Skocz do zawartości
TakiTamMagik

Upgrade platformy do 1,5K

Polecane posty

Cześć,

Chciałbym w najbliższym czasie wymienić platformę w mojej starej już budzie. Na ten moment wygląda to tak:

  • Xeon 1230v2
  • Gigabyte gtx 1660 
  • 16 gb 1600 MHz
  • SilentiumPC Deus G1 600W
  • Transcend 370S 256 + Seagate Barracuda 1TB

Początkowo myślałem o poczekaniu na Ryzena 5 5600, ale tak czy inaczej gpu będzie bottleneckiem, a że mam je stosunkowo krótko, to szkoda mi się go pozbywać.

Zamiast tego myślałem o wymianie na coś budżetowego, a prawdziwy upgrade zrobić za 2 lata, kiedy AMD wejdzie już na dobre na nowy proces litograficzny.

Czy do 1000 zł można tu dołożyć coś sensownego (mobo+cpu+ram)?

Druga sprawa - jeśli bym poczekał do premiery ryzena 5 5600, to czy w FHD ten gtx będzie aż tak mocno go ograniczał? Czy zamknie się to w 10%?

 

Za wszelką pomoc będę mega wdzięczny! :)

Edytowano przez TakiTamMagik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, TakiTamMagik napisał:

Czy do 1000 zł można tu dołożyć coś sensownego (mobo+cpu+ram)?

Kupisz niby wydajniejszy cpu, ale nadal to będzie tylko 8 wątków.

Poczekałbym na wspomnianego Ryzena 5 5600 lub Core i5 Rocket Lake. Można też odpuścić taki ruch (jeśli karta ma zostać na dłużej) i kupić coś dopiero za te 2 lata.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Bull3t napisał:

Kupisz niby wydajniejszy cpu, ale nadal to będzie tylko 8 wątków.

Poczekałbym na wspomnianego Ryzena 5 5600 lub Core i5 Rocket Lake. Można też odpuścić taki ruch (jeśli karta ma zostać na dłużej) i kupić coś dopiero za te 2 lata.

Chyba tak zrobię. Chociaż patrząc na aktualne ceny serii 3000, to aż boje się co będzie przy premierze 5000 :D
Ryzen 5 5600X & GeForce GTX 1660 | Bottleneck calculator | PC Builds (pc-builds.com)
Z tego "narzędzia" w FHD wychodzi niecałe 10%, więc może nie będzie tak źle. Chociaż martwi mnie ta pamięć GDDR5.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś sytuacja musi się uspokoić. Obecnie pewnie są problemy z produkcją i całkiem spory popyt - praca i nauka zdalna.

 

Gpu bottleneckiem to ja bym się nie martwił. Karta powinna pracować na 100% i tyle. Jedyny mankament to wydane pieniądze, bo można byłoby wziąć tańszy procesor. ;)

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie jest i5 10400F do dorwania w komputroniku za 659 zł. Wiesz może, jaka wyjściowo była jego cena w PL? Widzę, że teoretycznie w Stanach kosztował 160 dolców, czyli u nas pewnie ok 750-800 zł? Bo tak sobie myślę, że wtedy mógłbym zamknąć się w upgradzie w 1300 zł, a nie wiadomo jak będzie na premierze z dostępnością nowych cpu od amd/intela.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosztował o jakieś 70-100 zł więcej w trakcie premiery.

O dostępność nowych cpu Intela raczej bym się nie martwił, bo - w przeciwieństwie do AMD - nie produkują ich w zawalonym zamówieniami TSMC. Poza tym, aktualnie panuje moda na AMD, więc to ich procesorów może brakować.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagrałem trochę va banque, ale dorwałem za 4 stówki (po uwzględnieniu cashbacku, zobaczymy jak to wyjdzie) MSI MPG B550 GAMING PLUS + Evo 970 Plus 500 gb za 250 zł. 
Chciałem też kupić jakąś pamięć 3600 MHz, ale ceny wydają się trochę zaporowe. Za trochę ponad 300 zł jest tylko Patriot Viper Steel DDR4 16GB KIT (2x8GB) 3600MHz CL17-19-19-39, reszta powyżej 400 zł. Myślisz, że warto poczekać do okresu po nowym roku i liczyć, że cokolwiek potanieją/zwiększy się dostępność?

