Skocz do zawartości
Glewia

Zmiana platformy

Polecane posty

Hej stopniowo modernizuje swój komputer, aktualnie przyszedł czas na wymianę całej platformy podzespoły jakie aktualnie posiadam to:

  • Gpu: Radeon RX5600XT
  • Cpu: Xeon E3-1245v3 (Haswell i7)
  • Mobo: MSI H97 ITX
  • Buda: Sugo SG-13 mesh z 140mm wentylatorem na froncie
  • Psu: Supremo M1 550W
  • Ram: 12GB DDR3 1600MHz CL11
  • Cooler: Cryorig C7 z kryonautem
  • Dysk: SU800 512GB

Z zestawu zostaje na pewno karta graficzna, dysk, obudowa oraz najpewniej chłodzenie i zasilacz. Rozdzielczość w jakiej gram to 3440x1440 więc UWQHD. Myślę że procesor nieco ogranicza moją kartę graficzną, z tego powodu chciałbym zmienić platformę. Z wymogów to musi być ITX i ram w kościach 2x8GB. Myślałem nad czymś takim: https://www.morele.net/inventory/info/c65052f9/

Nie potrzebuje Wifi, komputer łączy się z internetem po kablu, słuchawki mam bezprzewodowe więc karta dźwiękowa również nie jest wymagana. Pytanie czy stricte pod gry to jest odpowiednia opcja. Na kompie nie będą obrabiane filmy czy zdjęcia, zastosowanie typowo pod gry, internet i studia.

Budżet jest elastyczny, ale nie chciałbym wydać majątku

EDIT: Zrobiłem jeszcze nieco droższy zestaw na AM4. Plusem jest na pewno większa ilość portów usb na płycie głównej, ram nieco szybszy żeby w pełni wykorzystać procesor https://www.morele.net/inventory/info/df11b258/

Edytowano przez Glewia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor już od jakiegoś czasu nie imponuje wydajnością, ale w tej rozdzielczości nie powinien ograniczać tej karty graficznej. Możesz sprawdzić obciążenie gpu w grach przy pomocy MSI Afterburner + RivaTuner.

 

Wymianę tego cpu na cokolwiek poniżej Ryzena 5 3600 lub i5-10400, uważam za błąd. Skok wydajności będzie zbyt niski, by taka wymiana miała sens.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wtopa z mojej strony z tym radeonem, gdybym faktycznie przewidział że w przyszłości przesiądę się z 2560x1080 na 3440x1440 to mógłbym dopłacić do jakiegoś 5700 bo jednak szersza szyna daje kopa w wyższych rozdzielczościach. Zastanawiam się na ile procesor mógłby mi pomóc ze zwiększeniem ilości klatek. Cena ryśka 3600 to ostatnio jedne wielkie nieporozumienie zastanawiam się zatem nad 10400F. Czy walka z timingami na obecnych pamięciach dałaby jakiś sensowny przyrost wydajności? Już teraz mam wymuszone all core turbo 3,8GHz, tak samo bios na karcie podkręcający rdzeń i pamięci (na 14Gbps) ale zastanawiam się czy jeszcze jakoś mógłbym ztweakować platformę

Edytowano przez Glewia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę się. Przy tej rozdzielczości i tej karcie, wymiana cpu czy podkręcenie pamięci RAM, najpewniej nic nie da. Tak jak napisałem wyżej, sprawdź sobie obciążenie gpu w grach przy pomocy MSI Afterburner + RivaTuner. Jeśli obciążenie gpu będzie wynosić blisko 100%, to nie procesor jest tu problemem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...