1x14fi wyciągający na tyle u góry powinny wystarczyć, aby chłodnica była znowu prawidłowo zamontowana, żeby wywiewalo ciepło do góry, tylko nie wiem czy da się tak zrobić po odwróceniu odbudowy.

1.źle

efekty :

2.temperatura karty

 

Edytowano przez Michal30
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...