Skocz do zawartości
SerwusX

Rozwiązany: Rozwiązany: Komputer do wszystkiego bez GPU, 5k+

Polecane posty

1. RM850i ma lepsze łożysko wentylatora, przycisk do testowania sprawności wentylatora i monitoring parametrów pracy (Corsair Link). RM850X 2018 jest mniejszy i może być trochę lepszy pod względem parametrów elektrycznych - jednak ciężko znaleźć oba te zasilacze w jednym teście.

2. Fakt, że będzie to jedyny dysk, nie powinien powodować problemów. Jeśli natomiast miałeś na myśli trzymanie jakichś istotnych danych jako pojedynczej kopii - to tak, jest to potencjalnie niebezpieczne. ;) 

Dysk NVMe będzie wydajniejszy lub równie wydajny jak dysk SSD SATA, to już zależy od konkretnych operacji.

  • Upvote 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, predatorekk napisał:

bull3t nie słyszałeś ze nvidia sprzedała za 170mln dolarów kart dla górników ?!

Słyszałem, ale to nadal są jedynie domysły. Jeśli to jednak prawda, to i tak nadal nie wiemy, jak duży mogło mieć to wpływ na dostępność kart w sklepach.

W kontekście dostępności nowych kart i procesorów AMD, czytałem z kolei czyjeś stwierdzenie, że większość produkcji w TSMC zarezerwowali na układy dla konsol. I stąd te braki kart RDNA2 i procesorów Zen 3.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update: cały czas czegoś brakuje. Jeżeli w jakimś sklepie jest procesor, to nie ma płyty głównej, a jak jest płyta główna, to nie ma zasilacza. :dry:

Aktualnie wychodzi tak:

  • Chłodzenie wodne Arctic Liquid Freezer II 360 - proline
  • Płyta główna MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI - x-kom
  • Procesor AMD Ryzen 9 5900X - komputronik
  • Obudowa SilentiumPC Armis AR7X EVO TG ARGB - komputronik
  • Dysk Adata XPG SX8200 PRO M.2 NVMe PCIe 2TB - komputronik
  • RAM G.SKILL RipjawsV Black 32GB [2x16GB 3600MHz DDR4 CL16 XMP2 DIMM] - komputronik
  • Pasta termoprzewodząca Thermal Grizzly pasta termoprzewodząca Kryonaut - 1 g / 0,27 ml - komputronik
  • Zasilacz - ???

Corsairów nie ma dosłownie nigdzie. :/ Na komputroniku nie ma w zasadzie żadnych zasilaczy 850W. Czy moglibyście polecić jeszcze coś, najlepiej coś dostępnego w którymś z tych trzech sklepów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

W skrócie: ostatnio pochamiłem się w nadziei, że może procesory potanieją i teraz mam za swoje. ? Czytają różne wróżby, dochodzę do wniosku, że teraz jest ostatni moment, żeby jeszcze kupić coś w normalnej cenie, dlatego zajmę się tym w pierwszej połowie maja, gdy znajdę trochę czasu.

Czy coś się zmieniło od czasu, gdy ostatnio o to pytałem, głównie chodzi o płyty główne? Cała reszta wydaje się, że jest dostępna. 

Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic specjalnie się nie zmieniło w kwestii płyt.

Co do reszty, bazując na zestawie z 7 grudnia:

- zastanowiłbym się nad zmianą AIO na np. https://www.morele.net/chlodzenie-wodne-fractal-design-celsius-s36-fd-wcu-celsius-s36-bk-977183/

Freezer potrafi mieć problemy z kompatybilnością na AM4: https://blog.arctic.ac/blog/2021/01/07/liquid-freezer-ii-revision-3-mounting-issues/ - zależnie od rewizji na jaką trafisz

- odkąd ADATA zmieniła kontroler i pamięci w SX8200 Pro / Gammix S11, to te dyski są raczej średnim wyborem. Rozważyłbym zamianę na np. https://www.alsen.pl/podzespoly-komputerowe/dyski-twarde-hdd-ssd/dyski-ssd/patriot-dysk-ssd-2tb-viper-vpn100-3300-3100-pcie-m-2-2280

No i do rozważenia czy na pewno warto brać Ryzena 5900X dopłacając ~ 1400 zł względem i9 10850k. Dla mnie bardzo słaby biznes.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam jeszcze do maja, może będą jakieś promocje. Ostatnio przez 2 godziny była przecena Ryzena 9 na 2800 i oczywiście ten jeden jedyny raz nie byłem w stanie obserwować ofert. :/

1. Jeżeli chodzi o procesory Intela 10 generacji. Same rachunki za prąd to sprawa drugorzędna, ale czy przy takiej mocy nie okaże się potem, że zasilacz 850W będzie za słaby z jakąś kartą GeFore RTX X070 (chociaż przy obecnych trendach rynkowych to marzenia ściętej głowy)?

