Skocz do zawartości
SerwusX

Rozwiązany: Rozwiązany: Komputer do wszystkiego bez GPU, 5k+

Polecane posty

Cześć.

Chciałbym złożyć komputer, na razie bez karty graficznej, którą dokupię w przyszłym roku, gdy pojawią się nowe GeForcy nie tylko na papierze.
Komputer do pracy i do gier, a także do programowania (w tym zabawy w silnikach 3D i w przyszłości do VRa). Nie planuję w najbliższej przyszłości wymieniać w nim nic, w końcu sprzęt z miniaturki ma już ponad 10 lat i służy mi do teraz. ;)

Chciałbym, żeby procesor był przynajmniej tak silny, jak w konsolach nowej generacji, bo wiadomo, że na tym będą się teraz skupiać twórcy gier.

Co do rozdzielczości, celuję w UWQHD.

To, co samemu wstępnie ułożyłem, znajduje się pod linkiem poniżej. Czy, co i na co zmienilibyście w tym zestawie?
https://www.morele.net/configurator/redirect/733579

EDIT
Co bym na pewno chciał:

  • Silny procesor.
  • Przynajmniej 2 złącza nvme. Ogólnie dobrą płytę główną, która uciągnie w przyszłości drobne OC. Fajnie byłoby mieć Wake on Lan.
  • Obudowę z oknem na cały bok, RGB z przodu nie jest jakoś super mega potrzebne. Za to chciałbym, żeby była dobrze podświetlona w środku.
  • Chłodzenie wodne na procesor.
  • 1 kość 16 GB lub 2 x 16 GB (chyba lepiej to drugie bardziej się opłaca na ten moment).
  • Zasilacz w pełni modularny, 80 Gold plus.
Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście zmieniłbym AIO na https://www.morele.net/chlodzenie-wodne-arctic-cpc-intel-amd-arctic-liquid-freezer-ii-360-3xp12-6650677/ - ma fajny patent z chłodzeniem sekcji zasilania płyty głównej. Poza tym będzie nieco wydajniejsze.

Co prawda niedostępne obecnie, ale procesora też za szybko nie kupisz, więc może do tego czasu dorwiesz.

Zasilacz można dać https://www.morele.net/zasilacz-adata-core-reactor-850w-corereactor850g-bkceu-6303210/ - cena Be Quieta jest dość absurdalna.\

Reszta wygląda w porządku.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytę zmieniłbym na MSI X570 Tomahawk, bo ma o wiele lepszą sekcję zasilania. Poza tym, zasilacz na Corsaira RM850X (jeśli będzie znów dostępny), AiO na Arctic Liquid Freezer II 360 (jeśli miałoby być wydajniejsze kosztem RGB), może jakąś lepszą obudowę.

Niestety na procesor też będziesz musiał poczekać, więc na przedyskutowanie reszty podzespołów przyjdzie czas.

Edytowano przez Bull3t
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

  • Bardzo chciałbym dostać komputer jeszcze w tym roku. Z tego, co napisał mi jeden ze sklepów, to oczekiwanie na procesor wynosi około miesiąca, więc chciałbym złożyć zamówienie niezadługo (chyba, że po prostu zamówię sam procesor, resztę potem :)).
  • W jaki sposób rozpoznać jakość sekcji zasilania? Trzeba liczyć bloczki na zdjęciach?
  • Czym właściwie różnią się dwa zasilacze z certyfikatem gold i identyczną mocą? Ceny potrafią mieć spory rozrzut, a żaden z modeli nie jest jakimś no-namem.
  • Czy moglibyście polecić jakąś obudowę? Jak napisałem w edycji pierwszego posta, nie musi ona świecić z wszystkich stron, niczym karetka pogotowia, ale chciałbym, żeby miała okno na cały bok i była dobrze doświetlona w środku. Dobrze byłoby mieć też porty z przodu, a nie z samej góry (komputer albo będzie leżał na stole i musiałbym wstać, albo pod biurkiem i może nie być miejsca na peryferia).
Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Możesz wybrać procesor, który jest już dostępny, to będzie szybciej.

