Skocz do zawartości
SerwusX

Rozwiązany: Rozwiązany: Komputer do wszystkiego bez GPU, 5k+

Polecane posty

 Intel ma dwie generacje a potem aby zmienić procesor na nowszy trzeba zmienić płytę. W przypadku procesorów Intela 11-stej generacji na płytach z490 konieczna będzie  aktualizacja biosu. Jak nie podkręcasz, no to rozsądnym wyborem jest i7-10700 bez K 8/16.

Co do pytania Autora odnośnie wyboru płyty, to myślę, że może jakaś dobra Z590/490 + i7 a pod Ryzena X570. Ważne, żeby płyta miała dobrą sekcję zasilania i audio alc-1xxx. Nie musi być droga. 

Tym ile pobierze procesor raczej bym się nie przejmował, bo najwięcej pobiera karta graficzna. Im wydajniejsza, tym komputer podczas rozgrywki więcej pobiera.

podglądowo - moja propozycja zestawu komputerowego w kwocie 5, 1k - klik link

Jak Masz możliwość złożyć samemu, to może warto brać podzespoły osobno w sklepie, który oferuje dany podzespoły w jak najniższej cenie. Dobre ceny podzespołów są w tym sklepie co zaproponował Dirian. 

Edit: Można dać tańsze chłodzenie powietrzne do i7 bez k, aby zmieścić się w budżecie. Dark Rock 4, lub inne chłodzenie tego pokroju powinno wystarczyć. 

Edytowano przez Michal30
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.05.2021 o 22:55, SerwusX napisał:

A wiadomo, czy na socket AM4 będzie pasować jeszcze jakaś kolejna generacja procesorów?

Według ostatnich doniesień, na AM4 trafi coś w stylu Ryzenów 3000 XT - czyli Zen 3 z nieco podbitym taktowaniem.

 

R9 5900X w cenie 2970 zł: https://lp.morele.net/gaming/?_ga=2.24902783.439702544.1619429498-1264356365.1462886448&_gac=1.36430612.1620222905.EAIaIQobChMI3YS80Niy8AIVhJiyCh0hQQ2YEAQYASABEgIwm_D_BwE&kategoria=Procesory

Do normalnej ceny (~2600 zł) jeszcze trochę brakuje.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 rdzeni / 24 wątki, to naprawdę potężny procesor. Z nieco tańszych jest w tym sklepie R7 5800x 8/16 za 2079zł. Myślę, że to też dobra opcja, chociaż Intel w tym budżecie również oferuje wiele.

Alternatywnie można brać i7-10gen i płytę z490 + ssd 4 gen a przy zmianie procesora na 11gen przyspieszy z 3x0 na 4x0, lub teraz dysk na pcie 3x0 w niższej cenie. 

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, doceniam. Myślę, że poczekam do wypłaty i będę zamawiał.

Odnośnie budżetu: postanowiłem go przekroczyć. Zamawiać będę z różnych sklepów i składać samemu (ewentualnie poproszę znajomego o pomoc, ale myślę, że dam radę).

Mam trochę inne pytanie. Niektóre podzespoły są taniej na (polskim) Amazonie. Czy ktoś ma już doświadczenie z zakupami tamże, jak wygląda realizacja gwarancji? Wiem tylko tyle, że jeżeli nie ma podanego sprzedawcy, to sprzęt wysyłany jest z magazynu Amazona.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko powinno być tak jak w innych sklepach, więc jak dany podzespół wychodzi taniej z wysyłką, to ok. Można też przepatrzyć promocje i wyprzedaże w innych sklepach, czy to tylko przekreślone zawyzone ceny, czy jest coś taniej i sprawdzić, czy są gdzieś kody rabatowe. Wracając do dysku jak 4gen jest drożej, to można brać 3gen a jak nowsze dyski kiedyś potanieją, to można wymienić. 

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Część części już kupiłem, doszedłem do RAMu.

Obecnie w media expert są dwie kości:

Z LEDami oraz bez LEDów. Są dostępne kody rabatowe i ledowe wychodzą 100 PLN taniej.

Moje pytanie: czym (poza ledami) różnią się te kości?

EDIT:

Jeżeli chodzi o chłodzenie, czy ten krążek świecący można wyłączyć/kontrolować?

https://www.morele.net/chlodzenie-wodne-fractal-design-celsius-s36-dynamic-fd-w-2-s3601-6675102/

Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma te ripjawsy, tylko 3200mhz cl16 po ustawieniu xmp profil#1 w biosie. Możesz brać te bez ledów, bo i tak są tańsze pomimo tych -100zł. Tridenty różnią się kształtem i kosmetyką, tylko pytanie czy potrzebne Ci są świecące pamięci. Parametry mają właściwie te same, to w grach nie będzie różnicy. 

Możesz też zerknąć na te HyperX 32GB (2x16GB) 3600MHz CL18 Fury Black

Edytowano przez Michal30
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Właśnie nie, chodziło mi że 100 taniej, niż bez ledów. Bez ledów mają zniżkę 40 pln, z Ledami chyba z 300 (zobacz po dodaniu kodu rabatowego) i z Ledami wychodzą za mniej niż 900. Zobacz proszę, wychodzi sporo taniej. Poza kolorkami nie jest radiator jakiś gorszy czy coś takiego? Znalazłem info, że do obsługi ledów istnieje normalny program z poziomu systemu. 

