Skocz do zawartości
Druteron

Modernizacja komputera

Polecane posty

Cześć,

dosyć przypadkowo i spontanicznie nabyłem dzisiaj RTXa 3070, który jest właśnie w drodze do mnie. W związku z tym, postanowiłem przyśpieszyć plany modernizacji mojego obecnego sprzętu. Szukam płyty głównej, procesora i ewentualnie zasilacza. Moja obecna konfiguracja prezentuje się następująco:

  • Asus Maximus VIII Hero Alpha
  • i5-6600k, podkręcone na 4,5 Ghz
  • GTX 1070
  • 2x 8GB DDR4@3000Mhz
  • RM550x
  • Dark Rock Pro 4
  • Dysk M.2 NVMe
  • Plus dwa dyski SSD Sata
  • NZXT H440

Testy nowych Ryzenów 5600x, wyglądają bardzo dobrze, w przeciwieństwie do ich dostępności. Rozmawiałem dzisiaj z X-Komem i nie mają nawet szacunkowej daty dostawy. Nie bardzo chcę się pakować w starszą generację, aby później robić kolejny upgrade, ale po głowie chodzi mi 3700x + B550/X570. Starsze czipsety z tego co udało mi się ustalić, mają mieć aktualizację do obsługi nowych procesorów, na początku przyszłego roku, ale czy tak będzie, nie wiadomo.

W tym miejscu warto dodać, że komputer ten służy w zasadzie do gier.

Plan mam taki, aby kupić na razie płytę i ustawić się w kolejce po procesor. Generalnie wydaje mi się, że do celów rozrywkowych X570 to trochę przerost formy nad treścią, z kolei porządniejsze B550 wkraczają w prób tych lepszych czipsetów, ciężko się zdecydować. Moje wymagania dotyczące płyty są takie, by miała sporo portów USB, przyzwoitą kartę dźwiękową i (opcjonalnie, acz bardzo miło widziane) wbudowane BT z WiFi. Oczywiście, by obsłużyła resztę gratów, choć to nie powinien być większy problem. Do tej pory wytypowałem:

Odnośnie procesora. Zastanawiam się nad 5600x oraz 5800x (ze względu na większą ilość rdzeni - dlatego biorę również pod uwagę 3700x). Jednak 5600x wypada w grach bardzo przyzwoicie. Z drugiej strony czy 5800x nie będzie się nudził przy 3070? Jak Wy to widzicie? Generalnie, przez najbliższe kilka lat, nie chciałbym już w tym komputerze nic ruszać.

Teraz kwestia zasilacza, jak pisałem na początku, dysponuję mocą 550W. Powinno to być wystarczające dla tego zestawu, nie mylę się?

No i jeszcze pierdoła, ale również istotna. Posiadam 4 dodatkowe wentylatory w obudowie, obsługujące PWM (4 piny). Złącza na płycie również powinny PWM obsługiwać. Zdarzyła mi się kiedyś sytuacja, że na płycie były 4 piny, ale bez wsparcia PWM.

Przepraszam, za tak rozwiozły post, mam nadzieję, że przebrnęliście :)

P.S.

Czy w zestawie Dark Rock Pro 4 znajdują się elementy montażowe pod AM4? Nie mogę znaleźć pudełka, może ktoś kojarzy.

 

Edytowano przez Druteron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asus TUF GAMING B550-PLUS (WI-FI) ma Wifi i Bluetooth. Solidna płyta w przyzwoitej cenie. X570 TUF też w porządku, ale MSI X570 Tomahawk WiFi jest lepsza - o ile trafisz na dostępność.

R7 5800X to najmniej opłacalny procesor Zen3. Lepiej kupić 5600X lub i7-10700KF.

Płyty obsługują wentylatory PWM.
W zestawie z chłodzeniem znajdują się elementy do montażu na AM4, chyba że zgubiłeś. :>
Zasilacz powinien podołać.