-Wpisujesz w Google i sprawdzasz. Łapaj linka - klik

-Różnią się chłodzeniem pół-pasywnym, lub aktywnym, oraz odpinanymi, bądź nie kablami i podzespołami. Xpg zaproponowany przez Diriana jest ok, tylko brałbym 750-tkę. 850w to przesada jak dla mnie. Seasonic Focus ma pół-pasywne chłodzenie.

-Zależy czy chcesz wyciszoną i do jakiej kwoty. Obudowy z drzwiczkami mają łatwy dostęp do filtra przeciw-kurzowego, bo po otwarciu drzwiczek nie trzeba w nich ściągać przedniego panelu, aby wyczyścić przedni filtr. Dobrze doświetlona, czyli ma mieć wentylatory z rgb. W środku, to ta sama pyłta co wybrałeś ma świecidełka.

Edytowano przez Michal30
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, SerwusX napisał:

W jaki sposób rozpoznać jakość sekcji zasilania? Trzeba liczyć bloczki na zdjęciach?

Liczbę faz policzysz, ale by określić jakość sekcji, przyda się przeczytać jakąś recenzję (lub posłuchać "opowieści" Buildzoida na yt ;)).

MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI z koszyka ma kiepską sekcję zasilania : https://www.youtube.com/watch?v=rD65w5RVmtY. O wiele lepszą opcją jest Asus TUF GAMING X570-PLUS, a X570 Tomahawk jest jeszcze lepsza. Płyta z chipsetem B550 to też niegłupi pomysł, jeśli nie przeszkadzają Ci jej mankamenty względem X570, a właściwie jedna najistotniejsza (wg mnie) różnica - linie PCIe 3.0 z chipsetu zamiast PCIe 4.0 (X570). Oznacza to, że na X570 zamontujesz 2 dyski PCIe Gen4, które będą działać z pełną wydajnością. Na B550 w grę wchodzi jeden dysk PCIe Gen4 + jeden PCIe Gen 3. Na X570 jest także więcej złącz USB 3.2 Gen2.

17 godzin temu, SerwusX napisał:

Czym właściwie różnią się dwa zasilacze z certyfikatem gold i identyczną mocą?

Głośnością i parametrami pracy. XPG Core Reactor to dobre zasilacze, ale Corsair RMX są cichsze i mają lepsze parametry.

17 godzin temu, SerwusX napisał:

Czy moglibyście polecić jakąś obudowę?

Jakie wymiary dopuszczasz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę X570, zależy mi na możliwości dołączenia wydajnego dysku w przyszłości.
Nie zależy mi na Wi-Fi w płycie.
Skoro mają być światełka, to chyba płyta powinna mieć też coś takiego, jak kontroler ARGB? Z tego co widziałem, niektóre obudowy mają do tego specjalny sterownik, niezależny od płyty.

Dzięki za informację, przejrzę dostępne modele i wrócę wkrótce do tematu. :) 

Co do obudowy:

  • Wymiary obudowy minimum tyle, żeby zmieściła się spora, niereferencyjna karta graficzna (powiedzmy RTX 3080). Maks praktycznie bez ograniczeń. :) Obecnie komputer stoi pod biurkiem, ale wymieniam także i biurko na takie z naprawdę sporym blatem, więc myślę, że postawię jednostkę na górze. Dlatego byłoby fajnie, gdyby obudowa miała panel przedni na froncie, a nie u góry.
  • Dodatkowo obudowa musi mieć możliwość montażu chłodzenia wodnego 3 x 120 mm z góry.
  • Do tego przepusty na ukrycie kabli (tak to się nazywa?).
  • Zatoka 5,25 cala jest zbędna (od czasu do czasu korzystam z płyt, ale kupię do tego zewnętrzny napęd DVD).
  • Filtry przeciwkurzowe. 
  • Podświetlenie RGB, ale z góry i z tyłu nie musi być (po co ma świecić na sufit i ścianę? Poza tym u góry i tak przyjdzie chłodnica.).

Przeglądam właśnie katalog xkoma. Większość obudów ma 0 ocen, a boję się, że wybiorę jakiś paździerz. Moje typy:

Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, SerwusX napisał:

Chcę X570, zależy mi na możliwości dołączenia wydajnego dysku w przyszłości.