 

Druga kwestia to porty na płycie - trochę się już gubię w nazewnictwie. Na stronie MSI piszą tak: "Dzięki temu, że płyty główne z serii MSI B550 przystosowano do obsługi trzeciej generacji procesorów Ryzen, to można je było również wyposażyć w najnowszy standard złączy dla pamięci SSD, Lightning Gen 4 M.2, który to standard zgodny jest ze specyfikacją PCI-E 4.0. Dzięki temu płyta korzysta z najszybszego, dostępnego na rynku rozwiązania pamięci masowej, gdzie prędkość transferu danych może dochodzić do 64 Gbit/s."

To lightning gen 4 M.2 to jakieś autorskie rozwiązanie? 

W specyfikacji jest tak napisane:

  • 1x PCIe 4.0/ 3.0 x16 slot (PCI_E1)  (1.)
  • 1x PCIe 3.0 x16 slot (PCI_E3), supports x4 speed (2.)
  • 2x PCIe 3.0 x1 slots
  1. The supported specification depends on installed processor.
  2. When installing PCIe SSD in M.2_2, PCI_E3 slot will be unavailable.

M2_2 slot (from AMD B550 chipset)

  • Supports PCIe 3.0x4
  • Supports 2242/ 2260/ 2280 storage devices

 

Z tego co rozumiem to 1. slot PCIe jest slotem na zgodną kartę graficzną, a 2. slot (m.2) jest na dysk NVMe?
Pytam bo zastanawiam się między b450 a b550; jeśli dobrze pamiętam to (poza bezpośrednim wsparciem serii 5000) b550 oferuje wsparcie właśnie dla kart graficznych opartych o PCIe 4.0 (a kartę wymieniałbym za te 2 lata) + wsparcie dla m.2 PCIe 3.0 x4?

Jeśli nie mylę się w tym co napisałem, to co oznacza informacja zawarta na stronie msi odnośnie standardu zgodnego z PCIe 4.0, skoro dysk będzie pracował w standardzie 3.0?

Edytowano przez TakiTamMagik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TakiTamMagik napisał:

To lightning gen 4 M.2 to jakieś autorskie rozwiązanie? 

MSI tak nazwało gniazda PCIe 4.0 na tej płycie głównej. I tyle.

1 godzinę temu, TakiTamMagik napisał:

Z tego co rozumiem to 1. slot PCIe jest slotem na zgodną kartę graficzną, a 2. slot (m.2) jest na dysk NVMe?

Dobrze rozumiesz.

1 godzinę temu, TakiTamMagik napisał:

Pytam bo zastanawiam się między b450 a b550; jeśli dobrze pamiętam to (poza bezpośrednim wsparciem serii 5000) b550 oferuje wsparcie właśnie dla kart graficznych opartych o PCIe 4.0 (a kartę wymieniałbym za te 2 lata) + wsparcie dla m.2 PCIe 3.0 x4?

B550 oferuje wsparcie dla kart PCIe 4.0 oraz wsparcie dla dysków M.2 PCIe 4.0 x4. Płyty z chipsetem B550 wspierają jeden dysk PCIe 4.0 x4 (linie z cpu) i dodatkowo kolejny dysk PCIe 3.0 x4 (linie z chipsetu). Na droższych konstrukcjach (np. B550 Unify) możesz skorzystać z wydajności większej liczby dysków PCIe Gen 4 - można "przyciąć" linie cpu przeznaczone dla gpu i przekierować je na dyski.

Na B450 wsadzisz jeden dysk PCIe 3.0 x4. Na droższych konstrukcjach - jak w przypadku B550 - również możesz "przekierować" linie przeznaczone dla gpu na dyski.

2 godziny temu, TakiTamMagik napisał:

Jeśli nie mylę się w tym co napisałem, to co oznacza informacja zawarta na stronie msi odnośnie standardu zgodnego z PCIe 4.0, skoro dysk będzie pracował w standardzie 3.0?

Dysk będzie po prostu pracował z limitem transferu dla PCIe 3.0 x4, bo taki to dysk. ;) W przyszłości będziesz mógł dokupić dysk PCIe x4 Gen4 i korzystać z obu.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy.

