Skocz do zawartości
someone1989

Z490 + 10gen core

Polecane posty

Witam.

 

Upatrzyłem sobie płytę AsRock Z490 Extreme4. Podoba mi się wizualnie. Tyle wiem na jej temat :) więc teraz pytanie czy jest to dobra płyta? są z nią jakieś problemy? pod oc procków k się nada? 

Co do procka zastanawiam się między 10400F i ustawieniem BFB na płycie tylko czy to pozwoli utrzymać zegary turbo w grach cały czas czy tylko jakiś dłuższy czas niż normalnie? 

Drugim wyborem byłby 10600KF tylko jeżeli BFB zdziałałoby tak jak myślę a mi na oc zbytnio nie zależy to chyba nie ma sensu dopłacać. 

Jeżeli chodzi o ramy nie wiem czy lepiej 4000 CL18 czy 4400 CL19 cenowo są zbliżone. Co ma większe znaczenie zegar czy opóźnienie? 

 

Jakie chłodzenie dobrać do procka? przy 10400f miałoby dawać radę z BFB a przy 10600kf przy małym oc ewentualnie więc coś wydajnego, ale także cichego. Myślałme o scythe fuma 2

Edytowano przez someone1989
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ASrockiem były jakieś problemy z sekcją zasilania, że procek zrzucał taktowania. Nie wiem czy zostało to wyeliminowane.

Osobiście rozważyłbym jakąś tańszą płytę Z490 i w zamian dopłata do i7 10700f. Jednak 8 rdzeni to 8 rdzeni, choć też zależy z jaką graifką będziesz to parować.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie czekać nie chce ani 8 rdzeni z 10 gen ponieważ kompa wymieniam co roku w grudniu. 

 

Mam ryzena 2600 i 1650 super. Mam x570 i byl brany rok temu z myślą o ryzenie 5gen, ale ceny i dostępność to kpina. Tak samo gpu. Rok temu taniej kupiłem niż teraz jest a wymieniać na radeona 6800 za te pieniądze nie zamierzam. 

 

Plan więc jest taki by przejść na intela. Dobra plyta na socket 1200 tak by dała rade z 11 gen. Wysoko taktowany ram. Procesor 6 rdzeniowy z 10 gen nie wiem tylko czy 400f czy 600kf. Głównie ta funkcja bfb mnie ciekawi. W przyszłym roku wymiana w grudniu gpu i procka na 11 gen 8 rdzeni. I na tym pozostać kolejny rok lub dwa a później znowu upgrade mobo na nowy socket. 

 

Wiem że wymiana co roku kompa to średnio oplacalna rzecz, ale na gwiazdke lubie sobie sprawić akurat taki prezent. 

Zatem czekanie bo wyjdzie nowe za x miesiecy, albo bo bedzie taniej pare zł mnie nie tyczy. Te nowe nie kupie na premiere tylko po paru miesiacach. Rozumiem wasz zamysł, ale akurat u mnie się nie sprawdzi. 

 

Głównie zależy mi na opini na temat tej płyty + info o bfb jak ktoś testował je oraz jak z tym ramem co ważniejsze cl czy mhz tak jak pisałem 4400cl19 vs 4000cl18

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz zostawić GTX 1650S, ale zmienić platformę? Jeśli tak, to nie widzę tu sensu, bo to nijak nie zwiększy wydajności w grach.

Ta funkcja BFB na płytach ASRocka to nic innego niż możliwość zwiększenia power limitu dla procesora. I zdaje się, że ma to każda płyta Z490.

Pamięci 4400 CL19 powinny być wydajniejsze.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zostawić 1650s na jakiś czas aż radeony będą dostepne po cenie bazowej a nie kilkaset zł wiecej. 

 

Tak zwieksza limit maja to asrocki a asus i msi ma to pod nazwa ape. Tylko jak to działa? Bo rozumiem, że standardowo procek po osiagnieciu limitu zrzuca bosta... A ten bfb zwieksza limit czyli dłużej może być zegar bost co jest istotne w 400f gdzie zegar stock jest niski. Pytanie czy przy dobrym chłodzeniu da sie uzyskać efekt ciaglego zegara boost a nie skoków. 