Nie zrozumieliśmy się. Zatem będą przykłady. ;)Oba chipsety oferują gniazdo M.2 z liniami bezpośrednio z cpu, czyli w przypadku Zen 2/3 - PCIe Gen4 (np. Patriot Viper VP4100 z pełną wydajnością). X570 obsłuży kolejny taki dysk nie ograniczając jego możliwości, B550 ograniczy jego prędkość do poziomu PCIe Gen3 x4 (ADATA SX8200 PRO z koszyka).

20 godzin temu, SerwusX napisał:

Filtry przeciwkurzowe. 

P500A nie ma filtra, jego rolę - zdaniem producenta - ma spełniać siatka z niewielkimi otworami. Poza tym, P500A to solidna obudowa.

21 godzin temu, SerwusX napisał:

Podświetlenie RGB, ale z góry i z tyłu nie musi być (po co ma świecić na sufit i ścianę? Poza tym u góry i tak przyjdzie chłodnica.).

P500A oraz 2 obudowy bq! nie mają podświetlenia. To jak z tym RGB? ;)

 

Może Cooler Master MasterCase H500M? Siatka na przodzie jest pokryta warstwą filtra.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych co wybrałeś ładnie wygląda Dark Base 700, Pure Base 600 i Gungnir 100, który jest większy od 110r, to powinien być chłodniejszy. Ostatnia obudowa xpg battle cruiser, to nowość. Każdy ma inny gust, dlatego ważne jest też, aby obudowa podobała Ci się z wyglądu. W obudowach z drzwiczkami łatwo wyczyścić przedni filtr.

Alternatywnie można wybrać platformę Z490 z i9 - moja propozycja zestawu komputerowego - klik. Po wrzuceniu listy do koszyka co chcesz możesz odrzucić. Podobno dyski ssd 4.0 będą kompatybilne z niektórymi płytami z490 z kolejną generacją procesorów Intela, ale na razie nie ma testów, bo nie ma nowych procesorów.

Edit;

-Zmieniłem obudowę na DB700, bo doczytałem, że chcesz mieć panel z portami na przodzie. Chłodzenie 280mm nie wejdzie do Fractala Define 7, natomiast chłodnica 360mm się zmieści. Można też rozważyć tańsze powietrzne chłodzenie Dark Rock Pro 4, tylko trzeba sprawdzić, czy jest kompatybilne z ram-em.

Edytowano przez Michal30
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już @predatorekk nie do końca był zadowolony z Define 7. Wszystko zależy w jakich warunkach ta obudowa się znajduje i jak jest wykorzystywana. To nie jest uniwersalne rozwiązanie.

Całym tym SPC też bym się tak nie zachwycał. Czasem mam wrażenie, że ludzie polecają te produkty z tego tylko względu że są rzekomo polskie. To zawsze jest i było rozwiązanie średniej jakości z przebłyskami. 

Z Twojej listy najbardziej podoba mi się BQ 801, choć mam też słabość do Patheksa P500.

  • Upvote 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 12.11.2020 o 20:47, Bull3t napisał:

Nie zrozumieliśmy się. Zatem będą przykłady. ;)Oba chipsety oferują gniazdo M.2 z liniami bezpośrednio z cpu, czyli w przypadku Zen 2/3 - PCIe Gen4 (np. Patriot Viper VP4100 z pełną wydajnością). X570 obsłuży kolejny taki dysk nie ograniczając jego możliwości, B550 ograniczy jego prędkość do poziomu PCIe Gen3 x4 (ADATA SX8200 PRO z koszyka).

 Jak najbardziej zrozumiałem. :) Moja obecna płyta główna ma podobny patent: jeżeli podłączysz coś do SATA3 lub USB3, to spada przepustowość PCI-e 16x do poziomu 8x bodajże. Nie wiem jak będzie za 3-5 lat, dlatego myślę, że dobrze byłoby mieć dwa porty o pełnej szybkości.

W dniu 12.11.2020 o 20:47, Bull3t napisał:

P500A oraz 2 obudowy bq! nie mają podświetlenia. To jak z tym RGB? ;)

Akurat P500A ma RGB. :) Coś za coś niestety, niektóre z obudów z linków nie miały innych rzeczy, np. panelu z przodu.

W dniu 12.11.2020 o 20:47, Bull3t napisał:

Może Cooler Master MasterCase H500M? Siatka na przodzie jest pokryta warstwą filtra.