51 minut temu, Druteron napisał:

Jak Wy to widzicie? Generalnie, przez najbliższe kilka lat, nie chciałbym już w tym komputerze nic ruszać

W takim razie, pomyślałbym jednak o R9 5900X lub i9-10850K.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Asus TUF GAMING B550-PLUS (WI-FI) ma Wifi i Bluetooth. Solidna płyta w przyzwoitej cenie. X570 TUF też w porządku, ale MSI X570 Tomahawk WiFi jest lepsza - o ile trafisz na dostępność.

Obie zaproponowane płyty wyglądają w porządku, zastanawiam się tylko pod jakim względem MSI jest lepsza? Czy Twoim zdaniem jest sens inwestować w X570, jeśli komputer ma służyć głównie do gier? Żadnego SLI lub OC. Jeśli dobrze kojarzę, to różnica jest w liniach PCI i tym, że dysk NVMe leci na PCIE 4.0?

Dygresja odnośnie OC - wyleczyłem się z tego skutecznie po moim 6600K. Gra niewarta wkładu finansowego. Aczkolwiek specjalnie pod ten procesor wymieniłem Fortisa 3 na Dark Rock Pro 4. I uwaga, po tej akcji, temperatura spadła o 2 stopnie :) Zrobiłem więc delid i tu różnica była spora, bo ok 20 stopni na każdym rdzeniu. No, ale zostałem z chłodzeniem, które teraz mogę wykorzystać. Odpowiadając na późniejsze pytanie, znalazłem pudełko (w którym i tak nie było mocowania) i mocowanie (położyłem kiedyś w takim miejscu by o nim pamiętać i zapomniałem).

Cytat

R7 5800X to najmniej opłacalny procesor Zen3.

Pod względem wydajność/pln?

Cytat

W takim razie, pomyślałbym jednak o R9 5900X lub i9-10850K.

Pierwszy przekracza budżet, druga opcja jest kusząca i do rozważenia. Przyznam szczerze, że najchętniej zostałbym przy 5600X, ale czy 6 rdzeni nie będzie w tej chwili na styk?

Przejrzę jeszcze testy polecanych procesorów, bo dałeś mi niezłą zagwozdkę.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Druteron napisał:

Obie zaproponowane płyty wyglądają w porządku, zastanawiam się tylko pod jakim względem MSI jest lepsza?

MSI ma najlepszą sekcję zasilania.

40 minut temu, Druteron napisał:

Jeśli dobrze kojarzę, to różnica jest w liniach PCI i tym, że dysk NVMe leci na PCIE 4.0?

B550 również obsłuży dysk PCIe Gen4. Różnica jest taka, że X570 obsłuży 2 takie dyski.

44 minuty temu, Druteron napisał:

Pod względem wydajność/pln?

Pod względem ceny płaconej za jeden rdzeń cpu. Wydajność to kwestia względna - w przypadku gier najmniej opłacalny jest 5950X, bo jego moc nie jest wykorzystana.

Godzinę temu, Druteron napisał:

Przyznam szczerze, że najchętniej zostałbym przy 5600X, ale czy 6 rdzeni nie będzie w tej chwili na styk?

Za jakiś czas pewnie przyda się więcej.

  • Upvote 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po paru dniach przeglądania testów i przemyśleń, postawiłem jednak na 5800x oraz MSI X570 Tomahawk WiFi. Mam pełną świadomość, że wycena tego procesora jest słaba, mimo wszystko taką decyzję podjąłem, a części są już w drodze.

Zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą - ramem. Czy wymiana kości na szybsze modele przyniesie jakieś benefity, warte inwestycji?

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałbym najpierw ręcznie pobawić się w podkręcanie obecnych RAM-ów. Jeśli wyniki będą kiepskie to można rozważyć zmianę, ale szukałbym czegoś promocyjnego, bo to nie są na tyle wielkie wzrosty wydajności by wydawać na to dużo kasy.

Miej na uwadze, ze plyta moze wymagac aktualizacji BIOS-u żeby ten CPU ruszył.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...