Świecenie oczywiście nie jest mi potrzebne, ale skoro jest taniej i można je ewentualnie wyłączyć... 

IMG_20210531_025122.jpg

Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Hmm, ma znaczenie, że pamięć ma oznaczenie UDIMM zamiast DIMM? Chodzi o te kości:

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/pamieci-ram/g-skill-ddr4-tridentz-2x8gb-3600mhz-cl16-xmp2-rgb-1

LEDowe są UDIMM, normalne są DIMM, tak jest podane na stronie sklepu. Jednak wszedłem na stronę producenta i tam wszystkie RAMy (bez wyjątku, ripjawsy bez ledów również) mają w opisie:

Registered/Unbuffered
Unbuffered

Czyli wychodzi na to, że wszystkie są UDIMM i to jest błąd w opisie sklepu?

EDIT:

Ok, poczytałem na szybko i dowiedziałem się:

  • Wszystkie pamięci G.SKILL są niebuforowane.
  • I jedne, i drugie RAMy są kompatybilne z wybraną płytą główną.
  • Wybrana płyta główna obsługuje kontrolę podświetlenia tych RAMów.

Wyszło taniej, a jak będzie wkurzać, to po prostu wyłączę. :)

Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to te do PC. Większość pamięci ram jest kompatybilne z większością płyt. Do laptopów są pamięci SO-DIMM.

Podświetlanie można ramu wyłączyć programem Lighting Control. W poprzednim swoim poście zamieściłem linka. Trzeba mieć winrar, aby go rozpakować. Płyta chyba nie ma znaczenia, chociaż może niektóre płyty mają funkcję on/off dla ledów na ramach i nie trzeba instalować programu lighting control.

Edytowano przez Michal30
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia prosta. Postanowiłem zrezygnować z SilentiumPC (myślę, że tak odkryte wentylatory na przodzie byłyby zbyt rozpraszające. Mam dylemat między dwoma obudowami:

  • ASUS TUF Gaming GT501
  • Be quiet! 700 albo 801

Nie wiem, czy Asus nie będzie zbyt głośny, a BQ zbyt mało przewiewny, z tego co widzę, to góra praktycznie w ogóle nie ma otworów, a przecież tam mają znaleźć się wentylatory z chłodnica AiO. Czy macie jakieś sugestie? 

Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o czymś takim:

  • brak okna na przodzie, nie jakoś mocno wyeksponowane podświetlone wentylatory;
  • miejsce na potrójną chłodnicę 360 na górze;
  • nie wiem jak z długościami karty graficznych, ale chyba dobrze byłoby założyć, żeby mieściła się każda możliwa jednoprocesorowa karta;
  • piwnica na zasilacz;
  • w miarę cicho;
  • w miarę chłodno;
  • niezbyt kiczowaty wygląd (ciężko to ująć, ale np. to, to i to jest moim zdaniem brzydkie);
  • nie chcę pełnej siatki na przodzie, myślałem coś w stylu tych dwóch, które wymieniłem;
  • najlepiej, żeby panel przedni był z przodu albo pod kątem do góry, a nie na samej górze, komputer będzie stał na biurku. 
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezła eskalacja żądań. :laugh:

Ale damy sobie z tym radę. PHANTEKS Eclipse P600S (na przód można dorzucić wentylator Arctic P14 lub przerzucić na początek ten z tyłu; aktualnie do dostania za 650 zł w Komputroniku) lub Phanteks Enthoo 719 (brak wentylatorów w zestawie, więc należałoby zaopatrzyć się w np. 5-pak Arcticów P14/P14 PWM), ale ta druga to już naprawdę solidny "klocek".

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje. Mam drobne wątpliwości odnośnie tych klapek na panel przedni, boję się, że to się wyrobi i będzie kicha. :D Ale ogólnie też są ładne.

A takie pytanie jeszcze. Te niektóre BQ! mają na górze tylko takie drobne szpary, jak to się ma do montowania potrójnej chłodnicy w tym miejscu? Czy to praktycznie nie zablokuje wylotu powietrza?

EDIT:

Poczytałem trochę opinie osób, które kupiły tę obudowę (BQ! 700). U góry AiO nie ma sensu, tylko pojedynczy wentylator w miejscu wycięcia.

To w takim razie rozważę tego asusa i phanteksy. A czy znalazłoby się też coś ciekawego bez okna?

Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, SerwusX napisał:

Mam drobne wątpliwości odnośnie tych klapek na panel przedni, boję się, że to się wyrobi i będzie kicha.

Może po prostu zostawić je uchylone?

Co do bq! Dark Base 700 i Silent Base 801, ta pierwsza ogólnie nie należy do jakichś chłodniejszych obudów, a zakup drugiej nie ma sensu od kiedy można kupić Silent Base 802.

1 godzinę temu, SerwusX napisał:

A czy znalazłoby się też coś ciekawego bez okna?