 

Teraz zakładając że za rok dopiero zmienie gpu wraz z prockiem na 11 gen. Czy w takim wariancie jest sens brać w ogóle 600kf? Wydaje mi się że 400f do tej karty na roczne przeczekanie by wystarczył?

 

Jak u intela jest z zużyciem prądu bo coś czytałem że ryzeny po oc biorą mniej niż intel bez oc (wersje k)? Bo mam obecnie zasilacz 700w spc vero. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, someone1989 napisał:

Tak zwieksza limit maja to asrocki a asus i msi ma to pod nazwa ape. Tylko jak to działa?

Zwiększa się limit mocy, więc procesor trzyma wyższe taktowanie przy obciążeniu kilku/wszystkich rdzeni.

5 godzin temu, someone1989 napisał:

Teraz zakładając że za rok dopiero zmienie gpu wraz z prockiem na 11 gen. Czy w takim wariancie jest sens brać w ogóle 600kf? Wydaje mi się że 400f do tej karty na roczne przeczekanie by wystarczył?

Ryzen 5 2600 by wystarczył. Nie ma zmiany karty, nie ma sensu wymieniać reszty, bo to nic nie da. ;) W grudniu przyszłego roku będzie już pewnie 12 generacja procesorów Intela na nowej podstawce - LGA 1700. Czyli kupisz teraz niepotrzebny sprzęt, a za rok masz przestarzałą podstawkę.

Sugeruję zmienić tradycję "wymieniam komputer w grudniu" na "wymieniam sprzęt, by mieć przyrost wydajności".

5 godzin temu, someone1989 napisał:

Jak u intela jest z zużyciem prądu bo coś czytałem że ryzeny po oc biorą mniej niż intel bez oc (wersje k)?

W przypadku R5 2600, zużycie energii wygląda po OC podobnie do podkręconego i5-10600K.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam budżet co roku w firmie na wydatki jak nie wydam przepada. Na gpu nie starczy wiec musze wymieniać jednego roku kilka rzeczy reszte kolejnego. No na gpu nie starczy a z prywatnych nie wydam kasy na karte, która sklep wycenia 500 czy 1000 zł powyżej msrp. 

 

Tak samo 12 gen nie wiadomo czy będzie w grudniu 21, a jak będzie to w premierowych cenach i może nie styknąć $ na samo mobo i cpu. 

Jak 3600 ti bedzie faktycznie dostepny w cenie ~ 1800 to mogę rozważyć zakup, ale znając życie rozejdzie sie w 30 sekund i bedzie później w cenie 3070... A 3070 jest w cenie 3080 chore te ceny u nas. 

Edytowano przez someone1989
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny kart są chore nie tylko w Polsce.

 

Na co konkretnie możesz przeznaczyć te pieniądze i ile tego jest? Dyski SSD, obudowy, chłodzenia cpu wchodzą w grę? Jeśli jest taka możliwość, to bym wolał dokupić dysków SSD, zmienić obudowę na lepszą itp., zamiast zmieniać platformę bez wzrostu wydajności.

Podaj pełną specyfikację komputera.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie tylko, wiec myśle by teraz kupić dobra płyte i ramy. Jakiegoś procka do tej karty co mam. Za rok tylko wymienić procesor i gpu.

Budżet to niecałe 2000zł. Coś mogę dopłacić z "swojej kieszeni"  Mogę wydać na coś co uzasadnie. Telefon sluzbowy, auto, laptop to odpada bo dostajemy. Konsoli nie uzasadnie. Sprzęt komputerowy owszem oprócz słuchawek padów itp.

Myślałem nad z490 extreme4 jeżeli jest dobra. Poczytam co z ta sekcją na necie ~ 800 zł. 