2. Druga rzecz, jak wygląda sprawa z płytami głównymi? Chodzi mi między innymi o obsługę przynajmniej dwóch dysków M2 z pełną prędkością oraz PCIe 4.0. Czy poleciłbyś coś do procesora Intela, nawet coś nieco droższego od płyty AMD, skoro uda się przyoszczędzić znaczną kwotę?

3. Ten procesor to "wyższy "model i9 10900, bo wydaje się być lepszy?

Ogólnie faktycznie ten procesor wygląda obiecująco, przy obecnych cenach wygląda to obiecująco, chyba faktycznie tak zrobię, bo chyba nie ma co liczyć na żadne cuda cenowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Taki zestaw spokojnie uciągnie zasilacz 650W.

2. Procesory 10 gen od Intela nie obsługują PCI-e 4.0. Tu by trzeba spojrzeć w stronę i9 11900, ale to już nie 10 rdzeni, tylko 8 rdzeni. Pytanie jednak czy na siłę potrzebujesz PCI-e 4.0?

3. 10900 ma zablokowany mnożnik, 10850k ma mnożnik odblokowany (można podkręcać, ale to raczej mało sensowne, bo wtedy drastycznie rosną temperatury a przyrost wydajności względem tego co oferuje fabryka jest widoczny głównie w benchmarkach).

Ze stajni AMD można jeszcze rozważyć Ryzena 7 5800X - czyli 8-jajowca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Dzięki za odpowiedź. Zdaję sobie sprawę, że R9 to przesada na ten moment, ale argumentuję to w ten sposób. Obecny procesor mam już prawie 11 lat. Mógłbym kupić i7/R7, ale za parę lat może okazać się, że 8 rdzeni to już za mało. O ile nie będę wymieniał procesora w ciągu następnych paru lat, to zmieni się nie tylko podstawka, ale również RAM DDR4 -> DDR5, więc w zasadzie znowu wszystko będzie do wymiany. Poza tym czytałem informacje, że szykują się podwyżki całej elektroniki. 

O wymianie karty graficznej przez najbliższy czas nawet nie marzę, ale zastanawiam się, czy za 3-4 lata karty nie będą już wykorzystywać potencjału nowszej wersji złącza.

Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pastę termoprzewodzącą jak wspomniał Dirian można dać dołączoną do chłodzenia a za jakiś czas można zmienić na nową.

Jak chcesz jakiś dobry zasilacz w platynie z długą 10-letnią gwarancją, to może Seasonic Focus PX 650W 80 Plus Platinum, albo taniej w goldzie, lub Bitfenix, czy Xpg. Ten Bequiet też jest spoko, natomiast 2x dłuższą gwarancję daje Seasonik, który ma pół-pasywne chłodzenie. 

Co do dysku, to była gdzieś na necie wzmianka o zmianie kontrolerów na nieco gorsze ze względów oszczędnościowych tzn. obniżenia kosztów produkcji, jednak są wolniejsze od sx8200 dyski, dlatego wybraną przez Ciebie Adata to dosyć dobry dysk pod procesor z obsługą Pcie 3x0.

Rozumiem, że kupujesz rozsądnie i to ze względu na podatek od nowości nie bierzesz pod uwagę dysków 4gen. Dobry dysk ADATA 1TB Gen4 GAMMIX S50 Lite o pojemności 1tb kosztuje 599zł, natomiast  ssd 3gen 2tb jest za 1249zł, czyli w tej samej relacji cena-pojemność można mieć nowszy dysk. Niestety 2tb wykupili.

Procesor 8/16 jest wystarczający. Owszem można zainwestować w większą ilość rdzeni, aby komputer był wydajniejszy przy renderingu, czy innych profesjonalnych zastosowaniach, natomiast do gier 4k wystarczy w zupełności patrząc nawet dosyć daleko w przyszłość. 