Poza Phanteksem P600S w wersji bez okna, to raczej będzie ciężko znaleźć coś spełniającego pozostałe kryteria (brak pełnej siatki na przodzie, umiejscowienie panelu przedniego).

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trudno, coś za coś, najwyżej zrezygnuję z panelu przedniego albo z "braku siatki", o ile nie dostanę ataku trypofobii. :) 

A tutaj?

https://www.x-kom.pl/p/607901-obudowa-do-komputera-be-quiet-silent-base-802-window-czarna.html?gclid=EAIaIQobChMIya6v692G8QIVDYFQBh25YAbKEAQYAiABEgKaD_D_BwE

Według jednego ze zdjęć, zamiast siatki na przodzie można umieścić płytę. Czy to jest błąd w opisie?

EDIT:

No nie, na zdjęciu na stronie producenta też to widzę.

https://www.bequiet.com/pl/case/2049

Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, SerwusX napisał:

Według jednego ze zdjęć, zamiast siatki na przodzie można umieścić płytę.

Można, dlatego wcześniej napisałem:

W dniu 6.06.2021 o 23:38, Bull3t napisał:

Może be quiet! Silent Base 802? Gorę oraz front możesz zamknąć lub otworzyć.

 

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia prosta, a nie mam wciąż płyty i procesora. :D

Obecnie mam dylemat pomiędzy Intelem 11700kf, a Ryzenem 9 5900X (Ryzen 7 i Intel i9 11900 odrzucam).

Jak bardzo warto/nie warto inwestować w Ryzena 9 5900X w perspektywie niewymieniania komputera przez co najmniej 5-7 lat? Czytałem, że Intele obsługują tylko 1 dysk PCIe 4.0 (mam dysk, który to wykorzysta)? 

No i jaka płyta byłaby dobra do Intela do 1000 PLN?

Wybaczcie, że tyle pytań, ale ostatnio miotam się straszliwie przy różnych rzeczach. ?

Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wybierając teraz procesor wybrałbym 11700KF który jest w większości wypadków po prostu lepszy, szczególnie jeśli mówimy tutaj o grach które w większości lepiej działają na Intelu. Co do samej perspektywy niewymieniana komputera to bardzo Ciężko mi powiedzieć ale oba te modele powinny przez dłuższy czas nie stanowić bottleneck'u, ale czy będzie to 5-7 lat .. nie wiem. 

 

Z perspektywy posiadacza 5900X mogę tylko powiedzieć że do rozwiązań do których go potrzebuje, takich jak praca przy wideo wysokiej jakości, sprawuje się świetnie a temperatury są w porządku. 

 

Takie TL;DR - 11700KF jeśli głównym przeznaczeniem są gry, 5900X jeśli komputer ma służyć do bardziej wymagającej pracy. 

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, SerwusX napisał:

Czytałem, że Intele obsługują tylko 1 dysk PCIe 4.0 (mam dysk, który to wykorzysta)? 

Tak, tylko jeden dysk wykorzysta możliwości PCIe 4.0. Rocket Lake ma mniej linii PCIe 4.0 niż Zen 3.

5 godzin temu, SerwusX napisał:

Wybaczcie, że tyle pytań, ale ostatnio miotam się straszliwie przy różnych rzeczach. ?

Może poczekaj na Alder Lake:diabelek:

5 godzin temu, SerwusX napisał:

Jak bardzo warto/nie warto inwestować w Ryzena 9 5900X w perspektywie niewymieniania komputera przez co najmniej 5-7 lat?

Oczekując grania na stosownym poziomie (wnioskuję po kwotach, jakie przeznaczasz na podzespoły), to raczej założyłbym, że wymienisz platformę za najpóźniej 5 lat. Następna generacja kart graficznych ma rzekomo (opieram się na tym, co na tt sugerują wiarygodne źródła) zapewnić ~100% przyrost wydajności, więc pewnie upgrade cpu przyda się dość szybko.

Nie skreślałbym R7 5800X w aktualnej cenie (1800 zł; i7-11700K oraz R9 5900X też mają niezłe ceny)). Nie jest źle w kwestii wydajności: https://www.purepc.pl/test-procesorow-intel-core-i5-11400f-vs-amd-ryzen-5-3600-vs-intel-core-i5-10400f-najtanszy-rocket-lake-kontra-reszta-swiata?page=0,61

 

Żeby ułatwić wybór, po prostu zastanowiłbym się czego oczekujesz.

Wydajność w grach "na teraz" - i7-11700K(F)

Trochę niższa wydajność w grach i możliwość wymiany na więcej rdzeni w przyszłości - 5800X

Dużo rdzeni, które mogą przydać się w np. renderingu, a w przyszłości w grach - 5900X

5 godzin temu, SerwusX napisał:

No i jaka płyta byłaby dobra do Intela do 1000 PLN?

To co jest już tradycyjnie dobre od kilku generacji - MSI Tomahawk lub Asus TUF GAMING: https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_plyty_glownej_msi_mag_z590_tomahawk_wifi_dobra_podstawa_dla_rocket_lake-16325-13.html

Z lekkim wskazaniem na Z590 Tomahawk.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...