16 godzin temu, TakiTamMagik napisał:

Za trochę ponad 300 zł jest tylko Patriot Viper Steel DDR4 16GB KIT (2x8GB) 3600MHz CL17-19-19-39, reszta powyżej 400 zł. Myślisz, że warto poczekać do okresu po nowym roku i liczyć, że cokolwiek potanieją/zwiększy się dostępność?

Pominąłem wątek pamięci.

Głosy analityków sugerują, że ceny pamięci powinny utrzymać się przynajmniej na podobnym poziomie, więc można poczekać z zakupem. Gdyby kupować teraz, to pod Ryzena wziął bym te: https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-4-ddr4-16-gb-3733mhz-cl17-pv416g373c7k-1001036/?reviews_page=2. W przypadku tego zestawu, można liczyć na to, że trafią się kości Samsung B-Die, które dobrze współpracują z Ryzenami. Dobre są też Cruciale Ballistix 3600/CL16 na kościach Micron E-Die: https://cenowarka.pl/crucial-ballistix-czarny-dimm-kit-16gb-bl2k8g36c16u4b-a2222472.html#offerlist

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny minus to fakt, że zakupiona przeze mnie płyta przy 4 zajętych slotach obsługuje tylko 3600MHz. Miałem zamiar kupić teraz 2 kości 3600, a w przyszłości spróbować dokupić kolejne 2 takie same / próbować kości innej firmy o tych samych parametrach (i modlić się, że będą działały :D).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się dorwać te cruciale w dobrej cenie. Pozostaje w takim razie czekać na premierę 5 5600. Tak nota bene, mówi się w kuluarach coś więcej o dacie premiery (coś konkretniej niż 1Q2021)? Coś chyba czytałem na forum cdaction, że Intel ma wypuścić 11 generację już w styczniu? Wtedy domyślam się, że serii 5000 można także spodziewać się prędzej niż później?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O premierze nowych cpu Intela w styczniu poinformował ów jegomość (raczej pewne źródło): https://twitter.com/Bullsh1t_buster/status/1331814925576990720

W przypadku Ryzenów, mamy jedynie coś takiego: https://www.techpowerup.com/273331/amd-ryzen-5-5600-rumored-to-launch-early-2021-for-220-usd

5 minut temu, TakiTamMagik napisał:

Udało się dorwać te cruciale w dobrej cenie.

Które?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pewnie styczeń - luty. Zgaduję, że zarzucą cenę ~ 1099 + walka o dostępność, ale to było do przewidzenia :D
Te Blacki 3600MHz, ostatnio Amazon.de napsuł mi trochę nerwów i w ramach rekompensaty dostałem kodzik na 20 euro, więc ~ 280 zł za nie wydawało się spoko ceną. Zostaje mi czekać na premierę (ew. promkę na 5 3600, ale pytanie jak te pamięci będą współpracowały z Zen 2 - w komentarzach na amazon.de widziałem, że były jakieś okazjonalne problemy z kompatybilnością).

W ogóle myślisz, że na tym mobo jakieś symboliczne OC da radę zrobić? Z tego co pamiętam sekcja zasilania nie jest jakaś topowa, ale ujdzie. 
Myślałem o zakupie do tego Fortisa 3.

Edytowano przez TakiTamMagik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną ponoć większość mocy produkcyjnych wykupionych w TSMC, AMD przeznaczyło na układy do konsol i stąd te braki nowych kart i procesorów. W styczniu/lutym może to będzie wyglądać lepiej - konsole sprzedają się najlepiej w okresie świątecznym.

 

Taka cena za te kości to prawie jak kradzież. ;)

6 minut temu, TakiTamMagik napisał:

W ogóle myślisz, że na tym mobo jakieś symboliczne OC da radę zrobić? Z tego co pamiętam sekcja zasilania nie jest jakaś topowa, ale ujdzie. 
Myślałem o zakupie do tego Fortisa 3.

Sekcja zasilania jest całkiem solidna, więc nie powinno być problemów. Jeśli nie będzie bolało, to dorzuciłbym jednak do TR Macho Rev. C.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nic mi nie mów nawet XD 
Jakoś zatrzymałem się mentalnie na 2015 i dalej mam w głowie, że sensowna platforma ze średniej półki to maksymalnie 1,5k :D
Zwłaszcza jak pomyślę, że ten Xeon za 800 zł służy już tyle lat i starzeje się całkiem z gracją

Edytowano przez TakiTamMagik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...