 

Edytowano przez Michal30
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, SerwusX napisał:

Dzięki za odpowiedź. Zdaję sobie sprawę, że R9 to przesada na ten moment, ale argumentuję to w ten sposób. Obecny procesor mam już prawie 11 lat. Mógłbym kupić i7/R7, ale za parę lat może okazać się, że 8 rdzeni to już za mało. O ile nie będę wymieniał procesora w ciągu następnych paru lat, to zmieni się nie tylko podstawka, ale również RAM DDR4 -> DDR5, więc w zasadzie znowu wszystko będzie do wymiany. Poza tym czytałem informacje, że szykują się podwyżki całej elektroniki. 

Pytanie tylko czy warto rozważać w ogóle zakup procesora na wiele lat, jednak dziś mamy trochę inne czasy niż w przypadku premiery i5 750, gdy później przez wiele lat 4 jajka byly standardem - moim zdaniem sensowniej kupić coś tańszego, a po prostu za 4-5 lat to wymienić. Bo kto wie czy za 5 lat nie będziemy już siedzieć na 20 rdzeniach i nagle 12 rdzeni to będzie za mało :chytry:

No można gdybać, ale moje zdanie jest takie, że kupno topowego CPU do zastosowań nieprofesjonalnych i na długi czas jest trochę bez sensu, bo jak wspomniałem - czasy długowieczności sprzętu minęły.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Hm, słusznie prawicie, czuję się przekonany. W takim razie pozostaje mi dylemat: 

  • Ryzen 7 5800X
    • PCIe 4.0
    • Mniejsze zużycie energii
  • Intel i9 10850k
    • 10 rdzenii

Ale to już chyba będę musiał rozważyć w swoim sumieniu. ? Czytałem gdzieś, że Ryzen 7 ma wyższe temperatury z powodu jakiejś cechy konstrukcyjnej w porównaniu do Ryzena 9?

Gaming 4k/ultrapanoramy na razie mnie nie interesują, bo obecnie monitory i tak korzystają z HDMI 2.0/DP 1.4, a ja lubię wysoki klatkaż i 10 bitowe kolorki. ;) Poza tym na mojej wspaniałej karcie za bardzo bym nie pograł nawet w tych 60 klatkach. 

BTW, a jaką płytę dobrze wziąć do Intela?

Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej kwestii warto słuchać Diriana, bo niezależnie czy będzie to Ryzen, czy Intel wydajnością wystarczy, natomiast  też się starzeje i traci na wartości. Z płyt Intela, to  ATX z490/590 z obsługą pcie 4x0, lub ew. h470/570, tylko kwestia sekcji zasilania, bo jak chcesz kręcić procesor, to lepiej to lepiej brać płytę z590, lub nie przepłaconą z490-tkę +I7-10700. Pod 11gen trzeba zaktualizować bios. Jak ukazały się płyty z490 wraz z Intelami 10gen, to było też info odnośnie dysków 4gen iż będą miały max prędkość dopiero z procesorami 11gen, które są dużo droższe, więc śmiało można brać poprzedniej generacji procesor i kiedyś wymienić. 

Pod Ryzena, to tak jak wybrałeś x570 + 5800x. 5900x to przerost formy nad treścią. I7-10700 bez k na z490 też powinien robić robote. Jak za 1,3k to jest najlepsza w mojej opinii opcja, bo nowe intele i ryzeny są dużo droższe. Jak zależy Ci na lepszym audio a nie masz karty dźwiękowej, to tak jak wybrałeś coś z alc-1xxx.

Grafikę na przeczekanie można ogarnąć sobie używaną z 8gb v ram, tylko ostrożnie nie przepłacając też komuś, kto droży się zbytnio za używkę i tylko za pobraniem z olx, ew allegro. Osobiście unikam handlarzy z wystawioną dużą liczbą ogłoszeń kart, bo pewnie kupili od kogoś taniej i chcą zarobić, więc najczęściej wybieram oferty prywatne. Dobrze jakby sprzedający przed wysłaniem karty wysłał jakiś dowód kiedy karta była kupiona i czy jest jeszcze gwarancja. Może być, że ktoś kupował przez neta i nie ma, ale warto się spytać. Można też zaglądać na forumowe działy sprzedam.

Edytowano przez Michal30
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...