Skocz do zawartości
nyac55

SMART nowego dysku twardego?

Polecane posty

Witam. Jak w temacie, kupiłem nowy dysk twardy. Sprawdziłem wyniki SMART programem HD Tune i z tego co widzę, niektóre wartości są dość wysokie... a dysk jest świeżo wyciągnięty z opakowania. Czy te wysokie wartości w SMARTcie mogą sugerować to, iż dysk po pewnym czasie może ulec awarii, posiadać bad sectory ? Czy na razie nie mam się czym przejmować ?

Pytanie 2:

Podczas formatowania dysku mogłem wybrać MBR (Master Boot Record), albo GPT. W partycji typu MBR miałem 2 niewykorzystane przestrzenie 2048GB oraz resztę z 4TB, czyli około 1600GB. Tylko z 1 przestrzeni mogłem stworzyć wolumin prosty natomiast 2ga przestrzeń (1600GB) miała zablokowaną opcję stworzenia woluminu prostego oraz obu przestrzeni nie dało się połączyć. Dopiero zmiana typu partycji na GPT, pozwalało na wszystko o czym wspomniałem. Czy jest to normalna kolej rzeczy i tak ma być dla MBR, bo to są jego ograniczenia ?


_+_+_+_

Link do screena z SMARTem:
https://iv.pl/image/smart-cut-window.GtbR6gn

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dopiero zmiana typu partycji na GPT, pozwalało na wszystko o czym wspomniałem. Czy jest to normalna kolej rzeczy i tak ma być dla MBR, bo to są jego ograniczenia ?


W rzeczy samej. MBR to starszy typ o limicie rozmiaru partycji 2 TiB , dla GPT możliwe jest nawet  64 ZiB.

 

Co do dysku - wnioskuję, że to Seagate. Jeśli tak - miały/mają(?) one tendencje do wyświetlania przeróżnych cudów  w pozycjach 01 oraz 07 oraz przedstawiania temperatury w podobny sposób. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...