Ramy 16-32 powyżej 4000mhz. Rgb. ~ 600 zł za 16

Procesor nie wiem właśnie jaki chyba, że się cudem znajdzie 5600x za 1000, to biorę w ciemno 

Zostaje 600 zł na cpu pi razy oko. 10400f 649. 10600kf 959.  Jakoś tak musiałbym zobaczyć na zamowienia z bf w proshopie.  Czyli do procka musiałbym już coś dołożyć z swoich. No i koszt chłodzenia, bo intel chyba nie ma? Fuma 2? Niby bardzo dobra konstrukcja? 


Teraz co mam:

Obudowa Armia AR7 TG RGB - zostaje. 

Zasilacz Vero m3 700w - chyba dopóki nie wymieniam grafy jest ok. 

Dysk VPN100 1Tb nvme na gry. 

Dysk 860 evo 500gb systemowy

Dysk P300 3Tb + 1 Tb na kopie dokumentów. 

Msi 1650super gaming x - zostaje na razie. Radeony niedostepne kosmos cena, rtx 70 i 80 to samo. Może wyrwe 60ti do 1800-1900 to wtedy mogę tyle wydać. Dopłacać januszowego nie zamierzam. 

Procesor, mobo i ramy oddaje znajomemu będzie miał użytek z nich użytek. 

Edytowano przez someone1989
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację przeglądnę trochę neta w takim razie czy coś się z tymi Asrockami zmieniło a jak się nie dokopie info, to wybiorę coś z Asusa. Z nimi nie było problemów? MSI nie chce. 

Jakby udało mi się dopaść do końca grudnia w dobrej cenie 3060TI to jaki procesor do niego? 10400f czy 10600kf? bo na dopadnięcie 6800 albo 3070 w normalnej cenie to nie liczę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra z tymi asrockami... Extreme4 niby nie najgorszy, ale i tak słabo wychodzi, że w ogóle uokik pozwala sprzedawać ewidentnie wadliwy towar... 

 

Msi gamingx 3060ti ma msrp 2199 a w pewnym sklepie zamówiłem za 2299... 100 januszowego jeszcze przełknę. Nie wiem kiedy ja dostane. Mam nadzieję ze chociaż tym razem nie będą piszczeć cewki bo całkiem skreślę msi. 

 

Jakie chłodzene do 400f lub 600kf. Nie nie chce podkręcać, ale chcę żeby ciągle był turbo all core bez zrzucania w czasie dłuższej rozgrywki. Ta fuma 2 faktycznie taka dobra? A może starczy coś tańszego, mniejszego lub chociaz jak droższego to z RGB. 

 

Ewentualnie jakiego ryzena by był konkurencyjny wydajnościowo miedzy 10400f a 10600kf z 3gen ryzen i cenowo pidobnie do ceny jaka mam za kf czyli ~ 950

Edytowano przez someone1989
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fuma 2 bardzo dobra, ale jak nie kręcisz to możesz wziąć chociażby Fortis 3 ARGB (z tych świecących).

Ryzeny przy obecnych cenach są mało sensowne, masz Ryzena 5 3600 ale będzie trochę wolniejszy od i5 10400f połączonego z szybkim RAM-em, o 10600kf nie wspominając. W przypadku Ryzena jedyny plus to możliwość kupna tańszej płyty głównej, np. MSI B450 Gaming Plus MAX.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na b450 nie wsadze nic sensowniejszego pozniej a na 1200 z490 jeszcze tak. Musiałbym brać b550 albo x570 i cenowo wyjdzie to samo. Tak mi się wydaje, że 5600 później na b450 to słaby pomysł.

 

Chyba pozostaje tylko 1200 najlepiej? 

 

Głupie pytanie czym sie różni argb od rgb? Tylko tym efektem że na argb kilka kolorów na raz jest? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, someone1989 napisał:

Głupie pytanie czym sie różni argb od rgb? Tylko tym efektem że na argb kilka kolorów na raz jest? 

Tak, jeśli mowa o doznaniach wizualnych. Poza tym, ARGB podłączasz do niższego napięcia. Podłączysz do złącza dla RGB - usmażysz diody.

 

Co do procesorów, produkty Intela są wydajniejsze niż Ryzeny 3000.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...