Akurat ta obudowa wyjątkowo mi się nie podoba. 

W dniu 13.11.2020 o 10:01, Michal30 napisał:

Nie podoba mi się. :) 

W dniu 13.11.2020 o 10:01, Michal30 napisał:

Nie można zamontować chłodnicy 360 mm u góry.

W dniu 13.11.2020 o 10:01, Michal30 napisał:
  • MSI MPG Gungnir 110R - Mała obudowa o niecodziennej stylistyce. Wykończenie jest z hartowanego szkła. Wentylatory mają kolorowe podświetlenie led rgb.

Trochę kiczowata, jak na mój gust.

W dniu 13.11.2020 o 10:01, Michal30 napisał:

Alternatywnie można wybrać platformę Z490 z i9 - moja propozycja zestawu komputerowego - klik. Po wrzuceniu listy do koszyka co chcesz możesz odrzucić. Podobno dyski ssd 4.0 będą kompatybilne z niektórymi płytami z490 z kolejną generacją procesorów Intela, ale na razie nie ma testów, bo nie ma nowych procesorów.

Wolałbym AMD. :) Ale dzięki za propozycję zestawu.

Podsumowując wszystkie porady, wezmę któregoś Be Quiet!:

Albo:

Albo ew.:

Albo:

EDIT: Jeszcze płyta główna powinna mieć kontroler RGB, zapomniałem o tym napisać.

Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, SerwusX napisał:

Akurat P500A ma RGB.

Zależy w której wersji. :>

14 godzin temu, SerwusX napisał:

Jeszcze płyta główna powinna mieć kontroler RGB, zapomniałem o tym napisać.

Zarówno MSI X570 Tomahawk, jak również Asus Tuf X570-Plus, mają złącza do oświetlenia RGB i ARGB.

 

Możesz wrzucić ostateczną wizję koszyka przed zakupem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moglibyście polecić jeszcze jakieś płyty główne? Tego Tomahawka nie można nigdzie dostać, a podobał mi się między innymi z powodu większej liczby obsługiwanych częstotliwości RAMu. Jakiś model do 1000 PLN.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając karty katalogowe sklepów widzę, że niektóre płyty obsługuję znacznie szerszy zakres częstotliwości niż inne. Rozumiem, że jak coś ma wpisane 3600 MHz, to obsłuży też wszystko bez wyjątku poniżej? Ten Tomahawk ma wpisaną obsługę modułów 4600, rozumiem, że to nie chodzi o bazową, tylko po OC?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na większości płyt X570 z 2-generacją procesorów ram pójdzie na 3200Mhz a z 3-gen wyżej po ustawieniu w biosie profilu XMP. X570 AORUS ELITE ma bdb sekcję zasilania, natomiast płyty w podobnym budżecie obsłużą wyżej taktowany RAM. Pod oc procesora i ram do 4000Mhz Aorus będzie dobrym wyborem.

 

Edytowano przez Michal30
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw: link. Do tego Arctic Liquid Freezer II 360, ale zamówię go gdzieś indziej, ponieważ nie ma go ani w Xkomie, ani na Morelach. Czy coś dodalibyście, zmienili?

Zdecydowałem się na obudowę SPC, bo BQ ma podobno jakieś problemy z chłodnicą 360 montowaną od góry, a do tego w SPC można panel przedni przenieść na dół, co znacznie ułatwi mi do niego dostęp.

W tym tygodniu są wyprzedaże czarnopiątkowe, więc może (wątpię) coś będzie taniej, więc wtedy prawdopodobnie będę zamawiał.

Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam 2 pytania:

  1. Czym różnią się zasilacze Corsair RM 850x i  Corsair RM 850i? Bo jedyna różnica, jaką znalazłem jest taka, że 850i obsługuje jakieś Corsair Link. Pytam, bo x nie ma w sprzedaży (brawo, powiadomienie o dostępności Morele).
  2. Czy będą jakieś kłopoty z tym dyskiem SSD z zestawu? W sensie, planuję tam trzymać system i wszystko i będzie to jedyny dysk w komputerze. Bo z tego co rozumiem, to on w każdym przypadku będzie lepszy od dysku SSD Sata3?
Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...